Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутилките

Модератор: nkolev66

tekis
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:45 am

Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутилките

Мнение от tekis »

Дадох си бутилките за да минат хидравлично изпитване, след това ги напълниха с чист кислород. Може ли поне да се използват при малки дълбочини??? Между другото, аз съм аматьор, така, че ми трябва повече обяснение :roll:
Аватар
morgan
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Пон Ное 02, 2009 7:55 pm

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от morgan »

Приятел, объркал си форума.
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от australia »

Проблемите са смъртоносни :!: :!: :!:
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
tekis
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:45 am

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от tekis »

Аха! Много информация събрах :D .
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от docenta »

tekis написа:Аха! Много информация събрах :D .
Аквалангът ти да не е "Украйна", случайно? Братле, не си прави експерименти с чистия кислород. В Америка го вдишват през специални мундщуци в дискотеките и получават замайване, не се шегувам, щото го пробвах когато дъщеря ми ме заведе покрай дипломирането си. Какво ли остава да си под вода? Ако искаш да ставаш леководолаз - има си специализирани курсове. Подводният риболов не е с бутилки, ракети, гаубици или подводни мини, а само с апнея . Затова реакцията на колегите по-горе е оправдана. Бъди здрав :D :D :
Без чист кислород под водата :!:
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
tekis
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:45 am

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от tekis »

Украйна 2 :) . Вярно , че замайва. Освен това ми накислява на устата :D . Благодаря много. Ще ги изпусна и ще заредя въздух. А за курсовете, ще направя всичко възможно да изкарам поне начални. Понеже нямам такива познати , постоянно с трупам опита сам. Според мен предпазливо :o
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от docenta »

tekis написа:Украйна 2 :) . Вярно , че замайва. Освен това ми накислява на устата :D . Благодаря много. Ще ги изпусна и ще заредя въздух. А за курсовете, ще направя всичко възможно да изкарам поне начални. Понеже нямам такива познати , постоянно с трупам опита сам. Според мен предпазливо :o
Извинявай, чак сега виждам какво си отговорил. На колко години си? Чети и в други форуми, брато, да не останеш завинаги на дъното. Не си прави експерименти върху себе си.
Айде, жив и здрав :!: :!:

Послепис: Опа-ла-а. Виждам, че не си споменал в служебните текстове откъде си. Ако си от крайморските ни градове - иди дойди ползването на акваланг е оправдано, ако не ловиш с негова помощ риба и си гледаш и снимаш любителски под водата. Но ако този акваланг ти трябва, за да биеш риба в сладководните ни язовири, езера и Дунав, забрави! Не, че няма такива капути понастоящем, но не искам и ти да си сред тях.
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
tekis
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:45 am

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от tekis »

Акваланга е САМО за забавление. Изобщо не съм се замислял , че става и за риболов. Основно съм го взел за снимки и удоволствие :D . Но както казах, опитът ми е малко. Имам няколко гмуркания на малки дълбочини до 6-7 метра, за да мога да съм сигурен ако нещо се случи.
Аватар
assen
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Апр 19, 2007 10:52 am

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от assen »

Текис, над определено налягане кислорода става токсичен и причинява т.н. "кислородно отравяне". Под вода безопасно е с него да се слиза до 6 метра. Това е единия проблем. Другия е, че оборудването ти - бутилка, кран, първа степен, втора степен трябва да са кислодорно чисти защото при високо налягате, кислорода е адски опасен газ. В такава среда се самозапалват материали, които по принцип дори може и да не горят на въздух.
Така, че изкарай всичкия кислород от бутилките и ги напълни с въздух, още повече, че този дето са ти сложили може и да не е достатъчно чист за дишане.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от Диканаров »

Запиши се и завърши курс за леководолази! Там ще научиш всичко на теория и практика! Като започнеш от състав на въздуха, газови смеси, устройство на бутилки, дихатели, вентили, дълбокомери, компаси, часовници и стигнеш до кесонна болест, кислородно отравяне и дълбочинно опиянение. С тези неща шега няма! Самоучител или въпрос-отговор от приятел, води до осакатяване или смърт! Никой тук не би желал да ти се случи каквото и да било зло, а още помалко нещо да му тежи цял живот на съвестта, заради отговор даден добронамерено, но неправилно разбран! Нещата са много сериозни! На 5-6 метра си ОК, но човек се заиграва под водата от магията и и незабелязва как е отишъл на дълбоко, колко е престоял там, как е изплувал и т.н и т.н.. А при липса на опит или инструктор до теб това може да е фатално!
И помни, че спорта ни е харпундийски, но на шнорхел! А и харпунджийството в сладки води е браконерство! За снимки, клипове, филми водолазният апарат е необхосимост, заедно с осветление, камери, компресори, лодки и т.н. все скъпи неща! Ако можеш да си ги позволиш, след време се надяваме да споделиш с нас заснетото!
Поздрави! :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
tekis
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:45 am

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от tekis »

На мен ми казаха, че е безопасно с кислород до 10-12 метра. Имал съм късмет, че опитвах на по малко. Първите ми опити бяха също със чист кислород. А пък бяха и за кратко време, не повече от 10 минути. Просто ще спра с опитите. Иначе жената стои на брега и ме пази :lol: . А за харпуна ще кажа само едно! - Заклевам се , че с харпуна съм бил само със шнорхел. Но изпитвам страхотно желание да усвоя гмуркането с бутилки на големи дълбочини. Това е като желанието да си карам мотора. То идва от вътре.
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от Jack Daniels »

tekis написа:.... То идва от вътре.
То всичко, и на всеки, му идва отвътре, ама важното е от къде ще излезе :lol:
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
tekis
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:45 am

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от tekis »

Ей затова я почнах тая тема. При няколкото си спускания ( според мен сполучливи- според майсторите може би не :D ) изпитах повече удоволствие отколкото страх. Липсата на страх зная , че води до възгордяване. А възгордяването води до грешки :shock: . Нямам никакви познания. Мислех, че ще успея да се науча и сам, но като виждам тия предупреждения, май трябва да спра да се самозалъгвам.
tekis
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:45 am

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от tekis »

Ама пак ще се спускам :twisted: . Може на по плитко, може и с повече внимание.
tekis
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:45 am

Re: Какви са проблемите при гмуркане с чист кислород в бутил

Мнение от tekis »

Благодарен съм на тия които ме предупреждават. Все пак човек не трябва да се самозабравя.
Публикувай отговор

Обратно към “Скуба дайвинг”