Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Здравей колега,
Благодарности за информацията.

http://www.theguardian.com/environment/ ... ays-report" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.transrivers.org/2015/1609/" onclick="window.open(this.href);return false;

„The Guardian” даже пишат вече какво се случва с ВЕЦ-овете на Балканите...

А и китайци ша ни налазват... Мен ако питат - само те липсват.

А Европейската Банка за Възстановяване и Развитие виновно се оправдава.
Понеже тя е финансирала и у нас - поне каскадата Среден Искър... Нищо че каскадите са забранени, де

Сега пиша втора част на Жалбата до ЕК. Като е готова - ще им я пратя на доста банки да си гледат какво са финансирали.
Особен интерес представлява - кой е финансирал Енергопро при сделката за каскадата Петрохан. Тия като четат ша плачат.

Ако знаеш някои електронни адреси - пусни ги тук, да не ги търсим.
Поздрави
martin_minkovs
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Юни 06, 2013 2:14 am

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от martin_minkovs »

Здравейте колеги, от доста време следя тази тема с инетерес, но едва сега реших да пиша. Казвам се Мартин Стоянов и съм от град Априлци. В река Видима, която протича през градчето ни, имаше доста добра популация на балканска пъстърва, но с всяка следваща година, нещата стават по - зле ( както навсякъде). Факторите са много: липсата на какъвто и да е било морал и етика от страна на риболовците, ползуващи въдици ( понятието- ХВАНИ-ПУСНИ - е пълно табу) ; огромното наличие на серкмета, парашути, ток и т.н. ; тоталната липса на контрол от страна на органите; НАЛИЧИЕТО НА 2 ВЕЦ. Именно заради тях пиша в групата, с надеждата, че ще получа от вас консултация и помощ, които биха ми били много полезни, за да започна някакво деяние, което би облагодетелствало възобновяването на рибното богатство, което реката притежаваше.
Ще ви обясня накратко за двете централи и ако е нужно ще направя обстойни фотографии.
Първият ВЕЦ бе построен преди около 12, 13 години, водосбора му не е голям, но речното корито не се почиства изобщо. Има нещо, което прилича на рибен проход, но не е . . . от там риба не може да преминава. Вместо това, тя се събира на 1,2 вира преди ценатралата, правейки миграцията си към горното течение на реката и бива брутално излавяна с какво ли не. През летните месеци, когато е настъпило маловодието, централата работи, а след нея реката прилича на едно поточе, в което и ръцете не можеш да си измиеш ....
Вторият ВЕЦ функционира от около 5,6 години. Там изобщо не е и правен опит да бъде изграден рибен проход. Водосбора му е огромен за размерите на реката ни, а най - лошото е, че на рибата там й харесва. Лошо, защото през есента бента бе източван 2 пъти. Всичката риба, която бива засмукана от тръбите, бе извадена от " съвестните " работници на съоражението ( бяха ми показани снимки и от двата случая - по близо 15 кофи с кефал, пъстърва, черна мрена).
Аз съм студент, а брат ми ученик, от което се разбира, че нямаме нужния ресурс информация и не сме достатъчно добре запознати със законодателството и произтичащите от него процедури, за да успеем да въздейставаме ефективно на неправомерната работа на централите. Трябва да дадем началото на начинанието си, а до къде ще стигнем ... времето ще покаже, но ще упорстваме докрай.
Поздрави и благодаря на всички, които ще вземат участие.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Здравей колега,
Ние се борим точно срещу такива работи, като тези, които описваш.
Това, което правим, е следното:
Събираме снимки и видео клипове и ги качваме на сайта за наблюдение на ВЕЦ.
Като ги качим - изпращаме сигнал до МОСВ и до Басейновите дирекции.
Обикновено те отиват на проверка и нищо не свършват.
После, като съберем достатъчно такива случаи - правим жалба до ЕК и я пращаме.
Засега не са ни отговорили, но ще ги разглеждат със сигурност.

По-важното е, че вече и държавните органи виждат бруталната истина и съм сигурен, че осъзнават - тия престъпления няма да продължават вечно.

Резултатите дотук:
1. В момента се изготвя Наредба за рибните проходи. Като се направи - всички съществуващи проходи ще трябва да се оправят.
2. Басейнови дирекции Дувнавски район и Източнобеломорски район вкараха в новите Планове за Управление на Речните Басейни забрана за издаване на нови разрешителни за водовземане за ВЕЦ - за реките от списъка в целогодишната забрана.
3. Източнобеломорски район включи и цялата Тунджа и почти цялата Марица в подобна забрана. За Марица ще възразяваме да е цялата, ако ни остане време.
4. Европейската банка за възстановяване и развитие ни отговори, че вече си е ревизирала политиката по отношение на финансиране на проекти, увреждащи околната среда. Понеже ги налазихме доста здраво за каскадата Среден Искър, може би ще се откажат да финансират третия етап от четири ВЕЦ-а, а може би не. Мислят в момента.

Това са основните неща.
Ако ни изпращаш снимки - ще ги качим на сайта и ще пратим сигнал.

Как можеш да помогнеш - виж тук: http://dams.reki.bg/Docs/Help-US

Как да правиш снимки и клипове - тук: http://dams.reki.bg/Docs/Pictures

Това, което искаме, е - пълна забрана за изграждане на нови ВЕЦ и съществуващите - да спазват екологичните норми.
Няма да стане лесно и няма да стане скоро.
Поздрави
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”