Повишаване на мощност ?

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

pax
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:24 pm

Повишаване на мощност ?

Мнение от pax »

Здравейте!

Може ли някой да даде съвет къде да си дам двигателчето (2.5 HP 4Т) да ми вдигнат до 3.5 к.с. мощността. Какви проблеми може да ми създаде при експлоатацията такава интервенция?

Благодаря предварително за инфото!
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от КАЯ »

Не си заслужава усилията. Искаш да вдигнеш мощността с около 40 процента. Иначе при колите се шлайфа главата за вдигане на компресията, полират се канали, за по- малко съпротивление на входящи и изходящи газове и колянов вал, мотовилки и се докарват всички бутала и мотовилки да са еднакви по тегло и разпределение на теглото.
С други думи по- евтино и лесно ще е да продадеш този и да си вземеш такъв какъвто ти трябва.
Не знам какъв ще ефекта при такава смяна при движението на лодката и дали си заслужава.Нека по-опитните да кажат,но кажи каква ти е лодката.
Venkicha
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 9:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от Venkicha »

Както каза колегата по горе не си заслужава . Скъсяваш живота на мотора драстично . А и увеличение на мощността с 40 процента хич не е малко . Продай този и си купи по мощен. а и разлика в парите между 2,5 и 3,5-4 коня почти няма
Най-посещаваният риболовен форум : въй въй въй.nariba.com
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от MITKO70 »

Не се занимавай с глупости ,какъв ефект ще постигнеш с 1 кс. повече.Това двигателче е проектирано ,конструирано да бъде толкова кс.Не ,че няма да се намери някой майстор да го разчовърка ,но ще се получи една приклекавена работа ,а финансите за това начинание няма да са малко.По -добре го продай ,додай и си купи каквото искаш. :wink:
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
pax
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:24 pm

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от pax »

Благодаря на отзовалите се!

Идеята е да имам 3.5 коня, без да вдигам килограмите. По ред причини съм взел от най-леките двигатели. Лодката е 2.70 с алуминиево дъно. От 3.5 коня най-леките са 17 кг., 4 коня отиват на 24-25 кг. Миналата година я пробвах с 10 коня, но 4-5 коня са оптимума при моя начин на експлоатация. Ако някой се сеща за такъв двутактов докъм 20кг. ....
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от Ivak »

Двутактови под 20 кг , по 3,3 до 5 кс колкото щеш.

Порови се в Е-bay за да добиеш представа за модели и марки.

Ямаха, Маринер, Тохатсу, Меркури :wink:
toyo1

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от toyo1 »

pax написа:Благодаря на отзовалите се!

Идеята е да имам 3.5 коня, без да вдигам килограмите. По ред причини съм взел от най-леките двигатели. Лодката е 2.70 с алуминиево дъно. От 3.5 коня най-леките са 17 кг., 4 коня отиват на 24-25 кг. Миналата година я пробвах с 10 коня, но 4-5 коня са оптимума при моя начин на експлоатация. Ако някой се сеща за такъв двутактов докъм 20кг. ....
Колега при двутактовите СТАВА само със смяна на карбуратора но не съм сигурен за наи-малките мотори може ли .Иначе разликата е в пъти между 15кс нормален и 15кс ПИПАН.Но не виждам причина да не стане и при малките.
pax
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:24 pm

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от pax »

Ivak написа:Двутактови под 20 кг , по 3,3 до 5 кс колкото щеш.

Порови се в Е-bay за да добиеш представа за модели и марки.

Ямаха, Маринер, Тохатсу, Меркури :wink:

А тук някъде да се намират такива? Нещо не виждам по сайтовете?!!!
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от xoxo »

при малките кубатури става само с подмяна на карбуратора. например Сузуки 6 и 8 hp са идентични само с раслични карбуратори. но с тази малка промяна нема да го усетиш с лодката - требва да минеш на 4 или поне 6hp
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от Ivak »

В България освен във форумите и мобиле-то мисля, че няма от къде да вземеш двутактов. Селва имат на разпродажба, но са с дълги ботуши.

http://cgi.ebay.co.uk/Mariner-outboard- ... 3363f93f0d

http://cgi.ebay.co.uk/3-5-Tohatsu-2-str ... 1c18538c6d

Ето ти два модела за пример. Първия е старичък, втория е нов 2006, намираш един такъв с къс ботуш и си свиркаш.
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от VGS »

Сменят се само жигльорите(дюзите на карбуратора), а не целия. По принцип не е скъпо, примерно последните двутактови на сузуки 5,6 и 8 коня разликата е само там. За по малите би трябвало да е аналогично, само да съществува мотор 3,5 и да е със същия работен обем като твоя 2,5 коня(и от същата марка и серия).
Иначе аз съм с 8 коня на ветроходната ми лодка и тежи под 20 кг (мисля , че беше 18кг).
Има различни начини да се вдигне мощостта и естественно до различа степен за съответните пари.
Примерно една симсонка от 3,7 коня може да се раздуе до към 14 коня без да се променя външния вид на двигатела, но стответно за към 1200лв.

Иначе то малко мотори от Германия :
http://sport.shop.ebay.de/Ausenbordmoto ... 86.c0.m283
pax
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:24 pm

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от pax »

Много благодаря на всички!
Ще опитам първо при фирмата - вносител. Ако не става, ще търся други варианти.
Лодката излиза на глисаж като съм изправен в средата (при липса на вълнение и вятър). Усещането е страхотно - с минимално пренасяне тежестта встрани прави завой - също като при ски или шейна! С вдигането на 3.5 коня ще пробвам да я изкарам и при нормално каране. Ако и тогава не стане, ще търся 2-тактов 5-6 коня.
toyo1

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от toyo1 »

VGS написа:Сменят се само жигльорите(дюзите на карбуратора), а не целия. По принцип не е скъпо, примерно последните двутактови на сузуки 5,6 и 8 коня разликата е само там. За по малите би трябвало да е аналогично, само да съществува мотор 3,5 и да е със същия работен обем като твоя 2,5 коня(и от същата марка и серия).
Иначе аз съм с 8 коня на ветроходната ми лодка и тежи под 20 кг (мисля , че беше 18кг).
Има различни начини да се вдигне мощостта и естественно до различа степен за съответните пари.
Примерно една симсонка от 3,7 коня може да се раздуе до към 14 коня без да се променя външния вид на двигатела, но стответно за към 1200лв.

Иначе то малко мотори от Германия :
http://sport.shop.ebay.de/Ausenbordmoto ... 86.c0.m283
Леле колега такива антики още ли са на пазара ? :idea:
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от VGS »

Нямаш си и на идея, на ред със супер скъпи модерни мотори се карати и ама много стари антики, но отлично потдържани и нямат проблеми. Тук нещо подобно ако ти върши работа и не създава проблеми не се сменя :) .
Аз като кажа на търговците, че искам да си сменя сузукито или хондата и двете са около 2001-ва и ми казват да им се обада след 20-30 години ако се развалили до тогава(обаче ежегодна потдръжка при тях и моторите не са ми правили проблем до сега). Демек освен фасона в едни извънбордови мотори няма кой знае какво ново повече да се измисли от последните 10-20 години.
Аватар
ескимос
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 2:33 pm

Re: Повишаване на мощност ?

Мнение от ескимос »

VGS написа:Сменят се само жигльорите(дюзите на карбуратора), а не целия. По принцип не е скъпо, примерно последните двутактови на сузуки 5,6 и 8 коня разликата е само там.
Жигльори+още няколко неща.И е скъпо,щот няма ментета части.
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”