Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложения за

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
Аватар
NMC
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Фев 18, 2009 6:45 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от NMC »

minchoto написа:Днес в Бургас, утре и в останалите градове, честито!

http://www.parliament.bg/bg/topical_nature/21183" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

На следващите избори пак си стойте по къщите и не гласувайте :wink:
Мафия :axe:
http://balkanka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

Що ли не съм изненадан, ДПС и в по-малка степен АТАКА, през последните няколко месеца се държат навсякъде като феодални владетели. Чудя се само дали и какъв отговор ще има подобно запитване и ако е такъв какъвто си мисля, дали не е късно да направим нещо за да го предотвратим?
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
minchoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 328
Регистриран на: Сря Фев 22, 2012 9:39 pm
Местоположение: С ламята в пещерата...

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от minchoto »

lachezarnb написа:Чудя се само дали и какъв отговор ще има подобно запитване и ако е такъв какъвто си мисля, дали не е късно да направим нещо за да го предотвратим?
Току що драснах няколко реда  до Министъра на земеделието и храните Проф. Димитър Греков какво мисля относно "ВЪПРОСА"  на ДУРХАН МЕХМЕД МУСТАФА . Това е мейла му - minister@mzh.government.bg ако искате и вие може да му драснете по едно писмо
:wink:
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от pitcha »

Ето сега едно съобщение по темата.
Два дена се чудя дали да го напиша, понеже непрекъснато го отнасям след такива случаи. Обаче тука много хора даваха предложения най-добронамерено и най-малко на тях дължа това съобщение.

Оня ден - вторник, имаше среща в ИАРА по въпроса за промяна на закона.
От известните вам риболовни среди присъстваха представители на клуб Балканка, на Федерацията по риболовни спортове - Вальо Симов, и от НЛРС СЛРБ - Мир Богоев. Естествено и мойта безотговорна особа.

Срещата започна в 15.00 и завърши в 20.00 часа.
Какви важни неща се решиха:

1. Ще се забрани стопанският риболов във вътрешните водни обекти.
2. 25% от билетите ще отиват за зарибяване. Вальо Симов и Мир Богоев предложиха 35% - но не вярвам да мине. Лично аз съм индиферентен, понеже не вярвам скоро държавата да почне да зарибява редовно.
3. Няма да се разрешава нощният риболов. Въпреки добре обоснованите възражения.
4. Имаше предложение да се разреши само риболовът от брега /т.е. - от лодки да е забранено/. Чуха се всички За и Против и остана те да си мислят, но вероятно няма да забранят риболова от лодка, тъй като всички изброени по-горе възразихме и се мотивирахме добре - срещу също добре обоснованото предложение за забрана.
5. Ще се забранят двойните куки, както тройните.
6. Получиха писмено много мотивирани предложения за рибните проходи и за осигуряване на хидравличната непрекъсваемост на водните тела.
7. Получиха писмено предложение да се конфискуват и транспортните средства на браковците.
8. За платения риболов по реки и стари речни корита - чуха абсолютно всички За /от В.Симов и Мир Богоев/, и всички Против - от мен и представителя на клуб Балканка. Ще мислят и ще решават.
9. Предложението - платени реки само за мухарски клубове с над десет години стаж - не се коментира изобщо, тъй като е несериозно. А и нямаше кой да го защитава, де. А и наистина - понякога след такива предложения олекват всички останали неща, които предлагаш - колкото и да са разумни. И никой не иска да те слуша нататък.
10. Състезанията няма да бъдат забранени. Аз дори не го споменах - понеже бях в несвяст и немах сили да се разправям. А и знам, че е безмислено да се напрягам. Условието да се зарибява само с местни видове, естествено, си важи.
11. Не се прие предложението за забрана на продажбата и притежанието на браковски уреди. Мотивът - притежанието и продажбата не са незаконни. Незаконна е употребата без разрешително. А и ИАРА нямало как да го контролира. Като възразихме - смотолевиха нещо, че ще мислят за пренасянето, обаче не го разбрах като хората.
12. Промени в наказателните разпоредби не бяха обсъждани, че не стигна времето.


А сега - най-интересната част.
Прие се при риболов на пъстърви - четири риби, но не повече от кило. Единичен екземпляр над кило - се пуска обратно.
Защо е интересно ли? Защото му дръпнах специално подготвена реч по тоя въпрос, тъй като очаквах яка съпротива от Вальо Симов и Мир Богоев.

