Монтаж за щека

Модератор: sapuna

bubuk89
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 12:13 pm

Монтаж за щека

Мнение от bubuk89 »

ЗДР колеги , искам да попитам някои опитен колега щекар , че аз те първа навлизам в тоя тип риболов, с ластик 2.3мм кух удачно ли е да поставя основно влакно 0.14 мм и повод 0.10 мм .Ще се ловят шарани до 5кг ако разбира се имам слука , че гледах едно риболовно предаване и едно момче ловеше на щека и каза ,че лови с ластик 1.2 мм кух и основно 0.12 мм ,закачи един шаран ,който мори един час и скъса ластика . И ми стана любопитно дали с 2.3 мм ластик с 0.14 мм основно да ли е удачно .

Успешна 2015 година и НАСЛУКА !!!!
maverini
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 11:21 am
Местоположение: Плевен

Re: Монтаж за щека

Мнение от maverini »

Ластика си е за големи риби,но останалата част от такъма и най вече повода не са ''идеални''.По скоро за такъв такъм моя съвет е да заложиш на по-мек ластик,иначе шаран 4-5кг няма да те разиграва дълго преди да ти скъса повода,не казвам че е невъзможно но е трудно.Успех...
Емил Димитров
фен клуб-скобар
Мнения: 371
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 8:15 pm
Местоположение: Перник
Обратна връзка:

Re: Монтаж за щека

Мнение от Емил Димитров »

Защо искаш с такъм за бабушки да ловиш такива големи риби
http://www.krakra-fishing.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
bubuk89
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 12:13 pm

Re: Монтаж за щека

Мнение от bubuk89 »

Стана ми любопитно кат гледах предаването ,как с 1.2мм кух ластик и 0.12 мм влакно ги мори доста време и накрая къса ластика , и реших да попитам с по дебел ластик и тънко основно влакно да ли е добър вариант.
nradnev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Сря Юли 20, 2011 3:54 pm

Re: Монтаж за щека

Мнение от nradnev »

Колега с тази дебелина на ластика по скоро повода би следвало да е 0.14 и основно 0.16 .Зависи от ластика (каква марка е-всяка е с различни параметри на мекота и издръжливост ) и пак това е 'фина' линия за 5 кг шарани.Идеята е всичко по такъма да е балансирано,като се започне от кука,повод,основно,ластик и не на последно място как е натегнат самия ластик...Успех
to10or
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 260
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 12:15 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Монтаж за щека

Мнение от to10or »

Здравей,колега,първо преди да направиш нещо в самия риболов,било то монтаж,захранване,дохранване,избор на място трябва да се научиш да го премисляш много добре.Сега за линията за щека-винаги се гледа в тази последователност-повод,основно влакно,ластик,топсет.Тоест повода ти не трябва да е по-здрав от основното,основното влакно не трябва да ти къса ластика,а ластика да е съобразен с възможностите на топсета ти,в зависимост от това на кое коляно е монтиран.Значи в примера който си ни дал всичко на пръв поглед е наред,но само на пръв поглед.Повод 0.10 е много слаб за ластик 2.3мм,тоест,най-вероятно още при самата засечка ще се получи късане.Ако ползваш повод 0.10,според мен основното ти влакно трябва да е 0.12-0.14,а ластика 1.5-1.65мм кух.Тогава ще имаш шанс да изкараш шаран до 2-3кг максимум.Аз лично обаче при риболов на шаран на щека,никога не бих паднал под 0.12 повод,пък ако ще да е в средата на зимата,когато самите риби са най-летаргични.Това е от мен,надявам се да съм ти бил полезен.
to6o_03
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 178
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 8:25 pm

Re: Монтаж за щека

Мнение от to6o_03 »

за такьма коѝто говориш-1.8 кух ластик е перфектен.Ластик 2.3 кух може да издьржа повод 0.22-0.23,коѝто сьответно може да извади доста сериозни риби,а слагането на повод под 0.16 е безмислен както се казва не може да ти разпьне ластика и тои не може да вьрши работата за която е направен,прочети на какьв ластик какьв реѝтинг му дават за да знаеш какьв повод да сложиш-за 2.3 кух оптимално е 0.16-0.18 за да може да работи добре,а друг е вьпроса дали ще го издьржи топ-сета.Аз за повод 0.10 сьм с ластик1мм пльтен на сенсас
Аватар
Bai Dobri
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 8:52 am

Re: Монтаж за щека

Мнение от Bai Dobri »

Кух ластик 2.3 монтиран на трето коляно с пула бънг или страничен достъп, спокойно си носи основна линия от 0.185 на повод 0.165мм., което си вади три-пет килограмови тупалки.
Кухи ластици 1.8 - 1.5мм са за средна/сребърна риба в летния сезон с основна линия 0.125 - 0.115мм, като покрива и някое бонусче да речем до кило и половина-две, а 1.2мм кух е за баби и перки лятото с основно 0.105мм. Зимата естествено нещата още изтъняват.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовни такъми”