Туй-онуй за сонара

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

Публикувай отговор
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

Всеки си знае и за да не са празни приказки - ето какво ми отговориха :
Dear Mr. Bonev,

Thank you for contacting Humminbird. We appreciate your interest in our products. No - the beams work all the time. You can't turn them off. Your unit will always read a dual beam.

If we can assist you further on this subject or any other Humminbird related questions please feel free email us again or contact our Customer Resource Center at 1-800-633-1468 to speak with a Customer Service Representative. Our hours are Monday thru Friday 8:00 a.m. to 4:30 p.m. and Wednesday 8:30 a.m. to 4:30 p.m.

Good Boating and Fishing!
Julie - CRC
Изображение
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

Messi написа:Всеки си знае и за да не са празни приказки - ето какво ми отговориха :
Dear Mr. Bonev,

Thank you ............................................ No - the beams work all the time. You can't turn them off. Your unit will always read a dual beam.

...........................................................................................................................

Good Boating and Fishing!
Julie - CRC
Това означава, че двата лъча са включени постоянно и няма възможност да бъдат изключени, т.е. при включено, и при изключено Fish ID+. Но явно в ръководстото има подвеждащ текст. Въпреки това, не виждам, как ми помага широкият лъч при изключена финкция Fish ID+. Освен това, когато минавам с лодката над участъци, с дълбочина примерно около 6-7 метра, при изключено Fish ID+ не регистрирам обекти, които са в диаметър 6-7 метра, а само в зоната на тесния лъч (т.е. в зоната на около 3 метра под лодката). Това съм го експериментирал. Все пак се доверявам на това, което са отговорили от Хюмънбърд. В крайна сметка, те са и разработчиците и производителите и най-добре знаят. Но нещо и аз се обърквам, като съпоставя практиката с теорията и с ръководството. Благодаря ти колега за инфото.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

Не знам .. аз съм напълно убъркан .. Ти от къде си си купил сонара ?
EDIT : Ами за широкия лъч и Fish ID+ OFF си мисля, че сонара си показва "необработен сигнал" и от двата лъча, ама знам ли ...
Изображение
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

От Риболовен свят преди около 4 години. Доволен съм от него. Лично на мен ми върши добра работа, а и съм му свикнал вече. Най-важното за всеки един собственик на сонар е да го провери във водоем, на който познава добре дъното и да го тества над познати дъна. Аз съм залагал умишлено ементи на дъното, за да се науча правилно да разчитам графиката. Първата година си поиграх доста с експерименти, за да му свикна. А и никъде не неамерих тогава инфо, как правилно да чета графиките и изобщо доста си играх. Проблемът при този сонар е, че отчита данни в доста тясна зона под лодката при малки дълбочини (4-6 метра). Но пък от друга страна, това не е недостатък в определени ситуации, защото знаеш точно зоната около лодката. Та зависи кой какво търси и как го използва. Аз съм си доволен от сонарчето. Важното е да му свикнеш и правилно да го четеш. На хубаво всеки може :D . Сонарът не е лош за парите си. Дори сонари, в ценовият клас около 500-600 лева няма да ти дадат повече инфо от това, което ти дава Хюмънчето-170. Сонарът е добър.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

Е.. то за шарански риболов не ти трябва сонар от 2000000000000 лева :D ! Трябва ти нещо, дето да показва дълбочина, дъно, релеф и т.н.
Изображение
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

Jagger1, засичал ли си термоклин с пиранята ?
Изображение
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от jagger1 »

