Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложения за

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложения за

Мнение от misho_tsakov »

Колеги, ръководството на ИАРА инициира дискусия за внасяне на промени в закона.
Имаме уверението на ръководството на ИАРА, че до края на първата седмица на Септември 2013 г ще има интерактивна секция на сайта им, където всички заинтересовани организации, клубове и сдружения ще могат да внесат своите предложения за изменения и допълнения във въпросния закон. Секцията ще е направена прозрачно и ще се вижда кой, какви предложения е внесъл.
В тази връзка приканваме:
- всички клубове да се съберат и да изготвят своите предложения
- всички колеги риболовци да напишат в тази тема своите виждания и предложения за промени и допълнения на закона.

Моля колегите които ще пишат, първо да прочетат закона http://lex.bg/laws/ldoc/2135184393" onclick="window.open(this.href);return false; в сегашния му вид и тогава да предлагат неща.

Предложенията в темата е добре да са само в разделите Любителски риболов, Опазване на Рибните Ресурси, Контрол, Административнонаказателни Разпоредби, Допълнителни Разпоредби и Преходни и Заключителни Разпоредби.

Предлагаме Стопанския Риболов и свързаните с него неща по Аквакултурите да си оставим на браншовите организации.

Предложенията които лично на мен ми идват на прима виста са:
1. Забрана (инкриминиране) продажбата на бракониерски пособия – парашути, ел въдици и съоръжения и т.н., които в момента са забранени за употреба, но не и за продажба. Предложението ми се базира и на факта, че контрола на продажбите е по лесен – всеки търговски обект подлежи на проверки от много държавни органи – НАП, Пожарна, ДВСК, КЗП и т.н.
2. Регламентиране извършването на зарибителни акции от риболовни клубове и сдружения. В момента сме леко „незаконни“ или по скоро висящи във въздуха.
И т.н. и т.н.
Предложенията следва да се дадат до към 25 Септември, защото предварителната информация е, че ще се обобщават в края на Септември и началото на Октомври ИАРА ще предприеме действия по обсъждането и внасянето на промените.

Много сме си писали по различни казуси, добре е сега да сме активни и организирани!

Приятно четене, мислене и писане!
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от naskobo »

Похвално!

Може би сега е времето да предлагаме и настояваме постъпленията от продажбата на риболовните билети да влизат директно по сметка на ИАРА и да се използват целево и единствено за зарибяване.Доколкото знам към момента тези пари влизат в държавния бюджет и се разпределят по съвсем други пера. Не са кой-знае какви пари от гледна точка на бюджета, но като са средства за зарибяване са достатъчни и ще се усети веднага.
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от misho_tsakov »

Така е. Много си прав. Не го написах, защото това ще излезе като предложение от самата ИАРА.
Ще обобщя написаното тук и ще го обсъдим с колегите.
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Бат Стан »

Като пъстървови риболовци аз предлагам да помислим основно за нашата градинка, като съм убеден, че шаранджиите, тролингистите и ловците на хищници са достатъчно компетентни, за да изработят адекватни предложения. За тази цел предлагам да се свика общо събрание на клуба на 12 септември, четвъртък, където да се изработи единно становище за пъстървовия риболов. Разбира се, преди това темата да се дискутира във форума, да се направи някакъв проект за решение и там да се коригира финално и да се одобри.
Ако намеренията на новото ръководство са сериозни, мисля че можем да прокараме това, което сме си говорили - да се направи регистър на пъстървовите реки в България, да се направят участъци "но кил" и разни такива екстри. Може да се обсъди дали за риболова в тези зони да не се въведе допълнителен билет, но само при абсолютно гаранция, че средствата ще отиват за зарибяване и охрана. Не знам обаче дали такава гаранция въобще може да съществува в момента. Както и да е де, поне може да се издискутира.
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Бат Стан »

Другото, което е много важно, е всички риболовни клубове да изискат от държавата да промени законите така, че господата с тока и мрежите да заминават в панделата.
Аватар
suhia_ribar
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 164
Регистриран на: Сря Мар 19, 2008 6:31 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от suhia_ribar »

И,другото което според мен е важно,да се пробваме да променим правомощията на притежателите на карти за сътрудници на ИАРА.С две думи,кофти е да ти казват "какво ще ми направиш,бе,доброволец?" .....
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от pitcha »

За пъстървовия риболов съм написал доста предложения за промени в ЗРА - в Стратегията, дето си я имате и можете да ги обсъдите. Има и предложения за промени в НК, но тях не може да ги променят по предложение на ИАРА вероятно. На доброволците нема кой да им даде каквото и да било повече, освен картите.
За членския внос – вероятно трябва да се промени някой финансов закон, а тука става дума само за ЗРА, доколкото разбирам.

