За първата ми лодка

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

За първата ми лодка

Мнение от oneillbgm »

Здравейте. След дългите години риболов от известно време се замислих, че ми трябва лодка. Но каква? Спрял съм се на 2 избора в този момент. В тази област не разбирам и ми трябва съвет какво имат или какво нямат за нужните ситуации при риболов. Представям ги с 2 линка:

http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/ ... -440t.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; - 240см
или
https://www.foxint.com/catalogues-produ ... oduct=2808" onclick="window.open(this.href);return false; - 240см

И двата избрани от мен модела са по 240см. Компактността е предимство за мен. Независимо с кого и колко ходя на риба. И още, предпочитам електрическите мотори.

Защо ми трябва лодка. Ще нахвърлям предпочитанията си по време на риболов, за да стигна до точен избор на лодка. Така... Предпочитам риболовът от брега. Ходя предимно на Стамболийски или Сопот винаги с пренощуване. Ще ми е нужна лодка за нанасяне и захранване. Спесификата на Стамболийски е, че ходя предимно след тракащият мост, т.е. не ходя в големите езера, а по тясното течение. И предпочитам да прекосявам откъм гората отсреща. Убеден съм, че ще се запаля и по тролене.

И така...
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: За първата ми лодка

Мнение от Don4o_62 »

имаш ли си на идея колко е 2,40 като полезна площ....никаква,колкото да си сложиш 2 - то крака с ботушите :D ,отивай от 2,60 до 2,70 и търси с решетъчно дъно щом ще слагаш електричка,бързо се разгъва от багажника и помпи с ел. помпа
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
гуслар
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 509
Регистриран на: Вто Дек 11, 2007 10:56 am
Местоположение: kazanlak

Re: За първата ми лодка

Мнение от гуслар »

Колега , помисли за лодка над три метра , ако мислиш да ловиш и на тролинг ! Помисли внимателно , защото понякога и четириметрова лодка е малка ! По добре изчакай малко , отколкото да се харчиш за 2,40 .
И падащата звезда е била изгряваща .
Аватар
горан
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 4:50 pm
Местоположение: Казанлък

Re: За първата ми лодка

Мнение от горан »

гуслар написа:Колега , помисли за лодка над три метра , ако мислиш да ловиш и на тролинг ! Помисли внимателно , защото понякога и четириметрова лодка е малка ! По добре изчакай малко , отколкото да се харчиш за 2,40 .
Колегата е прав, ако не смятам скоро да я сменяш, изчакаи. Повози се на лодка 2.40м. за два ти часа и ще разбереш защо!
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: За първата ми лодка

Мнение от prokop4o »

колегите са прави лодката е голяма само само в магазина.на язовира става мн. малка.
аз захранвам и разпъвам с 2.80 с малки бордове. доволен съм.
а за тролинг съм с 4м и пак е малка
da378ve
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 10:29 pm

Re: За първата ми лодка

Мнение от da378ve »

Здравей колега,
Относно лодка - аз тръгнах като теб от 2.40 с идеята, че ще мога лесно да я разпъвам, и ще е достатъчна за двама човека. Попитах колеги и тук във форума и те ме вразумиха навреме. Взех 3.30, и честно да ти кажа, за двама рибари е сравнително добре. Напомпването на лодката и пускането на вода не отнема повече от 30 мин от напълно изпуснато състояние, но не ти препоръчвам да я изпускаш - много бързо стават гънки и се скапва плата. Ползвам я с електрически двигател, но ако времето е хубаво, ама наистина хубаво. За тролинг електрическия двигател е ок. А иначе максималната скорост с която може да се движим двама човека с малко багаж е около 6-7 км/ч. Дори и малко вятър да има, излизането си е направо мъка, а и се случва да си помагам с греблата. Сега обмислям заприхождаване на не много голям бензинов двигател точно по причини свързани с безопасност.
Дано съм ти бил полезен, както и на мен бяха други колеги от форума.
Новак съм, ама така ме сърбят такъмите че....
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: За първата ми лодка

Мнение от HAZART »

