Избор на (шаранджийска) стойка

Модератор: sapuna

Аватар
hendekltd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 8:54 am
Местоположение: Пловдив

Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от hendekltd »

Не намерих специализирана тема. Най-близката, която открих, е "Бюджетна стойка", но тя е ограничена и не е детайлна.

Трикрака (трипод/tripod), четирикрака (тетрапод/tetra pod) или конвенционална четирикрака с раздалечени крака?! Висока или ниска?! Лека или тежка и стабилна?! За сладководен (язовирски) риболов.
Според мен изборът на стойка си заслужава отделна тема, защото има основни специфики, за които ако човек дори не е чувал може да се прецака неприятно и да се сдобие с неподходяща такава :)

Ето такъв проблем се опитвам да избегна и затова, като не ползвал стойка по-сложна от дървен чатал досега, имам нужда от вашата експертиза.

Висок съм 1.87, ще качуля само две пръчки - 3.90 colmic aura xf + cormoran seacor xp 5pif 5000, общо тегло на комплект около 1кг. Решил съм да бъде три или четири-крака с един комплект крака (с централна опора, а не от "стандартния" тип стойки с чифт предни и чифт задни). Бюджетът ми е до около 200лв.
Спрял съм се на тези три стойки, като съм ги подредил в реда, в който са и предпочитанията ми:

1. Шаранджийска стойка Филстар Де Лукс (Filstar De Luxe)
http://www.fishingmall.bg/index.php?rou ... ct_id=1402" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow

2. Шаранджийска стойка Баракуда 7 (Baracuda/Barakuda 7)
http://best-fishing.eu/%D1%81%D1%82%D0% ... 7-baracuda" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow

3. Шаранджийска стойка Миварди (Mivardi)
http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B ... 0%BE%D0%B9" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow

Ако някой е ползвал или ползва някоя от тези, ще бъда много благодарен за мнение от първа ръка! Разбира се, и общи мнения и възгледи са добре-дошли :)

Благодаря предварително и, ако темата принадлежи другаде, моля, нека бъде преместена!
Последно промяна от hendekltd на Вто Сеп 15, 2015 6:10 am, променено общо 2 пъти.
Каква е ползата от файдата, когато няма келепир?!
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от oneillbgm »

Тетраподът е подходящ. С него извличаш максималното във всеки един вариант и всяка една ситуация на риболов. Нагласата му ти позволява да го поставиш според предпочитанията ти, да го завъртиш по всяко време както желаеш. Избор номер 1 от wish list-ът ти е супер. Здрава е. Но не виждам теглото и и транспортната дължина. А това поне за мен е много важно. По ред причини.

Но третият ти избор определено ще са пари на вятъра. Как да се изразя, това е боклукчина.

Хубаво щеше да е ако имаше октаподове.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
hendekltd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 8:54 am
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от hendekltd »

Чудесно, благодаря за мнението, oneillbgm! :)
Минималната дължина на #1 е 0.8м, тегло 3.18кг (барабар с транспортния сак)
Ето и алтернативен линк:
https://akvasport.com/product/8315/shar ... -luxe.html" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Каква е ползата от файдата, когато няма келепир?!
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от oneillbgm »

Чудесни характеристики наистина, въпреки, че е среден клас. Но изчакай и мастър шаранджийте да изкажат мнение. Защото мен ме влече повече към сомският риболов. Усетих, че шаранджийският не е изцяло моята страст и имам по-голяма в риболовът.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от Limanov »

Колега един съвет събери още 25 лв. и си вземи тази

http://best-fishing.eu/stojka-sharanska ... d-carp-pro" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;

най-доброто е за цената си!
Аватар
hendekltd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 8:54 am
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от hendekltd »

Да, колега Limanov, споделям - тази е яка, стабилна и лека за калибъра си (за пет въдици), че дори е в рамките на бюджета!
Но, дяволията, не е с централна опора, язък :(
Вземам я предвид и благодаря много за предложението! :)
Каква е ползата от файдата, когато няма келепир?!
Аватар
gochev86
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 349
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 6:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от gochev86 »

Колега привет,аз вече 2 година ползвам стойка на карп про.Здрава стабилна и надеждна стойка е,единственото което беше е че е една идея по тежка но всичко си има + и -.Не е мръднала от никъде(като изключим една дребна забележка,но все пак я взех втора употреба),ето ти и линк за да я видиш.


https://www.fishing-market.com/shop/rod ... 0%BD%D0%B0" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;

