Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложения за

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от naskobo »

minchoto написа:
naskobo написа:Вярно, че никой не го спазва, но има логика таксата да е за определен брой излети и който има време и възможности да ходи през ден да плаща и 2-3 такси.
Стана ми интересно, би ли ми обяснил каква е логиката? Аз не виждам абсолютно никаква логика, при условие, че от парите за билети нищо не се ползва по предназначение! Зарибяване, охрана, контрол ... абсолютно нищо! Когато видя реални действия и резултати от страна на държавата по тези направления, със кеф ще платя и 100лв за билет! И не съм съгласен нито да си броя излетите, нито някой друг да го прави вместо мен :wink:
Така, е но нали тук говорим за промяма? В някои хубави страни се купува разрешително за определен брой излети, като свършат кутийките-ново.
Съгласен съм, че записването на улова по видове и количество и излишно, нали уж говорим за пускане?
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от stankof »

ХЕМИНГУЕЙ написа:Според мен, таксата за риболовен билет трябва да стане 50 лева
Колега колко риболовци мислиш че ще си извадят билет,ако тои струва 50 лева в скапаната ни,но за сметка на това бедна държава :!: :?: :?: :?:
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
atufektchi
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 9:32 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от atufektchi »

stankof написа:
ХЕМИНГУЕЙ написа:Според мен, таксата за риболовен билет трябва да стане 50 лева
Колега колко риболовци мислиш че ще си извадят билет,ако тои струва 50 лева в скапаната ни,но за сметка на това бедна държава :!: :?: :?: :?:
Всеки ще плати билета колкото и да струва той, ако иска да ходи за риба И АКО ЗНАЕ, ЧЕ ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ ГАРАНТИРАТ С ОРГАНИЗАЦИЯТА СИ, ЧЕ НАИСТИНА ЗА ВСЕКИ РИБОЛОВЕЦ ВАЖАТ ПРИЕТИТЕ В ЗАКОНИТЕ УСЛОВИЯ!

Трябва да предложим дейности и мерки, които да повишат ефикастността на контрола по спазването на законите в тази държава. Явно чиновниците нямат желание и възможности!

Предлагайте реални алтернативи и решения, стига сме си чесали езиците само и да се оплакваме после!
Риболовен клуб "Балканка"
www.balkanka.bg
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от stankof »

atufektchi написа:
stankof написа:
ХЕМИНГУЕЙ написа:Според мен, таксата за риболовен билет трябва да стане 50 лева
Колега колко риболовци мислиш че ще си извадят билет,ако тои струва 50 лева в скапаната ни,но за сметка на това бедна държава :!: :?: :?: :?:
Всеки ще плати билета колкото и да струва той, ако иска да ходи за риба И АКО ЗНАЕ, ЧЕ ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ ГАРАНТИРАТ С ОРГАНИЗАЦИЯТА СИ, ЧЕ НАИСТИНА ЗА ВСЕКИ РИБОЛОВЕЦ ВАЖАТ ПРИЕТИТЕ В ЗАКОНИТЕ УСЛОВИЯ!

Трябва да предложим дейности и мерки, които да повишат ефикастността на контрола по спазването на законите в тази държава. Явно чиновниците нямат желание и възможности!

Предлагайте реални алтернативи и решения, стига сме си чесали езиците само и да се оплакваме после!
Че чиновниците нямат желание,възможности и изгода да променят каквото и да е е ясно на всеки.Много си прав че работата трябва да е в насока- ефикастност на контрола по спазването на законите в държавата!
А за това че всеки които иска да ходи за риба,ще си плати 50-те лава за билет ,ако и нещата да са се променили някога откъм контрол и откъм прозрачност,в което силно се съмнявам скоро да стане също силно се съмнявам.
И все пак колкото и обречена да е някоя кауза,е важното че има хора като вас които се опитват да променят нещо!
Успех и занапред!
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от naskobo »

stankof написа:
ХЕМИНГУЕЙ написа:Според мен, таксата за риболовен билет трябва да стане 50 лева
Колега колко риболовци мислиш че ще си извадят билет,ако тои струва 50 лева в скапаната ни,но за сметка на това бедна държава :!: :?: :?: :?:
Както и да го суча един излет ми излиза минимум толкова, така че ще дам с удоволствие повече пари за разрешително, ако малко от малко държавата покаже някакъв ангажимент.
Но това както казах по-горе няма да се случи без силна екологична партия.Нали се сещате колко им пука на ДПС( разбирай МОСВ, ИАРА) за рибното богатство на БГ.
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от pitcha »

Гледам, че никой от присъствалите на срещата в ИАРА не е писал нищо, докато се мъчех вчера да фана нещо.
Считам, че всички хора, които дадоха предложения, трябва да бъдат информирани докъде е стигнала работата. Ще се опитам да го предам по спомени, като моля да се коментира, запазвайки добрия тон.

