Бъдещето и рибата в морето

Модератори: Димо Михалев, dobria1

lefi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:27 am

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от lefi »

мисля ,че огромния проблем са -мрежарите... 1.уж има забрана за калкана ама никой не ебава...2.къде в ЕС е разрешено използването на месинени мрежи-никъде. 3.уж щяха да маркират мрежите щото от ЕС дойде директива - никой не може да ползва мрежи,повече от разрешената квота-не стана... 4.никъде в ЕС неможе просто ей така да си купиш рибарска мрежа и да си я изсипеш я в море я в гьол и да извадиш риба за радост на домучадието.п 5- дори и в Русия се води жестока битка срещу мрежите който иска промишлен риболов - мрежи от конци така е и в ЕС .6. при нас- то не са фустанели,моли ,ракети, бомби ,ток и още незнам какво .тоест при нас е разрешено всичко което помага за по-бързото изтребване на рибата.замисляли ли сте се колко плаща рибар за промишлен риболов и дали някой проверява риболовния му инвентар колко и какви мрежи има по колко плаща за използването на мрежа.ако отидеш на платен гьол например за 3 пръчки да речем 5 лева ,за 5 -10.а в морето бай онзи може да изсипе 20 декара мрежа и нищо -щото то морето нали е общо ,а общото не се брояло....това е според мен една от многото причини за да се различаваме от ония дето са мааалко по на запад.айде стига ,че като захапя тая тема поне още 30 реда мога да напиша против мрежите а вие какво мислите...
Аватар
Тошето
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 755
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 12:25 pm
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Тошето »

Мисля че от ИАРА са новите катаджии,не глобяват не изземат мрежи но приемат рушвети ,като от време на време демонстрират с показна акция :evil:
За да поискаш, трябва да дадеш
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Шморхи »

Аз, макар и начинаещ рибар, съм си морско дете и ми прави впечатление, че...в сравнение с предишни години, сега рибата е доста повече и не чувам оплаквания, "няма риба", "морето е пустиня", а съм чувал такива неща преди и то сравнително скоро. Дано се задържи тенденцията.
Относно мрежите...писна ми очите ми да стават на понички като изляза с лодката. Газ, газ, газ...буй. Газ, газ, газ....тапи. Заради мрежите си взех нож в лодката. Не ми се нощува в морето, защото някой е решил да хвърля мрежи където му скимне. Ако си набележа една точка по права линия, до която искам да стигна, обикновенно се налага да правя сума завои и заобикаляния заради тези пусти мрежи. Морето стана като града, ляв завой-десен завой-къса права, заобикаляне, завой, права и...така нататък. :rolleyes:
Не съм запознат със закона за риболов, но...ми се струва меко казано странно през 50-100 метра да заобикалям мрежи....Може и да не съм прав разбира се....
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
runner
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 339
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:57 am
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от runner »

Колега Шморхи, първо да те уверя че пиша долното крайно добронамерено. Второ, да те уверя, че съвсем, ама съвсем не искам да защитавам мрежарите. Обаче никъде по света, една добре маркирана мрежа с подходящ буй, дори светещ през нощта, никой не би се и опитал да мине отгоре й или да я повреди, ако може да го избегне разбира се. Каго казвам никой, имам впредвид КОРАБ. Заобикаляш, маневрираш, и така! Това е добрата морска практика, нормалната морска етика. Никой не мАа с ножа (между другото ти само заради мрежите ли си взимаш нож в морето?) Вярно е също че обикновенно никой не хвърля кой де свари. Но има и по-лошо от нашето, вярвай ми. Можеш ли да си представиш как се прекарва кораб със шестцифрен тонаж нагоре към Читагонг. Ще ти кажа – трудно, даже много. Но заобикаляш, колкото можеш. Казваш че искаш да отидеш до дадена точка по права линия. Ами виж сега, морето не е само твое. На това му се казва навигационна опасност и е нещо нормално. Просто бъди по-внимателен и не се ядосвай за глупости. В морето в последно време навлезе толкова селяния, но сигурно може и още. Само от държавата зависи. Не е ли по-голям проблем от мрежите един засилен джет между къпещите се? Или ако си с по-малка лодка да дойде до тебе някой с нещо голямо и намазано, да даде “на борд” (ти разбира се си от външната страна) и да я осуче на МАХ. Много готино, нали. Ще цитирам Марко Поло по памет, относно тези "лъвчета" – “щОт Иам кИнти, скИй кЪф съм вилИк”. Мисълта ми е – що се косиш за несъществени неща, лови си рибката и уважавай всеки в морето. Айде :drinkers: :drinkers:
Последно промяна от runner на Нед Ное 01, 2009 11:52 pm, променено общо 1 път.
Никога не съм хващал повече от 12 заргани, но винаги страшно съм се забавлявал!!!!
Мммм-даа! Важен е процеса!
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Моряка »

