тест на влакна.

Модератор: sapuna

delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

тест на влакна.

Мнение от delio-haidutin »

отварям тая тема с идеята ,всеки който си купи някакво влакно ,да го тества на опън и да сподели каква е реалната му здравина .така ще имаме пряка представа и няма да се налага питанки от сорта "предложете ми качествено влакно".а теста е много простичък ,взема се един повод от 20-на см.,прави му се 2 клупа от двете страни и се опъва полека ,до скъсване с кантарче.тука няма да сме наясно с реалната му дебелина, но поне ще знаем реалната издържливост на опън :idea:
Изображение135.jpg
Изображение135.jpg (174.77 KiB) Преглеждано 5395 пъти
0,30-по показания 10,60 кг ,а при опъна около 4,5 кг
Изображение137.jpg
Изображение137.jpg (432.13 KiB) Преглеждано 5395 пъти
по показатели 10.30 кг ,а от теста -около 7,5кг
Изображение136.jpg
Изображение136.jpg (457.07 KiB) Преглеждано 5395 пъти
18 кг ,а реално около 6-6,5 кг,и освен това уж е 150 м ,а не можа да напълни шпула на макара "серт" от 0.30 -100м :!: ,и цената хич не е евтина .6,50 лв,което ще рече че 100 м = 4,33 или 1000 м = 43 лв,приблизително колкото са влакната на корда :idea:



п.п .ако сметнат за необходимо ,модераторите ,може да преместят тая тема във "важни"
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: тест на влакна.

Мнение от oneillbgm »

Добра идея. Убеден ли си, че това е начинът на тестване? Или има друга схема. Все пак е едно да го използвам за простор, друго да тегля риба във водата.

Въпреки, че монофил 0.30 с тест 18кг... Направо е невероятно. Ще изпробвам моите влакна на ДАМ, имам най различни и ще напиша резултати.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
kostadin11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 266
Регистриран на: Пет Апр 06, 2012 1:40 pm
Местоположение: Бургас

Re: тест на влакна.

Мнение от kostadin11 »

Привет, този тест с кантарче го правя от години и резултатите винаги са били като гореописаните!!! Затова си купих и микромер за 10-тина лева, влакното се проверява внимателно и о, изненадааа, дебелината много рядко отговаря! Дори понякога си го нося в магазина като купувам монофил и продавачите не ме гледат с добро око.
Допълвам след прочитане на следващия пост.
Естествено плюнча възлите, ползвам двоен клуп. Така пробвах и доста видове възли за вирбел....спрях се на "двоен поломар".
Последно промяна от kostadin11 на Пет Авг 14, 2015 1:06 pm, променено общо 1 път.
Mistor ribar
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Сеп 15, 2012 1:46 pm
Местоположение: софия

Re: тест на влакна.

Мнение от Mistor ribar »

Привет на всички колеги,тези тестове съм ги правил десетки пъти на професионални акредитирани машини /просто това ми е работата/ и резултатите винаги се разминават.Диаметъра на влакното 99% винаги е по голямо от написаното.Просто фирмите се презастраховат,много често ще чуете че влакното отговаря на тези кг. не на сухо, а във вода и това отговаря на истината.Друго то е, че болшинството риболовни материали са чайна производство,но и там има качество и качество.Това не е печеливш бизнес и нашите търговци гледат да си продадат стоката,куриоз декември, месец на промоциите прехваленото В Л А К Н О от търговеца започна да се къса още като намотавах на шпулата?, а търговеца е много и з в е с т е н. Успех и на слука.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: тест на влакна.

Мнение от delio-haidutin »

oneillbgm написа:Добра идея. Убеден ли си, че това е начинът на тестване? Или има друга схема. Все пак е едно да го използвам за простор, друго да тегля риба във водата.
не знам дали това е най-правилният начин ,но след като се извършва по един и същи начин за всяко влакно ,става ясно ,кое е по-здраво.не говорим за другите фактори като твърдост ,износоустоичивост и т.н.
тествах ОСАКО -КАРП МАКС-0,35 ,не си спомням колко точно му бяха показанията ,някъде над 13 кг,но при теста се скъса на около 7,5-8 кг
всички търговци могат да направят такива тестове ,но не им отърва ,понеже сигорно тези ги вземат със чувалите ,и убеждават по-незапознатите ,видиш ли какво пишело :idea: :idea: :idea:
какъвто случай имах днеска ,търсейки плетено за повод ,а ми казва 0,10 издържало на около 15 кг :lol: :lol: :lol: :lol: ,пък цената му е 3 лв за 20 м.с такова влакно и 5 кг туба с вода не може да вдигне.после поисках на К КАРП да ми даде парче да го тествам ,не ми даде. :evil: да си го вре в г..за.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: тест на влакна.

Мнение от hshopov »

Интересна тема,наистина! Ако не се лъжа,имаше подобна в шаранския форум! Само не съм сигурен дали килограмите които са изписани на ролките са за статично или динамично натоварване още повече,че дължината на самото влакно като цяло също е определящ фактор! Дельо,на теста при възела ли се скъса или по средата на влакното?
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
nicko67
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 201
Регистриран на: Вто Апр 21, 2009 10:15 am
Местоположение: ГАБРОВО

Re: тест на влакна.