P.S.
Те ви едно официално предложение - Допустима бройка за прибиране на улов от пъстървови риби - 3броя, но не повече от общо едно кило. Минимален размер на улов за задържане от Балканска Пъстърва - 30см.
Единичните екземплри по-големи от кило се пускат задължително, но това няма нужда да се добавя в горната формулировка.
Имаше смисъл да се забрани прибирането на Балканки изобщо, обаче тове ще доведе до тайни зарибявания с хамериканки и не става.
Последно промяна от pitcha на Вто Авг 27, 2013 6:17 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
JettroniX
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1006
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 10:58 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от JettroniX »

Затворите ще се препълнят с браковци и после данъците ще се вдигнат, щот някой трябва да ги храни тия затворници и да им чисти :D
misho_tsakov написа: В тази връзка приканваме:....
- всички колеги риболовци да напишат в тази тема своите виждания и предложения за промени и допълнения на закона.
Този апел, предполагам, е не само към риболовците ловящи пъстърви и като цяло за пъстървовите водоеми :roll: ?
Изображение
Аватар
ХЕМИНГУЕЙ
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 225
Регистриран на: Пет Юни 14, 2013 3:45 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от ХЕМИНГУЕЙ »

Здравейте Колеги, Аз лично съм на малко по друго мнение! На първо място, трябва да се борим за криминализиране на по тежките нарушения, спрямо Рибното Богатство в Държавата / това е лично Мое мнение, неангажиращо/. Второ по казуса, че едва ли не ще се напълнят "занданите" с "парцали" и че трябва да Ги храним - да, да така е, но могат да се приемат трудовите наказания. Наистина "тухларни" вече няма, ама има много други неща за които можем да се сетим / няма да Ви отегчавам сега, всеки може да се сети, а и да даде нови предложения, така наистина, няма да ги "храним"/. Трето Аз наистина Съм за : <ЦИТАТ: "Те ви едно официално предложение - Допустима бройка за прибиране на улов от пъстървови риби - 3броя, но не повече от общо едно кило." - ДИМО> - Макар, че Аз съм и за нулеви години, спрямо водоема / Реката/. На четвърто и не на последно място, по голяма информационна кампания по повод наредбите при улов на Пъстървови Риби / Балканска Пъстърва/.
Да върнем Живота в Реките
ЕВТИНИЯТ АЛКОХОЛ РАЗКАЗА ИГРАТА НА НАРОДА И МУ Е.А МАМИНКАТА!!!
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от naskobo »

suhia_ribar написа:И,другото което според мен е важно,да се пробваме да променим правомощията на притежателите на карти за сътрудници на ИАРА.С две думи,кофти е да ти казват "какво ще ми направиш,бе,доброволец?" .....
Teo, това е невъзможно, все едно доброволните отрядници на МВР да имат право да глобяват и арестуват?!Вие сте си доброволци и шапка ви свалям за работата дето я вършите, но повече правомощия нарушават сума ти закони и няма да стане :idea:

Според мен трябва да работи в посока криминализиране на бракониерството и привличане на МВР в противодействието, засилване на взаимодействието между ИАРА и МВР на база законови задължения. Напр.полицаите вместо да дремуцат зимата в опелчетата, един път дневно да завъртят по мостовете на Струма и да изгонят драскачите- чудо ще е !
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
suhia_ribar
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 164
Регистриран на: Сря Мар 19, 2008 6:31 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от suhia_ribar »

Нещо не ме разбрахте.Ясно е,че няма как като нещатни да имаме някакви правомощия,ама все си мисля,че може самите карти да са малко по в друг вид,или поне това "доброволец" да не вади очите.
Относно предложението на Димо,напълно го подкрепям!
Аватар
super_snake
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 198
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:10 pm
Местоположение: Сандански

