Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

playback
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 12:39 pm

Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от playback »

Здравейте Колеги,

Не разбирам нищо от сонари и се надявам да ми дадете съвет и да ми помогнете за покупката на сонар, като бюджета ми е с горна граница 300 лв. Наясно съм, че за толкова пари няма да успея да закупя висок или дори среден клас сонар, затова се надявам поне да взема най-доброто в класа до 300 лв. Ще се ползва 5-6 пъти да търсим костур, при тролинг и джиг да гледаме дъното какво е

Спрял съм се на тези 3 варианта:

https://akvasport.com/product/10788/son ... 0-khz.html

https://akvasport.com/product/12392/son ... 0-khz.html

https://akvasport.com/product/12462/gar ... o-151.html

Може ли някой да ми каже с 2 думи с какво DSI модела на Lowrance e по-добър от 3X ?

Кой от трите модела бихте ми препоръчали ?
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от prokop4o »

АЗ ЛИчно съм разочарован от лоуранса elit 4 dsi.не заслужава и 1 стотинка.само картинките в интерннет са хубави.
playback
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 12:39 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от playback »

Какво не ти харесва в този сонар, дай подробности ?
Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от RadoslavGeorgiev »

Колега ,аз скоро като теб си купих сонар и преди това изчетох каквото можах за тях,а след покупката получих и практически знания кое е полезно,аз ползвам сонара долу горе за същото като теб.
Моята машинка има и двете функции Фишфаиндер(83/200kHz) и DSI(455/800kHz) ,ако ще купуваш до 300 лв ще трябва да се лишиш от едното ,за мен фишфаиндъра е много по-важния от двете при тролене и джиг за бяла риба,тъй като ги отчита ясно,пак виждаш един що годе добър релеф на дъното(дупки ръбове и тн) но не отчита толкова добре водораслите и разните потънали обекти.
DSI "вижда"добре водораслите (обикновенно там лежат костурите) ,но плуващите риби ги покзва като малки точки и може да не ги забележиш.
Препоръчвам ти да си вземеш фишфаиндър(83/200 kHz са честотите му обикновено за тези пари) просто защото е по-гъвкав и според мен ще ти свърши повече работа.

И да споделя каква грешка направих отначало за да не я направши и ти. Слагам си сондата и въпреки ,че прочетох опътването ,нямаше детайлно описание как се насочва и аз реших че трябва да гледа надолу,да ама не , показваше грешно,губеше си сигнала ,след първия риболов се поразтърсих и намерих опътването за поставяне на сонда на Lowrance ,ето погледни го още от сега за да не береш ядове на водата :

Сондата трябва да е поставена хоризонтално,именно за това е с тази хидродинамична форма за да цепи водата дори с голяма скорост

PS За въпроса ,който си задал,единия Lowrance e DSI ,другия ти е Fishfinder,това е разликата,на някои им трябва едното на други другото.
Само не знам ,защо в описанието на DSI-то работещ на 455/800 kHz,го наричат фишфаиндър,след като самото му име е Down Scan Imaging,някои друг колега сигурно ще знае или от сайта просто си драскат.
k
playback
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 12:39 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от playback »

Ето за такива мнения като на колегата Радо Георгиев този форум има смисъл - човек който има опит го споделя и ми помогна страхотно много. Искренно Благодаря !!!

Снощи до късно гледах клипчета и обяснения, но останах с впечатлението че DSI също е фишфайндър и просто дава по-детайлно изображение на дъното и водораслите. Но това което казваш променя напълно нещата . 3Х DSI работи на честота 455/800 и няма възможнсот да работи на 83/200, доколкото разбрах. Така че въпреки че клонях към по скъпия модел DSI сега започнах сериозно да се замислям. Искам по скоро да виждам рибата и да знам горе долу на каква дълбочина е.