В морето доста ловим без такси,да не се ядосваме на тия дето плащат и си вадят прехраната с това.И да не забравяме,че риболова е започнал от тях.Е разбира се има и идиоти,но то навсякъде има и такива.Утре някой ще закъса в морето и някой от професионалните ще го изтегли на брега.В морето трябва толерантност и взаимопомощ.Впрочем,трябва да прочетем закона,къде се хвърлят(аз не съм го чел),но на пътя на корабите никой не хвърля поне пред Варна. :)
А сега де? :roll:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от КИРО »

Тапите на мрежите понякога не се виждат добре,особенно когато има вълна.
Много трябва да се внимава,ама тука Рънера е много прав.
Ония с бързите лодки газ и минава покрай теб да покаже колко му е бърза лодката.
А че прави отзад вълна която може да обърне някой по-малък,не го е еня.
За мрежите сме писали,какво да се прави като е слаб контрола.
Иначе нямам нищо против хората, на които това им е поминъка.
Откакто те се помнят,ами морски град сме.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Шморхи »

Рънер, далеч съм от мисълта, че морето е мое....Всъщност то е ничие и като разграден двор, всеки мята мрежи където му дойде. Мрежа има на 20-30 метра от плажа на Санта Марина(къмпинг Русалка) и на 50 метра от плажа на Крайморие. Та караш си лодчицата към или от плажа и.....опааа, тапи! Тръгваш от Атия към Созопол, караш покрай брега и има 20-а места където се поклащат т.нар "буйове". Само, че...от 20 буя, 2 са истински, а другите са парчета стиропор, бутилки от бира, лимонада, моторно масло, трупчета....Какви буйове, какви светещи такива...Днес са тук, утре 100 метра по-натам....Не се виждат, а и да видиш единия, кой знае къде е другия. Спираш, зяпаш на 360 градуса като луд и пак караш. Т.е. вместо да карам по първокласен път, аз карам по 4-о класен и се взирам за дупки и неравности. Тъпо!
Таляните и мрежите...на един режим ли са? Всеки ли може да иде да си купи 13 км. мрежа и да си загради морето? Кажете найстина, защото незнам и ми омръзна да се ядосвам заради гадните мрежи.
Относно ножа...за какво ми е нож лятото като си правя разходката по скаличките и плажовете. За първенютата....ясно, каквито има по пътищата, такива ще са и в морето. Празноглави гъзета винаги е имало и ще има...
Съжалявам за отклонението от темата(модератора вече ще ми се разсърди) :)
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
Аватар
Тошето
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 755
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 12:25 pm
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Тошето »

И двамата говорите за едно но по различен начин това исках да кажа в предния пост а то се нарича закон,и когато има кои да съблюдава закона и джетовете ще карат на определените места и лодките ще карат по правилата и рибарите ще маркират,пускат и дигат мрежите в определеното им време
Тва е ,а за съжаление сега типично по Български кои как може......кои как го разбира.....на кои кво муе визпитанието и съзнанието :wink:
За да поискаш, трябва да дадеш
runner
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 339
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:57 am
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от runner »

Така де! Само от държавата зависи колко селяния ще се допуска в морето, нали това казах по-горе. А за мрежите, може да са хвърлени по най-просташкия начин, може да нямат и буйове и само по тапите да се забелязват, всякакви гадости такива. Обаче ИАРА трябва да вземат отношение, не с ножа и айдеее.Това е самоуправство и от прав ставаш крив. И после...именувам се...нали така! :wink:
Никога не съм хващал повече от 12 заргани, но винаги страшно съм се забавлявал!!!!
Мммм-даа! Важен е процеса!
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Шморхи »

