Дунавска пъстърва?

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Стоян Михов
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 10:06 am

Re: Дунавска пъстърва?

Мнение от Стоян Михов »

Здравейте, да от WWF съм.
Както вече сте забелязали, морфологичните белези като окраска, размер и т.н. при рибите трябва да се използват само за насочване, но за сериозно определяне на видове разбира се ползват други белези. Ето защо е доста трудно да се направи полеви определител на рибите (,но това не пречи да опитаме де).
За пъстървите има много да се говори и вероятно има много малко генетично чисти пъстърви в българските реки (ако изобщо има).

Ето ви една черноморска пъстърва Salmo labrax от река Дунав, уловена март месец край Белене, с дължина около 40 см. Обърнете внимание че люспите са опадали, реално са толкова слабо хванати за кожата, че падат много лесно, като на уклея примерно.
Прикачени файлове
labrax.JPG
labrax.JPG (155.36 KiB) Преглеждано 5531 пъти
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Дунавска пъстърва?

Мнение от pitcha »

Стоян Михов написа:За пъстървите има много да се говори и вероятно има много малко генетично чисти пъстърви в българските реки (ако изобщо има).
.
Те това е най-големият проблем.
При безбройните зарибявания от дълбокия Соц, когато са ги мешали и с всякакви риби, внос от всякъде. И при сегашното положение – пак внасят кафяви пъстърви, които са само с кафяви петна. Най-лошото е, че този вид производства се стимулира по европейските програми. Въобще – въпросът с чистотата на рибите у нас, включително тези, които се произвеждат в развъдниците, си е много актуален. Макар че поставянето му е безкрайно закъсняло и може и да не може да бъде решен вече.

Та по тоя въпрос – почти съм сигурен, че има реки, в които рибите са си откак свят светува. Не е стъпвал човешки крак досега. Почти невъзможно да са се преселили риби от ниското, защото е уникално непроходимо.

Лично смятам, че WWF e длъжник в тая посока. Бяха поканени в МОСВ на среща-обсъждане по въпроса – План за действие За Балканската Пъстърва. Февруари, ако не се лъжа. Правихме презентация – какви мутанти се ловят в реките у нас. Щеше да ви е доста интересно.
Щото аз си спомням как изглеждаха тия риби преди 45години – горе долу в началото на масовото зарибяване. И знам как изглеждат сега.

Та имам молба – постави го тоя въпрос /За Балканките, не за черноморските/ пред ръководството на WWF. Ако се заинтересоват – може нещо да измислим заедно. Има много, което да се направи.
Поздрави

P.S.
Ние май сме единствената държава на Балканите, която не прави нищо по въпроса.
Има една организация – Balkan Trout Restoration Group, в която няма участници само от България. Доста странно. И доста срамно.
Стоян Михов
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 10:06 am

Re: Дунавска пъстърва?

Мнение от Стоян Михов »

Радвам се, че сте много активни в опитите си да опазите балканската пъстърва и е много хубаво, че има цяла организация, като вашата, която прави нещо за да я опази. В България има над 200 вида риби и за съжаление голяма част от тях са застрашени от изчезване или са изчезнали, не само като генетичен материал, но и физически. Изчезването на много от тях се случва пред очите ни, много от тези видове са дребни и почти непознати на риболовците и широката публика, защото не са от риболовен интерес, голяма част от тях дори нямат истински български имена, а камо ли организация, която да ги защитава. Други са доста известни, но досега не се е правило почти нищо за опазването им, като есетрите в Дунав например. Но и за тях няма организация, която да се опитва да ги спаси за съжаление, въпреки че те са на ръба на изчезването - не от България - глобално.

Ние от WWF, като международна неправителствена организация, през последните години се опитваме да правим нещо за опазването и на рибите в България, сега изпълняваме проект за проучване на размножаването на есетровите риби в Дунав, пред стартиране е и проект за спасяване на няолко вида дребни и почти изчезнали вече дънни риби в дунавските притоци, като главоча, балканската и малките кротушки, големия щипок и други, чрез изкуствено зарибяване. Но ние сме неправителствена организация, нашата работа не се финансира от държавата и ние също като вас търсим някой, който да дари средства за да опазва рибите,а такива, финансиращи организации, знаете добре няма много.