Речта си беше наистина яка. Като я приключих - всички присъстващи ихтиолози /почти всички външни консултанти бяха такива, включително от Пловдивския Институт по рибарство некви професори/ - бяха съгласни с мотивите. Подчертавам - абсолютно всички ихтиолози!
И тука дойде голямата изненада - и Вальо Симов, и Мир Богоев - бяха съгласни и те?!
И мойта лесно ранима душа, с многопластова, но доста нежна чувствителност - моментално се влюбих във тях. Поддаде най-дълбокият пласт, припаднах директно от изненада, и като се свестявам - гледам Вальо Симов ми бърше челото и ме пръска със студена вода??? /Това е майтап бе - да се поразсееме малко/. Обаче нема майтап - подкрепиха го наистина.

И още нещо много интересно. Някой от шефовете на ИАРА, който не го познавам понеже е нов, като приключваме с въпроса за бройки и килограми - вика - Добре бе, сега вкарахме доста реки да се пускат Балканките, намаляваме бройки и килограми, през седмицата всичко се пуска - не мислите ли, че трябва да се ревизират методите за да се нараняват по-малко рибите, като ще ги пускаме.

Е тука ми стъпи на килимчето директно. И на мига получи писмено следния текст:
1. Чл.24, ал.2, която гласи - (2) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) Използването на тройни куки се разрешава само при риболов с изкуствени примамки и при риболов на хищни риби със стръв - жива или мъртва рибка.
Да се промени както следва:
„С изключение на любителски риболов на пъстървови риби в естествени водни обекти – езера, реки и стари речни корита, използването на двойни или тройни куки се разрешава само при риболов с изкуствени примамки и при риболов на хищни риби със стръв - жива или мъртва рибка. При осъществяването на любителски риболов на пъстървови риби в естествени водни обекти, се допуска използването само на единични куки без контри за всички видове примамки и стръв.

Това със специален поздрав към колегата teek /ако чете тука все още/, както и към всички останали, които са го пробвали и им е харесало. Без да съм сигурен, че ще го приемат в този или в друг подобен вид. Обаче Вальо Симов и Мир Богоев не възразиха отново - без да съм съвсем сигурен, че разбраха за какво става въпрос.

Иначе - работата си е сурова и няма да стане скоро. И ако се смени властта - съвсем не е ясно, макар че вероятно ще имамаме повече възможности за въздействие, а може би - не.

Между другото - лично аз мисля, че трябва да има ограничение за максимален размер за задържане и за доста други видове риби - например сом, шаран, лин, щука и бяла, обаче не настоявам, нито е коментирано. Пък и - шаранджиите да му мислят.

Накрая - това е просто съобщение. Правя го само заради колегите, които дадоха добронамерени предложения и коментари, или изразиха несъгласие за нещо, запазвайки добрия тон. Защото смятам, че те трябва да знаят какво се случва.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от dantho.mihov »

Благодаря за информацията !
И за проявеното уважение към нас !
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Д.Граховски »

Браво, ей таквизхора ни трябват във властта. Относно задържането на щука сом, лин, бяла мога да кажа следното: увеличаване на минимално допустимите размери с поне 10 см, задържането на трофеен екземпляр забранено. Дори увеличаването на минималните размери може да се направи така: да речем че щуката например достига полова зрялост на 4-та си година, когато е около 45 см, за да и се даде шанс поне веднъж да хвърли хайвер, минимално допустим размер за прибиране 55 см и така за всички риби, а пък тези от метър нагоре обратно у водата защото създават голямо поколение. Лин-като за пъстървата, та даже и да се забрани прибирането му за известно време. За пъстърва не ходя, ама мисля да почна, само ще ми е тегаво с тия единични куку без контри ама браво. Използването на двойна кука да се забрани е нещо много много добро като решение, щото зимъска ги бият на двойки скобарите. Обаче, всичките тия неща ше са безмислени ако не се подобри контрола по водните обекти.
И едно чудене, не може ли да се въведе забрана за прибиране на всякакъв вид риба (хвани-пусни) на други водни обекти, да речем р. Струма например или па някоя област изцяло, където е яко опоскано и да се види за година-две какъв ефект ще има върху популацията?
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”