За знаещите и сонарите

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

Васил Илиев
новобранец
новобранец
Мнения: 48
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 7:32 pm
Местоположение: гр.Благоевград

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от Васил Илиев »

lusienn написа:
GODzillata написа:Някой случайничко да има Garmin Fish Finder 250 С ? :roll: И да сподели отзиви?
Те един настроен за сом,в момента 2 сомета са на стръвтаИзображение
:D Нещо не виждам сометата, я дай по отблизо да видим всички изображението :D :drinkers:
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от lusienn »

Изображение :wink:
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от pachosz »

Малиии, с бодлива тел ли са вързани? или така ми се струва само :rolleyes: :smt119 :smt120
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
lubo9
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Яну 21, 2009 10:32 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от lubo9 »

Здравейте колеги. Имам следният въпрос. Решил съм са си монтирам скоростомер на Хюмимбърд-а 565. Ако някой е правил такова нещо нека сподели и евентуално от къде да го купя и цена.
Мисълта убива действието!
Аватар
nikofk28
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 7:51 pm
Местоположение: Казанлък / Пловдив

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от nikofk28 »

Здравей колега !
Най-вероятно за това говориш :http://store.humminbird.com/products/323042/SW.
До преди две години и аз ползвах това ,но си взех Джи Пи Ес към моя сонар и си реших всички проблеми .
При твоя няма възможност за ползване на модулен Джи Пи Ес на Хъминбърд ,но това не пречи да си вземеш отделен такъв на Гармин или там каквото се сетиш.
Ако твърдо си решил да си слагаш сонда за скорост може да я намериш при Филиста -Пловдив (моята беше от там ) цената не си спомням точно, но ми се върти нещо 80 лв .
Моя съвет е да събъреш някой лев и да си вземеш Джи Пи Ес и ще спомена защо ти го препоръчвам.
1.Скоростта която отчиташ е по-точна.
2.Имаш възможност да си запаметиш перспективни точки(било то захранено петно или старо корито и т.н)без да е нужно да оставяш белязки или шамандури на повърхността.
3.Може да си начертаеш маршрута по които се движиш от брега до мястото на риболов и после да се прибереш по-спокойно(случвало се е да падне гъста мъгла и изпадаш в тих ужас, особенно ако наближава свечеряване).
4.Може да го ползваш навсякъде не само при риболов .
Решението си остава твое ,дано съм помогнал ;)

Поздрави и успех!
rikosheth
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 12:29 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от rikosheth »

lubo9 написа:Здравейте колеги. Имам следният въпрос. Решил съм са си монтирам скоростомер на Хюмимбърд-а 565. Ако някой е правил такова нещо нека сподели и евентуално от къде да го купя и цена.
Ползвам Humminbird 717x + GPS accessory system , подобно на това:
http://store.humminbird.cust.shopatron. ... 897b0f006f
Не виждам съвместимост обаче с 565 и може би варианта на Нико е твоето решение.
Изображение
LIFE'S A GAME FISHING IS SERIOUS
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от GODzillata »

lusienn написа:Изображение :wink:

Aaaaaa.....пуснал си ги отдолу, за да видиш как изглеждат на сонара, а? :D
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
lubo9
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Яну 21, 2009 10:32 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от lubo9 »

nikofk28 написа:Здравей колега !
Най-вероятно за това говориш :http://store.humminbird.com/products/323042/SW.
До преди две години и аз ползвах това ,но си взех Джи Пи Ес към моя сонар и си реших всички проблеми .
При твоя няма възможност за ползване на модулен Джи Пи Ес на Хъминбърд ,но това не пречи да си вземеш отделен такъв на Гармин или там каквото се сетиш.
Ако твърдо си решил да си слагаш сонда за скорост може да я намериш при Филиста -Пловдив (моята беше от там ) цената не си спомням точно, но ми се върти нещо 80 лв .
Моя съвет е да събъреш някой лев и да си вземеш Джи Пи Ес и ще спомена защо ти го препоръчвам.
1.Скоростта която отчиташ е по-точна.
2.Имаш възможност да си запаметиш перспективни точки(било то захранено петно или старо корито и т.н)без да е нужно да оставяш белязки или шамандури на повърхността.
3.Може да си начертаеш маршрута по които се движиш от брега до мястото на риболов и после да се прибереш по-спокойно(случвало се е да падне гъста мъгла и изпадаш в тих ужас, особенно ако наближава свечеряване).
4.Може да го ползваш навсякъде не само при риболов .
Решението си остава твое ,дано съм помогнал ;)

Поздрави и успех!
Че е по добре е вярно, но за сега нямам възможност да си купя ГПС. Благодаря за инфото.
Мисълта убива действието!
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от jagger1 »

