Сигнали за проблеми по реките

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от pitcha »

Eто и тука една новина - отговор на предния сигнал:

ЗДРАВЕЙТЕ Г-Н КУМАНОВ,

При извършена проверка на място на 15.04.2013 г. от служител на БДУВИБР-Пловдив, представител на Община Чепеларе и представител на «Дюлгер»ООД се констатира, че след водохващането на МВЕЦ „Зареница“, в речното корито на река Чепеларска не протича необходимото минимално водно количество с цел осигуряване на нормалното функциониране на екосистемите в руслото на река Чепеларска. С това не е спазено условието на водоползването, поставено в разрешително за водоползване № 0076 / 30.10.2000 г., изменение с № 0076 / 10.09.2005 г., изменение и продължение с Решение № РР-812 / 25.11.2019 г., а именно: през рибния проход на водохващането да се осигурява целогодишно подаване на минимално водно количество от 350 л/с.

Експерта на БДУВИБР-Пловдив е дал предписание на управителите на „Дюлгер“ ООД да осигурят през рибният проход подаване на минималното водно количество от 350 л/сек. необходимо за нормалното функциониране на екосистемите в руслото на река Чепеларска, в землището на с. Хвойна и с. Павелско, общ. Чепеларе, обл. Смолян.

За констатираното нарушение, Директора на БДУВИБР- Пловдив е изпратил покана на „Дюлгер” ООД за явяване в Басейнова Дирекция за управление на водите в Източнобеломорски район - гр. Пловдив, И. Р. М. - Смолян на 17.05.2013 г. за да бъде съставен и предявен акт за установяване на административно нарушение по Закона за водите.

При неизпълнение или допускане да не се изпълни даденото с протокола предписание, контролните органи ще наложат и втора санкция в размер от 1000 лв. до 5000 лв., съгласно чл.200, ал.1, т.31 от Закона за водите.


Сега - това си го знаеме, че ще се случи. По-интересното е - какво се случва през лятото. Тепърва ще го проверим, но и него си го знаеме - вероятно ще ни изкатерят на джанката. Обаче ние няма да я оставим тая работа така. Поздрави.
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от Бат Стан »

Димо, има ли вариант да се пусне жалба за още няколко такива веца?
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от pitcha »

Еми има вариант, разбира се.
Начините съм ги описал в първия пост на темата. Най-добре на Е-мейла press..... - виж го там. Аз така направих и прикачих снимките.

Крайно препоръчително е и да кажеш, че сигналът е от името на клуба. Това вече почва да тежи тук-там, и те много добре знаят защо.
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от Д.Граховски »

А може ли да се пусне жалба срещу златари,които копаят и в момента(през размножителния период)
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от pitcha »

Д.Граховски написа:А може ли да се пусне жалба срещу златари,които копаят и в момента(през размножителния период)
На тоя въпрос отговора не го знам.
Ако има измряла риба - снимаш и им пращаш снимките. Обаче те докато идат...., пък златарите са малко като браковците - днеска ги има , утре ги няма.. и т.н.
Ако добивът е промишлен и ежедневен - това е друга бира. Иначе - не съм чувал добивът на злато от реките ръчно - да е забранен по време на размножителната забрана, не че не трябва.
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от Д.Граховски »

pitcha написа:
Д.Граховски написа:А може ли да се пусне жалба срещу златари,които копаят и в момента(през размножителния период)
На тоя въпрос отговора не го знам.
Ако има измряла риба - снимаш и им пращаш снимките. Обаче те докато идат...., пък златарите са малко като браковците - днеска ги има , утре ги няма.. и т.н.
Ако добивът е промишлен и ежедневен - това е друга бира. Иначе - не съм чувал добивът на злато от реките ръчно - да е забранен по време на размножителната забрана, не че не трябва.
С багери копат(промишлен)
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от misho_tsakov »

Ако е така, това значи концесия. Или говориш за зверско беззаконие....
Имат ли концесия - не може нищо да направим. Това значи че имат решение от всички министерства. Естествено ако има измряла риба - това е нарушение за което следва да сигнализираме!
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от Д.Граховски »

Не знам подробности,а измряла риба няма начин да няма.Разкопаха всички места и вирове и ги направиха вадички .
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от pitcha »

Днес трябваше да има репортаж в една друга тема, но вместо това – поредната простотия в уникалната ни мутренска държава. Река, на която не съм стъпвал четири години, а тогава вреше от живот.
Ето какво представлява сега – след водохващане за нов МВЕЦ. Суха като барут след бента - последната снимка:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Утре ще им пусна сигнала на тия тиквеници от МОСВ – така наречените Басейнови Дирекции..
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от Д.Граховски »

Така изглежда и струма.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от misho_tsakov »

Еееее б..х мааму! Що нещо съм видял ама това на последната снимка е върха... Май месец сме! Мите, вече се замислям да търся контакти с инжинери бомбаджии! Аман!
Дано се отзоват. Предния път поне на хартия направиха нещо
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от starlight »

Инжинер си имаме... :)
Бомбаджия и аз мога да намеря!!!

