Избор на сонар за морски риболов

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от justinian »

Благодаря колега. :smt023
А какво е предимството на сонда, която работи с честоти 50/200 кН пред такава, работеща с честоти 83/200 кН?
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от Troli Rapala »

При солена вода има повече шум и 83Кхц. доста ще те подвежда,за това се препоръчват 50Кхц.,там шумът е минимализиран! :wink: Килохерците са звук,който се отразява в НЕЩО и от там идва проблемът със шумът-разсейките в солената вода са повече,защото не е толкова плътна,като сладководната! :wink:
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от xoxo »

Troli Rapala написа:При солена вода има повече шум ...........от там идва проблемът със шумът-разсейките в солената вода са повече,защото не е толкова плътна,като сладководната! :wink:
хаиде да те поправя малко - солената вода е по плътна от сладката - дори Мъртво море е толкова солено и водата толкова плътна че не може да се потъне в него. иначе си прав - за солена вода трябва поголяма мощост/повечето сонари имат превключване за солена и сладка вода/ не мога да правя сравнения за сладка и солена вода на сонарите /никога не съм ползвал сонар в сладководни места/
:shock: пробвал съм в солена вода на плитко 8-10-15м където обикновено има много смущения - дребни пасажи от малки риби,мътна вода от прибоя и др да превключа сонара на сладка вода - тогава дава по малко смущения и не се отразява на отчитане на едрите риби. Как ли би се отразило обратното - в сладка вода да се сложи сонара на солена вода??? - пробвал ли го е някои??? :idea: :!:
str.hadjiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 8:43 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от str.hadjiev »

Колеги,
Какво ще кажете за Humunbird 728?
Дали някой има впечатления за този модел?
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от krokibg »

Просто 728 е нормален сонар,без екстри.Иначе,всичко си има за един сонар и работят добре.Имах го,но го смених с по-висок клас,хубаво е да си събереш пари и да си вземеш от висок клас,защото ще го ползваш една година и трябва да го продаваш.Когато свикнеш със сонара и започнеш да разчиташ всичко под теб,влезеш ли без него си като сляп.А когато минеш на по-висок,виждаш всичко,особенно когато е с даун и сайд имидж.Оф,всички се разболяхме по тия сонари,но е за хубаво,върщат работа :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
str.hadjiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 8:43 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от str.hadjiev »

Колеги,
Дайте ми препоръка от къде да намеря зарядно за акумулатора на сонар 12v , 7.5ah
Аватар
tiho_roev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 823
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 12:09 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от tiho_roev »

Здравейте колеги доста четох по темата и мисля да си копувам гармин 421s комбо заради тази карта BlueChart g2 Vision някой ползвал ли е такава карта и да ли си струва парите БЛАГОДАРЯ.
Човек вижда , колкото знае !Човек е като самураѝски меч , или върши работа ,или е тъп.
Даѝ на умния акъл ,за да ти стане приятел . Даѝ на глупака акъл, за да те намрази .
Аватар
renovod
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Май 12, 2006 2:25 pm

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от renovod »

колеги какво ще кажете за тоя модел Lowrance Mark-5x DSI (DownScan Imaging) или този Lowrance Mark 5x Pro с българско меню, ако някой има впечатления моля да сподели.
Аватар
Поморийския
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 519
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 9:10 pm
Местоположение: Поморие Чикаго

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от Поморийския »

renovod написа:Колеги помогнете ми при избора: имам лодка надуваема с надуваем кил и алуминиев под, която ползвам на морето. Намислил съм да я оборудвам със сонар за лов на морски рибки включително и сафрид. Цифрата която съм приготвил е около 800 лв. Очаквам съвети от клуба на знаещите.
Ако си покрай Бургас търси булстарите много са печени .
Аватар
renovod
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Май 12, 2006 2:25 pm

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от renovod »

Вече съм горд собственик на Lowrance+X59DF+Compact+Fishfinder дано да не съм сбъркал в избора си. Остава и да се науча да работя с него и най–важното да имам слука за да разбера дали верно работи. Темата за мен приключи.
piranha
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Сря Апр 06, 2011 10:53 am

