За пъстърви навръх 1 май - в Деня на труда с въдица в ръка!

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

За пъстърви навръх 1 май - в Деня на труда с въдица в ръка!

Мнение от Бат Стан »

Както ви бях казал, на 1 май фукнах за пореден път по реките в търсене на пъстървата. За целта бях си взел ето тези четири блесни на "Пезон и Мишел", №1, XD-модел с нанизана на оста лопатка. Тъй като и преди това съм ловил с тях, смея да твърдя, че блесната е отлична примамка за пъстърви, особено в сегашните големи води. Причината е, че може да се води по-близо до дъното и да се облавя придънния слой, и в същото време да се лови с нея в плитките места, без да се закача по камънаците. Това е изключително важно, тъй като в момента рибите са както в дежурните дълбоки места и вирове, така и в по-плитките бързеи. Ето ги примамките със сменени тройки, защото фабричните нещо не ме грабнаха много:

Изображение

За това дали една примамка е добра или не има само една единствена индикация - дали хваща риба или не хваща. Това как на нас ни изглежда въобще не е важно, защото предназначението на блесната е да лови риби, а не да я ползваме за украшение. Тея блесни специално ловяха много добре. Те го сефтето:

Изображение

След малко и втора риба:

Изображение

После и някакво глупаво американче се излъга да клъвне:

Изображение

Айде и още една балканка след това:

Изображение

Хванах 5-6 риби с въпросните блесни, като сменях жълта с медна. Ясно беше, че примамката си ги лови отлично. По едно време обаче ми писна с блесната и реших да обърна на силикон. Понеже водата беше много висока и силна, това вече беше по-интересният начин на ловене - с примамка, дето няма и един грам. Точно тогава на реката се засякох с едно мухарче Дани, местно момче, ловили сме и друг път заедно. Точно сменях блесната със силикона. Дани, който ходи много често на реката и познава навиците на местните пъстърви, ми обясни, от главите за силикони, които му дадох предния път, най-добре е излизало на оранжеви. За беля имах само две от този цвят, ама си ги поделихме по една за всеки и риболовът продължи - аз със спининга, а той си монтира силикона като нимфа на мухарката, в комбинация с още една негова черна нимфичка. Продължихме риболова в добро темпо на кълване. Например тая риба Дани си я знаеше къде е, сложи ме да метна отгоре й и я улових с първото извозване на силикона:

Изображение

Тука още риби излязоха:

Изображение

Тая пък удари на едно място, дето брегът е на 2 метра и повече над водата, та се наложи да се пързалям по един сипей, за да я откача и върна безпрепятствено във водата:

Изображение

Някъде около обяд обаче запука зверски дъжд. Скрихме се под един навес близо до култовата пъстървова улица "Добър Миле". Обаче реката замъти зверската, абе стана буквално жълта. Дани сгъна въдицата и си замина, а аз се изнесох към горното село, за да посетя пивницата. Оказа се обаче, че е затворена за ремонт, скандална работа. Добре, че съседното павилионче работеше. Заредих с едно кафе и павурче гроздова, щот без павурче не става работата. Отивам до реката, а тя вече беше станала годна за риболов, според мен в този й участък не беше размътвала дори.

Изображение

Както и да е, пак тръгнаха пъстървите, тоя силикон луди ги направи:

Изображение

Излизаха и такива без предни перки, като на Ицо Можача от репортажа. Само за сведение - въпросните балканки бяха отглеждани в един рибарник до реката, но през зимата по някакъв начин около 1500 бройки от тях са успели да се измъкнат и влезли в реката. Нямат предни перки, тъй като се търкат в цимента на рибарника, както ми обясни наскоро съдържателят му. Ето една безперкова:

Изображение

А веднага след нея в съседния вир излезе друга, обаче перкова:

Изображение

Стана много хубав излет, въпреки че на реката имаше доста риболовци, основно мухари и спинингисти. Улових повече от 20 пъстърви, почти всички с размери между 20 и 30+ санта, имаше и някоя и друга маломерка. В следващите почивни дни бях планирал още излети, но се наложи да ходя в Банско и Кавала на хапка, пийка и къпане в морето. Поздрави и наслука на всички!

ВСИЧКИ ПЪСТЪРВИ В ТОЗИ РЕПОРТАЖ СА УЛОВЕНИ С ИЗКУСТВЕНИ ПРИМАМКИ БЕЗ КОНТРИ. ВСИЧКИ РИБИ СА ВЪРНАТИ ОБРАТНО ВЪВ ВОДАТА ЖИВИ И В ОТЛИЧНА КОНДИЦИЯ.
Dragan123
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 177
Регистриран на: Сря Яну 29, 2014 7:53 pm

Re: За пъстърви навръх 1 май - в Деня на труда с въдица в ръ

Мнение от Dragan123 »

Прощавай ,но къде се намира това местенце?
Аватар
Баш Щукар
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 505
Регистриран на: Нед Юни 09, 2013 9:26 am
Местоположение: Кристиан Кирилов / Перник

Re: За пъстърви навръх 1 май - в Деня на труда с въдица в ръ

Мнение от Баш Щукар »

Браво, Бат Стане, пак си ги изтрепал пъстървите! :smt023
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: За пъстърви навръх 1 май - в Деня на труда с въдица в ръ

Мнение от Ачо ♣ »

Станиле,доста ползотворен е бил трудът ти в деня на труда! Изображение
Продължавай и занапред така,никакво мързелуване!!!
Да живей, живей труда,
облагородил човека
и умело прекроил го
в успешен риболовец!!! :D :drinkers:
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Аватар
Божидар
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2521
Регистриран на: Чет Апр 15, 2004 5:57 pm
Местоположение: България-Габрово-Румъния
Обратна връзка:

Re: За пъстърви навръх 1 май - в Деня на труда с въдица в ръ

Мнение от Божидар »

ВСИЧКИ ПЪСТЪРВИ В ТОЗИ РЕПОРТАЖ СА УЛОВЕНИ С ИЗКУСТВЕНИ ПРИМАМКИ БЕЗ КОНТРИ. ВСИЧКИ РИБИ СА ВЪРНАТИ ОБРАТНО ВЪВ ВОДАТА ЖИВИ И В ОТЛИЧНА КОНДИЦИЯ. :smt041 :smt041 :smt041
На Бодлива Крава ,Бог рога не дава!
Светът е оцелял,защото се е смял!
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: За пъстърви навръх 1 май - в Деня на труда с въдица в ръ

Мнение от Мунчо »

Бат Станко, "Душата ми е пленница смирена!".
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: За пъстърви навръх 1 май - в Деня на труда с въдица в ръ

Мнение от Бат Стан »

Мунчо написа:Бат Станко, "Душата ми е пленница смирена!".
Аре аре, не се прави на ибрямбашия, нали те видях в кви невъзможни води си ги дърпал вчера!
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”