МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
Аватар
Paviljon
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 9:21 am
Местоположение: на реката !!!
Обратна връзка:

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от Paviljon »

Здравейте колеги,

Последната неделя беше отдавна планувана за целодневен риболов на пъстърва. Предишният ден бат Димо ми звънна, след като беше разбрал, че ще се понасям към пъстървовите реки да ме пита дали да се присъедини и той, но като му изтрелях часът на тръгване (4,00 ч) веднага ме зачеркна от плановете. Светлината за снимане сутрешните часове няма равна и трябваше да съм на плануваната река на зазоряване.

Телефонът извъня в 3,30 ч. Очите сърбяха, като на оксиженист, но веднага скокнах. Бързи приготовления и хоп в колата. Петлите още не се бяха събудили, а на вън беше хладно и пропито в мрак. Тръгнах, а по пътищата освен мен имаше и няколко други ранобудни шофьори. Слушах приятната музика на една италианска група и се носех по гънките на релефа на пътя. Стигнах до реката, на която предварително бях сложил знаменце още преди време. Шмугнах се в ботушите, окичих кепа и фотографската техника, разгънах въдицата и започнах да се провирам сред храсти и трънаци, докато достигна до извивките на пенливата планинска р. ..... Докато се спусках няколко кучета ми се озъбиха заплашително, но до ексцесии не се стигна, само моментно разтреперване. Водата ставаше за риболов. Рехаво замътване, температурата хладничка. Нагазих и се придвижих до първите места на замятане. Природата също се събуждаше и всичко беше много спокойно. Птичките дори не пееха още, а само шумът на спускащата вода огласяше околността. Ето я реката.

Изображение

Монтирах блесна с единична кука без контра. Трябва да ошлайфам този риболов. От края на миналата пъстървова година започнах да ловя пъстърва по този начин. Процентът на извадените риби поне при мен все още е доста малък, но и това знам, че ще се подобри. На едно от вирчетата закачане и след това последвало откачане. Балканка беше, защото я видях докато подскокна във въздуха, усмихна се и се откачи. На следващите няколко места подобна ситуация. Все пак не може винаги да се откачат и скоро след последвалите откачания се закачи една красавица, която позира за кратко и се върна в укритията, като светкавица.

Изображение

Малко по-късно и друга подобна риба увисна на края на линията, но нея не я снимах. Придвижвах се нагоре, а красотите спиращи дъха и съответно зареждащи ме на макс. Градската джунгла изтощава толкова много, но подобни местенца ми вливат живителна сила.

Ето още малко красоти.

Изображение

Изображение

По едно време получавам sms от Мариян starlight-a дали кълве. Той тръгнал с Димо по други потоци, но се натъкнали на дъжд и кални реки. Викам "хванал съм две пъстърви и 6-7 откачени". Прибирам телефона и на един от вировете подгонване на хубава риба. Замятам отново косо, завъртане на макарата и рибата се закачи, но както се очакваше се и откачи :?
Поглеждам нагоре небето между клоните на дърветата. От изчистено в началото, се беше намръщило нещо, а и звуци започна да издава. Да му се не види. Сложих дъждобрана и продължих да замятам. Поредните удари със закачания и в последствие откачане. Заваля приятно. Казвам приятно, тъй като не беше порой. Всичко придоби едни наситени цветове. И тревичките и изобщо всичко наоколо.

Изображение

Не мина и половин час и реката се замъти. Е откъде това замътване да се незнае? Капна малко дъжд и потече бозава. А беше още преди обяд. :( Помотах се още малко в района и наснимах други красоти, които се откриха пред погледа ми.

Изображение

Изображение

Изображение

И един младеж, който се беше облякъл в двуцветната гама.

Изображение

Изображение

Събрах такъмите и обратно към колата. По пътя към нея обаче ме надушиха други овчарски кучета, които хукнаха да ме гонят, но познайте кой беше по-бърз, дори и с ботуши на краката :mrgreen: Измъкнах се, но останах доста запъхтян. Стигнах колата. Разтворих картата. Разлистих за малко и избрах нова дестинация. Денят беше все още пред мен. Газ и след два часа на новото място, а докато пътувам едно хубаво време и слънце. Реката бистра :mrgreen: и страхотна за риболов. Разгънах се наново и хоп на реката. Не мина и половин час, а имах единствено изтървани риби и небето отново се намръщи и се изкашля заплашително. Да капнат няколко капки, ама не. Ливнаха се едни кофи отгоре примесени с град. И дъждобранът не ме опази, та вир вода станах. Тъкмо спря, измъкнах се изпод един навес, под който се притаих, след като ме направи като мокра кокошка и се подготвих да замятам наново. Но ръц. Реката се замъти и тук. Та толкова с риболовът за днес.