Колегата по-горе каза, кой как го разбира....Аз не съм казвал никъде, че съм го взел с идеята да вляза в морето, да търся мрежа по мрежа и да режа щото ми е кеф. Просто не искам да се оплета някъде и да си седя там во веки веков.....
Признавам, че българина в мен честичко се надига и ми шепне, "режи бре, какво си посяли където им падне", но не си го позволявам. Може и да имат право хората...откъде да знам, затова и питам. Все едно да надера на комшията колата защото е спрял на "моето място".
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от MARLIN »

Колеги,закони в Бг може да има ,но истината е кой ти ги спазва...? За съжаление хората тук трудно се възпитават манталитета ни е такъв от там идва простотията и селенията не само в морето и по пътищата и т.н. Скоро чух че заплатата в ИАРА не никък голяма...и нали се досещате.... да не говорим, че им е ограничено и доста горивото за разходки... Ще ви дам едно сравнение за закон който бях чул за Швейцария. Риба в размножителния период абсолютно забранено!!!! до тук добре обаче с малка подробност... Ако те хванат с уловена такава рибата отива на експертиза :shock: отвараря и се корема и се брои хайвера като заплащаш 30 % от броят им( другите са дали фира) по цена в магазина и се определя максимума на теглото и.Да кажем има 100 яйца плащаш 30 но зависи и от вида на рибата ако достига максимум 1кг. ти я таксуват за кг. и какво става 30 яица по 1 кг = 30 кг и на тяхния стандарт примерно по 10 франка за кг = 300 франка или 390 лв :? това е само за една риба ами ако са повече :roll: Айде иди хвърляй мрежи :D Ето това е закон но и се спазва :!: Ще се радвам и тук да го има но не само на книга :wink:
pako
новобранец
новобранец
Мнения: 64
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 4:07 pm

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от pako »

MARLIN написа:...до тук добре обаче с малка подробност... Ако те хванат с уловена такава рибата отива на експертиза :shock: отвараря и се корема и се брои хайвера като заплащаш 30 % от броят им( другите са дали фира) по цена в магазина и се определя максимума на теглото и.Да кажем има 100 яйца плащаш 30 но зависи и от вида на рибата ако достига максимум 1кг. ти я таксуват за кг. и какво става 30 яица по 1 кг = 30 кг и на тяхния стандарт примерно по 10 франка за кг = 300 франка или 390 лв :? това е само за една риба ами ако са повече :roll: Айде иди хвърляй мрежи :D Ето това е закон но и се спазва :!: Ще се радвам и тук да го има но не само на книга :wink:
е гати броенето ще падне ако те хванат в БГ... Това с броенето много ми хареса :lol:

Между другото относно законите, колегата по горе е много прав....Всъщност в България има толкова много закони и то за всичко (ако не вервате, питайте някой адвокат), но въпроса е че всички се опитваме да ги заобиколим или да не ги спазваме като се надяваме никой да не ни види, или пък още повече да ни глоби... КОето е жалко, че и отгоре на всичко и децата си учим на тарикатлъци..
addicted to the wind !
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от MARLIN »

Така е смешно е за нас :) но като се замислим хората затова имат спазват си законите... А ние искаме да ловим 12 месеца в годината с мрежи ,ток , тралене, бомби и .т.н. Както казва и колегата като научим и децата какво бъдеще ще има :!:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от КИРО »

Ба си броенето дето казваш.
Калана над 5000 както и каята - яйца ( хайвер де )
на сафрида нямах време да ги преброя.
На гюмюша с очилата трудно ги виждах,камо ли да броя.

Аве айде стига с такива крайности.
Точно ний и мрежарите опустушихме морето.
На цяла Европа и СССР боклуците тук се събират. :wink:
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Тошето
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 755
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 12:25 pm
Местоположение: Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Тошето »

Капка по капка.........вир
За да поискаш, трябва да дадеш
Публикувай отговор

Обратно към “На раздумка за морето!”