Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложения за

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
teh
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2011 8:53 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от teh »

lachezarnb написа:... Продаващите риболовни билети да бъдат задължени при издаване на риболовен билет да връчват брошура с извадка от закона касаеща любителския риболов. ...
Някой май не си е разгръщал билета :axe:
teh
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2011 8:53 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от teh »

Borislav Haralampiev написа: 1. Забрана (инкриминиране) продажбата на бракониерски пособия – парашути, ел. въдици и съоръжения и т.н. както е написал Мишо
...
Ха-ха! Ти като тия господа дето сега са на власт и искат да затварят хипермаркетите събота и неделя. Не се излагайте, това е най-смешното предложение.
Аватар
Borislav Haralampiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:46 am
Местоположение: sofiq

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Borislav Haralampiev »

teh написа:
Borislav Haralampiev написа: 1. Забрана (инкриминиране) продажбата на бракониерски пособия – парашути, ел. въдици и съоръжения и т.н. както е написал Мишо
...
Ха-ха! Ти като тия господа дето сега са на власт и искат да затварят хипермаркетите събота и неделя. Не се излагайте, това е най-смешното предложение.
Не виждам нищо смешно в написаното. Парашутите и ел. въдици са пособия забранени от закона за използване. И между другото ти експерт ли си някакъв и чий го дириш тук?
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

teh написа:
lachezarnb написа:... Продаващите риболовни билети да бъдат задължени при издаване на риболовен билет да връчват брошура с извадка от закона касаеща любителския риболов. ...
Някой май не си е разгръщал билета :axe:
Колега я ти си отвори билета и ми кажи на коя страница са минималните размери на разрешените за улов риби, а да не говорим че трябва микроскоп и огромно желание за да прочетеш какво пише на гърба на билета.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
teh
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2011 8:53 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от teh »

lachezarnb написа:
teh написа:
lachezarnb написа:... Продаващите риболовни билети да бъдат задължени при издаване на риболовен билет да връчват брошура с извадка от закона касаеща любителския риболов. ...
Някой май не си е разгръщал билета :axe:
Колега я ти си отвори билета и ми кажи на коя страница са минималните размери на разрешените за улов риби, а да не говорим че трябва микроскоп и огромно желание за да прочетеш какво пише на гърба на билета.
Променяш си "показанията" постфактум. Няма как някой да ти чете мислите и какво евентуално би казал. Коментирам само написаното.
teh
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2011 8:53 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от teh »

Borislav Haralampiev написа:
teh написа:
Borislav Haralampiev написа: 1. Забрана (инкриминиране) продажбата на бракониерски пособия – парашути, ел. въдици и съоръжения и т.н. както е написал Мишо
...
Ха-ха! Ти като тия господа дето сега са на власт и искат да затварят хипермаркетите събота и неделя. Не се излагайте, това е най-смешното предложение.
Не виждам нищо смешно в написаното. Парашутите и ел. въдици са пособия забранени от закона за използване. И между другото ти експерт ли си някакъв и чий го дириш тук?
Смешното е, че така се лекува симптома, а не проблема. А лекуването на симптом в дългосрочен план води до още по-лоша ситуация.

Давам следния пример. Представяме си, че обирите са забранени със закон, но никой не ги следи и контролира на практика. Маса народ поради тая причина с маски на глава го практикуват постоянно. Смяташ ли, че ако се забрани на магазините да продават маски, а същевременно контрола остава нулев обирите ще намалеят? Аз се съмнявам ...

Още един пример, този път реален и по-близък до нас - намаляха ли на практика престъпленията след като забраниха продажбата на анонимни СИМ карти? Като това им беше довода. Според мен никак даже.