Имах две уловени риби и над 10-15 удара с откачания. Сега всеки ще каже защо ми е да ловя на единична кука вместо тройна, та още повече и без контри. Пораженията по рибите са нищожни, а и е голямо майсторство, когато се овладее. Но дотогава ще има опит след опит.

Поздрави и наслука :)
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
stefstef
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 01, 2008 12:05 am

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от stefstef »

:smt041
Аватар
Paviljon
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 9:21 am
Местоположение: на реката !!!
Обратна връзка:

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от Paviljon »

Привет колеги,

Миналата седмица остана време за двучасов риболов. Командировка ме отведе далеч от София, но така и не успях да помятам първите два дена, докато пътувах и бях твърдо решен, че на връщане ще оплакна малко примамките в някоя река. Та така на 22.05 петък приключих ангажиментите и газ към реката. Бях там някъде към 17.15 ч. Скокнах набързо в такъмите и се шмугнах в храсталаците (такава джунгла беше настанала. Бях като диво прасе в царевица)... Тази година ми върви на дъждовно време. Преди три седмици сериозно ме накваси дъжд и сега тъкмо започнах да ловя и се загърмя, притъмня и заваля ситно. Каквото и да става 2 часа бях отделил за риболов, пък ако ще и да се изкъпя.

Ето я и реката

Изображение

В началото бях решил да мятам на блесни с единична кука, но цвета на водата ме преориантира към воблери. Заложих на един HZL, който много харесвам и не ме е подвеждал. Той е с премачкани контри на куките, за безпроблемно откачане от рибата. Пробвах на него известно време, но водата ми се видя замътена и пусто сърце започва да ми говори, че трябва да заложа на нещо, което да се потопи по-надълбоко и да е с по-светъл цвят. Заложих на друг воблер Antax, плуващ, едноделен, който отдавна не бях пробвал. Запратих го към първия бързей и усетих как се гмурка в по-долните слоеве на водата. Пробвах и на няколко други места, но и той не се отчиташе. Бях решил обаче на него да си и продължа да пробвам. И не сгреших. На друг един бързей, който в последствие се пренасяше в дълбок участък заметнах диагонално и с кратки импулси придърпвах примамката. На едно от обиранията въдицата се сгъна и натисна здраво. :mrgreen: Зъбите блеснаха от усмивката ми. Хубава риба, която не скачаше, като други, но натискаше здраво. Кепът бързо беше откачен от гърба и след недълга борба ето този петнист младеж влезна в очертанията на мрежата. Там като се разбунтува. как да му обясня, че ще го снимам, премеря и след това ще се върне обратно в ловните полета. Балканецът трофеен 50см, изпънат като манекен.

Изображение

Изображение



Душата сияеше от радост. Заслужаваше си чакането два дена, но ето че бях възнаграден.

Изображение

Заметнах още няколко пъти в същата посока и друга една балканка, по-малка от предишната се закачи и и то не бяха подскоци през цялото време, докато я изтеглях към мен. Пробляскваше златистият й корем, но се откачи точно в краката ми. Емоцията беше пълна.

Преместих се на няколко други още места, но само още една пъстърва се закачи, която веднага върнах в реката без дори да снимам. Там бяха хайванчетата и това ме зареди допълнително с приятно чувство. Навсякъде беше свежо зелено и с наситен цвят от пръскащия дъжд.

Изображение

Изображение

Направих няколко снимки и тъй като съвсем взе да се мръква разглобих инвентара и обратно към големия град. А уловената пъстърва все още ме връща към приятната емоция.

Поздрави и наслука на всички колеги

Изображение
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от pitcha »

Браво младежо,
На твоя улов мога да отговаря съвсем достойно, като покажа моя - от края на седмицата.

Един обитател на пъстървовите зони, за който всички сме чували, но аз не го бях виждал на живо. Пльосвам го тук в темата, защото се оказа магическа риба, която не може да я няма тук.

Негово величество Главочът:

Изображение

Изображение

Изображение

Нищо и никаква рибка, с гигантска глава. Като го хванеш - гледа те лошо и вика - пускай ме обратно веднага!
Хванат посредством електроулов /не от мен, разбира се, а от хора със съответните лицензи/ за научни цели - по програмата, която се изпълнява съвместно между клуба и Софийски Университет. Викат му май и гулен и кой знае още как.
И така - добре дошъл на Главоча в темата.
Аватар
jorro11
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Пет Яну 15, 2010 9:42 pm
Местоположение: Samokov/Sofia

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от jorro11 »

pitcha написа: Викат му май и гулен и кой знае още как.
И така - добре дошъл на Главоча в темата.
Викат му и Чоч (това по Самоковско) :drinkers:
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от lusienn »

На мен ми прилича на Гулеш-най добрата рибка за стръв за клена,

по Река ИСКЪР.