Здравейте, колеги. Направил съм няколко графики, свързани с използването на сонарите и по-точно, постарах се да визуализирам зависимостта на петното от двулъчев сонар спрямо различни дълбочини в даден водоем. Графиката и таблицата (графика 1) са за дълбочини до 30 м. Графики от 2 до 5 визуализират сонарното петно под лодката за дълбочини от 1 до 8 метра. Графика 6 визуализира положението на примамката при влачене за постоянна дълбочина 6 метра спрямо сонарното петно под лодката и скоростта на лодката. Oпитах се и мащабно да визуализирам и лодка с дължина 3.00 метра, за да се добие по-лесно представа за какво става дума, когато сме в лодката и когато се опитваме да разберем какво и в какви граници се вижда под нас при различна дълбочина. Тези графики мисля, че ще помогнат на много бъдещи притежатели на сонари да преценят първоначално какво искат да притежават, каква работа ще им свърши, какъв вид да си изберат еднолъчев, двулъчев, с четири лъча), дали си заслужава да инвестират в по-скъп сонар, ако няма да тролят, а искат само да знаят какво е дъното, дълбочината, термоклина, температурата. От графиките ясно се вижда, че за посочените параметри на двулъчевия сонар (в случая Humminbird Piranha max 170), които са индентични с голяма част от онарите с два лъча (тесен лъч-20 градуса и широк лъч - 60 градуса), петното на тесния сонарен лъч (20 градуса) достига диаметър над 3 метра и то на дъното (колкото е големината на лодката) при дълбочина по-голяма от 9 метра! Това означава, че ако искате вашата примамка да е близо до устата на въпросната засечена риба (която не седи на едно място :) в момента в който сонара я засече с тесния лъч, и то при стационарна лодка или леко движеща се, такъма трябва да е спуснат вертикално в петното на лодката (9м дълбочина в зоната на тесния лъч). При 9 метра дълбочина, петното от широкия лъч е над 10 метра диаметър на дъното, което означава, че в зависимост от това, къде е монтирана сондата на лодката, имаме една периферия от радиус 5 м около нас, в която може да се намира засечената от сонара риба. За малките дълбочини (до 3-4 метра) при широкия лъч (60 градуса), нещата са малко по-добри. Петно от 3 метра се достига при дълбочина около 3 метра, но тогава петното на тесния лъч под лодката е само 1 метър. И още нещо много важно: На сонара може да се види засечената риба, но в зоната на широкия лъч тя може да бъде навсякъде около лодката (не е ясно дали е отляво, отдясно, отзад или отпред). Така, че при по-големите дълбочини, колкото е по-голяма дълбочината, толкова повече се увеличава периметъра, в който трябва да се търси засечената риба, засечена от широкия лъч. На едната от графиките съм се постарал да визуализирам положението на примамката зад лодката при влачене (тролинг) с условно избрана скорост 3 км/час (или 0,83 м/сек.), пусната на разстояние зад лодката на 20 метра, и за постоянна дълбочина на обхождане на дъното от 6 метра. Графиката е само примерна за илюстриране на времето, което е необходимо на примамката, за да достигне до зоната на засичане на рибата от сонара при влаченето с горната скорост. Вижда се, че примамката навлиза в зоната на широкия лъч след около 20 секунди, преминава през зоната на теснич лъч и излиза от зоната на широкия лъч за още 8 сек., или общо - около 28 сек. Това е при условие, че примамката се движи директно зад мотора. При странично изнесена въдица, за посочената дълбочина примамката ще премине само за 1-2-секунди през рибното петно. Е, разбира се това не означава, че в останалата зона няма риба. Просто сонара обхваща определен периметър и аз коментирам само него. Дано да съм помогнал на някого с всичко това, което написах и с диаграмите, защото когато си избирах сонар, и аз не знаех точно какво искам, какво ще гледам и какво ще се вижда. Не съм сбъркал за себе си с избора на модела, защото си го използвам пълноценно и се опитвам да направя така, че той да ми служи, а не аз на него. За това е необходимо още много наблюдения по язовирите и четене по форумите. И още нещо много важно! Най-важният елемент на всяка една рибарска екипировка е самият риболовец :D . От него в крайна сметка зависи какви решения ще вземе във всеки един момент. Дано да ви е била полезна информацията. С каквото мога ще помагам още. Наслука и успех на всички.
Ето това са графиките: (има ги в галерията в албума ми)
графика 1
Изображение
графика 2
Изображение
графика 3
Изображение
графика 4
Изображение
графика 5
Изображение
графика 6
Изображение
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Мънцата

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от Мънцата »

jagger1 написа:Здравейте, колеги. Направил съм няколко графики, свързани с използването на сонарите и по-точно, постарах се да визуализирам зависимостта на петното от двулъчев сонар спрямо различни дълбочини в даден водоем.
Евала колега, голям труд си вложил :!: Благодаря :prayer: :prayer: :prayer:
burg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 651
Регистриран на: Пон Дек 15, 2008 5:49 pm
Местоположение: Пeтър Бургов -ПЛОВДИВ

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от burg »

Колега jagger1 - :supz: :supz: :supz: това , което си направил заслужава адмирации :!: :!: :!: - :prayer: и по този начин изказвам своята благодарност за труда и времето , които си вложил. Изчитайки поста ти научих доста полезни неща и ти пожелавам успехи в практикуването на любимото ни занимание :!: :D :smt006
Аватар
Поморийския
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 519
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 9:10 pm
Местоположение: Поморие Чикаго

