За знаещите и сонарите

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

apo
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 16, 2008 11:33 pm
Местоположение: София

За знаещите и сонарите

Мнение от apo »

Колеги, в нета има една фирма , която предлага сонари на четри фирми. Разглеждайки различните модели установих, че ми е трудно да избера модела който ще ми трябва. За това предлагам на знаещите да споделят своите знания и по този начин да се направи нещо ката упътване. Така всеки желаещ да закупи сонар след като прегледа темата ще може да прецени каква точно му трябва.Мен лично ме интересува каква да е мощноста на сондата , ъгъла на лъча, броя на пикселите, дали тези който са морско изпълнение ще работят добре във вътрешните водоеми. Мисля че ако бъдете отзивчиви ще помогнете много на мераклиите да закупят сонар :smt102
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от MITKO70 »

Колега в раздела "Сонар"има доста за различни модели писано.Въпроса е ти какво търсиш,за какъв риболов,до какви пари.Иначе има еднолъчеви и двулъчеви сонди,тези за море си работят и в язовир и т.н. :)
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
apo
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 16, 2008 11:33 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от apo »

Аз лично ще го използвам във вътрешнита водоеми за риболов на шаран ,пастърва на тролинг , бяла и тн. Цената ще бъде към 600-800 лв.Знам че са с различни лъчи ,но не знам на мен какво ми трябва. Ако колегите които са вътре в нещата споделят знанията си ще им е по леко на такева като мен.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от MITKO70 »

За шаран ще ти свърши работа и по- евтин/аз съм с GARMIN 120/и ми върши работа-дълбочина,релеф,твърдост дъно,темп. на вода и т.н.Но ,за тези пари дето казваш ще вземеш с "всички екстри",някой от тях няма и да ги ползваш може би,така ,че не му мисли толкова какво ти трябва.Само ,че това което показва сонара,не всичко се лови. :wink: :)
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
apo
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 16, 2008 11:33 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от apo »

Ясно е че сонара няма да хване рибата, но в тия времена когато тя става все по малко човек трябва да я търси по някакъв начин.Интересува ме какво ще кажеш за ширината на лъча. Гармина е с по тесен лъч а това значи че е по малко " осветеното " петно.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от snegk »

Ами вземи си двулъчев :lol: :lol:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от MITKO70 »

Да ,моя е еднолъчев и прави кръг/петно/под лодката 3м.диаметър при 10м.дълбочина,така е по принцип при сонарите с един лъч.При двулъчева сонда по-широкия лъч прави петно горе долу колкото е дълбочината-при 10м.дълбочина,10м.диаметър.Но,там информацията е по-неточна,в аванс докато влезе обекта в тясния лъч :wink: Сега моделите който се предлагат на GARMIN са с двулъчеви сонди,така,че хващай нещо за ушите :D Ето ,тука чети ако те интересува http://www.garmin.bg/?s=5&i=53
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
apo
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 16, 2008 11:33 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от apo »

Благодаря ви за съветите. Ще разгледам пак моделите на различните фирми и ще взема решение. Не знам защо ,но нещо все ме влече към Humminbird. Като взема сонара ще се разчуе. Ни знам за колко време ще го достави фирмата, но се надявам че ще е до десетина дни.
apo
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 16, 2008 11:33 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от apo »

Гещо ме гони карък. Оказва се че американците пускат нова версия на седма серия Humminbird. Бях се спрял на 727, но сега ще трябва да чакам два месеца докъто пуснат новите. Може пък да е за добро.
lubo9
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Яну 21, 2009 10:32 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от lubo9 »

Колги, какво ще кажете за този сонар. http://cgi.ebay.co.uk/Boat-Mounted-Fish ... 240%3A1318
Има ли смисъл да си го поръчвам или не. Ще го ползвам по язовирите.
Мисълта убива действието!
Аватар
POPOV
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 466
Регистриран на: Съб Апр 22, 2006 9:52 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от POPOV »

Бррр! Humminbird от хонконговски търговец :lol: :lol: :lol: Гледай да е от американец по-добре. Този модел вероятно се произвежда в САЩ, само по-малките и евтини модели са другаде, но от този търговец дълбоко се съмнявам в това да ли е произведен в САЩ.
lubo9
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Яну 21, 2009 10:32 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от lubo9 »

Според мен това не е Humminbird и затова питам какво ви е мнението? Съотношени цена - параметри , дали си заслужава?
Мисълта убива действието!
Аватар
POPOV
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 466
Регистриран на: Съб Апр 22, 2006 9:52 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от POPOV »

Ами да, като се вгледах наистина не е Humminbird. Какво да ти кажа, че може би е по евтино да, но определено бих заложил на Humminbird. Много практичен е моделът PIRANHAMAX 230 Portable - 2 отделни сонди в комплекта: двулъчева за лодка и безжична за мятане с въдица до 30 метра обхват без добавена външна антена (ъпгрейд), иначе 3-4 пъти по дълго растояние. Човек си избира коя сонда да ползва. Моделите RF15 (почти същия като Пиранятамакс, но само с безжична сонда) и въпросната Пиранямакс знам със сигурност, че се произвеждат в САЩ и със сигурност са по-качествени от въпросния китайски. Компактните модели на Humminbird RF20, 25, 30, 35 също се правят в Китай.
apo
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 16, 2008 11:33 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от apo »

Фанфари, илюминаций , народът ликува. Най после взех сонара. Купих му акумулатор 55ah , поръчах датчик за скорост а стойка за сондата ще се търси. Извинявайте за глупостите ама ми е кеф. Сонара е Humminbird 728. Колеги връщам се към началото на темата. Предложих ви тези от вас които имат опит в сонарите да направят нещо като упътване за тези колеги които тепърва поемат по тази път.Аз се блъсках доста време докъто реша какво да купя. Убеден съм че ако отделите по 15-20 мин. и напишете това което знаете нещата ще се получат. Не ме упрекваите че правя нещо като "даите да дадете" но аз самият не се чувствам подготвен да напиша темата. С удоволствие ще се включвам с това което съм прочел и разбрал. Не става въпрос да спорим за различните модели а просто да се дадът основни насоки и папаметри по които желаещите да се ориентират какво да търсят.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от GODzillata »

Хайде да ти е честит! :D

...ама можеше да си вземе поне 3-лъчев. :wink:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”