Колега,"всеки иска да има голяма пишка но да храни малка",така че помисли,има и други неща за премисляне. Имам лодка 2,70м. с твърдо дъно и големи балони.Имам и лодка 3,60м. но си ловя с малката по-удобно ми е.С голямата ми е по-добре когато съм на вода и......до там ,нямам колесар и превоза е ужас,2 огромни сака ,съхранението.... заема половината двор ,ако съм в блок е изключително сложно и задължително двама на водоема ,сам нямам шанс да я пусна а съм 120 кг. освен ако съм мазохист. Малката сам я обслужвам,качвам я сам върху джипа,сам я свалям и си троля често с жената ,която също добре се храни,даже пинчера е с нас.Така ,че обърни внимание и на тези неща.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
Каба Тоньо
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 158
Регистриран на: Пет Юни 19, 2015 11:37 am

Re: За първата ми лодка

Мнение от Каба Тоньо »

Ако не държиш да е надуваема разгледай http://lodkostroitel.com/category.php?id_category=32" onclick="window.open(this.href);return false;, ако все пак си решил да е надуваема разгледай http://www.kolibriboats.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Украинските надуваеми лодки са с много добри параметри спрямо повечето други производители. Съотношението размер-тегло-товар наистина е добро. Ако намериш и вносител който да не ти одере кожата ще е най добре. Смятах цената в Украйна и цената на една от по масовоте модели и разликата е внушителна. около 250 лв отгоре на Украинската цена.
Дано намериш подходящата аз също търся и много се колебая дали да е надуваема или както казва един приятел ''истинска'' лодка.
da378ve
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 10:29 pm

Re: За първата ми лодка

Мнение от da378ve »

HAZART написа:Колега,"всеки иска да има голяма пишка но да храни малка",така че помисли,има и други неща за премисляне. Имам лодка 2,70м. с твърдо дъно и големи балони.Имам и лодка 3,60м. но си ловя с малката по-удобно ми е.С голямата ми е по-добре когато съм на вода и......до там ,нямам колесар и превоза е ужас,2 огромни сака ,съхранението.... заема половината двор ,ако съм в блок е изключително сложно и задължително двама на водоема ,сам нямам шанс да я пусна а съм 120 кг. освен ако съм мазохист. Малката сам я обслужвам,качвам я сам върху джипа,сам я свалям и си троля често с жената ,която също добре се храни,даже пинчера е с нас.Така ,че обърни внимание и на тези неща.
Съгласен съм с доводите на колегата относно обслужването - сам не става без колесар, и да - когато е надута(през повечето време) трябва да я съхранявам в помещение. Ако имаш възможност иди на риболов с малка и с по-голяма лодка с някой приятел, за да решиш сам.
И все пак - не бих сменил моята за по-малка.
Новак съм, ама така ме сърбят такъмите че....
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: За първата ми лодка

Мнение от oneillbgm »

Наистина много ми помогнахте с мненията си и Ви благодаря. Получих все изчерпателни отговори и съвети. Затова хората са казали не е срамно да попиташ. А сега да обобщя.

Ориентирах се към малката лодка, защото ще ми послужи да захранвам, да нанасям и да пресека от точка А до точка Б със още един човек и не много багаж, защото повярвайте ми, аз съм супер компактен с багажът. И още, повече искам да се науча да кльонкам (не знам защо забравих да го спомена), отколкото да троля. Не смятах всеки път да я надувам и спадам, а да си я возя на таван и да мога да си я свалям и обслужвам сам, защото не рядко ходя и сам на риба. Имам вила с 3 дка двор, място много. Не ми се иска да купувам платформа и прочее. Дотук може да стане лодка с размери 2.40 или 2.70.

Но знам, че освен, всичко отгоре, ще ми се прииска да изпробвам троленето и сте прави, че ми трябва лодка над 3м. И сте ужасно прави. Току виж понякога ходим 3 или повече хора и искаме да преминем. А багажът тогава...

Средното положение остава за лодка около 3.20. Но ми остава пък въпросът, че такава дължина ще трябва винаги да надувам на място и после прилежно да събирам на място. Тъй като споменах, че не ми трябва чак колесар. А ел. мотор добра идея ли е? Вземал съм лодка 2.80 от приятел и обслужването не ми е било проблем.

