Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от misho_tsakov »

Няма лошо. Ти харесваш руси, аз черни, някои мъже... Казвам че за ЗРА трябва да се потрудим.
За кви накърнени интереси говориш че се обърках? За конфискацията на бракониерските уреди ли? Ми накърнявам ги с кеф! Или да се намали бройката на балканските пъстърви? Ми когато те станат колкото каракуди те и костура ще си сменя мнението и до тогава всякак ще опитвам да накърняван подобни "интереси". Кви рестрикции, кви светци? Абе вие кво четете?
То вече стана време за XXL като гледам.... Мина полунощ де:)
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от Павел Иванов »

Мишо , потърсихте диалог но в случаят точно ти най-много наблягаш на това че диалог , видяно от твоя гледна точка , означава само и единствено от едната страна да говорят а другите да се съгласяват , гледат умно и ръкопляскат , май вече го споменах . Та дай го малко по-кротко , в случаят наистина се търси съвместно сътрудничество но както виждам специално ти не желаеш такова , ако и преди да ме остави с грешно впечатление . Специално по някой точки от вашето предложение съм изпратил на Лъчо и на Димо личното ми становище , сорри ако се чувстваш пренебрегнат но предполагам че не е проблем да поискаш от някой от тях да ти го препрати .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от misho_tsakov »

Не си бил с грешно впечатление. Диалог търся. Но не само. Търся и колеги които са готови да инвестират малко време за идеята не само пред екраните.
В тоя ред на мисли търся и юрист алтруист, с опит в законотворчеството, който да оформи идеите които имаме в предложения за ЗРА. Ако има такъв във форума го моля да се обади. Това сериозно го пиша!
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от kostakosta »

Сега....Едни размисли и страсти ми се въртят в главата тая сутрин. Нали Утрото е по-мъдро от вечерта.
Малко математика за 3 клас.
Сегашния закон позволява до 2 кг. не повече от 6 броя пъстърви. Приемаме, че средната дължина на пъстървова река е 10 км. . Нека приемем, че средно на всеки 20 м. има по една мерна риба. Това прави 500 мерни риби в тия 10км. На една такава река е нормално за деня да има 4 риболовеца.
До тук всичко е нормално нали? За един уикенд(тогава е разрешено прибирането) - 4 човека *2 дена * 6 риби=48. При 4 уикенда в месеца - 4*48= 192 риби за месец . Хайде сега мили деца да разделим 500 на 192! Колко получихте? 2,6041. Удивително!!!!!!! Само за 2 месеца и половина успяхме да изловим всички мерни пъстърви в реката!!!
ШАМПИОНИ!!!
А сега накъде ще попита някой? Ще ви отговорят хората с накърнени интереси.
Аз какво ще ви отговоря? Ще си помечтая малко.
Да речем, че 1/3 от реките са в режим хвани-пусни. Другите 2/3 са разрешени за взимане. След 10 години в разрешените реки ще има риби около и малко над нормата подходящи за изхранване. А в другите реки ще има даже и такива https://www.youtube.com/watch?v=voIi7-SAUX8" onclick="window.open(this.href);return false; риби. И даже ще можем да правим това http://globalflyfisher.com/video/fly-fishing-2" onclick="window.open(this.href);return false; с децата.
Вие на коя река бихте отишли мили деца?
Аватар
NMC
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Фев 18, 2009 6:45 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от NMC »

Част от вашите предложения са силно рестриктивни и накърняват интересите на широк кръг риболовци - по тази причина са обект на коментари. Вярвам, че няма някой, който не знае поговорката за прекаления светец...
За кой кръг на рибарите месари ли? Ми накърняваме ги с кеф! :D
Ами аз и много други като мен са за Хвани Пусни за вида Балканска пъстърва за всички реки ама заради месарите това не може да стане че са им накърнени интересите!
http://balkanka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от pitcha »