Аман от тъпаци, тези поне малко акул ж главите имат ли?
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от mita4eto »

:shock: :shock: :shock: Еееее бах м...... му ей ... Абе толкова ли на всеки му е паднало пердето и кърти кинти като за последно бе, мама му стара, то остана ли вече рекичка без бетонни безчинства, нагледах се в Родопите по притоците на Арда на какви ли не мародерства, на всеки 3-4 км по един Вец, ама явно тва е поголовно навред ... :evil:
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ХЕМИНГУЕЙ
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 225
Регистриран на: Пет Юни 14, 2013 3:45 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от ХЕМИНГУЕЙ »

Добро утро Колеги и от Мен! Дойде многоочакваната отпуска, както всяка сутрин, ставане в 4.00 сутринта, подготовка, кафенце, обаче вън се оказа че гърми, трещи и точно в момента не е много подходящо за риболов! Та по същество! Сутрин на "ЙОВКОВЦИ" проверяваме как са Щуките между 05.00 и 08.00, после по Реките. За едно е прав Илиянката (Маранцика), около Търново Пъстървови Реки почти няма за съжаление! Разтоянието до подобни обаче не ни притеснява и такива посетихме! Надявам се да направиме и първия Магически репортаж най - сетне! Имаме си един Вец без рибоход (поне изобщо не видяхме такъв да съществува), но според мен големият проблем по - скоро е замърсяването на Реките! Без да омаловажавам гореспоменатите Тегоби на Реките, замърсяването им обаче съвсем не може да остане на заден план. Незнайно защо, на посетените девет реки констатирахме, че е масово явление битовият отпадък да се изхвърля, а може би "складира" в реките! Не видях една да прави изключение от това правило. Направихме снимки и материалите ще бъдат изпратени в съответните Инстанции. Друг е въпроса резултатът! Може би обаче, като ги засипем с материали и снимки, някой да се трогне. Включително ще се опитаме да направим това(ДАЖЕ НЕЗ НАМ КАК ДА ГО НАРЕКА) ЖЕСТОКО СПРЯМО ПРИРОДАТА БЕЗЧИНСТВО достояние на Медиите! Започват много Пошло да ми звучат Мероприятията "ДА ИЗЧИСТИМ БЪЛГАРИЯ" .На една от Реките дори бяха изхвърлени гуми от тежкотоварни машини (ОКОЛО 30, САМО НА БРОЙ) с големината на малък лек автомобил и то в коритото! Точно заради подобни гуми, пък се провали едно от Мероприятията на Клуб "БАЛКАНКА" за изчистване и зарибяването на една Родопска Река (тогава по същия начин няколко гуми бяха в Коритцето на реката, забележете Коритцето) ! Просто си представете, що за маниащина е, че Селският битов, промишлен и всякакъв отпадък се изхвърля, депозира по поречията на реките и в деретата. Дори вчера на близо 6-7 километра път, в почти пресечена, трудно достъпна местност, по реката имаше битов отпадък! Интересното е, че водоемите ни няма да могат да се изчистат стотици години дори с Магическа Пръчка да спрем от този момент нататък, изхвърлянето им. Със сигурност имаме Три Големи Проблема - ВЕЦОВЕТЕ, ОБЕЗРИБЯВАНЕТО И ЗАМЪРСЯВАНЕТО! Лично аз ще работя в посока и срещу замърсяването на Нашите Водоеми, защото ми писна меко казано и ми се повдига от ФАКТА. че трябва да избягам от БОКЛУКА, за да отида на БОКЛУКА!!!!!!
Да върнем Живота в Реките
ЕВТИНИЯТ АЛКОХОЛ РАЗКАЗА ИГРАТА НА НАРОДА И МУ Е.А МАМИНКАТА!!!
Аватар
ХЕМИНГУЕЙ
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 225
Регистриран на: Пет Юни 14, 2013 3:45 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

Re: Сигнали за проблеми по реките

Мнение от ХЕМИНГУЕЙ »

