Бъдещето и рибата в морето

Модератори: Димо Михалев, dobria1

MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от MARLIN »

Абе лека полека ще се оправим :) аз съм оптимист... Както засилиха контрола по пътищата с камери, глоби, отнемане на книжки за алкохол, санкции за колани , телфони, фарове и т.н. като че ли се понаучихме :) така трябва да е и в морето ... За да не съсипваме това което имаме :wink:
zargan1
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:23 am
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от zargan1 »

Не съм писал отдавна във форума,но по повод опазването на рибата мисля,че не трябва да се избира по- голямата вреда и да се опрощават по-незначителните.Който е над квотата или разрешените килограми на излет,лови в неразрешено време,мрежата му е с по-малко око,хвърля пиратки в молата,замърсява и т.н. вреди на морето и популациите от риба и е нарушител на Закона за опазване......Колко са хората които помнят морето преди 68 ма година.Аз като дете съм бил до кръста в черноморска скумрия в рибарска лодка.Ама тогава хората от морето знаеха
кога и колко и то им се отплащаше с урожай,с който си хранеха семействата.Днес стахопъзльовците от ИАРА не могат да се опълчат на рибарската мафия и не само на нея ,а и на най-дребния бракониер дето лови каята и калкана с хайвера.На всички им е ясно ,че забранителните периоди поради промяната на климата също се променят, но си ловим рибата с хайвера и си пълним бурканите за мезе,а ИАРци отчитат успешен контрол.Така че господ да ни е на помощ и на морето най-вече.Щото явно ний сами не можем да помогнем нито на него,нито на себе си!
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от adventurebg »

Здравейте, аз предимно гмурках това лято и смея да твърдя, че наистина морето се ...... как да кажа възражда и наистина имаше много риба. Видях видове които не бях срещал под водата което ме радва и ме кара да гледам положително за бъдеще. Ето и една статийка от спеарфиш сайта.

На конференция, проведена миналата седмица във Варна, учени от европейския проект SESAME потвърдиха медитеранизацията на Черно море. Целта на проекта е да изследва промените в екосистемите на Черно и Средиземно море през последните 50 години.
Според специалистите, Средиземно море все повече се доближава по показатели към тропиическите морета. Това позволява оцеляването на тропически видове като рибата-балон Lagocephalus sceleratus, чието разпространение по егейското крайбрежие на Турция вече е потвърдено.
Средната температурата на водата в Черно море се е покачила с 1 градус през последните 25 години, което постепенно го приближава до Средиземно море. В този форум отдавна се обсъжда увеличението на популацията на спаридови риби като Diplodus sargus. По време на конференцията учените са потвърдили и разпрстранението на медузата Chrysaora Mediterranea по черноморското крайбражие на Турция, което е станало причина за затваряне на някои плажове.
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от MARLIN »

Това според мен е колкото радотсно толкова и тревожно. Хубаво е, че живота процъвтява в нашето Ч.море това ни радва, но е вседствие на гобалното затопляне.. Ч.море е с 1 градус по топло, а с колко градуса ли се е стоплило Средиземно море :roll: тези риби ,отровни медузи и микроорганизми ,които идват при нас си търсят тяхната природа и е възмжно бавно да мигрират. На скоро гедах документален филм за кораловите рифове до Австралия както и о.Фиджи изледвани за последните 20 години показаха кадри преди 15 години както и до миналата година голяма красота .... и сега в наши дни пълна гибел.... дълго време морските биолози търсеха къде е проблема и заключението бе, че водата се е стоплила само с 2 градуса и всичко живо бе избягало и умряло... С тези темпове на затопляне прогнозираха че до 30 години кораловите рифове е възможно да изчезнат напълно :!: Филма е на IMAX( наи-скъпите филмови продукции) доста е интесесен и като гледаш сериозно можеш да се замислиш..
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от adventurebg »

Марлин, не оспорвам факта за глобалното затопляне, но като се има в предвид световното съсредоточаване върху този мега проблем мисля, че можем да гледаме по оптимистично. Все пак надеждата умира последна а и аз все гледам от по добрата страна на нещата. Наздраве :drinkers:
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от starcho »

Нема лошо морето ни да придобие нови риби,но мрежите ще се увеличават.Преди 100 години е вряло от риба,никакъв проблемза изхранването на сиромасите,но сега е съвсем друго и хич не си правя илюзии.Много често срещам мъртва риба под водата и ми се свива сърцето.Няма ги видовете дето са се ловели масово-смарид,скумрия,лаврак-човека си е изиграл ролята.Колка от вас са хващали лястовица,мишка,звездоброец,светипетрова,прилепало,есетрова,спари или си правим сметки желания без покритие?
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от КИРО »

