Помощ при избор на сонар

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

Публикувай отговор
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

Не е сложно, пък и 400С си ги има тези функции.
Сега, като премислих трезво нещата, се спирам окончателно :mrgreen: на 400С...така де, за к'во ми е TFT дисплей, няма да гледам movies, я?! :lol: :lol: :wink:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

в краина сметка какъвто и да е сонара ще ти варши работа стига да го ползваш правилно и да го познаваш. имам и още един /ле-ле сега троли ще каже че ползвам 3 сонара едновремно :shock: / - с бежична сонда - закачам сондата на вадицата и я хварлям когато ловя от брега на непознато миасто да видя как е дъното - върши ми идеална работа за това
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

xoxo написа:имам и още един /ле-ле сега троли ще каже че ползвам 3 сонара едновремно :shock: /
:lol: :lol:
Направо си страдаш от разтроение на личността. :wink: :lol:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
ribara71
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 1:46 pm
Местоположение: Раднево

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от ribara71 »

Колеги, за да не пускам нова тема, а гледам че тука сте вещи по сонарите , търся си сонар за начинаещ с тая техника , основно искам да го ползвам в един водоем обрасъл с водорасли , по на дълбокото около 5-6метра не се виждат , но искам да съм сигурен , основно за това ще го ползвам ,за това и си търся нещо евтино втора ръка , за да може стария му собственник да ми обясни как се работи с него ,дали ще може да ми покаже чисто ли е дъното от водорасли ,нещо около 100на лева ,предварително благодаря!
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

ами ако е само за това всеки работеш сонар ще ти сварши работа. само гледаи да има превклучване от символи на даги/така му казват в форума/ когато е на символ риби самиа сонар расчита сигналите и изчиства екрана така че може "да отреже" сигналите от водорасли по даното като прецени че са смущениа. иначе ако е от брега тези с бежичта сонда са идеални - хварлиаш сондата с вадицата на 30-40-50м кадето искаш и виждаш какво е даното
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от Troli Rapala »

4000W Peak to Peak,означават 4000 импулса за един час!Един час е равен на 3600 секунди,разделяме на 4000 и се получава следното!На всеки 0.90 стотни сонарът изпраща/приема ИМПУЛСИ,не ватове или милиампери! Това са мои анализи на прочетеното от последният брой на "Нешънъл джиографик"!Ако не ви се дават пет лева,мога да ви снимам или преразкажа статията,отнасяща се за подводното сканиране на Антарктика от екип щатски учени!Техният сонар е с 60000 импулса,а новите модели на Лоурънс са по 30000!На Мах е 8000! Има минимална възможност да съм сгрешил в анализа, така че вие сте на ход "копелета"! Шоуто треа,ъ да продължи!
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

Добре де, нали темата е именно за да се избистрят нещата и всеки да я ползва като настолно четиво, което да му помогне при избора на сонар. :roll:

хохо каза, че е гот да има A-scope и флaшeр, та това ме накара да си променя решението и вече си поръчах 400С.
Ако Троли беше изплюл камъчето на "тайната" си.......може би щях да избера друг модел. :roll:

«Да премълчаваме и да не съобщаваме на другите това, което знаем, ни прави бедни, подобно на човек, който не влага средствата си в предприятия, можещи да му донесат печалба. Когато пък споделяме с другите полезните си знания, тогава умножаваме и собственото си богатство.»

Из "Златоструй", сборник със златоустови мисли, съставен по времето на цар Симеон І. :idea:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

васможни са всекакви видове сонари да има. аз не расбирам от сонари - само знам как да ги ползвам и ми варши работа. попадна ми една добра статия за сонари - обесниава всичко - как работи,как да се испозсва,какав да се избере.иначе тези с които се лови риба така са устроени - щом се появи на екрана на сонара рибата вече не е под лодката -нещо като снимка - по скоро като сериа от снимки какво е било под лодката.само а-скопе и флашер показват в реално време какво става под лодката/виж картинката към края на статиата да стане по ясно/. статиа е хубава и ако някои е преведе мисля че ще е от полза на много колеги
eto linka kam statiata
http://www.fishfindercity.com/fitiandin.html
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от Don4o_62 »

Найстина ще е интересно за нас невежите.Обяснението е доста голямо,но ако може в общи линий някой да го преведе.Примерно ,тролиш и видиш риба на екрана.На какво разстояние ще бъде от лодката,като я видиш.Или седиш на място и скиваш риба.Тя под теб ли ще е реално, или наоколо.На ефтините модели параметрите еднакви ли са,или имат разминаване от дълбочина,скорост,разстояние от обект и т.н.
Знам че има колеги,на ТИ със сонарите,та ако може някой да даде отговор.
Предварително благодаря.
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

