Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

топлия написа: И къде оди тая вода.
Неъм никва идея.
Всеки случай не е за ВЕЦ, а вероятно е за питейни нужди някъде надолу.
Както вече сме обявили - ние се занимваме само с водохващания за ВЕЦ-ове.
За останалите водохващания, които са още безброй, нямаме сили.
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от stankof »

harizanov написа:Здравейте, посетих картата на сайта, за да кача евентуално няколко снимки, но не ми станаха ясни няколко неща. Мястото е Стара река в участъка между Пещера и Батак. Ако не се лъжа има 2 ВЕЦ-а, но може и грешката да е моя, единият е на малък приток на Стара река и не се забелязва. Както и да е, на картата има отбелязан ВЕЦ, но там той е обозначен под гр. Пещера, а снимките по-долу са над него(посока Батак). Тъй като не съм запознат с района, не мога да разбера за същия ли става въпрос.
Ето за това съоръжение става въпрос:
Изображение Изображение Изображение
Снимките са от 02.03.2015г. Та въпроса ми е това въобще ВЕЦ ли е, снимания бетонен склон ли се очаква да е рибния проход (внимателно огледах, но друго по-проходообразно не видях) и как е възможно да има толкова боклук в тая река?
Хубав ден ви желая.

Колеги това е водохващането за Вец Пещера на около 2 км.преди Пещера посока Батак -Пещера!Другия Вец е под града посока Пловдив,тои е пак на около 2 км. извън града посока Пловдив ,но е при вливането на брациговската река в Ст.Река до самият път!Там не сам ходил досега поради не пъстървовото положение на реката.
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Е, разкрихме го най-после. Благодаря за помощта.
Само една малка корекция - оказва се, че това е водохващане на Стара река за ВЕЦ Алеко - последното стъпало на Баташкия водносилов път, тая творба на соцреализма. Няма как да е за ВЕЦ Пещера, защото е по-ниско.
Обаче и тия трябва да осигуряват минимално водно количество и да има рибен проход, а не го правят.

А ние тия от Соц-а не ги следиме. Защо - и аз не знам. Всъщност отговорът е - понеже повечето са подязовирни и там няма какво да се направи засега.
Но има такива като тоя ВЕЦ Алеко и някои други, които пак са дректно на реки и пак не спазват нищо.
Май ще трябва да ги включим и тях. Мариян трябва да помисли как. Обаче сега не ща да го ръчкам, понеже има друга спешна задача.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Здравейте,
Ето сега едно важно съобщение по темата:

В изпълнение на програмата на клуба за спасяването на реките от вредните въздействия на ВЕЦ-овете у нас, вчера - 30.06.2015г. в представителството на Европейската Комисия внесохме:

Жалба, отнасяща се до пълния провал на държавните институции за спазване на Европейското законодателство във връзка с опазването на околната среда.

Ето първата и последната страница:

Изображение

Изображение


Доста добре е направена, надяваме се, че ще я приемат и ще открият процедура по нея.
Отново изказваме благодарности на всички, които ни пращат снимки и изразяваме надежда - тази година в сухите месеци да ни изпратят още снимки, за да напълним картата като хората. Понеже вече се срещах очи в очи с врага - двайсетина собственици на ВЕЦ-ове - едно от нещата, които ще използват срещу нас е, че сме били снимали избирателно. Затова трябва да напълним картата докрай - за да им лъснат голите задници качествено.

Изказваме и официaлна благодарност на всички организации и риболовни клубове, които подкрепиха жалбата, след като се запознаха с нея:

Изображение

Малко за процедурата оттук-нататък:

До един месец ще ни отговорят дали я приемат и дали ще открият процедурата.
До една година горе-долу /можело да отнеме и повече/ - ще проверяват и ще решават какви мерки да предприемат.
Доста бавно - ако ме питате, но нищо не може да се направи. Явно и в Европата не се претрепват от работа.