Дано да съм бил полезен.Поздрави и успех.
If we are what we eat, tomorrow I could be you.
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от Chromeo »

1. Шаранджийска стойка Филстар Де Лукс (Filstar De Luxe) Бях горд притежател на тази стойка в продължение на 4г. и съм доволен от нея за парите за които я взех(125лв. НОВА) Стойката е изключително адаптивна към всякакъв вид терен само и единствено на отвесна стена дето не съм я застопорявал. Обаче се си има и някои минуси: 1) има две врътки - едната фиксира централната греда, а другата фиксира наклона на централната греда, както те така и цялата стойка е изработена от дуралуминий и едната резба на фиксиращата врътка се прецака(познавам и друг колега със същата стойка със същия проблем), къде поради пренатягане, къде поради сравнително мекия материал. Това е поправимо и не е скъп дефект. 2) Това което повече ме дразнеше са двете рамена които дават дължина на самата стойка: при максимално и почти максимално разпъване на стойката се получава луфт наляво и надясно + това когато сложиш пръчките и макарите самата централната греда от тежестта леко се деформира, в резултат на което се деформират трайно и двете разтягащи се рамена(кухи са) излизащи от централната греда.
2.Шаранска стойка - BARAKUDA - На пръв поглед изглежда читава, казвам "изглежда" защото съм я виждал на картинка и на живо, но никога не съм я оглеждал обстойно. То което лично на мен не ми допада е начина на фиксиране на краката.
3. Шаранджийска стойка Миварди- оглеждал съм я при избора ми на нова стойка, но не се класира по няколко параметъра, а именно: на живо е доста малка и по мое мнение нестабилна и изобилства от пластмасови фикастори.

П.П. Ако не си разбрал нищо от коментара ми за Де Лукс-а ще се опитам по-късно със снимки да онагледя казаното. За мен остана едно нереализирано желание то е: http://www.megafishing.bg/product/3619/ ... -maxx.html изпълва всичките ми критерий, но дали удовлетворява твоите си прецняш ти, иначе това ми е предложението за бюджета и за такъмите с които разплагаш :wink: Дано да съм помогнал....
catch a fish or die trying !!!
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от delio-haidutin »

като скоро "ял попарата",да си кажа и моето мнение.по сайтове и картинки си харесах това:
https://www.fishing-market.com/shop/%D1 ... 0%B3%D0%B0" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow
а ми дойде това:
download/file.php?id=47085" rel="follow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="follow" rel="follow

по описание трябваше главата да се върти на 360 градуса ,но не е така.първите модели са били такива ,но заради оскъпяване ,сигурно са решили да спестят от материал :idea: ,а и врътките са по-различни.бъз бара е тънак ,не повече от 12 мм , с недостатъчна височина и при поставяне на 4 въдици ,третата от ляво на дясно ,бигела опира в надлъжната греда.изнасям е максимално на дясно ,и четвъртата е изкарвам по-на пред ,понеже пък дръжката почва да опира във макарата на четвъртата.

баракудата е подобна ,те и филстар я имат същата ,но под друго име.обаче сякаш горе където се хващат краката ,тяхното е от пластмаса(така ми изглежда).
един съвет :ако може на живо да я видиш и така да си поръчваш ,иначе рискуваш да ти доставят нещо с изминения.да с опция "погледни" ще го върнеш ,но ставаш спонсор на куриерската фирма.

накрая да спомена ,че тая я взех за 100 лв,понеже я поръчах от магазин в града и те явно ползват по-големи отстъпки ,ми направи 10%,а си взех и всички други неща от там.всеки се разполага според чергата и колко му се харчи. :wink:
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
hendekltd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 8:54 am
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от hendekltd »

Колега Chromeo, благодаря за енциклопедичния коментар! Няма неясноти :)

Относно моя #1, самият факт, че е "изработена изцяло от дуралуминий", е малко притеснителен от инженерна гледна точка. Това е материалът, от който са построени всички самолети на Bulgaria Air, както и повечето от всички останали, летящи като пътнически над Европа. Изключително корав (твърд) + лек материал, износоустойчив, подобряващ издръжливостта си на физически деформации с времето и прочее... Изобщо - свръх/супер материал. Резбата няма да се износи (дори ще стане по-издържлива с времето), нито един елемент няма да се деформира при обтягане и утежняване, материалът не е мек, а всъщност мнооого твърд... но само ако дуралуминият е истински дуралуминий ;)
Цената на стойката няма как да е ~150лв ако материалът е такъв, за какъвто се обявява, уви :( :(
Разбирам и проблема с луфтовете, получаващи се при максимално разпъване - това вече са проблеми на дизайна. Филстар са най-вероятно риболовни ентусиасти, а не инженери. Не вярвам някой в компанията да разбира от дизайн и съпромат в действителност. То и затова продуктите им са сравнително евтини - лаически дизайн, осъществен в Китай :D
Но е красива стойка, а и, както разбирам от теб, съвсем прилична като качество поне за 4 години!

