Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от Павел Иванов »

Лъчо , "гогически изводи и факти" ще рече такива сътворени от Мир Богоев ли , примерно ?

Коста , "другите реки" които си визирал пускайки линк към клипчето в случаят е стопанисвана такава , нещо за което вашият клуб е твърдо против . Хубаво е като се дават примери да се проверява за какво се пише а не да си вкарвате автоголове :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от kostakosta »

Павле, покажи ми клип на 10 кг.пъстърва от река на която се взима. А това че в Словения реките се стопанисват го знае всеки.Аз ти давам пример от река на която риба не се взима. Дали е стопанисвана или не няма значение.А ти си се развикал ЕВРИКА като , че ли си открил топлата вода!

п.с. тръпна в очакване да се зачекнеш, че тоя дето е извикал ЕВРИКА не е открил топлата вода
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от Павел Иванов »

Коста , не знам дали Архимед е успял да открие топлата вода но явно ти не успя да навържеш написаното в поста ми по-горе че Балканка са най-големите противници на "стопанисваните" реки . Респективно няма как да навържеш нещата , еле па с последният ти коментар :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от lachezarnb »

Павел Иванов написа:Коста , не знам дали Архимед е успял да открие топлата вода но явно ти не успя да навържеш написаното в поста ми по-горе че Балканка са най-големите противници на "стопанисваните" реки . Респективно няма как да навържеш нещата , еле па с последният ти коментар :wink:
Павка тука не си съвсем прав, не сме точно противници на стопанисваните реки, но като си знаем нашенският си манталитет, след година две "стопанисване" я останат 1-2 реки с риба в тях я не. Колко от "стопанисваните" язовири са изоставени след година две без никакъв живот в тях? Да не говорим че местни мутри източвайки "стопанисван" от тях язовир, за да изловят по-лесно рибата, наводниха едно село.
Иначе казано не сме узрели за подобно нещо.
Впрочем примера ( който някой даде по-горе ), със Словения не е много подходящ, не трябва да се забравя че те са били под австрийско "робство", а ние под турско и гръцко.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от pitcha »

Има един хубав пример в това отношение – гьолът над Говедарци. Любимо място на доста мухари. Чувал съм, че имало и Балканки в него. Имаше ги в реката. После изчезнаха. Май ги няма и в гьола вече, а и собствениците май ги няма.

P.S.
Всичко това са слухове, не съм сигурен че са верни. Това, в което съм сигурен е, че преди две години реката вреше от Балканки, а в гьола нямаше. Миналата година в реката нямаше никакви, а в гьола се бяха появили. Дано не съм прав.
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от kostakosta »

Много добре те разбрах. Опитваш да изместиш фокуса кьм друга тема. Примера е само да покаже какво е да видиш и уловиш трофейна пьстьрва. За жалост в Бг това не може да стане точно заради месарщината.
п.с. извинявам се за "ь" телефона ми е с руска клавиатура
Аватар
jorro11
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Пет Яну 15, 2010 9:42 pm
Местоположение: Samokov/Sofia

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от jorro11 »

pitcha написа:Има един хубав пример в това отношение – гьолът над Говедарци. Любимо място на доста мухари. Чувал съм, че имало и Балканки в него. Имаше ги в реката. После изчезнаха. Май ги няма и в гьола вече, а и собствениците май ги няма.

P.S.
Всичко това са слухове, не съм сигурен че са верни. Това, в което съм сигурен е, че преди две години реката вреше от Балканки, а в гьола нямаше. Миналата година в реката нямаше никакви, а в гьола се бяха появили. Дано не съм прав.
Не е от собствениците. Просто този участък от реката се минава по няколко пъти годишно в маловодието от токаджии. Местното население си мисли, че реката и рибата са си за тях и оправия няма.
Иначе имаше малки балканки, но вече доколкото знам няма нищо дори и мястото се продава. Оправията е със създаването на повече клубове, които да стопанисват реките иначе не виждам светлина.

Поздрави!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от Павел Иванов »

lachezarnb написа:...но като си знаем нашенският си манталитет, след година две "стопанисване" я останат 1-2 реки с риба в тях я не....
Ако вземем за база единствената стопанисвана река в БГ в момента , ще видим че не е точно така . Има голяма разлика между стопанисван затворен водоем и такава река , просто начина на печалба в двата случаи е различен по чисто физични аспекти .

