Реката която не оставиха на мира!

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Реката която не оставиха на мира!

Мнение от stankof »

Тъжно,но факт!

http://www.marica.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;кадиево-с-водно-огледало-като-кърджали-news190778.html

Линка не ми се получава нещо,ето ги снимките:
Изображение
Изображение
Последно промяна от stankof на Вто Фев 04, 2014 11:17 pm, променено общо 4 пъти.
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
atufektchi
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 9:32 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от atufektchi »

Има визуализация на проекта! Ако има някой да ги сложи тези визуализации в архива и да видим дали реалната реализация ще съвпада, особено рибопроходника!
Риболовен клуб "Балканка"
www.balkanka.bg
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от Hills »

Много модерно съоръжение -сигурно е успоредно на реката както гребния канал в Пловдив!
Аватар
pavre
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 255
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от pavre »

Ходя за риба на същите места, където правят централата. Че ще се развали реката е вярно. Но погледнато от друга страна, ще се направи нещо като микро-язовир, който ще се наблюдава и ще държи риба. :) Иначе сега положението е плачевно - реката е пълна с храна, срещаха се вие знаете какви риби, хората зарибяваха даже, а местните мрежат и ловят с харпуни.
Последно промяна от pavre на Сря Фев 05, 2014 10:32 am, променено общо 3 пъти.
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от daniel defoe »

pavre написа: ... ще се направи нещо като микро-язовир, който ще се наблюдава и ще държи риба. :)
От твоите уста в Божиите уши !
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от pitcha »

Гледам тая тема сега. Гледам една за Давидковска, някъде по-надолу. Гледам безброй други такива - и в тоя, и в другите форуми. И си викам – каква е ползата, а?

Няма полза. Ред сълзи, ред сополи, и тва е.
Пуснал съм преди време една тема - която практически е изчезнала в небитието. http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=175&t=74233" onclick="window.open(this.href);return false;
Описано е какво да направите, като видите проблеми. Описан е и смисълът от цялата работа. Според мен тая тема трябва да се закачи отгоре – да я виждат всички, за да знаят какво могат да правят.
Проверявам и резултатите от сигнали към МОСВ от време на време. Никакви сигнали – за никакви реки, от никого.

Обаче оная тема е за проблеми при готови съоръжения или замърсявания и т.н. Не е за спиране на нови МВЕЦ, които са в процес на проектиране или изграждане.

Сега – по темата. Ако проектът е направен и одобрен, или е започнал строежът, много малко може да се направи. Нищо даже – ако ме питате мен. Заявявам това в качеството си на участник в проектирането на МВЕЦ.

Може да се направят много неща – ако работата се е разбрала в началото. Единственият начин това да стане е – при активни действия на местните хора!
Преминава се през една процедура – Преценка за необходимостта от ОВОС. Тогава е моментът да се борите – най-вече местните, които са най-заинтересовани и ще бъдат най-ощетени.

Как да го направите?
Е, вече имаме примери – и Благоевградско, където не ги познавам, и Русенско – там с активното участие на Стримерите вече два ВЕЦ-а на Янтра не се състояха.

Ето защо – ще помоля Росен да вземе да опише цялата процедура – какво, как и кога са направили. Ред по ред. Съпка по Стъпка – да използвам мухарския жаргон.
Може някой да тръгне по техния път, макар че не ми се вярва.
Специално за Въча – вече е късно.
Поздрави
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от stankof »

pitcha написа: Може да се направят много неща – ако работата се е разбрала в началото. Единственият начин това да стане е – при активни действия на местните хора!
Специално за Въча – вече е късно.


Прав си:(
И наи-лошото е че те местните нямат никакъв келепир да се борят против Веца щото те ромите и бракониерите(извинявам се ако обидя някой) не им пречи да си "риболовстват" както си знаят този Вец :x
pavre написа:Ходя за риба на същите места, където правят централата. Че ще се развали реката е вярно. Но погледнато от друга страна, ще се направи нещо като микро-язовир, който ще се наблюдава и ще държи риба. :) Иначе сега положението е плачевно - реката е пълна с храна, срещаха се вие знаете какви риби, хората зарибяваха даже, а местните мрежат и ловят с харпуни.
Колега силно се съмнявам че като се построй Веца и микрото там ще се пази нещо друго,освен самото съоръжение,и то ще е просто забранено за риболов,а не че ще се пази риболова там!
Дано да бъркам ама надали :wink:
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
refab
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 2:13 pm