Тази, която препоръчваш, изглежда стабилна, но знаеш ли дали височината на опорите може изобщо да се регулира? ...че не ми се струва така от снимките?! И, ако да, колко е максималната й работна височина?
Предпочитам да мога да вдигна въдица от стойката без да се налага да се навеждам - това ми е идеята :)

Благодаря още веднъж за изключително пространното мнение! :)
Каква е ползата от файдата, когато няма келепир?!
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от Chromeo »

hendekltd написа: Тази, която препоръчваш, изглежда стабилна, но знаеш ли дали височината на опорите може изобщо да се регулира? ...че не ми се струва така от снимките?! И, ако да, колко е максималната й работна височина?
Предпочитам да мога да вдигна въдица от стойката без да се налага да се навеждам - това ми е идеята :)
"височината на опорите" - ако имаш предвид краката на стойката - със сигурност се регулират и са тип стрела, ако имаш предвид нещо друго, моля да ми поясниш. Доколкото съм виждал и разглеждал стойката мисля, че в описанието й е посочена не напълно оптималната й височина, която според мен е повече от 70см. НО ! Когато сложиш сигнализатори с бързи връзки или без и като сложиш лалета на баровете дори и макс-ът й да е 70см ще стане на 74-76см. И още нещо :D Изправи се, отпусни си ръката до тялото, пусни една ролетка от ръката ти до земята и ще видиш, че разстоянието е точно 70 см. :wink:
catch a fish or die trying !!!
Аватар
Zako
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 1:12 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от Zako »

Chromeo написа: За мен остана едно нереализирано желание то е: http://www.megafishing.bg/product/3619/ ... -maxx.html изпълва всичките ми критерий, но дали удовлетворява твоите си прецняш ти, иначе това ми е предложението за бюджета и за такъмите с които разплагаш :wink: Дано да съм помогнал....
По-добре да си остане нереализирано. Един от колегите с които ходим за риба (той е от форума и може да се включи с коментар, ако види темата) има същата стойка. В момента обмисля с какво да я смени. Няма по-нестабилна стойка от тази или поне аз не съм виждал. Всяко вдигане на въдица от нея води до усукване, дори до падане. Да не говорим за широчината на бъзбаровете и максималната дължина на стойката. Може да е направена от добър материал, но само до там. Няма една стабилна връзка. Спирам до тук. Честно казано му завиждам на спокойствието и търпението, до сега аз със сигурност щях да съм я разкарал.
Не замръквай там където си осъмнал. Не умирай там където си роден!
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от Chromeo »

Не съм я ползвал, но откъм дизайн и вложен материал изглежда много читава и все пак да не забравям, че нещо, което не можеш да имаш ти се вижда най-хубавото и от тази гледна точка казвам "нереализирано желание". Само човек, който я е ползвал знае истината, така че и на мен ми е интересно да разбера повече от някой който е работил с нея.
catch a fish or die trying !!!
Аватар
hendekltd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 8:54 am
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от hendekltd »

Ето, мнения се събират вече :) Чудесно! Надявам се, че темата е полезна не само за мен!

Засега моят избор гравитира около Филстар-а все така. Би било много добре да се включи колегата с опит с Фокус Дура Макс-а, както и някой с опит с Баракуда-та.
Каква е ползата от файдата, когато няма келепир?!
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Избор на (шаранджийска) стойка

Мнение от Димитър Чаушев »

hendekltd написа:Да, колега Limanov, споделям - тази е яка, стабилна и лека за калибъра си (за пет въдици), че дори е в рамките на бюджета!
Но, дяволията, не е с централна опора, язък :(
Вземам я предвид и благодаря много за предложението! :)
Не те разбрах за "централната "опора! Карп про е стойка която може да застане здраво и стабилно почти на всякъкъв терен. Ако държиш на трипод или четрипод е друга бира, аз не ги харесвам заради нестабилността но това си е мое мнение.
пп.Виждал съ всякакви триподи и четриподи да се "таркалят"
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовни такъми”