Протест за Витоша и за Пирин

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от pitcha »

Здравейте,

Ето сега едно съобщение:
На 11 ноември, сряда, от 18,30 ч на Попа в София, се свиква протест срещу плановете за управление на Национален парк Пирин и Природен парк Витоша.

По една или друга причина, ние се запознахме много подробно с тези планове и писахме възражения срещу тях. Най-основната причина беше, че вече имаме прекалено много снимки от водохващания, след които реките са сухи като барут. Същото е положението и в Рила, даже там е най-лоша работата.
В тия „защитени територии” всъщност положението е много по-лошо, отколкото в останалата, незащитена част от страната.

Допълнително за Витоша се предвижда „цели” 60% да не се застрояват, което значи, че останалите „само” 40% ще се застрояват спокойно.
Това отговаря на ограниченията за плътност на застрояване в населено място, а не за природен парк.

И понеже аз на Витоша съм отрасъл, на мен ми пука какво ще стане с нея.
Всъщност - това е моята планина, а не тяхната, и не ми се иска да я пипат с мръсните си ръце, за да изкарват още и още кинти....

А пък в Пирин на шест години се мъчих да хвана някоя пъстърва в Плакалница на топче хляб и не успях. Това бях научил на Дунава, както и земните червеи, каквито не открих. От тогова не ги мога тия пусти риби и тва си е.
Та и за Пирин ми пука, защото видях преди години как изглежда новата писта с булдозерите преди първия сняг - точно преди да я пуснат. Няма по-тъжна гледка и от тогава спрях да ходя на ски, за да не им пълня гушите и да ги стимулирам.

Който мисли като нас - нека дойде на протеста. Иначе Витоша я чака Слънчев бряг.
Поздрави
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от lusienn »

На Витоша-не може да се застроява,щото е Парк-а и няма пари,дори за подръжката-имаше репортаж,

скоро по телевизията.

Дадоха,къщичката на Совите-което е музей,и пътеката към кумата-такива неща строят,

но нещо повече едва ли.

По скоро-тия с интересите в Банско,няма да построят нищо на Витоша,та скиорите да ходят при тях.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от miro253 »

А как можем и ние да се запознаем с тези "планове"? Кой свиква протеста? И има ли ясни цели? Имам в предвид, че например не ни харесват "плановете", но специално на Витоша и в момента преди изпълнението на тези планове положението пак не е добре? Не можем само да протестираме трябва да имаме и изисквания.

Не се сърди колега, но съОбщението на мен лично ми звучи несериозно макар и да е с благородна цел. Образно казано "Пича ме вика на протест да мрънкам за Рила, Пирин и Витоша".
Аватар
Sorcerer
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 137
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 11:12 am
Местоположение: Бургас

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от Sorcerer »

Каните хората да ви подкрепят срещу : плановете за управление на Национален парк Пирин и Природен парк Витоша...
-Искате да ми кажете, че са се събрали експерти, направили са план за управление на Нац. парк Пирин и Прир. парк Витоша, но вие не сте съгласни защото...

1) защото имате готов алтернативен проект...

2) защото разполагате с експерти в тази област, които откриват сериозни грешки в плановете за управление ...

3) защото сте следовник на някакви зелени идеи, според които трябва да върнем човечеството в мига преди откриването на колелото и да спрем до там...

4) защото не можете да хванете риба ... ?!?!?!
playback
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 12:39 pm

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от playback »

5) Защото искаме да остане някаква природа, чиста от бетон и човешка намеса за децата ни и за техните деца и тн. и тн. Защото не искаме това което се случи на Черноморието, да се случи във Витоша и Пирин. Защото не е редно едни и същи олигарси да ограбват поминъка на местния малък бизнес. И още много защото и защото .....

А горните точки, които си написъл са чист популизъм, който слушахме в края на 90-те и началото на века когато се приемаха ПУП на черноморските общини. Всички видяхме какво представялва крайбрежната ни ивица в момента, и сме "много изненадани" от намаляването на туристическия поток.