Коста , нищо не се опитвам да изместя :idea: Съпоставката ти е неприемлива в случаят . Ако карам по твоят ред мисли на първо четене ще ти представя няколко страни в които е забранено връщането на риба , или поне на жива такава , имаш определен брой разрешени да хванеш годишно , като си длъжен да ги умъртвиш още преди да ги откачиш от куката , пък ври от риба при тях . Та пини една виртуална мастичка от мен :

Изображение

и следващият път пробвай да осмислиш това за което пиша , преди да се превъзбуждаш :wink:

Бай Димо , jorro11 ти спомена каква е реалността там . Инак преди две години бяха и други собствениците де :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от kostakosta »

Спокоен съм като морж на припек Павка. И много добре разбирам тезата ти, Месарене, до откровени симпатии към трепането на рибата щом се покаже от водата. Като в онова клипче, дето оня я претрепа с дървеното чуканче и като го гледаш те хваща срам, че си от вида homo sapiens.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от Павел Иванов »

Явно съм объркал с почерпката , определено Валиум съчетан с малце Паркизан по би подхождал в случаят . Коста , ще имаш ли нещо против да не обръщам особено внимание на писанията ти от тук на там ?
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от lachezarnb »

Павел Иванов написа:
Ако вземем за база единствената стопанисвана река в БГ в момента , ще видим че не е точно така . Има голяма разлика между стопанисван затворен водоем и такава река , просто начина на печалба в двата случаи е различен по чисто физични аспекти .
За съжаление единствената база, твърда и непоклатима, със съвсем леко очовечаване през последните 6-7 години е нашенският си манталитет, а в мнението си за него едва ли се различаваме особено. Като се отвори вратичката и ще нахлуе байганьовщина в невиждани величини.

Ето ти един сценарий:

Аз ( без значение под каква юридическа форма ) взимам за стопанисване някоя река. След година две тя не дава печалба, междувременно не съм я зарибявал по същата причина и рибата е намаляла, от което пък следва че и приходите са намалели. Та виждайки се пред фалит си купувам ел. въдица и за седмица две изтарашвам стопанисвания участък. После естествено се отказвам, фалирам фирмата или там каквото е дружеството, или го продавам на безимотен мургав събрат. Кой ще възстанови щетите нанесени от мен???

И това като се повтори 3-4 пъти за 8-10 години???

А това не е най-големия проблем, могат да се нанесат и по-сериозни щети, които няма да спомена за да не давам идеи на кандидатите.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от kostakosta »

Забелязвам, че често черпиш с валиум и паркизан. Явно добре си запасен.;)
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от Бат Стан »

Значи на мен отдавна ми е писнало да чета философствания кое как трябва да стане. Който иска да променя нещо, да седне и да свърши работа, вместо да си чеше езиците по форумите. Клуб "Балканка" си върши работата - за три години промени колкото можа закона за риболов на пъстърва, по предложение на същия клуб се въведе за пръв път нормата "Кеч и рилийз", и е пуснал 317 000 балканки в реките с лични средства, спонсорски и партньорски програми. Това са реални действия с резултат налице, като изпълнение на целите клуба, поставени при създаването му! Другото е чесане на езици по форуми и раздаване на акъл.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от Павел Иванов »

Лъчо , печалбата от ел. въдица на пъстървова река е силно съмнителна когато тя се стопанисва от сдружение . Единственият вариант на дългосрочна печалба от такава е да бъде в режим точно хвани и пусни . Друг е въпроса че повечето от съществуващите в момента клубове нямат чисто комерсиален интерес като една от причините , примерно , че няма как да има за всичките му членове от "сухото" . В другият случай , някои от тях , нямат комерсиален интерес просто защото ако имаха такъв нямаше да го има съответният клуб , сдружение и тъй . Простата практика показва че където реките се стопанисват , в тях има риба , където не , тц . Сега да ги разтягаме какъв е манталитета у нас и на други места и да съпоставяме всичко и всички по този показател е меко казано детинско .