Общо взето – работата е сурова. Дадоха се много предложения, основните от които са:

Мерки за повишаване на контрола
– да се включат в него и горските и да се дадат повече карти за доброволни сътрудници. Да се увеличи цената на билетите и броя на проверяващите ог ИАРА, което не вярвам да мине.

Мерки за борба с бракониерството:
- Забрана за продажба на мрежи от месина, на електрически уреди и т.н.
- Конфискация на превозните средства, ако е хванат при незаконен превоз на риба.
- Криминализиране на бракониерството. Тук всъщност става дума да се промени НК така, че да работи, защото и сега си има текстове, които са пълни глупости.
- Нощен риболов навсякъде, но това няма да мине.

Екология – въпросът с ВЕЦ-овете. Не беше обсъждано замърсяването, но ще бъде.

Мерки за опазване и възстановяване на популациите на местните видове:- Определен процент от билетите – между 25 и 35% да не отива в държавния бюджет, а директно в ИАРА за зарибяване.
- Ревизия на минималните размери на рибите.
- Някои видове риби да се обявят за защитени – лин, михалца /това не е обсъждано, но им е пратено писмено/
- За пъстървите – не повече от три риби и не повече от кило. Пъстърви над кило се пускат задължително
- Не се зарибява в неместни видове риби. /За състезанията съм го пратил писмено, но не е обсъждано/

Забележка, понеже знам, че ще ме изядат – в момента зарибяването с чужди пъстървови риби може да се извършва при толкова специални условия според ЗРА и ЗБР, че е направо невъзможно. Ако не са спазени условията – зарибяването с хамериканки е незаконно. Текстовете от законите съм ги изпратил на Сашо – питайте него.

Други – Мухарската федерация предложи определени реки да се дадат за стопанисване – на мухарски клубове, регистрирани преди повече от десет години. Поне Панега и Искрецка – само за мухарски риболов. Това няма да го коментирам, освен че проблемът не е за закона, а за наредба, и че историята с десетте години няма как да мине. Шансовете на това предложение са нищожни, ако ме питате мен.
СЛРБ подкрепиха предложението, но не разбрах дали подкрепят да е само за мухарене, защото те ще лапнат Панега и Искрецка.
Имаше и контра предложение - стопанисването на реки да се забрани.

Сигурно пропускам неща. Другите присъствали да ги добавят. И освен последното предложение, не казвам кой е предлагал останалото, защото не е важно.
Всички присъствали ще дадат и подробните си предложения писмено, като тепърва ще се обсъждат и ще се решава.
Поздрави

P.S.
Нека никой не се сърди ако е предложил нещо, а не го вижда горе. Първо – подробните предложения тепърва ще се предават. Второ – доста от предложенията не са за закона, а за разни наредби и заповеди към него.

И не си мислете, че всичките тия работи ще станат. Но поне ще се обсъждат.
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

naskobo написа:
suhia_ribar написа:И,другото което според мен е важно,да се пробваме да променим правомощията на притежателите на карти за сътрудници на ИАРА.С две думи,кофти е да ти казват "какво ще ми направиш,бе,доброволец?" .....
Teo, това е невъзможно, все едно доброволните отрядници на МВР да имат право да глобяват и арестуват?!Вие сте си доброволци и шапка ви свалям за работата дето я вършите, но повече правомощия нарушават сума ти закони и няма да стане :idea:

Според мен трябва да работи в посока криминализиране на бракониерството и привличане на МВР в противодействието, засилване на взаимодействието между ИАРА и МВР на база законови задължения. Напр.полицаите вместо да дремуцат зимата в опелчетата, един път дневно да завъртят по мостовете на Струма и да изгонят драскачите- чудо ще е !
Това е и вярно и не е, могат да бъдат издадени карти за рибен надзорник,( идеята е на ИАРА), тогава мога да съставят констативни протоколи, въз основа на които ИАРА да съставя актове.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от misho_tsakov »

Ще е добре ако сработи взаимодействие между ИАРА и АГ, защото последните имат много капацитет (има, няма 3500 човека) с много сериозни правомощия и материална обезпеченост. За това обаче трябва политическа воля. Като опре до там и си е..ва майката...
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Павел Иванов »

Политическа воля свързана с риболова и ищасите около него , съчетана с в момента действащото правителство и сагите покрай него , е малко инпосибиле като вариант . Като цяло каквото и да се предприема преди евро изборите си е приказки безкрай , особено на база работна група приоритетна на никой та ... Въпреки това не значи че нищо не трябва да се прави !
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Бат Стан »

