Избор на мотор

Всико за лодките сонарите и атрибути към тях.

Модератори: emo vasilev, Кърцата

niki_sam
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Сеп 21, 2008 10:13 pm

Избор на мотор

Мнение от niki_sam »

Здравейте, Колеги.
Пред себе си имам следната дилема. Като цяло в момента имам лодка колибри 2,5м с допълнителна транцева дъска. В момента съм се запалил по тролинга и ми се ще да и взема мотор, бензинов, 4-ри тактов. Харесах си мотор на Ямаха/Сузуки/Меркюри 2,5 к.с. Коментирах темата с мои познати и те ме посъветваха, да не взимам толкова малък мотор.Казаха ми, че ако реша да си взема по-голяма лодка за тролинг, примерно около 3м, този мотор не би ми вършил никаква работа. Въпросът ми е следния:
като цяло съм шаранджия и ползвам лодката за разпъване на въдици, но в момента и за тролинг. Предполагам, че ще взема и по голяма лодка, но ще ми върши ли този мотор работа е въпроса. Казаха ми да мина директно на 4-5к.с мотор и си давам парите за моторче 2.5 к.с. Другото, което още не съм решил е към каква марка да се насоча: Ямаха, Сузуки или Меркюри и най-вече защо. Ще съм благодарен на аргументирани отговори. Благодаря. Поздрави.
kokomin
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 10:08 pm

Re: Избор на мотор

Мнение от kokomin »

Здравей колега,според мен първо трябва да решиш с каква лодка смяташ да тролиш.Ако вземеш 4,5 или 6 коня двигател/на големина са едни и същи/то те са големи и тежки за надуваема лодка с допълнителен транец.Ако вземеш лодка около трита метра малкият двигател ще ти е неудобен/прекалено бавен/докато с тези от 5 или 6 кончета ще можеш хем да тролиш,хем да глисираш и да се предвижваш бързо.Но това само ако си сам човек с багаж в лодката.При двама човека глисажа го забрави.Иначе казано ако сменяш лодката е желателно да си поне с 5 коня двигател.А която и марка от тези ,които си споменал да вземеш според мен няма да сгрешиш.Гледай само да са читави моторчетата.
niki_sam
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Сеп 21, 2008 10:13 pm

Re: Избор на мотор

Мнение от niki_sam »

Добре де!!!! Колко по бавно ще е придвижването с 2.5 к.с мотор от това с такъв но 5 к.с???. Много често ползвам лодката за пренасяне на багаж от едно място на друго, когато ходя за шаран, за това ми е питането!!!
kokomin
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 10:08 pm

Re: Избор на мотор

Мнение от kokomin »

За тролинг и двата двигателя ще ти вършат работа ,а разхода е минимален.Ако решиш обаче да се придвижиш бързо от точка до точка бързо,а повярвай ми се налага често с по-малкият двигател ще ти е невъзможно.Под бързо имам предвид лодката да започне да глисира(18-25 км в час).Иначе предполагам максималната скорост ,която ще можеш да развиеш с лодка 3 метра и двигател 2,5 коня ще е около 5-6 км. в час.Ако си се отдалечил от колата и тръгнеш да се прибираш е много досадно да пъплиш като костенурка,но това си е мое мнение.Ако сте двама човека +багаж в надуваема лодка 3-3.20 и двигател 5 коня максималната скорост ще е 9-10 км.в час.За сам човек е перфектната комбинация( ще можеш да глисираш).
niki_sam
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Сеп 21, 2008 10:13 pm

Re: Избор на мотор

Мнение от niki_sam »

а дали има сериозна разлика между меркюри 2.5 к.с и 3.5 к.с. Направи ми впречатление, че и двата мотара са с еднакъв обем на цилиндрите. В какво се изразява по-голямата мощност тогава??
Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Re: Избор на мотор

Мнение от RadoslavGeorgiev »

Аз първо си взех 5 коня чисто нов,точно след първия къмпинг на Жребчево го върнах и си взех 15 коня,лодката е 2,8м.
Аз като тръгна на Жребеца докато си стигна до дестинацията минават 30-40 минути с 5-то коня ,ако водата е дъска ,ако не дай си боже има вълни срещу мен още по-бавно. Аз мисля ,че за големи водоеми се иска и малко по-голям двигател поне 10 коня за 3 метра лодка,защото като му навиеш масура и си стигнал където ще хващаш или си се прибрал,когато решиш или пък излязат вълни/завали дъжд.
На малкия двигател предимството му е само ,че е по лек и по икономичен,ако нямаш колесар или ловиш сам можеш сам да си го поставиш и свалиш,друго няма.
k
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Избор на мотор

Мнение от bobo_33333 »

niki_sam написа:а дали има сериозна разлика между меркюри 2.5 к.с и 3.5 к.с. Направи ми впречатление, че и двата мотара са с еднакъв обем на цилиндрите. В какво се изразява по-голямата мощност тогава??
Повече обороти,по изпилен ,така да се каже.
От там се почва все пак ,от малкият двигател,
и аз така 2,5,после 3,5,после 6,после 10кс
Вземи си за сега за малката лодка един 2/3,5 кс ,може и втора ръка ,има сега читави.Сам ще разбереш разликата ,предимства ,недостатъци,лек ,тежък.Сузукито е най леко...
Зависи и от средствата,ако имаш възможност и средства за по голяма лодка,поне 3,30м и 6кс двигател
Аз там съм пораснал...
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на мотор

Мнение от rikitikitavi »

Лодка 3,3зандер с двигател 2,6геново държи 9км/час. С един човек и 8с двама. При голяма вълна 7км/час.тегло на комплекта85кг.
Лодка зандер 3,6с двигател меркури15 с двама 39км/час. При голяма вълна 7,5км в чав. Щото вълната се опитва да обърне лодката. Тегло на комплекта 135 кг
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Лодки и сонари”