Хм, двамата Павловци очевидно са прави за търмъка, а аз съм сбъркал. Имам и още една грешка, която е маловажна.
Отговорих на Павел Иванов на лични, но ще го пусна и тук, защото е важно.
Коментирам само моите предложения, които съм изпратил на Сашо:

1. Предложението за процент от глобите да отиват за стимул на проверяващите изобщо няма да мине. Това е основен принцип – контролни инспектори в държавата не могат да бъдат стимулирани с проценти от глобите, които налагат. Не само риболовни, а всякакви. Обаче предложението е правилно и затова е написано.
2. За платените реки – няма да се разберем, то си е ясно. Всеки предлага и се обосновава, пък те ще решават.
3. По-важното, което според мен не се разбира добре – всички ограничения за куки, бройки, методи, килограми и т.н. в пъстървовия риболов, както и отделния билет имат една единствена цел – намаляване на риболовния натиск. Просто станахме прекалено много риболовците и основният проблем по реките не са бракониерите, ако ме питате. Плащат по-скъпо, ловят по-малко, понеже методите стават по-трудни, прибират по-малко риби и т.н. Иначе нищо добро не ни чака.

Между другото – затрудненията са едакви за всички – мухарите използват една муха, спинингистите изтървават повече риби, стръвкарите също. Защото без контри много често рибата сваля стръвта, без да я усетиш .Или се откача. И тия правила важат и за мен. Клубът Балканка и против единичните куки на спининг също, доколкото знам. Но тия неща не вярвам да минат и без това, защото са сложни. Не вярвам да мине и предложението ми за състезанията, даже съм сигурен. Пък и без това са относително маловажни, в сравнение с ВЕЦ-овете, браковците и контрола.
Поздрави
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от Павел Иванов »

kostakosta написа:...Вие на коя река бихте отишли мили деца?
То на която и да отидеш при сегашното ниво на контрол ще е все тая та ... Иначе сабаале отскочих за час и нещо на една от "милионите пъстървови" около Софето . В нея вода в момента почти няма , но пък две рибета дойдоха да уважат Duo Tetra Works Bivi Mini Vibration и Ito Craft Emishi :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от starlight »

Мани го тоя Ито, много е смотам...
Трябва да му се молиш повече от година :mrgreen:
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от kostakosta »

За търмъка има и още нещо в закона:
(2) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) Използването на тройни куки се разрешава само при риболов с изкуствени примамки и при риболов на хищни риби със стръв - жива или мъртва рибка.
Тук имам едно предложение. Тъй като винаги може да се излезе с номера"Ама тя рибката е паднала и затова е само гола тройка" - да остане само
Използването на тройни куки се разрешава само при риболов с изкуствени примамки.
При риболов с жива стръв да се използват единични куки.
Ето ви и един нагледен пример http://court-kubrat.org/admin/FCKeditor ... 412512.htm" onclick="window.open(this.href);return false;. Много показателен, че стига да има желание има и изпълнение.
В това дело има един абзац, който обяснява защо не трябва процент от санкциите да отива в джоба на инспекторите-

"Твърдението на жалбоподателя обаче се опровергава от показанията на разпитаните свидетели, които макар и да са служители в съответната изпълнителна агенция, дават показания под страх от наказателна отговорност и без заинтересованост от изхода на делото."
Ако имаха такава заинтересованост щеше да има основателни твърдения за лъжесвидетелстване
И да не забравяме, че всички предложения не струват нищо без качествен контрол, изпълнение и наказание. На това трябва да се отдели най-голямо внимание
Аватар
NMC
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Фев 18, 2009 6:45 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от NMC »

