Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от namaste »

Колеги, не знам дали темата е за тук, ако сметнат модераторите да я махнат...
Та ето какво ме провокира да драсна 2-3 реда рискувайки срещу мен да скочат "този или онзи" и да ме заклеймят, като поредния бг. хейтър завиждащ за успешния риболов на някой си.
Не колеги, на никой не завиждам и се радвам искрено, когато някой споделя успешните или не излети. За мен неуспешни са, ако не успея да ида за риба...
Чета си аз за риби и риболови и попаднах на тази статия.

http://www.ribibg.com/index.php?p=get_news&news_id=1298

Статия, като всяка друга, тази не е прясна много, но ей тия думи на този човек и идеята с която тръгва към Гьока не ми харесват.

"Не че сумата е кой знае каква, но явно вече гледат с други очи на нас”, казва Лъчо Янков от варненското с. Чайка. Пътуването до Гьокчеада обаче невинаги гарантира пълни багажници с беломорска риба".

Е как да не гледат с друго око?... Отговора оставям на вас! Ха дано някой ден ни загледат с добро око.
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от kevlar »

И сега ще тръгне една приказка,какви сме и какво правим,ще има да се раздуват балони
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от dobria1 »

Някой подробности по конфискуването на лодките им не са известни на много хора :wink:

Ще споделя само че щом дружелюбните ни комшии им е писнало и са подали жалба за да им комфискуват лодките,може би имат вина.
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от RAAZIEL »

Поне да бяха си тръгнали САМО с пълен багажник риба то с мед да ги намажеш,амо като реши българския цървул да си избие и почивката и започват да излизат такива статии.
Това е действителността,колкото и да не им се ще на една шепа съвестни хора-от където мине нашето племе-трева не никне...за съжаление...
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от boki speca »

Еиииий много се дразня от приказките за ,,нашето племе''. Турските бракониери като пускаха с километри мрежи за калкани в БГ териториални води те не бяха племе. Имаме си трески за дялане особено за чистотата по чуждите брегове обаче да се приказва че с въдица ще се наруши рибната популация в което и да е море е несериозно,. Верно майстори сме си българите ама чак да им изловим рибата която при това е и мигрираща там. Погнали ни били-няма такова нещо просто гледат да поизкарат някой лев и те. Цените са символични, я половете риба в западна Европа дето не са ни погнали още и пак ще говорим за цени.
Айде стига глупости.
То пък щото откъдето минат другите,,племена'' като американците примерно-никне нещо
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от RAAZIEL »

Aбе колега,къде заби в мрежи,териториални морета и в цивилизованите държави...
Говори се за това,че си им отишъл на гости на тяхното море и се ПРОДАВА РИБА от нашенци с въдици,понеже освен,че е напълнил багажника това не стига трябва и някой лев да се изкара...абе заеби...

пс.Ходил съм три пъти там и тези истории ги знам от първи лица...
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от boki speca »

Какво значи цивилизовани държави? Тия дето орат с ейбрамс и правят дупки за картофи с умни бомби и пръскат посевите със стелт ли? Защо да не продават риба като има кой да я купува и не го забранява закона. Какво морска риба и да се правят на самаряни ли? По нашето черноморие не съм видял някой пък било и чужденец да хване и пусне риба.
Стига сме си насаждали вина и чувството че сме втора ръка хора,достатъчно го правят политиците.
Какво толкова станало-риба бол кеф на макс и пазар търсещ риба , без нищо незаконно.
Не виждам причина да ми става криво.
Освен това ако мога по цял ден да си правя кефа и да се издържам от това направо се преселвам там.
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от RAAZIEL »

До сега си мислех,че си от съвестните риболовци във форума...явно съм грешал.Жив и здрав.Аз с тая тема съм дотук,няма какво повече да добавя...
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от boki speca »

Когато става въпрос за сладководен риболов в Бг и морски риболов в чужбина нещата са коренно различни за мен поне,така че не ги бъркай по съвест двата ,,щата''. Така и не разбрах кое е кривото и защо му става криво на някой.
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от stas »