Мнение от nicko67 »

hshopov написа: Дельо,на теста при възела ли се скъса или по средата на влакното?
Въпрос точно в целта!
Едно е да се скъса при възела , а съвсем друго е да се скъса някъде по продължителността на влакното.За това теста с кантарчето би бил коректен ако влакното не се къса на възел.Виждал съм влакно което при опън между двете ръце ти реже пръстите и не можеш да го скъсаш.Връзваш му един възел и се къса като хартиено!
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: тест на влакна.

Мнение от N.Dimitrov »

Защо не разпънеш всичките 150м примерно и го вържи някъде в единия край и в другия опъни с кантарчето сигурен съм ,че ще се скъса при килограмите написани на кутията(поне при марковите е така стига да не са ментета)
Едно е дължина на влакното от 50см примерно да се разпъне друго е 150м колкото е по-дълго влакното толкова повече би се разпънало и следователно ще издържи повече на опън...
Ако е влакно за повод предполагам е удачно да се разпъне само 30/40 или 50 сантиметра.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: тест на влакна.

Мнение от delio-haidutin »

nicko67 написа:.Виждал съм влакно което при опън между двете ръце ти реже пръстите и не можеш да го скъсаш.Връзваш му един възел и се къса като хартиено!
.
а има ли монтаж ,при който да няма никъде възел :?: :roll: :roll: :roll:
N.Dimitrov написа:Едно е дължина на влакното от 50см примерно да се разпъне друго е 150м колкото е по-дълго влакното толкова повече би се разпънало и следователно ще издържи повече на опън..
сигурен ли си ,че при по-голяма дължина ,се увеличава издържливоста ?????по тая логика ,сапаните на крановете щяха да ги правят 10-20 метрови.пробвай едно влакно на 30-40 см ,и същото на 2 м ,та да видим кое по-лесно ще се скъса :idea:
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

Re: тест на влакна.

Мнение от трапера »

Разпъната въдица на 150м, удря шарана, докарва се пред кепа, вече влакното е 2-4метра дълго... Какво става тогава с издръжливостта-значи ли, че е намаляла драстично :?: :!:

Не съм шаранджия и не разпъвам толкова конец!

Навремето ползвах едно влакно "Крокодил"-(на Дунава) 0.50 изправяше сомска кука забита в камъните :!:
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: тест на влакна.

Мнение от hshopov »

delio-haidutin написа:
nicko67 написа:.Виждал съм влакно което при опън между двете ръце ти реже пръстите и не можеш да го скъсаш.Връзваш му един възел и се къса като хартиено!
.
а има ли монтаж ,при който да няма никъде възел :?: :roll: :roll: :roll:
N.Dimitrov написа:Едно е дължина на влакното от 50см примерно да се разпъне друго е 150м колкото е по-дълго влакното толкова повече би се разпънало и следователно ще издържи повече на опън..
сигурен ли си ,че при по-голяма дължина ,се увеличава издържливоста ?????по тая логика ,сапаните на крановете щяха да ги правят 10-20 метрови.пробвай едно влакно на 30-40 см ,и същото на 2 м ,та да видим кое по-лесно ще се скъса :idea:
Според всички физични закони,колегата би трябвало да е прав! Монофила е разтеглив ,а и тук става въпрос за динамично натоварване! Силата на опън се предава по цялата дължина на влакното и би трябвало да издържи повече! Не искам да превръщам мнението си в спор,че и аз не съм сигурен...просто мисля логично! :) Не напразно питах дали се къса на възела или някъде по влакното(не ,че Дельо ми отговори де :lol: )! Възела винаги е по слаба точка! :)
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
nicko67
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 201
Регистриран на: Вто Апр 21, 2009 10:15 am
Местоположение: ГАБРОВО

Re: тест на влакна.

Мнение от nicko67 »

Не виждам какво общо има това дали има монтаж без възел с това което и двамата с колегата попитахме и пак питаме "къде при теста ти се къса влакното-на възела или не"?
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: тест на влакна.

Мнение от oneillbgm »

Марки с имена като DAM, FOX или SHIMANO не биха написали грешен тест, а само реалната издръжливост на влакното. Друг е въпросът защо предпочитаме евтини китайчета и обсъждаме издръжливостта им с грешно написаният тест.

И предполагам, както каза N.Dimitrov, че усилието, приложено на 50см влакно е по-голямо, отколкото на 100м.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: тест на влакна.

Мнение от Павел Иванов »

Тъй :
- за да са коректни тези тестове трябва да сме на 100% сигурни , че линията е "прясна" а не висяла по складове , магазини и пр. сума ти време .
- трябва да знаем , че монофил с наистина реален диаметър 0.30мм държи около 6 -6.5 преко сили 7кг. при статично натоварване . При това иде реч за наистина качествени монофили , отговарящи и на диаметър , и на тест носимост . В интерес на истината до тук не видях да се споменава нито един такъв . oneillbgm и трите , особено първите две , упоменати от теб обикновено изписват и двете неща подвеждащо и диаметъра , и теста носимост на мъртва тежест , особено когато иде реч за ЕС пазара , колкото и да не ти се вярва :wink:
- разликата при динамика и статика вече я споменаха . В случаят разтегливостта е и плюс , и минус , зависи за какъв вид риболов ще се ползва дадената линия .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: тест на влакна.

Мнение от oneillbgm »

Сигурно си прав за изписването на подвеждащият диаметър и теста на влакното Павел, и то от реномирани марки на риболовният пазар. Защо е така? За китайските и ментета не ми се говори, но ме интересува защо топ марките изписват също грешни показатели на продуктът си?
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовни такъми”