Ваглери

Модератор: sapuna

N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Ваглери

Мнение от N.Dimitrov »

Решил съм да навляза в риболова на мач, но някой от основните неща не са ми ясно, ще помоля компетентните в случая да помогнат :)

1-Как се измерва дълбочината с ваглера?
2-По какъв начин се подрежда утежнението?
3-Самите шайби на ваглера за какво служат и оказват ли влияние въруо самото утежнение(тук ми е най-неясно) ?
4-Ваглери с каква тежина и форма са най-оптимални като избор?

С това да започнем ако има още неясности мисля не е проблем да попитам :)
remarketo
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 2:03 pm
Местоположение: Перущица-Асеновград

Re: Ваглери

Мнение от remarketo »

Здрасти колега. Като цяло има много изписано във форума,за мачовия риболов. Разгледай темите,дори и да са стари.
Ще се опитам да ти отговоря на въпросите,но има вероятност да изникнат още повече въпроси.
1 Измерването на дълбочината става по няколко начина. Лично аз слагам съчма на куката,за да преутежня ваглера(при утежнен ваглер). По този начин,когато съчмата опре дъното,ваглера се показва.
2 Утежнението може да се подреди по много начини. Ако напишеш в гугъл линия за мач,ще излезнат доста резултати. Разгледай ги,виж и изображенията които ще излезнат.
3 Колкото пивече шайби махаш,толкова повече олово слагаш на линията. НО. Ако махнеш прекалено много шайби,полетът на ваглера се променя. Шаиби се махат или слагат в зависимост от дадената ситуация.
4 Грамажа и големината на ваглера зависят от водоема,ситуацията,метереологичните особености и доста други неща.
Това колега,е бегъл отговор на твоите въпроси.
Да,може да питаш,но наистина е добре да прегледаш вече изписаното из форума.
Повече ходене за риба и всичко си идва на мястото.
Ако пиеш ром в 10 сутринта, това не те прави алкохолик, а пират!
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Ваглери

Мнение от chirusa_bg »

Аз меря със малка сонда или голяма сачма на куката, но свалям част от утежнението, за да изплува по-категорично плувката.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Ваглери

Мнение от N.Dimitrov »

Благодаря ви за отговорите за сега доста неща се изясниха поне на теория. Въпроси също има колега remarketo . Това ,че ваглера е 5гр примерно означава ли ,че също толкова се добавя и по линията?
remarketo
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 2:03 pm
Местоположение: Перущица-Асеновград

Re: Ваглери

Мнение от remarketo »

По прицип всяка марка и модел ваглер носи по линията различно количество тежест. На много от ваглерите е написано колко грама е самия ваглер и колко грама олово е необходимо да се добави. Ако на ваглера има изписано примерно 5+2,означава че ваглера е 5 грама и е необходимо да се добави 2 грама олово. Ако няма надписи,добавяш олово докато прецениш,че ваглера е достатъчно утежнен.
Къде мислиш да ловиш,на каква дълбочина и дистанция? Това е основния въпрос за мен,когато избирам какви ваглери да използвам. Сподели дистанцията и и дълбочината на водоема,на кайто мислиш да ловиш,за да се опитаме да бъдем по-точни в отговора.
Ако пиеш ром в 10 сутринта, това не те прави алкохолик, а пират!
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Ваглери

Мнение от miro253 »

chirusa_bg написа:Аз меря със малка сонда или голяма сачма на куката, но свалям част от утежнението, за да изплува по-категорично плувката.
Това според мен е най-добрия начин за мерене на дълбочина. Аз лично при точно утежнена линия махам една голяма съчма/около 0.70 гр./ от основното утежнение и защипвам една SSG на куката.
Ползвам само ваглери с шайби. Тези с плюсовете не. Ваглер с всчки шайби на него носи около 0.5 по линията. Колкото по-дълбоко ти трябва толкова шайби махаш. Това е до размера на ваглера. Аз лично ловя само на свободни язовири и рядко на дълбочини под 3 м. и за това ваглерите ми са от10 до 20 грамови. Съответно монтажите са ми винаги подвижни. Ползвам монтаж с два вирбела.
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Ваглери

Мнение от N.Dimitrov »

Miro така те разбирам аз, ваглер с утежнение 10гр примерно с всички шайби по него и на линията се слага 0.5гр(половин грам) или 5гр(пет грама). Ако съм те разбрал правилно означава ,че колкото шайби махам толкова повече олово слагам на линията и ако махна половината шайби ще сложи още 2гр олово примерно?
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Ваглери

Мнение от N.Dimitrov »

remarketo ще ходя с него по Горни Дъбник, досега не съм практикувал язовирския риболов но от скоро се позапалих малко. Местата не ги познавам особено но скоро когато ходих дълбочината беше 3м пред мене а на 20м в ляво един колега ловеше на 1.50м така ,че ще ловя на доста дълбочини най-различни в зависимост къде съм избрал да седна но да речем ,че от 1м до 3.50.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Ваглери

Мнение от miro253 »