Благодаря и за практичните съвети. Може ли да ми напишеш на лично или тук от къде го закупи, сайт / магазин. Незнам къде са коректните търговци на сонари, виж за такъми имам представа, но сонар се купува веднъж (надявам се :) )
Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от RadoslavGeorgiev »

Тук на тази снимка се вижда колко добре си личат "извивките" на рибите на High Chirp (което са вълни в реинджа на 200 кHz),а на DSI при 455кHz те изглеждат като точки, DSI има свойте предимства ,но бих предпочел Фишфаиндъра.
Последно промяна от RadoslavGeorgiev на Пет Фев 26, 2016 3:27 pm, променено общо 1 път.
k
playback
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 12:39 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от playback »

Гледайки снимката ми се струва че долу в средата на сонара пише 455 kHZ, не мислиш ли ?
Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от RadoslavGeorgiev »

Да това е сонар ,който има fishfinder и DSI ,горната част е fishfindera a долу е DSI-то. Просто в гораната част на fishfindera не си е избрал една точна честота а high chirp(то си пише high ,ама е много размазано) .
High chirp-a e няколко честоти в диапазона до 200кHz(180,181,182,...200kHz) ,така сонара изкарвал още по-ясна картина,а и не се обърква от отразените звукови вълни от близките сонари( моя сонар има Chirp технологията,но не я ползвам).
k
emdi
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Пет Мар 02, 2012 5:11 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от emdi »

Колега погледни моделите на Хъминбърд-пираня макс,дълги години го ползвах и бях много доволен.Различават се водорасли,дървета,прагове.За начало е много добър.Успех.
Аватар
Selva
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Фев 20, 2006 10:39 am
Местоположение: София/Пасарел
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от Selva »

Нещата се променят динамично, и през 2016. DSI модела на Humminbird (сигурно има 1-2 години стаж) e 480лв. но няма chirp и gps. Резолюцията е само 320 на 240.
Garmin Striker 4DV e chirp, с traditional 2D сонар (горе споменато като фишфайндер), и Down View (което при Humminbird e Down Imaging, а при Lowrance DownScan Imaging), има GPS (точки, пътечки, тракове, скорост на лодката), резолюция двойно по-голяма 480x320 и цялата работа с редовните 5%, за 463 лв. В последствие може да му вземеш язовирна сонда high-shirp GT22, в зависимост от риболова.
При мен съм наредил РАЗЛИЧНИ марки и ВСЕКИ може да разцъква (нещо, което не се среща често).
Garmin 151dv има и 2D и DownView, за 300лв., но той е чернобял.
Ако някой иска клипче с нещо (меню/картина), може да направя и да се постне тука.

Изображение
playback
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 12:39 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от playback »

RadoslavGeorgiev написа:Да това е сонар ,който има fishfinder и DSI ,горната част е fishfindera a долу е DSI-то. Просто в гораната част на fishfindera не си е избрал една точна честота а high chirp(то си пише high ,ама е много размазано) .
High chirp-a e няколко честоти в диапазона до 200кHz(180,181,182,...200kHz) ,така сонара изкарвал още по-ясна картина,а и не се обърква от отразените звукови вълни от близките сонари( моя сонар има Chirp технологията,но не я ползвам).
Мерси Колега, стана ми ясно сега :)

Ти твоят от магазин ли го взе или от някой сайт ?
Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от RadoslavGeorgiev »

playback написа:
RadoslavGeorgiev написа:Да това е сонар ,който има fishfinder и DSI ,горната част е fishfindera a долу е DSI-то. Просто в гораната част на fishfindera не си е избрал една точна честота а high chirp(то си пише high ,ама е много размазано) .
High chirp-a e няколко честоти в диапазона до 200кHz(180,181,182,...200kHz) ,така сонара изкарвал още по-ясна картина,а и не се обърква от отразените звукови вълни от близките сонари( моя сонар има Chirp технологията,но не я ползвам).
Мерси Колега, стана ми ясно сега :)

Ти твоят от магазин ли го взе или от някой сайт ?
Виж си личните съобщения,там ти написах как стана при мен работата.
k
next788
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Яну 25, 2017 12:16 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от next788 »

Труден въпрос, ми е трудно да се посъветва нещо. Имам удоволствието да чете вашите Ръководни момчета!
Аватар
Selva
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Фев 20, 2006 10:39 am
Местоположение: София/Пасарел
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от Selva »

Една класация до 300 лв.:
Garmin Striker 4 - 310лв.
---------- има базов GPS (бял фон за точки и трасета; скорост), екран 3.5", 480x320 pix
Humminbird PiranhaMAX 4 - 299 лв.
---------- екран 4.3", 480x272 pix
Lowrance Hook 3 - 259 лв.
---------- екран 3.5", 320x240 pix
offroad
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Мар 02, 2011 6:53 pm

Re: Помощ за избор на сонар до 300 лв.

Мнение от offroad »

Извинявам се че питам в темата на колегата но някой ползвали NAVMAN FISH 400 Plus що за сонар е .
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”