Преди две години работех в един риболовен магазин по това време на езерото Загорка едни момчета търмъчеха редовно с тройки.Явно доста рибари са им отправили забележки за това и те смениха тактиката.По съвет на шефа на магазина ,вместо голи тройки той ги открехна да слагат евтини блесни с големи тройни куки. Ако им кажеха нещо те се оправдаваха че хвърлят за хищник и случайно се е закачила някоя мирна риба :wink:
http://balkanka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от pitcha »

kostakosta написа: Използването на тройни куки се разрешава само при риболов с изкуствени примамки. При риболов с жива стръв да се използват единични куки.
Те тука ще стане ядрена война с щукари, сомаджии и тем подобни. Освен това и методът Драшкович е с мъртва рибка и тройки по нея. Мен не ме кефи тоя метод, но не ми се разправя по тоя въпрос.
kostakosta написа:Ако имаха такава заинтересованост щеше да има основателни твърдения за лъжесвидетелстване
Точно това е причината и затова няма да мине вариантът със стимулирането на инспекторите.

Сега – още нещо, свързано с горните предложения. На срещата бяха поставени още два въпроса, от страна на Института по рибовъдство.
Първият беше – че не трябвало уловените екземпляри да се връщали във водата, ако са наранени и ще умрат. Отговорът го даде Ники от BFC – трябва да се връщат, защото иначе всеки ще се оправдава за маломерен или наднормен улов и това няма да мине.
По принцип то си важи за стопанския риболов, но не може да се въведе за любителския.

Вторият въпрос е по-интересен, и е свързан с цитатите по-горе. Дали да не се забрани използването на рибки за стръв – независимо живи или мъртви. Още повече, че в повечето случаи каракудите са маломерни, а щипоците са защитен вид?
За да не стане война – аз си мисля, че може да се използват, ако са купени от магазин с касовата бележка, като магазините се проверяват за произхода на тия риби. Мисля, че е така в доста държави. Защото в момента си се продават вероятно поне 90% бракониерски каракуди, 100% кубинки, а за щипоците да се ловят, продават и използват си е престъпление отсекъде.
Аватар
koda33
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 913
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:16 pm
Местоположение: Панагюрище-София

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от koda33 »

:drinkers:
Георги Стефанов
спининг клуб "Стари Видри"
"Джуджетата тичаха и се смееха, защото тревата ги гъделичкаше по ташаците"
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от lachezarnb »

Turanag написа:
lachezarnb написа:Хич не ми се зачекваше темата ама няма как.

Защо да не се прибират големите балкански пъстърви?

1. Защото при рибите злокачествените мутации са нещо често срещано, а риби с подобни размери са доказали качеството на генетичния си материал, доказали са че са устойчиви и на различни инфекциозни заболявания и тези качества в голяма степен се предават и на поколението им.
2. Мит е че пъстървите ядат големи количества хайвер. Повечето от нас знаят че пъстървите си заравят хайвера след оплождане. Някой да е виждал ровеща в пясъка пъстърва? Сигурен съм че не. Пъстървите изяждат само хайвера който вече е бил изровен ( примерно от порой ), а веднъж изровен хайверът така или иначе ще загине.
3. Вярно е че изяждат доста личинки и дребни рибки, но какво ще стане ако в един малък поток оцелеят всички личинки? Оцеляват само най-силните и приспособимите за да могат да произведат силно и приспособимо поколение в количество достатъчно голямо за да бъде изхранено в конкретните условия.
4. Почти всички хищни бозайници са склонни да се бият до смърт за да предпазят поколението си, но са готови и да го изядат ако по някаква причина то не може да бъде изхранено, защото при тежки условия възрастните екземпляри имат по-голям шанс да продължа вида от новородените и подрастващите, и това е въпрос на инстинкт и естествен подбор.

Със здраве

Колега Лъчезар, тук да ти кажа въобще не си прав. Хващал съм големи пъстърви над килограм, с видими мутации. Понякога мутациите водят до по-добра приспособяемост и жизненост, а не обратното. Пускането обратно на голяма пъстърва наистина е безмислено и неаргументирано. Едно време в община Банско са давали по един кубик дърва на риболовци, които им донесат голяма пъстърва от езерата (нещо подобно като практиката когато се отстреля вълка), защото тя е Хищник и омита наред дребните зарибени пъстърви! Така че помислете преди да го предлагате!
Според мен борбата трябва да е насочена към двата най-големи пъстървови врагове - бракониери и ВЕЦ-ове, това трябва да е акцента!