Т.е. не е ли по-добре да се работи в посока ефективен контрол и прилагане на закона?
Аватар
Borislav Haralampiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:46 am
Местоположение: sofiq

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Borislav Haralampiev »

Абсолютно съм съгласен с теб. Точно това ми беше второто предложение което незнайно защо не си копирал. Ефективен контрол и прилагане на закона, а именно: да се вкарват в затвора хора извършващи незаконен /бракониерски/ риболов. И понеже си почнал с примерите ще ти дам и аз един:
Представи си, че чичо Манчо от с. Гела извършва бракониерски риболов и един прекрасен, слънчев ден го спипват служители на ИАРА и по бързата процедура, /ако си представим, че вече закона е променен/ влиза в панделата за 3 год. примерно. На другия ден не в с. Гела ще разберат, а през 9 села в десето ще се говори за това. Е те тогава останалите бракониери ще се замислят какво ще правят от тук нататък.
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Д.Граховски »

Ето ви предложение от мен :

1.Заплатите на инспекторите(или поне част от тях)да са според извършената дейност.
2. За 1-2-3 години да се наприви режим хвани-пусни,ако не в цялата страна,то в районите където е най-наложително
3. Криминализиране на мрежи,ток,бомби и обществено-полезен труд за парашути,търмъци и по-леки форми на бракониерството
4. Увеличаване на бройката инспектори на ИАРА и закупуване на технически средства за тях
5. При подаден сигнал на 112 ако не може инспектор да се отзове(и те са хорая,някои от тях) да бъдат изпращани полицаи,ако не дойде никой да следват санкции.
6. След като си свършат работата щуката и бялата риба да могат да се ловят през общата забрана на спининг,за да има постоянно присъствие.

Някой може да каже че са драстични мерките,но според мен са наложителни.Така ги виждам аз нещата.
Последно промяна от Д.Граховски на Вто Авг 27, 2013 11:33 pm, променено общо 1 път.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
teh
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2011 8:53 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от teh »

Borislav Haralampiev написа:Абсолютно съм съгласен с теб. Точно това ми беше второто предложение което незнайно защо не си копирал. Ефективен контрол и прилагане на закона, а именно: да се вкарват в затвора хора извършващи незаконен /бракониерски/ риболов. И понеже си почнал с примерите ще ти дам и аз един:
Представи си, че чичо Манчо от с. Гела извършва бракониерски риболов и един прекрасен, слънчев ден го спипват служители на ИАРА и по бързата процедура, /ако си представим, че вече закона е променен/ влиза в панделата за 3 год. примерно. На другия ден не в с. Гела ще разберат, а през 9 села в десето ще се говори за това. Е те тогава останалите бракониери ще се замислят какво ще правят от тук нататък.
И аз с тоя пример съм съгласен. А иначе цитирах само този който не ми хареса :)

Дори в много от случаите няма да е необходима панделата. Голяма глоба, която наистина да се събере (и то бързо) + обществено полезен труд (примерно). И да няма ваши и наши - за всички еднакво. Ако го накарат да виси с голяма табелка "Аз крада риба" 6 месеца из парковете и улиците и да ги чисти - друго ще е. В някои случаи ще трябва и турма де - за разни организирани, въоръжени и т.н.

Ако длъжностно лице наруши - реална наказателна отговорност. Но пък и заплащането им да е подобаващо и да са добре оборудвани. Самите те да виждат смисъл от работата си и да се гордеят с нея.

Как обаче да се пребори човек с това не знам. По-скоро пак се опира до съд, полиция и корупция.
Последно промяна от teh на Вто Авг 27, 2013 11:35 pm, променено общо 1 път.
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

teh написа:
Променяш си "показанията" постфактум. Няма как някой да ти чете мислите и какво евентуално би казал. Коментирам само написаното.
Прочети внимателно не само последното ми изречение, малко по-горе съм написал някои от основните проблеми с неграмотността. Не ми хрумна че някой ще чете оттук оттам иначе щях да съм по-обстоятелствен, а и се чудя на кой му е толкова важно че пенсионери и ученици са с 50% намаление и с какво това ще помогне да се справим с бракониерите, щото и това го пише на билета. Основната ми идея е всеки риболовец да ЗНАЕ какво може и какво не може да прави с въдица в ръка. И да те попитам ти записваш ли си улова в билета както би трябвало да е по закон? Аз наистина почти никога не си разгръщам билета, в магазина ти го дават в пликче и ако не прибираш риба нямаш причини да го вадиш от пликчето и да четеш какво пише на гърба му. А и не в това е проблема, аз и ти четем в нета и се информираме, като ми трябва нещо ще поровя и ще го намеря, но бай Мемет от Долно уйно дали ще знае от кога до кога е забраната и коя риба е мряна и коя оклей та да и знае и минималния размер. Не че и това ще е гаранция защото на Панега има табели че е забранено прибирането на балканка ама дали местните го спазват? Според мен приятелю смисъла е не да се ловим за думата и да остроумничим по форумите, а да генерираме идеи дори и да не са перфектни в самото начало.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
teh
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2011 8:53 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от teh »