Павел Иванов написа:Политическа воля свързана с риболова и ищасите около него , съчетана с в момента действащото правителство и сагите покрай него , е малко инпосибиле като вариант . Като цяло каквото и да се предприема преди евро изборите си е приказки безкрай , особено на база работна група приоритетна на никой та ... Въпреки това не значи че нищо не трябва да се прави !
През 2012 г. един зле осведомен клоун разправяше по повод поредната смяна на ръководството на ИАРА, че клуб Балканка е ташак, понеже ръководствата се сменят на базата на политически решения, а ние сме тръгнали да променяме закона. Е, променихме го. Така че евроизбори нека да си има, ние си работим и те така.
vikuser
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 104
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 5:48 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от vikuser »

Моето предложение е 2014-15г. балканската пъстърва да е изцяло в режим хвани и пусни. Първата крачка вече е направена от понеделник до петък... Наскоро някъде гледах за подобна практика в Испания. Билета да не скача двойно (от мен може и четворно), а да е около 40 лв., като парите да отидат за контрол в ИАРА.
Клубовете, а и другите радетели можем да помогнем за поставяне на табелите, доброволци за проверка и продължаваме със зарибяването итн.
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Бат Стан »

vikuser написа:Моето предложение е 2014-15г. балканската пъстърва да е изцяло в режим хвани и пусни. Първата крачка вече е направена от понеделник до петък... Наскоро някъде гледах за подобна практика в Испания. Билета да не скача двойно (от мен може и четворно), а да е около 40 лв., като парите да отидат за контрол в ИАРА.
Клубовете, а и другите радетели можем да помогнем за поставяне на табелите, доброволци за проверка и продължаваме със зарибяването итн.
Вики, на срещата в ИАРА изрично зададох въпрос на зам-шефката на агенцията - има ли въобще нагласа ИАРА за повишаване на цените на риболовните билети.х Жената честно отговори - категорично не.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Павел Иванов »

Станиле , на луд ли се правиш или верно не разбра намека ми за евроизборите и свързването им с евентуални парламентарни такива :roll: От там на там подмяна на работни групи , приоритети и пр.
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Gutierez
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 2:30 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Gutierez »

pitcha написа:........
Колега, разбрах че вие присъствате на срещите като независим експерт. Вие правен експерт ли сте или ихтиолог? Питам защото приятел завършил биология и в частност ихтиолог, искаше да помогне на тези срещи, но късно е разбрал за тях. Изобщо споделете кое в частност ви "направи" независим експерт. Говоря просто бюрократично. Диплом ли имате, като такъв, документ някакъв /и от къде може да се извади, ако е документ/

Благодаря предварително и поздравявам всички за усилията, които полагате!
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от pitcha »

Гледам, че доста хора ги тревожи нивото на експертиза, представена на срещата. Ще отговоря по следния начин:
В представените от мен писмени предложения за промяна на закона, са включени и следните текстове:

1. В чл.30, ал.1 се добавя нова точка 5, която гласи: т.5 Одобрява изградените съоръжения по т.4 и разрешава пускането им в експлоатация. Сегашната т.5 става т.6.
2. СУПЕР СУПЕР ВАЖНО – В Чл.44б трябва да се добави нова алинея (1):
(1) Собствениците на бентове, прагове и други инженерни съоръжения по реките, са длъжни да осигуряват непрекъснатост на водните тела в съответствие със Закона за водите, като осигуряват след водовземането задължителните за изпускане водни количества, съгласно плановете за управление на речните басейни.
3. Пак Чл.44б, сегашна ал.3 – няма наредба за рибните проходи и няма да има скоро. А трябва да има! Тъй като я няма – чл.44б не работи изобщо.

По тези предложения смятам да се боря като тигър на следващата среща, включително с предложения за въвеждане на нормативен документ за рибните проходи, както и за изготвяне на Методика на министъра на околната среда и водите за определяне на минималния допустим отток в реките след водовземания. Това ще е наложителна промяна в друг закон. Защото такава методика също няма. Има един текст в преходните и заключителни разпоредби от закона за водите, който е несериозен.

Имам доста дипломи, сертификати и лицензи по горните въпроси. До степен да съм член на комисията по оправомощаване на хидроинженерите с Технически контрол при проектирането у нас. Провел съм и консултации с най-добрите от тях.

Как се постига това? С много зор, като си припомням. И почти 30-годишен опит в областта на строителството.

Що се отнася до предложенията с повече или по-малко риболовна тематика – пак не се тревожете. Там имам две грешки, тъй че споко. За останалите предложения – нивото на експертиза ще бъде установено на следващата среща, когато ще бъдат представени мотивите.

Надявам се противоположните мнения да бъдат също добре обосновани и защитени, както вече съм посъветвал някои хора. Дано да се подготвят добре, за да се получи една добра дискусия. Без никакво съмнение помощ от ихтиолози ще им е нужна. От юристи - също. Въпреки че силно се надявам промените в закона да бъдат гледани и от националния технически съвет по рибарство и аквакултури. Познавам някои ихтиолози от този съвет и знам какво е тяхното мнение по най-интересните въпроси.
Поздрави
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”