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от super_snake »

suhia_ribar написа:Нещо не ме разбрахте.Ясно е,че няма как като нещатни да имаме някакви правомощия,ама все си мисля,че може самите карти да са малко по в друг вид,или поне това "доброволец" да не вади очите.
Относно предложението на Димо,напълно го подкрепям!
Колега , ако може да споделиш какви са правомощията , че и аз искам да ставам доборволец :)
Всеки ден без риболов , е като ден в пустинята без капка вода !!!
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

Първо за бракониерите, само най-тежките престъпления да се наказват със затвор. За по-леките - обществено полезен труд и солидни глоби с краен срок за изплащане и ако не бъдат изплатени в указания срок, обществено полезен труд докато бъде покрита глобата на база минимална работна заплата. Примерно при 1000лв. глоба ще трябва да чисти градинки почти три месеца.

Издаването на риболовни билети. В момента всеки, независимо дали може или не може да чете, може да си купи билет, и по тази причина навсякъде е пълно с рибари които хал хабер си нямат кога и кои видове са забранени, какви са минималните допустими размери на рибите за улов и какви са разрешените количества. В тая връзка предлагам да се държи изпит за първоначално издаване на риболовен билет за любителски риболов. За целта могат да се използват риболовните клубове, а където няма такива ще трябва да го правят инспекторите от ИАРА. Всички клубове желаещи да извършват подобна услуга, задължително да се регистрират в ИАРА и да получат пак от там изпитната методика и документация. Същите трябва да са регистрирани, като организации с не стопанска цел в обществена полза и да събират минимална фиксирана такса ( примерно 10лв. ). Продаващите риболовни билети да бъдат задължени при издаване на риболовен билет да връчват брошура с извадка от закона касаеща любителския риболов.
Знам че всичко това звучи малко прекалено рестриктивно, но не виждам друг начин да се гарантира някаква грамотност. Е всички ще трябва да си припомним ученическите години, но мисля че и аз може да не знам всичките си права и задължения.

Задължителен затвор за държавни служители извършващи бракониерски действия или прикриващи и не санкциониращи такива, и то по съкратена процедура и забрана да заемат държавни служби в бъдеще.
Поне един горски да влезе в затвора защото през забраната е отишъл с приятели да си налови риба или пък е пуснал приятели да ловят в защитена територия и съм сигурен че ще има неочаквано положителен ефект.

За сега толкова, обмислям и някои други предложения, но още не са се избистрили.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

По въпроса с доброволческите карти.
На практика никакви правомощия, идеята на картите беше да се сформират съвместни групи между доброволци и инспектори, за да се обхващат едновременно по-големи територии за проверка. Това до сега не знам да се е случвало, а би имало положителен ефект. Втората причина за картите е като видиш брако и извикаш полиция, полицаите да те приемат по-сериозно и да си свършат работата.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
Borislav Haralampiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:46 am
Местоположение: sofiq

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Borislav Haralampiev »

super_snake написа:
suhia_ribar написа:Нещо не ме разбрахте.Ясно е,че няма как като нещатни да имаме някакви правомощия,ама все си мисля,че може самите карти да са малко по в друг вид,или поне това "доброволец" да не вади очите.
Относно предложението на Димо,напълно го подкрепям!
Колега , ако може да споделиш какви са правомощията , че и аз искам да ставам доборволец :)
:lol: :lol: :lol: Малиий, малиий много акълии много нещо тука. Пък и предложения много, кое от кое по-маловажно. Карти, правомощия и доброволци, смех без гащи. Не се излагайте, а дайте да се съберем клуба час по-скоро и да излезнем с единно становище, а именно:

1. Забрана (инкриминиране) продажбата на бракониерски пособия – парашути, ел. въдици и съоръжения и т.н. както е написал Мишо
2. Затвор за господата извършващи бракониерски риболов

Това са двете най-важни неща, всичко друго е афиф работа

Не казвам, че парите от риболовните билети не е хубаво да отиват само и единствено за зарибяване, казвам исканията ни да се подредят по важност.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”