lachezarnb написа:...
И да те попитам ти записваш ли си улова в билета както би трябвало да е по закон?
...
Не, никога не съм го правил. Но съм напълно наясно, че ако взема риба и не съм я записал съм в нарушение и нямам нищо против някой да ме глоби. След глобата, ако и знам че втората ще е по-голяма няма начин да не почна да пиша.
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

teh написа:
lachezarnb написа:...
И да те попитам ти записваш ли си улова в билета както би трябвало да е по закон?
...
Не, никога не съм го правил. Но съм напълно наясно, че ако взема риба и не съм я записал съм в нарушение и нямам нищо против някой да ме глоби. След глобата, ако и знам че втората ще е по-голяма няма начин да не почна да пиша.
Пак не си ме разбрал, имах предвид че никой не го прави и почти никой не си вади билета от пликчето иначе казано - какво пише на гърба на билета почти никой не знае, а е и толкова ситен шрифта че и да има желание не всеки може да го прочете. Пак ще повторя основния проблем е в неграмотността и липсата на достъпна информация. За да се реши подобен проблем са нужни комплексни мерки.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от misho_tsakov »

Колеги, моля за следното: давайте конкретни предложения като Димо (пича) или Граховски. Не изпадайте в коментари на другите предложения. Целта на темата е да се събират идеи. Всеки има право на мнение, НО
После всеки клуб, организация или физическо лице сам/о си преценява какво и с какви аргументи ще внесе като предложения.
Има колеги с достатъчно опит и познания, така че бъдете конструктивни.
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
JettroniX
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1006
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 10:58 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от JettroniX »

Аз бях готов със следните точки още при първия пост, но реших да изчакам да не цапам наред :D
Ако се синтезира нещо, макар и съвсем малко от по-долните точки ще се радвам много :mrgreen:
Колкото и да изглежда идиотски сега е времето да се дават предложения, после бакалията затваря :idea:
:arrow:

1) Каквото и да става да се гарантира, че риболовния билет ще запази сегашните си цени, а при издадени над 5-6 месечни, дневни или седмични билети на човек да има бонус - 1 безплатен такъв, какъвто си закупува риболовеца.
2) Глобите за стопански риболов без разрешително да се повишат още, като минималната стане поне 3000 лв и да се заплащат в срок до 2 месеца. Глобите да нямат давност, след която да се опрощават. При ненавременно изплащане да им се праща съдя изпълнител и да почват да им текат лихви.
3) Когато нарушителя е търговец - още по-солена глоба от сегашната, за да се научи, да не купува бракониерска риба, а да си купува от производител.
4) При осъждане за ЕДРО бракониерство на физически лица, да им се отнемат шофьорските книжки в срок до 2 години ;) за да не ходят и да шетат пак, макар, че са си платили санкцията и са изчистили греха ;)
5) За "по-честите" браковци над рибното богатство да има "черешка на тортата" - обществено полезен труд (може да ходи да чисти по водоемите боклуците и батаците или улиците за назидание) + пробация 2 години. Ако "изневери" през тези 2 години=> да ходи вече в кауша + глоба - максималната :)
6) Да се прави ежегодна проверка от ИАРА на всички водоеми отдадени на концесия за да няма мними арендатори ;)
7) Определен ресурс от средства, да се отделят и да се прави ежегодно зарибяване - поне един път в годината, в 3 участъка по протежението на река Марица/Дунав/Тунджа/Искър/Янтра/Струма и други подобни големи реки предлагащи разнообразен начин риболов : със сом, бяла риба, шаран, бял амур, балканки, змиорки, чига и др., поради крайно намаления брой свободни водоеми за свободен любителски риболов и почти на границата изчерпан рибен ресурс.
8 ) Водоеми с водна площ над еди колко си м2 да не се отдават под аренда, а да си останат свободни за любителски риболов. По този начин емблематични водоеми в различните околии на страната няма да бъдат окупирани от престъпници изпиращи си парите през водоемите.
9) Събраните пари от глобите да се разпределят 70 на 30 % в полза на Териториалното звено за зарибявания, стопанисване и инспекция на свободните водеми за любителски риболов.
ПО тоя начин те ще имат на разположение екстра бюджет за развиване на дейността си ;) Другите 30% да ги взима държавата и да си попълва бюджетни дупки.
10) АКо по протежението на реката има разположен ВЕЦ, задължително поне 10 % от годишния му оборот да отива за задължителни зарибявания под и над ВЕЦ-овете.
11) Проходите за риби на ВЕЦ-овете да имат установени от закона размери, достатъчни, че да минават и големите риби безпрепятствено по миграционния си път. След установяване на законните размери да се преработят всички проходи, които не отговарят на изискванията.
12) Всяка година да има ясно определени дати за забрана на улов на бяла риба, щука и распер. След изтичането им да се разреши риболова само на изкуствени примамки в режим "Хвани и Пусни", а след общата забрана за риболов, вече да се прибират мерните риби.
13) Да се забрани прибирането на повече от 1 трофейна риба на седмица от човек. Много хора, "без работа", седят с месеци по водоемите и на ден, ако прибират по 1 трофейна риба, както е по закон, вие си направете сметка, защо изчезнаха едрите риби от водоемите. В тоя ред на мисли да се определят размери за трофеен екземпляр по видове.
14) Слънчевата рибка да не се връща обратно във водоема, без оглед на размерите й, а да се унищожава, тъй като е инвазивен вид и нанася щети на нашето уникално рибно разнообразие.
15) Риболовът с 2 въдици по реките да бъде разрешен само на Дунав. Настава АД по реките, ако всеки лови с 2 въдици и хората започват да прекрачват закона, като мятат с по 3 и нагоре въдици. Това лично съм го видял на Марица доста пъти. Всеки си мята на бащиния и се ограничават местата за риболов във големите вирове.
16) На инспекторите да се повиши заплатата поне с по 50-100 лева, за да могат да имат стимул да работят. АКо бъдат хванати с бракониерски бригади да има тежки последствия.
17) Ясно да бъдат маркирани "технологичните зони" на язовирите, които са забранени за риболов, както по суша така и по вода с шамандури и указателни табели.
18) Да се направи списък, който да се качи на сайта на ИАРА, с отдадените под аренда водоеми и да се актуализира всеки месец.
19) Да бъде забранено източването на водоемите до дупка, а само до санитарния минимум.
20) (Спорна точка, но не знам как е положението :) ) Тези, които използват лодки с ДВГ във водоемите да плащат годишна ЕКО такса. Писна ми да гледам мазни петна от гориво и не изгорели газове по водната повърхност и никой да не плаща за това. Честно казано не знам дали плащат такива такси, а също и данък лодка дали има. Същите тези лодки да се санкционират строго при прекрачване на технологичните зони на водоемите с цел риболов, а не само да се гонят. Щом аз нямам право да хващам там, значи и те нямат право :idea:
21) Санкции при установяване от инспекторите, че риболовците замърсяват бреговата ивица или водата на водоема.

х) На ТЗ ИАРА Хасково да се отпуснат още поне 2-ма редови инспектора ;) Водоемите са много и като заемана водна площ са големи и трябват още поне 2-ма според мен за да може да се обслужват едновременно всички водоеми ;)

Дано нещо се промени и всичко бъде ясно и точно написано - черно на бяло.
:smt023
Изображение
vesko29
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Юли 15, 2011 8:41 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от vesko29 »

Тази дискусия отдавна трябваше да се случи. Друг е въпроса какви промени ще бъдат наложени и как ще се спазват.
1.Строги мерки към бракониерите (мрежари,електричари, бомбаджии и др.).Да се изготви стратегия да се спре това беззаконие.Но не само да се изготви такъв план , а да се спазва и да дава резултат.
2.Контрол и върху останалите практикуващи риболов, за да не се виждат картинки от рода на 2-ма души окупирали брега с 20 дънарки, както и такива с количества риби сред които и маломерни.
3.Схема за извършване на зарибяване на всички водоеми в страната, по време на което задължително да присъстват членове на дадено рибарско сдружение в съответната област. А не уж зарибяваме , а къде кога и с колко материал никой не знае.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”