колегата спомена тролинг на ниска скорост - да му дам малко расеснение. старите модели сонари - там беше по видимо -имаше една черта коиато минаваше прес екрана и дававаше обновената картина/или да е наречем снимка на това което е сасекал сонара, биаха бавни и обновиаването на екрана ставаше на горе долу 1 сек/сегашните са бързи и ниамат вече таси черна вертикална линиа която да минава прес екрана. но какво се получава - при тролинг на ниска скорост и сложен на символи/рибки/ в един момент на екрана да се покажат 2-3 риби наредени в една редица - това не значи че отдолу е минала една колона от наредени една след друга риби а наи често/99%/е една. защо се получава така - при сложено на рибки програмата на сонара расчита сигнала от рибата при навлисане в конуса и го индекира като символ рибка. при следващото обновиаване на екрана сащиа сигнал от сащата риба програмата пак го определиа на риба и покасва нов символ - така се получават при символи рибка да се поиават николко рибки нардени в редица.затова е по ясно ако се полсва на дуги/както му касват в форума/ а не на символи. от друга страна пак когато се поиави парвиа символ на риба е почти сигурно че рибата е все осте под лодката /програмата не чака сигнала от това рибата да пресече целиа конус а го индекира като риба още при навлисането в конуса на сонара/абе да не стана много обаркано??? ама мислиа че ТРОЛИ би могал по добре да го обесни - требва да му се е случвало това.иначе ас не мога да преведа статиата - немам кирилица на клавиатурата и писането с онлаине обращене е голема мъка
lubo9
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Яну 21, 2009 10:32 pm
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от lubo9 »

Колеги, помогнете да си избера сонар. Спрял съм се на HUMMINBIRD FISHFINDER 525 или HUMMINBIRD PIRANHAMAX 170. Първият е еднолъчев но го дават че разпознава 6 см риба на 12 м дълбочина, но пък втория е двулъчев. А пък съм ограничен финансово и повече пари не мога да отделя.
Мисълта убива действието!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от Troli Rapala »

Вземи си еднолъчевият,вторият лъч е за по-голяма дълбочина,за море! :wink: Годзи,мерси че ме наплю! :cry:
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от xoxo »

колега - да се опитам да ти помогна - ако аз требва да си избирам нов сонар в рамните да един бюджет как бих ги подредил по важност данните
1. мошност - повече по добре
2.расделителна способност на екрана - повече пиксели - по добре
3.1-2-3 и тн.лачи -2 са напално достатчни
ако имам време бих погледнал данните и тези 2 сонара и да кажа кои от 2-та бих си исбрал но и ти сам може да си прецениш, 2 луча е добре но ако т.1 и т.2 са му по ниски ще си всема еднолучев.
Да топалниа по горниа си пост това че е васможно 1 риба да се покаже като редица от неколко рибки символи на екрана - това се однася са по нисак клас сонари с коиато останах с впечатление че полсват повечето колеги да не ги заблуди това че примерно покасва толкова риба а не се хваща. при сонарите от по висок клас това не може да се получи - процесора и програмата в тях "запомня"при поаивата на кои сигнал го е дал като символ рибка и не пуска нова рибка до излисането на рибата от конуса на сонара. т.е. с много голиама точност може да се приеме при високиа клас сонари че докато рибката е на екрна тя е под лодката или савсем бизо до неиа / otnasia se pri trolling a ne pri dvijenie s goliama skorost/. и са да не ставам много досаден- несависимо от цената и класа на сонара -те са добри машинки и ако се ползват правилно вършат чудесна работа - както казваха =расликата м/мерцедеса и москвича = все ще ни закара от т.А до т.Б -разликата е в удобството
Последно промяна от xoxo на Пет Май 29, 2009 10:08 pm, променено общо 1 път.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от GODzillata »

Troli Rapala написа:Годзи,мерси че ме наплю! :cry:
:shock: Кога това? :roll:

Просто се опитах да дръпна провокативна струна в теб... :wink: :D :drinkers:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
lubo9
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Яну 21, 2009 10:32 pm
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на сонар

Мнение от lubo9 »

Мерси за съветите. Ще поръчам Humminbird Fishfinder 525.
Мисълта убива действието!
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”