Размисли без страсти...

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Размисли без страсти...

Мнение от Мунчо »

Скъпи колеги, разсъждавам върху следния казус(като неюрист) - единствено в правомощията на ИАРА ли е вменено правото да определят разрешителния режим по реките? Не коментирам горските стопанства, защото там работата става съвсем дебела, но се чудя доколко примерно други организации - като ВиК например, са в състояние да предприема подобни рестриктивни мерки, които може би преливат плавно в самоуправство.
На една от реките, която посещавам, цъфнаха нови табели "Санитарно-охранителна зона - достъпа забранен", или нещо от сорта. Коментирах с шефа на ИАРА за тази област - каза ми, че този статут на реката не трябва да ме притеснява по никакъв начин, даде ми личния си номер и каза при проблем да се свържа с него незабавно. Бе изключително любезен, говорихме доста, стори ми се човек с позитивно отношение към новостите. Накрая дори ми сподели, че забраната за 2014 не била влязла в сила, така че можело да си ходя гьотере където пожелая до официалното й излизане. :lol: :lol: :lol:
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Размисли без страсти...

Мнение от pitcha »

На ИАРА е вменено да определят режимите за стопански и любителски риболов и аквакултури. Т.е. - да се занимават с ихтиофауната.
По този начин те като кажат - еди коя си река е забранена за риболов или е фани пусни - всички трябва да го спазват. Включително и горските в ловните стопанства.

На басейновите дирекции е вменено да определят режимите за водоползване. Ако са отстъпили право на някое ВиК - за водоползване за питейни нужди - те определят какво става.

Сега - за санитарно охранителните зони. Те са няколко вида зони и т.н. Ако е написано - достъпът забранен - там не е забранен риболовът. Там е забранено да си там. В този смисъл - ако те гепят, има риск да те глобят за нарушение на вододайна зона. Имам един такъв акт от младите си години. Глобите са солени.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Размисли без страсти...

Мнение от Мунчо »

Мда -така си представям и аз нещата... Което обаче е тъпо, защото край реката са направени места за пикници, има екопътека, нам какво...
Въпроса е, кой точно орган ще ме санкционира за нарушение на санитарно-охранителната зона, ако предположим, че има такава, защото няма питеен каптаж, а само ВЕЦ? И каква е стойността на подобно класифициране на територията в този случай? Според мен, могат да го сторят единствено от полицията. В конкретния случай други държавни структури(за частни не говорим въобще), на които са вменени правомощия по задържане и изясняване на самоличност, ми убягват... А и се създава интересен прецедент - от две областни звена на ИАРА(направих се на ударен и звъннах и на още едно място, защото локацията е гранична общо взето) ми казаха идентични неща, като от едното дори предложиха да ми отговорят писмено, ако отправя въпрос по съответния ред.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
radogagov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 9:59 pm
Местоположение: Габрово / Ловеч

Re: Размисли без страсти...

Мнение от radogagov »

http://www.moew.government.bg/?show=top&cid=62 От тук разбирам, че "Санитарно-охранителна зона" е само, когато водохващането е за питейни нужди на населението. Не знам това, какво общо има с ВЕЦ? Предполагам, че той е на частен инвеститор, а те обичат сами да си налагат техни правила. Това може да се квалифицира като самоуправство и си мисля, че по смисъла на закона подлежи на наказание. Всичко зависи до това, кой е собственик и като се разровиш на дълбоко, колко ще засмърди работата, а не се знае и до къде ще стигне и ти дали искаш да се стига до там...
Може да проверим, как е положението на място. Има 3 варианта: 1-ловим си спокойно без да ни закачат; 2-хващат ни и правим грандиозен скандал; 3-хващат ни и ядем бой :lol:
Изображение Изображение Изображение
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Размисли без страсти...

Мнение от Мунчо »

Е, чак бой да ядем ще е пресилено, не съм имал никакви проблеми до момента. Пък и ВЕЦ-о е старичък...
Но тук попаднах на нещо доста интересно, освен изричното упоменаване на реката:
http://www3.moew.government.bg/?show=to ... 03&lang=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Любопитно е, че никъде не се споменава за забраняване или ограничаване на риболова обаче...
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Размисли без страсти...

Мнение от kostakosta »

Санитарно-охранителните зони където съм виждал винаги са оградени с висока мрежа. Както на скоро ми се случи такава на една рилска река. Това си има логика. Ние можем, но животните не могат да четат табелите. Ако има само табели, най-вероятно някой се прави на Андрешко.А за това дали имат разрешително - тр. да се пита съответната басейнова дирекция. А дали ще отговорят...... а дано ...
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Размисли без страсти...

Мнение от pitcha »

Мен ме гепиха полицаи и ми записаха данните. После акто ми го дерна ХЕИ, защото зоната беше към тях тогава. Ся не припарвам там. Най-лесно е да се провери в съответната Басейнова Дирекция. Може и табелата да е за заблуда, но не ми се вярва.
Не е задължително зоната да е оградена.
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Размисли без страсти...

Мнение от naso »

За всяка забрана би трябвало да има писмена заповед. Така, че трябва да разбереш съществува ли такава заповед и от къде е издадена
Даже аз си мисля, че на самите табелите би трябвало да пише нещо по тоя въпрос
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Размисли без страсти...

Мнение от Мунчо »

Значи има заповед - както казах, обекта изрично е посочен в линка, който дадох. Любопитното е, че няма изрична забрана за риболов, сред другите ограничения...
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Размисли без страсти...

Мнение от Бат Стан »

Абе абсурдна работа. Миналата година пуснаха един списък с категоризация на риболова в държавните язовири - тоя за любителски, оня за стопански, другия за аквакултури. Примерно язовир "Бели Искър" е категоризиран за любителски риболов. Ама иди с въдицата там, милицията нема да те пусне да припариш зад бариерата, като ли да ловиш.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Размисли без страсти...

Мнение от Мунчо »

Аз затова се чудя - не ми се разправя просто. Посещавам дерето периодично, но просто изпитвам дискомфорт да се чувствам като нарушител... От ИАРА Ловеч са категорични хората, проблема е с другите хубостници. Че и не си дигат телефоните...
Както каза Пича обаче, освен полиция, не се сещам кой друг може да ми напише акт.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Размисли без страсти...

Мнение от naso »

Щом има и екопътека, може да сведеш случая :D и до тези които са я изградили и стопанисват
Regar
фен клуб-скобар
Мнения: 254
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Размисли без страсти...

Мнение от Regar »

Санитарно-охранителните зони са три типа - 1-ви пояс, 2-ри и 3-ти пояс като за всяка забраните са различни. Упоменати са в НАРЕДБА № 3 от 16.10.2000, която може да се види на този адрес http://www.bsbd.org/UserFiles/File/N3_SOZ.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Размисли без страсти...

Мнение от Мунчо »

Toчно така е, колега. Стриктно са упоменати и картографирани в конкретните заповеди, без обаче както казах да е упоменат риболова и ограничения в достъпа за пояси 2 и 3.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Размисли без страсти...

Мнение от misho_tsakov »

Ми ходи си и се наслаждавай тогава! И според мен зоните, в които биха ти притиснали моралното и финансово състояние следва да са оградени...
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”