Отново добро утро, Колеги! Бих Желал, да дискутирам още един проблем свързан с Реките. Наистина този въпрос в сравнение с гореупоменатите е "бял кахър" меко казано и Бих го нарекъл второстепенен, но е хубаво да обърнем Внимание! За мое голямо съжаление, вчера 21.06.2013 година, Риболовната Ни отпуска свърши, както винаги става много бързо. На път за София решихме да посетим една Река, на която мой Колега ме заведе, но така и не можахме да стигнем до Риболов по причини, които Желая да изложа. Просто бяхме Брутално изгонени! Оказа се, че въпросната Река/ а Тя между другото е Уникална - меко казано, дължината и е около 30 километра в планината/, попада в района на Държавно Ловно Стопанство! Същото допуска рибари само срещу такса наречена "СДЕЛКИ С НАСЕЛЕНИЕТО". Забележете, беше Ми издаден документ, за право на риболов, на стойност 20 ЕВРО по курса за деня. Въпросната Река, не попада нито в Целогодишната Забрана на "ИАРА" , нито се намира в "Централен Балкан", не е Резерват, нито Природен Парк! Във въпросното ДЛС, което е Държавно Забележете, на въпроса, какво се прави с улова ми обясниха лаконично, че мога да си го прибера целия! Тоест маломерни, може улова да ми е примерно 5,6 или 10 килограма, Тях ги интересувало само таксата. На въпроса, че днес, тоест, това се случва вчера е петък и уловът на "Балканка" е със забележка ,че трябва да се връща, Ми отговориха, че Тях, тези разпоредби не ги интересуват и че те си имат "СОБСТВЕНИ ПРАВИЛА". Тоест Държава в Държавата! Интересно дали ще мога и АЗ да си зарибя някоя Река и да почна да събирам "ТАКСИЧКИ" от по някое ЕВРО, не че го желая! А може да го направим може би, на Клубно ниво! Така ще можем да забогатеем и тамън ще има повече парички за зарибяване! Подобна е съдбата на още една Река в същото ДЛС. Още две Реки са с подобна орис в друго ДЛС! Хубаво е, че имам издаден документ, на база на същия ще попитам съответните Институции, кой Закон или Нормативен Акт, дава право за събиране на подобни такси, защото така нареченото в Закона за Водите "Национално Богатство" ,в което попадат и Реките се превръща в "ДЛС БОГАТСТВО" Интересно беше, че на връщане имаше и местни рибари, интересно дали бяха платили "Таксата Сделки с Населението". Не че едвали не, ме е яд, че ми взеха тези 20 ЕВРО! Реката заслужаваше много повече, но Р Е Г Л А М Е Н Т И Р А Н О.........! Беше Ми зададен и въпроса дали желая документ за Таксата. Сега Ми остава да изпопрочета всичката "Законова Разпоредба" , защото тези "РЕЧНИ КОВЧЕЗНИЦИ" просто на първо четене нарушават четири Законодателни Разпоредби!
1/ Сделки в различна валута от Български Лев на Територията на Република България са недопустими - мисля, че това беше гласувано от Българския Парламент още в далечната 1999 година, може би това ДЛС се е превърнало в "КОРЕКОМ" ЗА ПРОДАЖБА НА "БАЛКАНКА"!
2/ От Данъчна гледна точка при извършване на дадена услуга, не се задава въпроса - желаете ли документ, а същият се издава задължително! Санкцията за неиздаване на Касов Бон е доста солидна!
3/ Реките са Национално Богатство и не може да бъде възпрепятстван достъпа на Населението до ТЯХ! Въпросните ДЛС-та могат да ги опазват и стопанисват/ ако същите са на територията им/, но не могат по никакъв начин да събират такси и да ограничават достъпа до Реките, независимо че същите попадат в Ловните Сектори. Това не е ЛОВ! За Лова регламентът е друг. За Риболова няма регламент за събиране на Такси. Това е Публична Собственост, а не Частна!
4/ Не се спазват Регламентите за Роболов в делнични дни, като се допуска улова на НЕОГРАНИЧЕНО количество "БАЛКАНКА". Също така не се спазва мерната граница за Риболов на "БАЛКАНКА", тоест дава се възможност за улов на маломерни риби/ такива не липсваха на въпросната Река и за съжаление преобладаваха/

Просто за Мен това си е чисто САМОПРАВСТВО и трябва да се вземат МЕРКИ! Току виж някоя хубава сутрин се събудим и имаме няколко ДЛС-та ЗАКОНОДАТЕЛИ! Според Мен този Въпрос, някои Колеги са го дискутирали миналата година и е останал някак си във въздуха безрезултатно! Рискуваме това да стане повсеместна порочна практика, а както знаете повечето Пъстървови Реки са на територията на ДЛС-та и ще има "ЛОБУТ" както казват по Пловдивски! :axe:
Да върнем Живота в Реките
ЕВТИНИЯТ АЛКОХОЛ РАЗКАЗА ИГРАТА НА НАРОДА И МУ Е.А МАМИНКАТА!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”