Поздрави и стискайте палци.
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от mita4eto »

Както се казва, хаирлия да е, т.е. дано има сърцати хора и сред администрацията, за да се запалят малко емоционално (без това не става според мен) и това да ги мотивира за сериозни по-нататъшни действия.
ДЪЛБОК РЕСПЕКТ към всички, които участваха в изготвянето и документалната обезпеченост на този сигнал, най-вече Старши Бат Димо!
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Paviljon
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 9:21 am
Местоположение: на реката !!!
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Paviljon »

Супер

Дано да си размърдат задниците дори и след известно време и да се предприемат мерки от старана на Европата. Хубаво да го напълним със снимки и клипове, но за съжаление едва една шепа хора успяваме да снимаме някой ВЕЦ. Все ми се струва, че хората от другите клубове само подкрепят с подпис и печат, но не и с опити да се снимат все още незаснетите ВЕЦ-ве.

За участвалите в целия този непосилен труд поздравления и специални за бат Димо, който изнася основния товар

Поздрави
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Лека полека започваме да пробиваме в медиите:
Ей тука описваме една част от проблемите, създавани от ВЕЦ-овете:

http://news7.bg/predavania/oshte-neshto ... h4R4Oyqqko" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow


Както се казва - миналата година 5-минутен репортаж, тази година 20 минути, догодина един час.
За един час Митьо ЗВЯРА може да разплаче камък, пък камо ли Басейнова Дирекция или Европейска Комисия.

Благодарности за всички, които ни изпращат снимки.
Поздравления и огромни благодарности за водещите и за телевизия News 7.
Аватар
Paviljon
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 9:21 am
Местоположение: на реката !!!
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Paviljon »

Гледах го репортажа. Все повече така. Капка по капка, става вир. Миналата година, както казва Димо само по няколко минути се отделяха на проблема. Тази година значително повече. Истината е, че ако не се прави нищо със сигурност няма да се промени настоящата картина. Така че, колкото повече сигнали, снимки и предавания с конкретната насоченост може пък да отприщи запушените рибни проходи. Последното беше, като добро пожелание

Поздрави
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
firepd69
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Сря Окт 10, 2012 7:40 am

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от firepd69 »

pitcha написа:Е, разкрихме го най-после. Благодаря за помощта.
Само една малка корекция - оказва се, че това е водохващане на Стара река за ВЕЦ Алеко - последното стъпало на Баташкия водносилов път, тая творба на соцреализма. Няма как да е за ВЕЦ Пещера, защото е по-ниско.
Обаче и тия трябва да осигуряват минимално водно количество и да има рибен проход, а не го правят.

А ние тия от Соц-а не ги следиме. Защо - и аз не знам. Всъщност отговорът е - понеже повечето са подязовирни и там няма какво да се направи засега.
Но има такива като тоя ВЕЦ Алеко и някои други, които пак са дректно на реки и пак не спазват нищо.
Май ще трябва да ги включим и тях. Мариян трябва да помисли как. Обаче сега не ща да го ръчкам, понеже има друга спешна задача.
Колега, мисля, че грешиш. ВЕЦ Алеко, няма нищо общо с река.Над него има изравнител в който постъпва вода по подземни тръби от ВЕЦ Пещара и по канал водата се отвежда в Марица.Мисля, че тези неща са важни защото бюрократите и разни знайни и незнайни интелектуалци и тъкладжи се ловят за всяка буква ! :wink:
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

firepd69 написа:Мисля, че тези неща са важни защото бюрократите и разни знайни и незнайни интелектуалци и тъкладжи се ловят за всяка буква ! :wink:
Абсолютно съм съгласен.
Ето защо проверяваме доста внимателно, когато качваме нещо.
Обикновено, ако не сме сигурни - не го качваме.

По конкретния случай - ето схемата на Баташкия водносилов път:

Изображение

От Стара река над Пещера водата отива в изравнителя над ВЕЦ Алеко.
Затова сме я турнали.
Поздрави
firepd69
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Сря Окт 10, 2012 7:40 am

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от firepd69 »

pitcha написа:
firepd69 написа:Мисля, че тези неща са важни защото бюрократите и разни знайни и незнайни интелектуалци и тъкладжи се ловят за всяка буква ! :wink:
Абсолютно съм съгласен.
Ето защо проверяваме доста внимателно, когато качваме нещо.
Обикновено, ако не сме сигурни - не го качваме.

