Правилно конструиран такъм!

Модератор: sapuna

N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Правилно конструиран такъм!

Мнение от N.Dimitrov »

Дайте ми предложение как да конструирам такъм, за язовир при риболов на стационарна плувка, със минимално влияние на вятър и течение върху линията. Ще ловя с болонеза на дистанция не повече от 15/20м. Предстои ми състезание на плувка и не разполагам с мачова въдица която е най-удачна в случая.
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Правилно конструиран такъм!

Мнение от asn »

До към 4м дълбочина аз бих заложил на бързо потъващо по-дебеличко влакно или флуорокарбон за основна линия, значително по-тънък повод с кука дълъг около педя, бърза връзка за сменянето му, като допълнителното утежнение да е непосредствено до нея, а основното по към плувката, неподвижно фиксиран ваглер. Преутежняваш ваглера, настройваш на желаната дълбочина, захранваш, мяташ поне на 10м след петното, потапяш върха на въдицата 50-тина см и въртиш, за да отидеш на захраненото, като влакното остава под водата. Можеш да си нагласиш няколко повода предварително нагласени с различна стръв и да си ги сменяш без да губиш време. Успех!

Флуорокарбон:
http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... ic-fc-300m

Ето много приятен ваглер, който може да се донастройва в движение, ако поиздърпаш подвижната част може да ловиш и в по-горните слоеве, а не само на дъното:
http://megafishing.bg/product/617/ribol ... match.html

Бърза връзка:
http://megafishing.bg/product/604/barza ... lusso.html

Фиксатор за ваглера:
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... cts_id=831
Аватар
kaminero65
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 186
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 10:05 am
Местоположение: Русе

Re: Правилно конструиран такъм!

Мнение от kaminero65 »

Колега монтирай си една класическа италианска верижка за болонеза със фиксирана плувка тип буре /желателно е да е с по-дълга антена/.Слагаш една шлауха и на антената /някъде по средата на антената/,утежняваш плувката да се подава около 1.5 см от водата и си готов/тялото на плувката задължително трябва да е потопено под вода - да стърчи само антената/.Ако дълбочината до 20-я метър е около 2 - 2.5 метра слагаш 2 грама плувка,ако е 3-3 и нещо слагаш 3 грама.С такъв монтаж съм си вземал сектора при състезание в Румъния на Радута лейк.Ако основните риби са платики те повдигат плувката при кълване.Ако са други /каракуда или бабушка/ те топят.За да виждаш повдигането ти препоръчвам антената да е боядисана двуцветна - до средата черно,нагоре какъвто е цвета на антената - червен или жълт.Щом няма ветрово течение по повърхността не ти трябва ваглер.
И да разкажеш как е минал турнира.
Поздрави
П.С - препоръчвам ти да ловиш с 5 м болонеза.По-пъргава и по-лесно се управлява
Team Milo - feel the difference
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Правилно конструиран такъм!

Мнение от N.Dimitrov »

Мерси колега kaminero. Но точно това е ,че язовиро си е ветровит почти винаги. Иначе точно такъв такъм мисля да ползвам но се чудех дали тява накоя хитринка която да приложа за да не ми влияе вятъра. А за 5цата имам я може и с нея да лова мерси за съвета. Ще ви кажа как е минало състезанието то е към 10 Юни.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Правилно конструиран такъм!

Мнение от Garbolino »

Болонезето позволява риболов с много леки ваглери. Ако дълбочината на 20тия метър е под 4м, препоръчвам подобен ваглер 3 гр. + 3 гр.
vagler-krasi-2101-228969542-900x850.jpg
vagler-krasi-2101-228969542-900x850.jpg (31.29 KiB) Преглеждано 4612 пъти
Идеята зад избора на подобен ваглер е веднъж да е максимално лек, за да не натоварва върха на болото, да е с максимално дълга и тънка средна част, за да дава по-висока стабилност на плувката при вятър и вълни и в същото време да е максимално ниско водоизместването, за по-голяма чувствителност; формата на основата да е капковидна, за да не позволява дълбоко гмуркане при приводняване и да е с максимално оптекаема форма за по-ниско съпротивление във водата.

Ако дълбочината на 20тия метър е под дължината на болото, спокойно може да си фиксираш ваглера с няколко стопера, отгоре и отдолу, за по-голямо удобство.

Купуваш си влакно, каквото е необходимо за риболов с ваглер, монтираш ваглера, както се монтира ваглер, замяташ, приводняваш и позиционираш ваглера, както се лови с ваглер и си готов.
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Правилно конструиран такъм!

Мнение от KOSIO669 »

N.Dimitrov написа:Дайте ми предложение как да конструирам такъм, за язовир при риболов на стационарна плувка, със минимално влияние на вятър и течение върху линията. Ще ловя с болонеза на дистанция не повече от 15/20м. Предстои ми състезание на плувка и не разполагам с мачова въдица която е най-удачна в случая.

Мерси колега kaminero. Но точно това е ,че язовиро си е ветровит почти винаги. Иначе точно такъв такъм мисля да ползвам но се чудех дали тява накоя хитринка която да приложа за да не ми влияе вятъра. А за 5цата имам я може и с нея да лова мерси за съвета. Ще ви кажа как е минало състезанието то е към 10 Юни.

Мненията за линията са различни, защото и твойто описание на язовира е такова. При вятър е едно, в тихо време е друго. Ако е непостоянно времето 2 болонези с 2 различни линии. При вятър аз лично бих ползвал на Middy ваглерите в твойта ситуация. При тихо време стационарна плувка ''морков''.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовни такъми”