Ето за това рибе става въпрос.

Изображение

Има някаква разлика,но с от едно семейство Виюнови.

Среща се под Самоков,и под стената на язовир Искър,около Бентовете на Пасарел.

също и в река Палакария ги има.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
jorro11
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Пет Яну 15, 2010 9:42 pm
Местоположение: Samokov/Sofia

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от jorro11 »

lusienn написа:На мен ми прилича на Гулеш-най добрата рибка за стръв за клена,

по Река ИСКЪР.

Ето за това рибе става въпрос.

Изображение

Има някаква разлика,но с от едно семейство Виюнови.

Среща се под Самоков,и под стената на язовир Искър,около Бентовете на Пасарел.

също и в река Палакария ги има.
Може и да ти приличат, но нямат нищо общо. Още по-малко пък и това дето си написал за сем. Виюнови. Едната риба няма нищо общо с другата освен, че и двете са риби.
Аватар
Paviljon
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 9:21 am
Местоположение: на реката !!!
Обратна връзка:

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от Paviljon »

Въпросната риба ми изглежда на кротушка, но може и да греша. Главоч или гулен, или гулеш изглежда като морско попче, но е по сладководни реки. Среща се рядко. В троянския балкан по част от реките все още се среща. Снимка нямам, но съм го наблюдавал много в част от реките. Стои на дъното и трябва доста да се съзерцаваш, за да я забележиш. така умело се слива с камъните по дъното. Моите наблюдения се, че обитава участъци от реките с пъстърва също.

Поздрави
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от Бат Стан »

Чист главоч си е!
Аватар
yco
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5592
Регистриран на: Пон Юни 07, 2010 3:44 pm

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от yco »

jorro11 написа:.......


Може и да ти приличат, но нямат нищо общо. Още по-малко пък и това дето си написал за сем. Виюнови. Едната риба няма нищо общо с другата освен, че и двете са риби.
Колегата jorro11 е много прав, това е Главоч, Биволче (Cottus gobio) има и подвид у нас Cottus gobio haemusi от сем Главочи Cotttidae имало я до скоро и на Витоша, но вече не се среща.
Предполагам, че тези снимки не са от там? :wink:
при зор тука ша е срещата. :evil: :lol: ..http://www.facebook.com/groups/636519234334902
Адмирал-Краси 112kg, 2,56 m
Вицеадмирал-Милко Георгиев 102.5kg, 2,60 m
Контраадмирал- Николай Гълъбов 91.2kg, 2,51 m
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от pitcha »

yco написа: имало я до скоро и на Витоша, но вече не се среща.
Предполагам, че тези снимки не са от там? :wink:
Не е от Витоша. За съжаление не мога да споделя мястото, но там вреше от тия Главочи.
Специално за Витоша - наистина е имало, а сега не се откриват.
Доколкото знам, в момента СУ - катедрата по приложна хидробиология и ихтиология отглеждат рибки за да зарибят Витошките реки отново.
Аватар
yco
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5592
Регистриран на: Пон Юни 07, 2010 3:44 pm

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от yco »

Не ме е грижа за другите реки, нито от твоите тайни, а само за Витоша, ама ако това е програмата, която не е довела до нищото за 4-5 години с размножението на Главоча- без думи съм : :roll:

http://ope.moew.government.bg/files/use ... _fauna.pdf" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow
при зор тука ша е срещата. :evil: :lol: ..http://www.facebook.com/groups/636519234334902
Адмирал-Краси 112kg, 2,56 m
Вицеадмирал-Милко Георгиев 102.5kg, 2,60 m
Контраадмирал- Николай Гълъбов 91.2kg, 2,51 m
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от pitcha »

yco написа:.....ама ако това е програмата, която не е довела до нищото за 4-5 години с размножението на Главоча- без думи съм : :roll:

http://ope.moew.government.bg/files/use ... _fauna.pdf" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow
Не знам дали е това програмата, но е вероятно.
Обаче е отгледан и вече е пуснат. Относително скоро, но забравих да питам кога. При всички положения - в последната година.
Винаги има причина някоя риба да изчезне и понеже едва ли е обект на бракониерство - вероятно е от климата или нещо подобно, но лично аз му стискам палци да оцелее.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от lusienn »

Ако има хищници-ще го изядът още преди да се е размножил.

Но природа-има и изключения.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
jorro11
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Пет Яну 15, 2010 9:42 pm
Местоположение: Samokov/Sofia

Re: МАГИЧЕСКИ РЕПОРТАЖИ

Мнение от jorro11 »

lusienn написа:Ако има хищници-ще го изядът още преди да се е размножил.

Но природа-има и изключения.
Не знам кои хищници визираш. Тази риба от като свят светува си живее редом с пъстървите.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”