Отново благодаря на всички. Ако има и друго, което да ми подскажете, давайте.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
гуслар
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 509
Регистриран на: Вто Дек 11, 2007 10:56 am
Местоположение: kazanlak

Re: За първата ми лодка

Мнение от гуслар »

Колега , "Умният човек се учи от грешките на другите " ! Щом става въпрос и за кльонкане , не е лошо да си вземеш и една още по малка помощна лодка , за да държиш в нея - кофа за стръв , парашут , въдици за кльонкане , въдици за стръв , спасителна жилетка , набор от кльнкове , вода , храна , чадър , дрехи и дъждобран , и т.н. Да не говорим че понякога няколко вида риболов се комбинират в един ден и ще са ти необходими и въдици за тролинг ,джиг, плувка и т.н. Успех !
И падащата звезда е била изгряваща .
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: За първата ми лодка

Мнение от lusienn »

Твойте терзания-съм ги виждал на живо-във всички вариянти.

Возил съм се на малки,2.70.-с решетъчно дъно и електричка-но без вятър.

На 3м-но с твърдо дъно и 15 коня-тя става на тавана отгоре-и да е свалиш сам-но трябва да си як-

към 40 кила е минимум.

Кльонкали сме с 3 м 3.30 3 .60. 3.80 3.90 и 4.2. и твърда куиксилвър-с тях става.

При кльонк и тролинг-се кара доста-няколко километра дневно.

При всички лодки-си има подръжка,миене,съхранение-и след риболов си като пребит ако си за малко.

Накрая всичкие стигат-до лодка с колесар-казвам ти го от опит-без да имам лодка-познавам гилдията.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: За първата ми лодка

Мнение от lusienn »

Незнам на колко си години-колегата на снимката мина 50-вече му е трудно сам-да си свали

лодката от тавана на колата-това беше всеки ден тая година на морето.

Влизаш сутрин-половин час-сваляне на лодка,мотор от багажника,резервоар,сонар и такъми.

След риболова-същото опражнение-обратно на тавана-и до хотела.

Лодката е 3.30 куиксилвър-мотора Ямаха 9.9.

Добре че съм Аз да помагам в случая.
09 09 2015 031.JPG
09 09 2015 031.JPG (269.24 KiB) Преглеждано 2862 пъти


Не си мисли че ще ловиш само на тия язовири които спомена-само се залъгваш-видиш ли морския риболов на живо-си зарибен веднага.
09 09 2015 039.JPG
09 09 2015 039.JPG (205.53 KiB) Преглеждано 2862 пъти

морето 2015-ню 052.JPG
морето 2015-ню 052.JPG (135.04 KiB) Преглеждано 2862 пъти


Това е колега който по принцип ходи Сам-на риболов-от нашата група,другите сме комплект.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: За първата ми лодка

Мнение от oneillbgm »

Ще ви послушам и ще взема модел лодка над 3м (3.20-3.30+). Определено всички помогнахте да взема това решение. Ще ми върши работа при всички видове риболов и при всякакви ситуации. Супер.

Не се чудете да откриете нататък тема - Какъв мотор да взема за еди каква си лодка. Благодаря и успехи на всички.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
горан
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 4:50 pm
Местоположение: Казанлък

Re: За първата ми лодка

Мнение от горан »

Лодка /надуваема/ 3.30м. не е лошо решение, като за първа такава. С времето сам ще се убедиш, че ще ти е нужен и колесар, но поне няма да я смениш още на първата година /сигурен съм, че след някоя година ще я смениш за по-голяма/. Електрическия двигател е компромисен вариант, който в крайна сметка пак ще те вкара в допълнителни разходи, защото рано или късно ще купиш бензинов двигател. Затова ако имаш възможност, взимай бензинов четиритактов двигател, поне 10кс., а за такава лодка, най-добре 15кс. и поне за две три години, докато не ти дойдат по-други мераци, ще си си решил въпроса. Иначе много, ама наистина много колеги са минали през вариант малка лодка, още по-малък двигател и след няколко месеца, когато се убедят, че не са взели това, което им е нужно се започва едно препродаване, което пък от своя страна е свързано със загуба на доста пари.
Успех с изборът!
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”