По конкретния случай - ето схемата на Баташкия водносилов път:

Изображение

От Стара река над Пещера водата отива в изравнителя над ВЕЦ Алеко.
Затова сме я турнали.
Поздрави
Може. Аз все си мислех, че до ВЕЦ Алеко тече само вода по подземни тръби от ВЕЦ Пещера, но явно не е баш така :oops: Тогава успех. :D
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Здравейте, колеги,
В хода на борбата срещу ВЕЦ-овете, попаднахме на брутален проблем.
Можете да се запознаете от репортажа по Нова ТВ:

http://novanews.novatv.bg/news/view/201 ... %B8%D1%8F/" onclick="window.open(this.href);return false;

Малко трябваше да понатиснем тук там за да го пуснат, но се справихме. Изрязан е доста, но най-важното е показано.
Поздравления и благодарности на репортерката Рада Богданова.
Наш човек, от нашта страна на реката.
Сега ни е обещала половин час репортаж за останалите каскади.
Че в Рила и Пирин какво става, не си е работа.

Поздрави
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Martin Mihailov »

Някои от колегите ако има вьзможност да снима и да качи снимки на новия вец на Лобош там положението с Струма става страшно.Днеска ходих до обят нивото се промени 10 пьти наи малко.Риболов никакьв.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Здравейте пичове,

Ето още едно съобщение по темата:
Част от действията, които сме предприели напоследък, с доста голямо закъснение, е целенасочената работа с банковия сектор.

Считаме, че банките трябва да видят какво са финансирали. Може би малко от вас знаят, че навремето съдействахме на една банка, дето щеше да дава кредит за ВЕЦ Румянцево 2 и нещо засега няма го тоя ВЕЦ....

Т.е. - като видят какво са финансирали, може да си направят сметката докога ще трае тая Анархия. Със сигурност в рамките на следващата година ще ги разбием - идеолозите на ВЕЦ-овете, МОСВ, БД, НСЗП, ДУВ, РИОСВ, ПУДООС, ИАОС,........ и т.н.
.......Ебаси, понекога ми се сфаща мозъко от тия абревиатури. Илф и Петров ако скиват кво става у тва министерство, напрао ша изгорят оная известна глава от Дванаесетте стола - дето се подиграваха за същата раута на съветския строй..

Чакай че се отклоних.
И така, започваме работа с банките - у нас и в чужбина.
Първата стъпка - пратихме разни данни до разни хора в Европата, които са на нашия бряг на реката - BANKWATCH NETWORK
Те сега - първите резултати:

http://stories.bankwatch.org/troubled-beauty" onclick="window.open(this.href);return false;

http://bankwatch.org/news-media/for-jou ... g-hydropow" onclick="window.open(this.href);return false;

Малко са им постни данните за у нас, обаче тепърва започваме да работиме заедно.
То си е ясно - винаги търси парите!

Cherchez la femme, ли беше, Cherchez l’argent ли ... Абе нещо такова.

Бат Стан да вземе ми поопраи френскийо, че ся съм на английска вълна.
Ако некой познава некой банкер - да свирка!

Поздрави
harizanov
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Дек 29, 2014 8:15 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от harizanov »

Привет,

Аз не мога да окажа кой знае каква помощ, но мога да дам малко информация, която е възможно да намерите за полезна. Занимавам се с медия мониторинг и преводи в чуждестранна фирма и един от главните ни клиенти е ЕИБ. Видях, че се споменава в един от двата материала по-горе, наред с EBRD, като един от главните спонсори на ВЕЦ проекти. ЕИБ е и сред основателите на EBRD и една от най-мощните институции в ЕС. Та, в последно време, те тръбят (а и действат в тази насока) за финансиране главно на проекти щадящи/благоприятни за околната среда, като от скоро огромна част от бюджета им е насочена към точно такива. Провеждат сериозни разследвания на финансирани от тях проекти, за които се смята, че има някакъв проблем (неправилно изпълнение, неблагоприятно влияние на околната среда, измами с кинтите и пр.), защото това може да доведе до големи загуби и за самите тях. Всяко едно споменаване на ЕИБ в медия в държава членка на ЕС достига до високите етажи на банката. Мисълта ми е, че със сигурност няма да навреди и остане незабелязано ако им се пише за този проблем и ако името им по-често бива намесвано. По последното е важно да отбележа, че следят само големите вестникарски издания и почти всеки един информационен уеб сайт, дори и в България. Телевизия и радио - не.

Поздрави,
Жоро
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”