Messi написа:Jagger1, засичал ли си термоклин с пиранята ?
Да. Засича се и то много добре, но трябва да го разчетеш правилно. Какво означава това: сонарът е с 8 нива на сивото (поне моя), което означава, че термоклинът се появява на екрана като много светла ивица. При много силна светлина (дневаа - слънчева), термоклинът се забелязва едвам-едвам. Имаш обаче един много сигурен жокер: когато включиш Fish ID+, следи за известно време разположението на рибите (показват се дълбочините, на които се намират рибите). След това, внимателно разгледай екрана. Ще забележиш, че точно в зоната, в която се държат рибите (като дълбочина), има една малко по-тъмна ивица от най-светлото ниво на екрана. Ивицата се забелязва много трудно при силна слънчева светлина, но се забелязва. Това е зоната на термоклина. Точно това е и зоната, в която се показват рибите при включено Fish ID+. Ако си поиграеш малко със сонара (хвърли настрана въдицата за час-два и си поиграй със изображението), само за час-два ще разбереш разликите и ще можеш да го разчиташ термоклина правилно. Просто си поиграй малко със сонара. Ако го направиш, ще си спестиш десетки часове мъки, а и ще знаеш във всеки момент, какво виждаш на екрана. Сонарът не е само една екстра. То е екстра само тогава, когато се научим правилно да четем екрана. А това е свързано с доста игра, съпоставки над познати дъна, проба-грешка, и пак проба-гршка, до момента, в който се научим да го четем правилно. Тогава, сонара става наш приятел и незаменим помощник. Аз не съм привърженик на скъп сонар на всяка цена, защото ако не може човек да разчете правилно изображението на един сонар от нисък клас, ако ще и 20 000 евро да даде за ултра-модерен сонар, не знае ли и не се ли е научил да чете елементарните графики и на най-обикновенния сонар, значи напразно си е хвърлил парите за скъп сонар. Та от четири годишната ми практика с моето Хюмънбърдче 170 s - аз съм изключително доволен от него, защото го познавам и ми дава това, което искам. Показва ми меко и твърдо дъно, показва ми има ли водорасли над дъното, показва ми рибоците, показва ми термоклин, показва ми температурата на водата, показва ми дълбочината, показва ми релефа, Изключително икономично е от гледна точка на консумация на енергия (с едно 7,2 A / 12 V акумулаторче си карам спокойно по 2 дни без зареждане по 7-8 часа нонстоп във водата), показва ми кога батерията пада, лесно меню, лесно обслужване. Това, което не ми достига е по-висока разделителна способност на екрана, втори прозорец на екрана и по-голям ъгъл на лъчите. Но за тези пари - просто е перфектен и ми върши перфекта работа. Дори и да си взема някой ден по-добър сонар, този ще си го запазя и не го заменям за нищо. Той си ми е базов и пак казвам - за мен е перфектен. Просто трябва да се разучи добре да се разчитат показанията на екрана. А и изобщо не е само шаранджийски сонар. Показва си абсолютно всичко (за сладки водоеми). Въпросът е да се изучи добре и да се разчита правилно графиката. Ако го имаш - не си сбъркал в избора си за тези пари!!!
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Messi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 366
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:01 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Messi »

Добър отговор ;) ! Благодаря !
Изображение
bobir
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 457
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 3:36 pm
Местоположение: София

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от bobir »

Здравейте колеги,
Извинявам се за качеството на снимката.
Това е на Огняново и ми го показа на 2 места в язовира близо до стената.
Може ли някой да ми каже какво точно са тия неща на екрана на сонара.
:drinkers:
Изображение
И рибар съм и ловец съм:):):) От тая риба не мое да си платим парното:):):):)
piranha
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Сря Апр 06, 2011 10:53 am

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от piranha »

Дали не е придънна мрежа. :?: Ако бяха въздушни махурчета щяха да са до горе - до повърхността.

Другия път пусни една котва и се поразходи над тези изображения. :wink: :wink: :wink:
velizar angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Май 14, 2012 10:51 pm

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от velizar angelov »

И аз да кажа нещо...то ако рибата не се движи пък лодката се движи...така че би трябвало да очете...и все пак при пълен застой пак би трябвало да отчита. Принципа на работа на сонара няма нищо общо с движението на лодката и рибата.
Аватар
robber_79
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 541
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора-Казанлък

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от robber_79 »

Колеги , купих си сонар Garmin Echo 200 , и вчера на язовира.. забелязах че не ми отчита скоростта с която се движи лодката . Възможно ли е аз да съм му объркал нещо настройките , или просто сондата да не е с такава екстра ?
makson
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Сря Май 07, 2008 10:25 pm

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от makson »

Трябва да си вземеш допълнително скоростомера и да го включиш в средната букса на сонара отзад.
Станимир Бегов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Вто Авг 11, 2009 11:24 am
Местоположение: Хасково

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от Станимир Бегов »

robber_79 написа:Колеги , купих си сонар Garmin Echo 200 , и вчера на язовира.. забелязах че не ми отчита скоростта с която се движи лодката . Възможно ли е аз да съм му объркал нещо настройките , или просто сондата да не е с такава екстра ?
И аз така се изклатих ,писали са че мери скорост а не са писали ,че трябва да се изръсиш допълнително 76лв за сензор за скорост (д--ба и търгаши)колко се мъчих да калибрирам скоростомер без да знам ,че просто го нямам в комплекта. :lol:Чак кат им се обадих да ги питам данеби да е развален сонара ми казаха ,че трябва да се купи отделно сензор.
vurkulak
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 3:01 pm

Re: Туй-онуй за сонара

Мнение от vurkulak »

Колеги моля някой да даде мнение за Lowrance mark 5x pro i Lowrance mark 5 xdsi?Благодаря предварително.
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”