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от piranha »

renovod написа:Вече съм горд собственик на Lowrance+X59DF+Compact+Fishfinder дано да не съм сбъркал в избора си. Остава и да се науча да работя с него и най–важното да имам слука за да разбера дали верно работи. Темата за мен приключи.
Важното е на теб да ти харесва. Честито.
Аватар
Поморийския
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 519
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 9:10 pm
Местоположение: Поморие Чикаго

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от Поморийския »

Troli Rapala написа:В Черно море,не ти трябва дълбочина!В Гърция ги ловят до 200м. на Пилкери,та 400м.сонда не ти трябва!Основното е сондата да е 50/200Кхц. и търсиш модел с повече R.M.S.=PIK to PIK,2400W е добре,но по-добре е на 4000!8000,вече е друга цена!Препоръчвам ти Х-136DF,без цветен дисплей и GPS,които само ти можеш да си прецениш дали ти трябват!Големият екран е почти задължителен,това липсва при Киро,освен настройките!Fish I.D. се използва в плитки води,които бъкат от подводна растителност или боклуци,както и водни твари не-риби!Тогава включваш тази екстра и софтуерът на сонара сам различава-индикира на 100%,че тези рибки на екрана са реални риби,отсява вярно всичко останало!Ако няма такива препиятствия,трябва да се изключи и на екрана да виждаме дъги,облаци или линии в положение на дрейф!Тогава виждаш пълната РЕАЛНА картина,защото другото е от паметта на софтуерът! :wink: Ако мине Моруна отдолу,Киро нема и да разбере! :D Кире,провери кво ти казвам и ще виждаш повече! :wink: :drinkers:
Троли е много прав ама за сафрид идруги дребосъци само така .Сонара трябва да е изключен от символ риби ако искаш да знаеш какво става
SANTIMIR
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 341
Регистриран на: Съб Юни 12, 2010 5:12 am
Местоположение: варна

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от SANTIMIR »

Troli Rapala написа:В Черно море,не ти трябва дълбочина!В Гърция ги ловят до 200м. на Пилкери,та 400м.сонда не ти трябва!Основното е сондата да е 50/200Кхц. и търсиш модел с повече R.M.S.=PIK to PIK,2400W е добре,но по-добре е на 4000!8000,вече е друга цена!Препоръчвам ти Х-136DF,без цветен дисплей и GPS,които само ти можеш да си прецениш дали ти трябват!Големият екран е почти задължителен,това липсва при Киро,освен настройките!Fish I.D. се използва в плитки води,които бъкат от подводна растителност или боклуци,както и водни твари не-риби!Тогава включваш тази екстра и софтуерът на сонара сам различава-индикира на 100%,че тези рибки на екрана са реални риби,отсява вярно всичко останало!Ако няма такива препиятствия,трябва да се изключи и на екрана да виждаме дъги,облаци или линии в положение на дрейф!Тогава виждаш пълната РЕАЛНА картина,защото другото е от паметта на софтуерът! :wink: Ако мине Моруна отдолу,Киро нема и да разбере! :D Кире,провери кво ти казвам и ще виждаш повече! :wink: :drinkers:
Прикачени файлове
виждам че  някой разбират повече  от сонари
виждам че някой разбират повече от сонари
th.jpg (6.54 KiB) Преглеждано 2534 пъти
SANTIMIR
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 341
Регистриран на: Съб Юни 12, 2010 5:12 am
Местоположение: варна

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от SANTIMIR »

та въпроса ми е понеже този сонар не е купен в България . и английския ми не е от най силните езици ,донякъде съм го разгадал но ми се струва че липсва нещо , Предната седмица например около галата и фарватера ми показваше мн . символи на риба от 10 - 15м. Обаче като пусна чепарето греда .Дали е някаква друга риба или нещо си друго нямам идея .Ако ми дадете идея как да направя настройките или от къде да получа информация ще съм благодарен - а и кайсиевата си я бива . :drinkers:
SANTIMIR
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 341
Регистриран на: Съб Юни 12, 2010 5:12 am
Местоположение: варна

Re: Избор на сонар за морски риболов

Мнение от SANTIMIR »

хади де :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”