Станиле спри съ !!! Много добре те разбрах какво спомена за незнам кой си път ! В случаят точно Балканка търси диалог и подкрепа , или греша ? Айде да си хротуваме по същество а не да ръсим кой какво . "Чешането" е точно за да се свърши работа при постигнат консенсус а не "абе ние търсим подкрепа но само във варианта който ние предлагаме" :idea: Дискутират се различни варианти и се претеглят масови мнения . Не се праи на ощипана девойка щот нервиш :wink: Предполагам много добре знаеш че аз , в страни от клуба , си правя регулярни зарибявания които надхвърлят като финансов обем тези на Балканка базирани във вариант без да броим спонсорските а само чисто клубните средства за целта ? Не друго ами имам спомени че баш ти издъни чак по северозапада едно мое доста читаво самоцелно зарибяване та ... Най-лесно е да се разправя ние направиме това , ама и същото време да се премълчава че някой е преебал последствие , щот му зор да разправя , повечето от направените неща . Демек не сме седнали да си ги мерим а да видим какво можем да свършим съвместно :idea:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
ХЕМИНГУЕЙ
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 225
Регистриран на: Пет Юни 14, 2013 3:45 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от ХЕМИНГУЕЙ »

Колеги, с Ваше позволение да пиша и аз две думи!
За и Против платените реки?
1/ Твърдението че всички реки са платени в далечната за Нас Европа, е меко казано химера! Има и такива, има и в различен режим, а има и не платени, някои с риби, някои без! Говорим за пъстървови реки, а не за река По! Имам смелостта да го твърдя от моите доста интензивни пътувания!!!
2/ „Платени реки“, ситуацията може да стане факт, а може и да не стане! Ако не стане....... Друга тема! Ако стане, настоящата тема, тоест....! Ще се опитам да Ви пресъздам настоящата действителност, така както е в момента. С цялото си уважение към всички Риболовни Клубове, към Колегата Павел. Но едно голямо НО!
Самите Клубове изобщо не са готови за подобни стъпки, и ще Ви кажа защо! Нито имат потенциал, нито лоби, нито ресурс, нито механизъм по който да се стопанисват подобни водни ресурси, в крайна сметка никой не е коментирал подобен казус! Пак повтарям, никой нямам желание да обида, а и да пренебрегна, както съм далеч от мисълта да подценя възможностите на някой!
3/ Та то и в момента има платени реки, отиваш, опитваш и викаш дееба и рибата защо не кълве? Та то я няма, какво да кълве? Да ама си платил скромните 20 евро, а иначе хората от поредното ловно стопанство, ти дават възможност да прибереш колкото риби желаеш, по което и да е време на седмицата, пък ако желаеш можеш да ловиш и през нощта! Имам платена такса и за някой си там януари даже / сега очаквам някой и да ме обвини че съм бил тогава и на риболов, не не съм /! Да не говорим, че на въпросната река, част от участъка влиза НП, там също можех да си лова, НЕОБЕЗПОКОЯВАНО........! Е къде е механизма в момента....? Сега идва въпроса, е ти, тоест аз, какво направи? Три преписки и....ЙОК! Ама това е друга тема.....
4/ Мога да Ви уведомя най – любезно, по повод факта, че въпросните Ни любими реки / а те не са кой знае колко /, ще бъдат раздадени още преди да мигнете! Не забравяйте колко от тези реки попадат в ловни стопанства! Тръгнат ли те против Нас, Ние сме аут! Въпросните Риболовни Клубове, ще се доберат до някой и друга рекичка и с този пореден Акт на беззаконие, ще Ви замажат дълбоко очите! Смятате ли, че като Ви допуснат при дискусиите, по повод платени и не платени реки, ще ви допуснат до медеца?
5/ И последно, съсредоточете си усилията върху другите по наболели въпроси, а те не са никак малко! Един пример – Целогодишната Забрана на ИАРА......
Как ли го написах това, а бях иначе заклет оптимист! Е пак ще си бъда такъв! Поздрави и останете си със здраве!
Да върнем Живота в Реките
ЕВТИНИЯТ АЛКОХОЛ РАЗКАЗА ИГРАТА НА НАРОДА И МУ Е.А МАМИНКАТА!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”