Подкрепям написаното от boki speca. И моля да престанем да си изграждаме комплекс за малоценност и да налагаме чувство за вина за какво ли не... В конкретния случай и аз не забелязах нещо нередно и употребата на разни обидни квалификации е крайно неуместна.
Честита Баба Марта, колеги и бъдете живи и здрави!
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от m65 »

Някой бъркат удоволствието (кефът) с комерсиалният елемент.
В последните 5 петилетки някой така и не можаха да разберат, че така бленуваната свобода за тях се оказа криво разбрана слободия.
И не е въпросът в това, че видите ли с въдица ще изловим рибата в морето. Въпросът е в начинът на мислене, и последващите действия.
По вечето от такива "велики риболовци" не са виновни по принцип. Те действат на принципа: щом не е забранено значи е разрешено, така правят и другите, аз защо да не го правя.

п.п. За вече над 40-десет годишната си практика като риболовец съм твърдо убеден. че има само два вида риболовци - такива които ходят с нагласата да бъдат сред природата и да изпитат удоволствие от успешният или неуспешен риболов, и другите които ходят само и единствено с намерението че трябва да уловят риба, независимо дали е с позволени или не позволени средства. Независимо дали ще хванат 100 грама или 100 килограма, винаги прибират всичкият си улов, доооста често с цел продажба.

п.п.п. Тази зима на река Янтра, около моста на с.Първомайци се извадиха тонове (въобще не преувеличавам) скобар. Над 90% от случаите уловената рибата (от един рибар) доооста често над 8-10-15 килограма се отнасяше, и след има няма половин час същият рибар отново беше на линия, и отново "скубеше" риба след риба. Иначе аз и други колеги които пускаме уловът, си обратно в реката, чувахме подмятания, че видители тези са ненормални.
Господата от ИАРА Велико Търново бяха сигнализирани за това не един и два пъти, но нито веднъж (доколкото знам) не благоволиха да се поразходят до това място от няколко километра, просто ей така да си оправдаят поне заплатите.
И после пак ще се оплакваме, в нашите водоеми нямало риба, че не се зарибявало и тем подобни.
Пак ще идем на водоема и ще си оставим свинщината след нас. Мястото, примерно, след така наречените шаранджии е подобно на сметище. След тях дори цяло лято трева не никне.

Е как да се промени всичко това, като вътре в нас го няма това което е нужно като начало. Как да се промени като болшинството от нас са на принципа: аз да си направя кефа, пък след мен и потоп да става какво от това. Природата е ничия, що да не се исера (образно казано) отгоре и.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от namaste »

Колега m65 много хубаво си го написал. Кривото е от ясно, по-ясно, но който не го вижда, никога няма да го види. Риба -бол давай пръсни багажника, има едно нещо дето му казват "мярка". Криво ми е, че заради ония дето не я разбират тази дума, на Българите гледат с друго "око", отиват всички под общия знаменател. И не само в турция... За съжаление не мога да направя нищо, ... от якия риболов дето ще направя ще си взема за една-две скари или тигана. Кеф ще ми е и нищо да не хвана, и пак ще съм хванал повече от колкото онези с пълните багажници, и те никога няма да разберът защо... не съм избил горивото, ама аз и не съм тръгнал за това. Ще си събера боклука, може и чуждия щото съм балък и до като някой пълни багажници с риба аз пълня моя с боклука на ония дето понеже са си препълнили багжника с улов, не са успяли да си приберат своя боклук и пак ще съм хванал повче от тях, нищо че е боклук, мой, твой все тая...Работя и си изкарвам парите, както повечето колеги, не чакам да ударя кьоравото... ама се влиза в едни други теми" он на мен че ми вика той". Не искам да засегна никого или да слагам етикети. Просто нищо не ми пречи да си мечтая за нещо, което може би е химера. Казват, че като споделиш ти олеква, особено, ако и друг сподели мнението. Няма как всички да сме еднакви... свят голям и хора всякакви!
Честита баба Марта! Бъдете здрави! Успешни излети и наслука!
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от boki speca »

