Помощ при избор на сонар

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

Публикувай отговор
Iliyan.Nikov
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 11:40 am
Местоположение: Варна

Помощ при избор на сонар

Мнение от Iliyan.Nikov »

Здравейте на всички за пъви път пиша във форума но се надявам да не е последен :)
Искам да направя подарък на баща ми за лодката. Мислех си за сонар, но понеже има огромен избор а аз не познавам никой с такава машинка рещих да се посъветвам с вас. За момента мога да се отпусна за сонар до 400 лв. Като при първоначалният ми преглед се спрях на 2 модела http://www.ishop.bg/3-Humminbird/Hummin ... nhaMax-220 и http://www.ishop.bg/vmchk/12-Lowrance/L ... nce-X50-DS . Ще се радвам и на предложение и от ваша страна. 8)
Незнам дали е от значение но въпросната лодка е 2.90м с твърдо дъно и надуваем кил. Използва се най-вече за морето при улов на кая и сафрид.
Предварително благодаря на всички изказали мнението си по темата.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

Колега, ха добре си дошъл и радващо е, че си набрал смелост за първия си пост. :wink:
Няма да се отчайваш от липсата на отговори, форума нещо не бачкаше тия дни, та зат'ва ще да е. :?

Гледам, че като марки си се спрял на Humminbird и Lowrance...просто те кефят или к'во? :roll:
Хубаво е да се систематизира разхвърляната информация за сонарите и да се обобщи на едно място...а заглавието на темата ти предразполага към това. :D

Е, хайде, спецове, споделете от какво да се води човек при избора на сонар?
1. С колко лъча да е - 1, 2, 3, 4?
2. Доказали се марки и модели?
3. Кой сонар за какъв вид риболов става?

Аз досега съм имал Humminbird /не помня модела/ и Garmin 250C. Гармина ми допадна повече, ама сигурно е било заради цветния дисплей. :oops: :lol:
Сега ръчкам из нета в търсене на поредния сонар, но ще изчакам с покупката, докато се натрупат повече мнения. :drinkers:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

ако наистина искате свестен сонар - зарежете ги всички тези и си вземете сонар от Furuno или Raymarine - наи ефините модели са там където свършват топ моделите на другите
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от snegk »

xoxo написа:ако наистина искате свестен сонар - зарежете ги всички тези и си вземете сонар от Furuno или Raymarine - наи ефините модели са там където свършват топ моделите на другите
Колега дай някави подробности за тез сонари,защо са по хубави,кое им е по хубавото.Кажи предимствата. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

Има ли смисъл човек да скокне на 3-4 лъча или 1-2 си вършат работа? :roll:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

Мда...така си е..., а кой е мерцедеса при 2 лъчевите? :roll:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

сега пазара вече не включва само BG - има онлаине пазаруване пак и една Greece или Тurky еи ги каде са. да не говорим пък за русиа -там всички имат преставителства. а и аз последния път ми требваше нещо което не го намерих в BG - и прескочих до Виена - савсем близо е
BACHO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 10:57 pm
Местоположение: ВG.PB

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от BACHO »

Колега пьрвия модел го забрави, от опит го казвам за втория нямам поглед
ХУБАВО ЕВТИНО НЯМА
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

колегата пита за предимства - не знам как да ги обесня. в момента ползвам 2 - един на Lowrence на dinghy- и Furuno на лодката. имал сам преди и на Navman и 1 на Garmin - показваха нещо естествено, но сам ги улавял че грешат на места които познавам и ги продадох. иначе 2 лучев е добре -широкия луч са по плитко 20-40м а тесниа са дълбоко са да покаже добре дъното. не бих могал да обесния предимствата на Фурино или Raymarine - като мерцедес и москвич - и 2 имат по 4 колела,врати,прозорци,седалки ама си има разлика - е те това е
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

На Дунав не съм засичал по-дълбоко от 15 м.
Затова предполагам, че най-удачен би бил някой широколъчев сонар? :roll:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

зависи от това каква риба търсиш -дълбочината е без начение - ако е дънна риба /сом /-ти требва такъв с добра разделителна способност за дъното. ако е риба над дъното - широкиа луч .на времето аз затова се отказах от navman и garmin - търсих данна риба - хапука и махи-махи -те ми даваха грешно и само furuno ми оделяше well данните риби от коралите по дъното
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

Всяк'ва риба над 5кг. бих търсил. :mrgreen:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от snegk »

Тука някой хора казват,че сонарите очитат рибата на дъното като предмет.Да обаче с 300ц на гармин ми очита рибите като риба и отделно си дава неравностите и разните там каманаци и тем подобни.В крайна сметка,какъвто и сонар да имаш трябва да го разбираш перфектно.Това се получава с много експерименти и практика. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от Troli Rapala »

Хохо,написа доста глупости и измишльотини,за това не го слушайте!Не е в час със сонарите! :!: Нещата са простички,еднолъчев за сладки води и двулъчев за солени!Бих взел,вторият! :wink:

Изображение
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

троли - не знам кое ти се видияха глупости и исмисшьотини - просто искам да помогна на човека.верно че не сам уточнил - ползвал сам само в солени води. верно е и друго - ако му е парви онар по добре да почне с елементарно ниво сонари за да натрупа опит - после ще разбере расликата и да може да расчита какво показват висок клас сонари. и друго е виарно - ние балгарите сме все големи всезнаиковци и акъл от никои не взимаме. за мои късмет вече почти 30 год не живеиа в Бг и винаги се радвам като попадна на дебела глава от БГ - все знае всичко и затова си седи в блатото. Sorry - ама ме изкефи - мерси за това - одавна не бех попадал на такова нещо
PP. иначе аз ползвам и точно такъв x136df - двулъчев - много е добър а на лодката имам наи ниския клас на Фуруно - 4100 но съм доволен
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”