Точно за това съм написал "злокачествени мутации", а риби с "злокачествени мутации" няма как да хванеш, поне не и с въдица, защото са болни или мъртви.

И колко пъстърви са останали в община Банско? :?: :?: :?: :?:

А популацията на вълците няма нищо с тази на пъстървите, защото като отстреляш глутница вълци това по никакъв начин не увеличава броя на младите вълци а на зайците :idea:
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от lachezarnb »

Asen Ra4ev написа:Здравейте колеги, Павел е много прав за някои от точките , които засяга.
Аз лично нищо не съм направил по въпроса за нормативни промени и предложения.
За съжаление през годините назад съм вземал много на брой и големина балканки, най-вече от притоци на по-големи не толкова пъстървови реки.
Истината е че преди консумацията им съм виждал в тях както малки балканки, така и хайвер. Моля да ме извините за конкретиката, ама....
Има и друга истина, за което Павел пак е прав-заемайки удобните участъци по реките, големите риби не дават достъп на малки и средни пъстърви и освен това патрулират на стотици метри разстояние, пазейки си територията.
През 2010 почти изловихме големите риби в една река, на следващата 2011/от тогава риби не взимам/, "празната" иначе на мерни риби река се напълни с всякакви размери, от горно течение, притоци и т.н. Случвало се е за ден да хвана около 40 броя с размери 25-40 см, както и някои маломерни.
Ако не дойдат силни, големи води и свалят по-дребните екземпляри, те почти не припарват в определени територии.
На мен лично никога не ми се е случвало да хвана в едно място трофейна риба и дребосък, като изключим Искъра в Самоков и някои други дестинации, където се зарибява системно и рибите от всякакъв калибър съжителстват в по-дебелите места!
Като цяло съм за пълен кеч и релийз, щото риби така и така почти няма!!!!

Поздрави!

Асене всяка река ( особено пъстървовите ) може да изхрани определено количество рибна маса, и природата си регулира сама къде колко. Като извадиш големите риби по-малките наистина временно получават по-голям шанс за развитие, но за 2-3 години след дова растежът им ще спре защото няма достатъчно храна. Единственият ефект е че рибите ще бъдат по-лесно улавяни защото ще са по-гладни, а свръх популацията на пъстърва ще унищожи бентоса и ларвите на развъждащите се във водата насекоми и ще наруши равновесието което в крайна сметка е възможно да доведе и до изчезване на пъстървите. И накрая единичен екземпляр с тегло 1кг. изяжда 4 до 6 пъти по-малко храна средно годишно от пет 200-грамови екземпляра, а и те ядат доволно и хайвер и дребни рибки.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект на Заповед за целогодишна забрана.

Мнение от lachezarnb »

Павел Иванов написа:Мишо , потърсихте диалог но в случаят точно ти най-много наблягаш на това че диалог , видяно от твоя гледна точка , означава само и единствено от едната страна да говорят а другите да се съгласяват , гледат умно и ръкопляскат , май вече го споменах . Та дай го малко по-кротко , в случаят наистина се търси съвместно сътрудничество но както виждам специално ти не желаеш такова , ако и преди да ме остави с грешно впечатление . Специално по някой точки от вашето предложение съм изпратил на Лъчо и на Димо личното ми становище , сорри ако се чувстваш пренебрегнат но предполагам че не е проблем да поискаш от някой от тях да ти го препрати .
Павле, личното ти становище е представено на клуба и ще го обсъдим точка по точка.
Личното ми мнение е че по една две от точките съм съгласен, но повечето ти коментари са си просто твоето мнение, не са подкрепени с логически изводи или факти, а с твърдения или впечатления.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”