Сега колеги дайте да си доразясним фактологията на темата , защото на някой вкл.и на автора му са се размили нещата.
1- става въпрос за морски риболов
2- с разрешени средства
3- да отидеш на риболов и разходки сред природата са различни неща,които може и да се съчетават като това само увеличава удоволствието,,защото на разходка не се ходи с въдица в ръка- пречи на ходенето.
4- големи самаряни се извъдихте всички - ами и да забранят на рибарите по занаят и препитание , да ловят , защото не е хуманно.
5- много сериозно бъркате българския сладководен риболов и чуждоземския морски.
6- всеки сам си поставя МЯРКА, ако няма законова такава. Това че вашата и тяхната мярки не съвпадат си е ваш проблем и не ви дава право да ги съдите след като не са нарушили нищо.
7- да нарека кеф неуспешен риболов ми звучи меко казано мазохизъм. Друг е въпроса колко риба ще пусна и колко ще задържа , по принцип речна риба рядко задържам.

Великият Буров е казал : Не може да има демокрация в бедна държава , а богатите държави как са станали богати?
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от namaste »

Колега, май на теб не ти е ясно за какво става въпрос.
1. Лакомия
2. Ненаситност
Боклука - все още има кога, къде може кой да го събира. И какво, като е морски риболов, и какво като е с позволени средства - тая година 1 багажник, догодина 2 после, ако искат хората може и с камион да тръгнат, щом закона разрешава... ловиш до насита. Въпроса е че тя "наситата" е неизвестно и само оставащото свободното време или мястото за товарене се явяват някаква граница. ..аз никого не съдя, става ми криво, ако си разбрал защо супер! Ако не си, може някой ден да разбереш. Свят голям хора всякакви писах в предния пост. Всеки сам определя какво може и какво не, но всичко има край, дори и рибата в моретата. Не искаш ли децата ти да се кефят на як риболв, и техните деца също? - обаче начина на мислене води до спомена - татко, дядо, съседа, едни приятели тука са пълнили багажници.... В миналото и аз съм имал дни повче улов, но щастието не е в повечето... хайде със здраве.


Пс.
3. Аз ходя на риболов сред природата. Но ти колега явно ходиш другаде ...
4. Самаряни сме - който може си го може :)
5. Ама хич въобще не бъркам сладководния бг. с чуждоземския морски.
6. Прав си, че всеки слага сам мярката си, някои според багажника обаче...
7. Болката идва от там, че само от една чиста природа бензин не се избива и багажник не се пълни, но поне остава утехата, че празната кола по малко харчи, ако човек е "самарянин" ще се радва и че колата му замърсява по малко в следствие на по малкото тегло. Природата е навсякъде нали? Даже и в квартала се среща тук там... ;)
Да сме живи и здрави, че да и се радваме на природата, без значение къде я виждаме... с въдица или без!
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Чета си за риби и риболов и ми стана криво...

Мнение от m65 »

Колега, boki speca, изпитването на удоволствие по време на риболов, пък бил той и неуспешен не е за всеки.
Мазохизъм е да режеш клонът на който си седнал, примерно. Но също така е мазохизъм и бавното, монотонно и безвъзвратно унищожаване на природата. Докато не осъзнаем, че изхвърляйки празната си кутия от цигари или празната пластмасова бутилка от бира на поляната около нас, вземането на по-голямо количество риба от това което можем да изконсумираме със семейството си за обяд или вечеря, и така нататък спомагаме за унищожаването на дори и частица от природата.
Има такива, надявам се не си от тях, които си мислят че някой трябва да чисти след тях, и това е най естественото нещо на света.
Аз дори и да не хвана риба се чувствам много добре сред природата. Изминавам доста километри около водоемите, като такъмите които нося не са ми бреме. Та нали все пак съм отишъл на риболов сред природата.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Публикувай отговор

Обратно към “На раздумка за морето!”