СИЛАТА НА МОРЕТО

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Тедо »

при рибарските корабчета е друг филма... Братовчед на жена ми си е патил като току-що завършил гимназист бачкал на рибарско корабче... Хванала ги буря, строшил се мотора и ... 3 дена били в "безтегловност" ... Накрая ги отвяло в Румъния... Мамалигарите ги арестували за бракониерство и нарушаване на границата, та изкарали някой ден и при тях :lol:
Оттогава човека не ще да чуе за лодка и за риба... :mrgreen:
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от 1000n »

Здравейте!
Нямам личен опит с перипетии с лодки навътре в морето. Но дядо ми имаше дървена рибарска лодка и му се е случвало лодката да се преобръща в открито море. Тогава други рибари с лодка са го видели и са му се притекли на помощ. Та дядо ми си носеше на врата свирка, като тези на футболните съдии или на спасителите по плажовете. Ако не се лъжа и Кейт Уинслет във филма "Титаник" използва подобно приспособление, за да се спаси след като кораба потъна. Така, че си мисля, че е добра идея човек да си носи и такова чудо в лодката за случаите, когато няма добра видимост, тъмно е или има високи вълни, а има нужда от помощ, защото ако си вече във водата и GSM-a ти е бил във джоба едва ли вече може да се разчита на съвременната комуникация. Също така си спомням, че в лодката имаше спасителен пояс направен от корк.
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Дели »

Ето още една история, която доказва, че от морето всичко можеш да очакваш. Дори да предвидиш невъзможното, ще ти се случи невероятното. Разказа ми я комшия. Ловили попчета от лодка на котва. Покрай тях минало РК с трал. Малко след разминаването лодката им рязко потеглила и започнала бавно да потъва. Крещяли неистово, но РК-то или не ги забелязало или не искали да ги забележат. Изпаднали от лодката си. За късмет наблизо имало други лодки и ги прибрали. След 2-3 часа РК-то се върнало и им върнали лодката с извинението, че нямало как да спрат ...
Аватар
pluv4o
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1085
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 9:25 pm
Местоположение: varna

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от pluv4o »

Звучи смешно,защото всичко е завършило благоприятно.Но да не се случва на теб.Абе с морето,планината и ..жената шега не бива.
Фори
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Юни 10, 2009 2:35 pm

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Фори »

Планината повече прощава от морето. Имал съм инциденти в планината, страшничко е, но не чак толкова. А с морето - на последното ни излизане с каяците като ни хвана един вятър и течение... Тея 2 км и половина на връщане ми отнеха 2 часа. При нормални условия за това време минавам 4 пъти повече. Най-важното е да не се паникьосаш. А по повод екипировката, която се споменава - жилетката ми се струва абсолютно задължителна.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Моряка »

Лошото е,че тези случаи няма да спрат.И аз съм го ял,но съм имал късмет и съм гребал 2 часа,че и повече,защото аверчето не можа да гребе 15 минути да ме смени и дори и да гребеше пак влизахме навътре :!: Има и приказка-Греба, а стоя на едно място.Е имам обецата вече,но колеги дето не са го изпитвали на собствен гръб са смели,тоест безотговорни.В морето се влиза и излиза със страх така да се каже.Много внимание се иска особено с гумена лодка,дори и с двигател,той точно в бурно време отказва.Ползваш греблата,няколко загребвания в неправилна посока и сладващата вълна те обръща.При тихо време 500-800метра може да ги минеш много бързо,но при разваляне на времето(тя пък рибата точно тогава решава здраво да яде) ситуацията много бързо се променя и излизането става ЧАНЧ!!! :idea:Може да се повтарям,но по-добре така,отколкото минало и заминало.Естествено всеки си знае лодката и с малка гумена ,може да е самоубийство,но с голяма да е нормално.Аз знам,че в тази тема ще прочетете доста истини от колеги препатили със всякакви лодки,дано всеки си направи равносметка,да не оплакваме после колеги :cry:
А сега де? :roll:
fider
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Юли 17, 2005 7:45 pm
Местоположение: софия

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от fider »