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от refab »

Ето един лош резултат от минивец, но поне е съставен акт, както пише в публикацията:

Изображение

http://www.bigfish.bg/news/novini/Chest ... bietz.html
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от Павел Иванов »

Много весело ми стана като прочетох това :
Установено е било, че през рибния проход върви едва 16 литра вода в секунда при 60 литра минимална норма.
и се сетих за "рибният проход" на мВЕЦа над Румянцево , по който вода по принцип никаква не върви , камо ли някакви литри в секунда , освен когато реката залива околните села .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
refab
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 2:13 pm

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от refab »

Павел Иванов написа:Много весело ми стана като прочетох това :
Установено е било, че през рибния проход върви едва 16 литра вода в секунда при 60 литра минимална норма.
и се сетих за "рибният проход" на мВЕЦа над Румянцево , по който вода по принцип никаква не върви , камо ли някакви литри в секунда , освен когато реката залива околните села .
От снимката се разбира, че поне когато е правена, и в река Джерман също не е минавала никаква вода. Има две хипотези относно становището за "16-те литра вода": или по време на проверката наистина е протичала малка вада, или проверяващите са си позатворили очите за напълно сухата река за да може глобата да е по-малка, т.е. да са направили (това е хипотеза, обаче!) жест на собственика!?
vailtd
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 751
Регистриран на: Вто Дек 27, 2011 11:14 pm

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от vailtd »

Първо да се спре бракониерството по река Въча, а пък после да мислят за ВЕЦ централата, защото има бракониери денонощно .
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от Vid »

stankof написа:кадиево-с-водно-огледало-като-кърджали
Честно, не разбирам само едно? Защо все лошо се свързва с това огледало в Кърджали? Съвсем безпристрастно мога да кажа, че проекта в Кърджали е много добър. Защото е свързан с облагородяването на града, т.е. огледалото отстои на 500 м. от стената на яз. Кърджали и там риба принципно никога не е имало поради ледената вода от турбините на ВЕЦ-а.
Сега в това изкуствено езеро може и да се завъди някаква, като при това риболова е забранен и това наистина се спазва. А, парка, който общината е изградила около това огледало е уникален за отдих на все граждани на Кърджали.

Това, което искам да кажа е, че този проект няма нищо общо с чисто комерсиалните ВЕЦ-ове изграждани по другите реки.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от Кърцата »

Vid, риба в Кърджали винаги е имало, освен през късния социализъм, когато беше отровена. Преди това са се хващали даже пъстърви. След "демокрацията" аз лично съм ловил стотици пъти.
Огледалото е пълен т'шак. Отвесни стени и парапети отгоре. Поне да го беха направили като Гребният в Пловдив, да има полза от него...
За защита от комари било... 77 милиона лева заради едни комари...
А като се замислим, преди реката в този участък беше бърза, с малки вирове и дъно от камъни. Тиня не се задържаше, най-малкото заради изпусканата вода от яз. Кърджали, която отнасяше всичко. А в момента е езеро, в което тинята се утаява. Къде ще се въдят повече комари... риторичен въпрос!

Осрахме темата, ма не се сдържах. И ония пари ги откраднаха и тея сега ще ги откраднат, само ще пре'бат реката.
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от mita4eto »

Vid, относно това огледало, ако беше замислено с цел да се облагороди градската среда и да я направят по-подходяща за хората да я населяват, нямаше ли според теб да има предвидени ПОНЕ едни алеи, по които хората да се разхождат и да попиват от спокойствието на водната шир? Не познавам прекрасно съоръжението, но това, което съм видял в самия град са едни грозно отсечени стени и никаква възможност за разходка на населението ... Един малък аспект, който според мен е показателен ...
Оставям встрани факта, че имам разни познати, които по една или друга форма бяха на този обект докато се строеше и то на съвсем ниско ниво (не говоря за ръководители и подизпълнители), е там за каква кражба иде реч, БЕДНА ми е фантазията ... какво ли е било по-високо ...

77 милиончета няма как със здрав разум да се налеят в един такъв проект, тази сума при добро планиране можеше да направи един средно голям БГ град да е цвете! В момента има едно голямо корито, от което никой нищо не вижда ...

Извинявам се и аз за OFF-а в темата!
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
balkanka
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Фев 06, 2014 8:09 am

Re: Реката която не оставиха на мира!

Мнение от balkanka »

Колеги, наистина има ужасен брой изроди по реката!
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”