Според мен - споко.
Рибата е вид,който има свойството бързо да си възтанови запасите.
Калкана има към 50 000 зърна хайвер,попа към 5 000,и т.н.
Не е като при бозайниците с 2-4 дяца.
Ний да наблегнем за чистотата,
а че днес си извадил 10кг сафрид,ами то не е всеки ден.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
l14o
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 11:24 am

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от l14o »

Здравейте на всички във форума!И аз да дам мнения по въпроса.Освен изброените неща влияние оказва и сереводорода(не видях някой да го е написал).До преди години е бил на 100 метра дълбочина, а сега на около 60-70 метра.Не знам дали е вярно, но някой ако има допънителна информация нека сподели.На доста места четох че Черно море се приближава до показателите на Средиземно носамо по температура ли?Ами качествения състав?Нали Черно море се оттича в Средиземно море(или по точно Мраморно) и съществена роля за неговата соленост играят вливането в него големи реки.
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от adventurebg »

Здравей l14o, това копирано от Уикипедия, но не занам дали е актоално.
Поради обилния приток на речни води, морската вода на Черно море е по-слабо солена (17,3‰), отколкото в Средиземно море и в световния океан, които имат соленост около 36%
Интересна особеност на Черно море е наличието на сероводород в концентрация 11-14 ml/l на дълбочина от 120-150 m до дъното, което прави невъзможно съществуването на живи същества, с изключение на някои анаеробни бактерии, под тази граница.
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от starcho »

Границата на сероводорода се вдига,тоя газ е много горлив даже има проекти да го теглят и да добиват ел. енергия . Не е зле като си помисли човек,само да не излезе сам от водата че тогз майка ни жална.
kiko73
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Окт 22, 2008 6:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от kiko73 »

starcho написа:Границата на сероводорода се вдига,тоя газ е много горлив даже има проекти да го теглят и да добиват ел. енергия . Не е зле като си помисли човек,само да не излезе сам от водата че тогз майка ни жална.
Споко бе хора според мен рибата се завръща към нашето крайбрежие .
gromost
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 12:00 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от gromost »

Здравейте колеги,всичко което се споделя ,е много точно и вярно ,но не бива да забравяме ,че ние също допринасяме не малко за сегашното лошо положение на нещата.Някой смятат,че въдичарите едва ли могат да направят така ,че да нарушат със своя улов равновесието,което е нашата голяма заблуда.Една съвсем малка сметка показва,че около сто тона ,примерно от чернокопа,отиват на наша сметка,само за един сезон/вкл.и тези от брега/.Като се добавят мрежарите,парагадите,даляните и РК-та ,сметката става бая голяма,а това е само за един вид/има още заргана,сафрид и т.н. и т.н./По принцип нещата с нарушаването на екоровновесието започват много -много отдавна.Рискувам да ви отекча,но по старите от нас помнят избиването на делфините около 1956 г.,след което пък започна ударното ловене на трицона ,която отиваше за изхранване в свинекомплексите ,ако на това не се казва разрушаване на хранителната пирамида-здраве му кажи.Дано тези ,които се гмуркат и виждат ,че живота в морето се възстановява са прави.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от КИРО »

100 тона ? от брега ? Чернокоп ?
Изби рибата направо.
С лодка имам тази година към 50-60 бройки.Най-голямото да е било към 250гр.
Айде,аз съм си карък,другите са хванали по 200 - 1000 броя
А колегите от стоянката,които се занимават със стопански риболов,
само една вечер имаха щастието да извадят по 130-200 кг чернокоп.За цяла година.
през другото време по 10-20 броя на ден,само през октомври,и то края на месеца
А имаш ли си на идея колко тона е лефера в Черно море.
За мен това са крайности.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Шморхи »

И аз не бях съгласен, но реших да замълча...Сега ще вдигна и аз краче като жабите. :D
Мой приятел е редовен по "селата", не е некадърен, има хубава лодка и не се плаши от времето и..да е изкарал 40-50 кила(и това е много дори) чернокоп и 20-а кг сафрид за цялата година. Аз съм извадил....15-а кг чернокоп и 10-а кг сафрид.
Мисля, че по-голяма е вредата от изгорелите газове на лодките и боклуците хвърляни от тях, отколкото да вредим с количество уловена риба. Ние(некомерсиалните рибари) сме...нищожна част от общата сума. Все едно от облака комари да убиеш 2-3 екземпляра.
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
gromost
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 12:00 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от gromost »

КИРО написа:За мен това са крайности.
Няма нищо лошо ,човек да изрази собственото си мнение.Във форума постоянно се хвалят,че днес направили по 40 кг. утре също и т.н.Чернокопения сезон е около месец-сложи средно 150 лодки по целия бряг,по 20 кг. средно и като прибавиш тези от брега сметката излиза.Дано не съм прав.Не ми се спори.За това,че е нарушен по някакъв начин баланса е ясно едно-нарушен е.Ще се повторя-дано тези които се гмуркат са прави.
Публикувай отговор

Обратно към “На раздумка за морето!”