Преди месец бях за седмица в к.к.Камчия там няма концесионер и съответно плажа е неохраняем.Та в една събота или неделя беше,защото имаше доста хора,вероятно от Варна на плаж,само за през деня,имаше огромни вълни,голям кеф,та както се цамбуркам чух вик за помощ,обръщам се в ляво и виждам на двайсетина метра жена с детско поясче отпред държи дете на около пет годинки а за гърба и се е хванал мъж.За секунди стигнах до тях жената направо се беше гипсирала,детето вече забелва очи а мъжа като в транс само крещи поомоощ.Питах ги имали още някой,но бяха неконтактни тогава разбрах ,че са адски уплашени,казах им да не се пускат хванах пояса и загребах колкото е възможно,почти не помръдвахме.По едно време дойде на помощ едно момче и взе детето след което олекнахме и вече ги местех след това се появи възрастен мъж хвана жената от другата страна и вече бяхме като моторница.Бяхме вече на плиткото а те не смееха да се пуснат и да стъпят на дъното,после само повтаряха благодаря.Хвана ме срам а и бях се пооплашил и аз казах им да заведат детето на доктор и си отидох под чадъра.Младото семейство набързо събра къпите и тръгна към паркинга.Всичко живо беше излязло от водата.Чак сега след като чета тази тема разбирам защо толко хора гледаха безучастно от брега,просто мъртвака е много опасен и хората които живеят по черноморието добре го знаят имали са ситуации,слушали са истории,вероятно много от тях имат близки или познати които са се удавили!!!
Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве.
lefi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:27 am

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от lefi »

nikgeo,абсолютно си прав -откакто „скопиха„ сайта , и аз съм бесен на тея ТЪПИ,МАЛОУМНИ ИДИОТИ които вместо през час да обновяват информацията....те затриха и малкото хубаво което имаха.ето за това ровим по чужди сайтове като ненормални.и сега какво ще правят по станциите-ще чепкат вълна да им го.....
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

На сайтовете много не вярвам.
Ако имам съмнения преди да изляза,минавам през буната на Траката да видя как е там морето,покрай морска гара - там от пътя се вижда залива пред
Морска гара,и въпреки всичко това,час след като съм излязъл в морето,става салантия.

Забелязах отскоро какъв номер ми прави мотора.
Кат ме гепи по-голяма вълна ( клати на различни страни и то доста ),като запаля
няколко секунди след това гасне.Това 2-3 пъти,докато обърна срещу вълната.После си работи стабилно.
Ама при първия път доста мисли ми минаха през главата.

И последно.През последния месец в залива има едно ветрово явление.
По прогнози го дават 1-2м/с от север или североизток.Излизаме обикновенно в 6 ,и към 7 ( когато сме на 1-2км пред Галата ),
започва да духа западен вятър там.Може би 4-6м/с /няма с какво да меря /.
Това до към 9-10 часа,после вятъра си тръгва според прогнозите.
Та съвета ми е,пуснете си котвата,и изчакайте тези 2-3 часа.Получават се 2-3 различни вълни,и става кофти ако си на дрейф.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Mi7chell »

КИРО написа:започва да духа западен вятър там.Може би 4-6м/с /няма с какво да меря /.
Това до към 9-10 часа,после вятъра си тръгва според прогнозите.
Бат Киро не само там,в последните 10 дни имаше 3-4 дни с непредсказан в прогнозите западен вятър сутринта .
Зарганолог
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Дели »

Основен елемент от сигурността на море е съобразяването с прогнозата. Въпреки отделната тема за времето ще споделя тук моя опит, пък Киро ако иска да мести или копира там. Няколко пъти съм цитирал този турски сайт :

http://www.dmi.gov.tr/en-US/marine-metu ... ayfaBaslik

Преди 5 години ми го даде капитан , който се води по него в Средиземно море. Оттогава няма влизане в морето без да се информирам в детайли. Няма и ден да са сгрешили повече от 3-5%. Някой обаче трудно го разчитат , затова ще се опитам да го разясня. На тази страница излиза посоката и силата на вятъра развита за три дни напред през три часа. Посоката е със стрелкички с опашки. Вятъра идва откъм опашката. На опашката има къси или дълги напречни чертички, които показват силата му. Без напречни чертички почти няма вятър. Нормално за риболов е до една дълга напречна чертичка. С една дълга и една къса чертичка може също да се влезе , но риболова нито е успешен , нито е приятен. Освен стрелките с чертички на екрана има и цветове, които покават също силата на вятъра. Тъмно синьо е безветрие. Може да се влиза и лови риба до светло синьо отиващо към бледо зелено. Тръгне ли да пожълтява, по добре да не си в морето. Оранжево към червено и черно с малко или много изток правят голямо вълнение , което на следващия ден след спиране или промяна на вятъра правят мъртво вълнение, като това от последния вторник.
Как може да се ползва тази прогноза. Първо се осведомявам през часовете, когато мисля да вляза какъв ще е вятъра и избирам защитено място откъдето да вляза. Преглеждам и предните часове за да не ме изненада мъртвак. След това гледам промяната до момента в който смятам да изляза . Избирам място за риболов, така че на връщане да имам попътен вятър, в случай, че мотора откаже. За капак преглеждам и този наш сайт от който основно гледам дали ще вали :