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от Поморийския »

jagger1 написа:Здравейте, колеги. Направил съм няколко графики, свързани с използването на сонарите и по-точно, постарах се да визуализирам зависимостта на петното от двулъчев сонар спрямо различни дълбочини в даден водоем. Графиката и таблицата (графика 1) са за дълбочини до 30 м. Графики от 2 до 5 визуализират сонарното петно под лодката за дълбочини от 1 до 8 метра. Графика 6 визуализира положението на примамката при влачене за постоянна дълбочина 6 метра спрямо сонарното петно под лодката и скоростта на лодката. Oпитах се и мащабно да визуализирам и лодка с дължина 3.00 метра, за да се добие по-лесно представа за какво става дума, когато сме в лодката и когато се опитваме да разберем какво и в какви граници се вижда под нас при различна дълбочина. Тези графики мисля, че ще помогнат на много бъдещи притежатели на сонари да преценят първоначално какво искат да притежават, каква работа ще им свърши, какъв вид да си изберат еднолъчев, двулъчев, с четири лъча), дали си заслужава да инвестират в по-скъп сонар, ако няма да тролят, а искат само да знаят какво е дъното, дълбочината, термоклина, температурата. От графиките ясно се вижда, че за посочените параметри на двулъчевия сонар (в случая Humminbird Piranha max 170), които са индентични с голяма част от онарите с два лъча (тесен лъч-20 градуса и широк лъч - 60 градуса), петното на тесния сонарен лъч (20 градуса) достига диаметър над 3 метра и то на дъното (колкото е големината на лодката) при дълбочина по-голяма от 9 метра! Това означава, че ако искате вашата примамка да е близо до устата на въпросната засечена риба (която не седи на едно място :) в момента в който сонара я засече с тесния лъч, и то при стационарна лодка или леко движеща се, такъма трябва да е спуснат вертикално в петното на лодката (9м дълбочина в зоната на тесния лъч). При 9 метра дълбочина, петното от широкия лъч е над 10 метра диаметър на дъното, което означава, че в зависимост от това, къде е монтирана сондата на лодката, имаме една периферия от радиус 5 м около нас, в която може да се намира засечената от сонара риба. За малките дълбочини (до 3-4 метра) при широкия лъч (60 градуса), нещата са малко по-добри. Петно от 3 метра се достига при дълбочина около 3 метра, но тогава петното на тесния лъч под лодката е само 1 метър. И още нещо много важно: На сонара може да се види засечената риба, но в зоната на широкия лъч тя може да бъде навсякъде около лодката (не е ясно дали е отляво, отдясно, отзад или отпред). Така, че при по-големите дълбочини, колкото е по-голяма дълбочината, толкова повече се увеличава периметъра, в който трябва да се търси засечената риба, засечена от широкия лъч. На едната от графиките съм се постарал да визуализирам положението на примамката зад лодката при влачене (тролинг) с условно избрана скорост 3 км/час (или 0,83 м/сек.), пусната на разстояние зад лодката на 20 метра, и за постоянна дълбочина на обхождане на дъното от 6 метра. Графиката е само примерна за илюстриране на времето, което е необходимо на примамката, за да достигне до зоната на засичане на рибата от сонара при влаченето с горната скорост. Вижда се, че примамката навлиза в зоната на широкия лъч след около 20 секунди, преминава през зоната на теснич лъч и излиза от зоната на широкия лъч за още 8 сек., или общо - около 28 сек. Това е при условие, че примамката се движи директно зад мотора. При странично изнесена въдица, за посочената дълбочина примамката ще премине само за 1-2-секунди през рибното петно. Е, разбира се това не означава, че в останалата зона няма риба. Просто сонара обхваща определен периметър и аз коментирам само него. Дано да съм помогнал на някого с всичко това, което написах и с диаграмите, защото когато си избирах сонар, и аз не знаех точно какво искам, какво ще гледам и какво ще се вижда. Не съм сбъркал за себе си с избора на модела, защото си го използвам пълноценно и се опитвам да направя така, че той да ми служи, а не аз на него. За това е необходимо още много наблюдения по язовирите и четене по форумите. И още нещо много важно! Най-важният елемент на всяка една рибарска екипировка е самият риболовец :D . От него в крайна сметка зависи какви решения ще вземе във всеки един момент. Дано да ви е била полезна информацията. С каквото мога ще помагам още. Наслука и успех на всички.
Ето това са графиките: (има ги в галерията в албума ми)
графика 1
Изображение
графика 2
Изображение
графика 3
Изображение
графика 4
Изображение
графика 5
Изображение
графика 6
Изображение
БРАВО .......Много точно
piranha
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Сря Апр 06, 2011 10:53 am

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от piranha »

Тамагочитата са за друг форум.Тук коментираме сонари.
piranha
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Сря Апр 06, 2011 10:53 am

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от piranha »

Къде изчезна поста от вчера който коментирах. Някой ще ме помисли за луд. :shock: :idea: :rolleyes:
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: За знаещите и сонарите

Мнение от jagger1 »

Изчистен е колега. Благодаря на модераторите още веднъж, както и за другите теми. Заслучавате черпене момчета. :drinkers:
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”