Не смятам, че WWF -България е длъжник на някому, по скоро смятам, че всички ние сме длъжници на природата. Надявам се, че можем да разчитаме на вас - истинските риболовци, независимо дали организирани или не, да ни помогнете в работата ни по рибите, не само тези, които са обект на риболов, но и тези които изчезват незабелязано.

Поздрави,
Стоян Михов
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Дунавска пъстърва?

Мнение от pitcha »

За съжаление проблемите са наистина прекалено много. И според мен неправителствените организации трябва да разчитат една на друга и да се борят съвместно нещата да се случват. Иначе едни действат в една посока, други в друга и има много малка ефективност.
Няколко примера:
Тая година, съвместно с БФБ и с Грийнпийс - България, се тръшкахме за целогодишната забрана – включително за зоните от Черно Море за стопански риболов. И постигнахме нещо.

После заедно с Балкани и Зелени Балкани се тръшкахме да се пристъпи към изготвяне на План за Действие за Балканката Пъстърва, и не постигнахме нищо.... Засега.

После, ако не се лъжа - заедно с WWF, доста риболовни клубове се тръшнаха срещу един ВЕЦ на Янтра и ги тръшнахме, според последните новини. /Специални поздравления за Стримерите от Русе по тоя въпрос - те са основните "виновници" за цялата работа./

И ето още един пример – носят се слухове, че в района на Рибарица пак се е появил главочът. Ако е вярно – трябва това да се популяризира и да се отправи призив този район да не се зарибява с хамериканки поне - по Бели Вит и по притоците. И да се пази много по-сериозно от токаджии и бомбаджии.

Естествено че можете да разчитате на помощ от риболовните среди. Риболовните клубове навсякъде по света са доста силни организации и на много места се съобразяват с тях. И у нас ще стане така някой ден. Даже вече почва да става. А на всички тях опазването на природата е приоритетна задача.
Просто трябва да свиркате, като има нужда.

Поздрави
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Дунавска пъстърва?

Мнение от аксел »

....ей такива приказки ми стоплят сърцето....за съжаление и ние имаме нужда от помощ,че унищожиха най-хубавата родопска река Въча,сега ще правят ВЕЦ и на втичалото да Марица,така загина геройски тази хубава река,вече няма участък в който водата да не е хваната,като се тръгне от Кожаре и Кестен,Буйново и Водни пад,мине се през Шириколъшка и Триградска,Мугленска/хванати в бент Тешел/,после в прочутия Цанков камък,после Антона,после Кричимския,после още три частни Веца,около Брестовица и сега вече в Кадиево на около километър преди вливането в река Марица.
валатът не най-лошото нещо на света
vezenkov
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Авг 14, 2014 10:35 pm

Re: Дунавска пъстърва?

Мнение от vezenkov »

Не можете ли просто да си сътрудничите с ИАРА по тези въпроси? Според мен може да се изготвят осведомителни материали и да се дават на служителите, рибарите и т.н. Това с чистотата на рибите е ужасно, особено пъстървовите. Американските пъстърви са една голяма беля - хайвероубиец. Риболова на американска пъстърва трябва да се насърчава, а зарибяването дори на изкуствени водоеми с такава да е забранено. Уловени видимо чисти местни видове трябва да се класифицират и размножават в развъдници - след което да бъдат пускани на същото място или поне в същия басейн - ареал. Ясно е, че средиземноморския, дунавския и черноморския басейн са пълни с мелези, но някои от тях живеят на едно място хиляди години и трябва да останат там такива каквито са. Ясно е, че американката вече е местен обитател, но трябва да помогнем на балканските пъстърви да се опазят и надделеят. В България има поне 10 разцветки балканска и салмоноидна пъстърва на изчезване, а е толкова красива и различна... ако щеш е и дори по-вкусна и по-розова...
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”