http://weather.digsys.bg/c/index.pl%3Fp ... =_bul.html

Не винаги , когато са прогнозирали дъжд вали, но винаги, когато вали са го прогнозирали. Когато се сравнят двата сайта се вижда точно къде и в колко часа може да завали. Когато си в морето и се оглеждаш, дъжда се вижда отдалеко и понякога може да му избягаш, ако е на неголям облак.

Вервайте ми, всеки който си отдели време за този сайт преди да влезе в морето ще хване повече риба и със сигурност ще си спести излишни неприятности.
nikgeo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:15 pm
Местоположение: Добрич - 43˚34'25" N, 27˚49'43" E

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от nikgeo »

КИРО написа:На сайтовете много не вярвам.
Ако имам съмнения преди да изляза,минавам през буната на Траката да ....
Киро, не тава въпрос до колко да вярваме или да не вярваме на сайтовете. Става въпрос за една предварителна информация. Ако видя, че прогнозата е за 2-3 бала вълнение, с тенденция за повишаване, то не бих тръгнал, защото ще знам, че не е за влизане. Но ако отида без предварителна информация, мога да се полъжа, както би станало в събота, ако бяхме отишли поне половин час предварително. Впрочем, имахме предварителна информация, че вятъра ще се засили между 6 и 9 часа сутринта и то доста осезателно и умишлено пристигнахме в района на "Болата" малко преди 9 часа. Така, че бяхме настроени да си бием камшика, но ако я нямахме тази информация, то като нищо щяхме да влезем и щяхме да берем ядове, най малкото да се намокрим.
!!! Едно е да си ПРОСТОСМЪРТЕН,а съвсем различно е да си ПРОСТ и СМЪРТЕН ...... но някои така и не го разбраха !!!
gromost
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 12:00 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от gromost »

Мисля,че нещата са дори по-прости и от това ,което предлага Киро.Добре е човек да мине и да се увери с очите си какво става ,но много по елементарна е всеки ,особенно с малките лодки ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си сложат жилетчица.Нито са скъпи,нито са тежки или неудобни.Жалко за колегите,но ако бяха с жилетки ит.н. и т.н.Моята лодка е доста голяма и сигурна,но въпреки това съм винаги с необходимото оборудване.
nikgeo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:15 pm
Местоположение: Добрич - 43˚34'25" N, 27˚49'43" E

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от nikgeo »

Ама изобщо не поставям под въпрос спасителните жилетки. Обрал съм много усмивки, когато и при "глиндало" море, съм влизал с тях. Ако става въпрос, имам и две сигнални ракети, за които броих по 55 лв.
Става въпрос, че когато нямаш възможност да видиш с очите си морето и пътуваш 60 - 80 км. за да пуснеш лодката, то предварителната информация е много необходима. А всеки знае, че оттатък Калиакра, морето е друго и не само то. Времето е съвсем различно. Има една линия, започваща от носа и някъде между Каварна и Шабла, времето може да е коренно различно, на едното място да грее слънце, а на другото, да вали сняг. Лично съм го патил. Просто, като, че ли има някаква стена.
!!! Едно е да си ПРОСТОСМЪРТЕН,а съвсем различно е да си ПРОСТ и СМЪРТЕН ...... но някои така и не го разбраха !!!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Булти »

...ще напиша някои неща тук ...много от вас няма да съгласни...откакто ми отрязоха половината десен палец , се зарекох независимо какво е морето , всеки уикенд да съм вътре ...щото човешките дни са броени ...удържах на това мое си обещание ...с цената на доста критични моменти и преди две седмици минах метъра на милиметър от оная с косата , но тя пак си взе нейното - малко по на север наскоро... и тогава , когато за малко и аз - взе 15 души , но на Охрид ...вярвам в съдбата и в това , че нещата са решени , независимо от това какво ще сторим...ако ти е писано да се удавиш - ще се удавиш и т.н....в резултат на това мое решение десетки пъти се оказа , че моята лодка е единствена в морето...в началото малко ме беше страх , после свикнах

Изображение

...
Публикувай отговор

Обратно към “На раздумка за морето!”