N.Dimitrov написа:Miro така те разбирам аз, ваглер с утежнение 10гр примерно с всички шайби по него и на линията се слага 0.5гр(половин грам) или 5гр(пет грама). Ако съм те разбрал правилно означава ,че колкото шайби махам толкова повече олово слагам на линията и ако махна половината шайби ще сложи още 2гр олово примерно?
Не 5 гр., а 0.5. Ваглер с всички шайби на него си е почти утежнен. Много малко може да му се добави. Поне такива са моите. Аз ползвам унтгарски на Валтер Томаш и Екснер. Колкото шайби махаш от ваглера толкова олово слагаш по линията, но до сега не съм видял ваглер на който да пише коя шайба колко тежи, а ако има такива ще са доста ценни. Аз ловя основно на язовир Искър и Павчарево. На такива водоеми почти винаги има течение и вятър най-добре ми се получава като имам около 1гр. на метър дълбочина по линията.
remarketo
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 2:03 pm
Местоположение: Перущица-Асеновград

Re: Ваглери

Мнение от remarketo »

Колегата Миро е прав.
Не се страхувай да изпилзваш по-тежки ваглери. При правилно построена линия,може да ловиш и дребна риба с тежки ваглери,но стабилноста на монтажа във водата е по-добра.
Ако пиеш ром в 10 сутринта, това не те прави алкохолик, а пират!
Аватар
freako
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Пет Авг 28, 2015 10:48 am
Местоположение: Видин

Re: Ваглери

Мнение от freako »

Да, тия с шайбите са си почти утежнени. Днес мятах с 1 кристално трабуко 6+2 и линията беше утежнена за него. После сложих 1 Фокус 8гр с шайби и се удави. Трябваше да му махна шайбите, за да изплува.
И аз още се уча с мача и за сега карам само на фиксиран монтаж с дълбочина до 4м. Та искам да питам правите ли си у дома монтажи на мотовилки и ако да колко дълги? С вирбел ли ги връзвате за основното после или с клуп? Аз съм си направил няколко с 1, 2, 3, 4 грама съчми от по 2 метра. Обаче на какво разстояние от горният край да ги почна съчмите? Ваглер и половина чета на всякъде? Обаче ако е 6м дълбочина тогава ваглер и половина от долният стопорен възел ли? Ако възела е на 1м над клуповете? В същност как се определя моястото на долният възел?
Мераклия да се научи на мач-риболов :fishing9:
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Ваглери

Мнение от miro253 »

2 метра е много за монтаж или поне така смятам аз. Държа да уточня, че и аз не съм някакъв гуру, но явно по-дълго съм се мъчил от вас. Монтажите си ги правя вкъщи, но горе-долу, защото не знам водоема какви условия ще ми предложи. Ловя само с подвижен ваглер и както май споменах ползвам монтаж с два вирбела. Това ще рече, че опъвам 1.5 м. флурокарбон и в двата му края връзвам по един вирбел. Този за повода гледам да е най-малкия еденичен или двоен. Другия няма значение според мен, но аз ползвам двоен малко по-мощен от долния за да ми пази монтажа. Тук е момента да уточня, че ползвам основно влакно 0.18 мачово и флурокарбон с дебелина 0.20. Разполагам основното утежнение на ваглер и половина от по-мощния вирбел т.е. горния в монтажа. Стоперните възли тук нямат никакво значение. Те определят само дълбочината. Монтажите ги държа на мотовилки даже така сгъвам и мачовете с лепенки и мотовилките на тях.
Цялата магия е между двата вирбела, но тя се напасва спрямо условията на водоема. Абе риболова с ваглер за мен си е математика. Хайде ако съм ви интересен после пак :) .
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Ваглери

Мнение от antivik »

Дали може да се подготви монтажа предварително....
Ами зависи/поне според мен де/ ако е с неподвижен ваглер/фиксиран/ и се знае, търсената дълбочина/да не превишава дължината на сопата/ спокойно може да се подготвят монтажи.
Друг въпрос когато е подвижен ваглера, как ще определиш максималната дължина на монтажа....и къде отива свободата да се търсят различни дълбочини на място? Та затова подвижния монтаж може да се подготви до някъде в къщи, за довършване да се остави на място да се избере ваглера и утежнението. Инак ако е някоя бая ти дълбочина от 5-6-10м. ми се вижда трудно да се приготви предварително, а и къде отива свободата да се борави свободно с дълбочините на място. Другия въпрос после, като се знае колко са малки връхните водачи на мачовете, няма ли да пречи последния/свързващия/ вирбел на замятането, че то понякога самите стоп-възли се зачекват и спират замятането, та какво остава за вирбел/колкото и малък да е/.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Ваглери

Мнение от miro253 »

Нещо не си ме разбрал. Предварително се подготвя и намотава на мотовилка, повода и утежнението /основно и дропери/, което се разполага по флурокарбона между двата вирбела. Цялото това нещо е с дължина около 1,6 м., няма нищо общо с дълбочината и никакви вирбели не минават през водачите на мача, защото това е недопустимо. Останалото /ваглери, конектори, мъниста/ се слага на място на водоема. Стоперните възли също се правят в хола и си стоят на шпулата на макарата.
remarketo
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 2:03 pm
Местоположение: Перущица-Асеновград

Re: Ваглери

Мнение от remarketo »

Готовия монтаж се намотава на совалка и се прекрепя към разглобения мач. На совалката се намира повода,влакното с основно утежнение,вирбели,маниста,конектори за ваглери. Съответно през мача преминава единствено основното влакно(то така е редно де).
Ако пиеш ром в 10 сутринта, това не те прави алкохолик, а пират!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовни такъми”