Аз лично ще излезна на 11-ти и призовавам хората които не желаят ходенето в планината д асе превърне в някакво бутиково, скъпо занимание с нощувки по 200 лв и карта за лифта по 70 лв. да излезнат и да подкрепят каузата.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от miro253 »

Така е, но аз не искам да виждам Витоша и такава, каквато е в момента, а това до голяма степен е плод на подобни мероприятия. Протести, които само са "проти" или поне за момента е така.
Аватар
Sorcerer
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 137
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 11:12 am
Местоположение: Бургас

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от Sorcerer »

playback написа:5)
.......
А горните точки, които си написъл са чист популизъм, който слушахме в края на 90-те и началото на века когато се приемаха ПУП на черноморските общини. Всички видяхме какво представялва крайбрежната ни ивица в момента, и сме "много изненадани" от намаляването на туристическия поток.
...................
Не приятелю, или имаш аргументи и приказките ти са подкрепени с тях, и тогава избираш точки 1 и 2 или си популист и си избираш точка 3...
Нормалното общуване(спор ,диалог, най- обикновен разговор дори) изключва врякането под прозорците на хората и надвикването...
Аватар
pavre
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 255
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от pavre »

Много ясно, че не трябва да се строи в тези защитени територии, защото печелят шепа хора, а губи цялото общество... Давам за пример вецовете - вода и риба в реките няма - да не би да ви поевтиня тока?! Подкрепям протеста, няма да мога да ида лично, но бих подписал петиция или каквото друго мога да направя, за да спра дебелосерковците да ни лишават от природа!
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от pitcha »

http://news.ibox.bg/news/id_230416330" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от miro253 »

Който се е возил на кабинковия лифт на Витоша може сам да си направи изводите, а като съпоставим, че зад всичко стои "природозащитника" ТОМА БЕЛЕВ /бивш служител на Витоша ски/ http://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti/ ... ki-6045155 работата според мен смърди. На снимките се виждат в делечината доста изсъхнали дървета. Това е район, ударен преди години от як смерч. Години наред стърчаха коренища и какви ли не шубраци там. Аз лично не знам някой да е залесявал там /може на документи :D /. Да има опасност да се разчиси терена и да се появи нова писта, но .........

Не защитавам багерите, но не вярвам и на драсканиците на "природозащитниците". Това е всяка година по това време и не бих позволил да ми се мъти мозъка с подобни "статий".
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от pitcha »

http://clubz.bg/30295-nqkoj_unishtojava ... koj_snimki" onclick="window.open(this.href);return false;
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от miro253 »

Ето една снимка от лятото на въпросния район, но не е снимана през призмата на Тома Белев:Изображение
Някой да вижда нещо залесено или здрава 20 декарова гора, която в момента е убита?
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от lusienn »

И аз ходя често в тоя район,

Има едни коне,които си пасят там.

Гора не е имало,но до пътя имаше,

Пролета нарязани дървета,

Които бурята през февруари събори,

Ако си спомняте ветролома по цялата страна,

Който мина.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от pitcha »

Ето още едно съобщание:
Разгледайте двете снимки внимателно:

Изображение


Изображение

В блиц конкурс за фотографии на тема „Как бихте искали да изглежда Витоша” - безапелационно печели първата снимка. Поздравления за автора.
На второ място с нула гласа се класира втората снимка.

P.S.
Награди:
І-во място - едно Витошко лале в саксия за спомен.
ІІ-ро място - моторен трион - тип бензинопил Хускварна.

Връчване - довечера на протеста.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Протест за Витоша и за Пирин

Мнение от miro253 »

За съжаление нито една от "номинираните" снимки не заслужава каквато и да било награда. Те са резултат то безхаберието на държавата, наглите помисли на "бизнес интересите" на някой, които са обезпечени с действията на техните "природозащитници". Дано повече хора го разберат така, че на връчването на наградата аз лично не бих присъствал.

п.п. Със сигурност в цялата тази действителност има и хора с идеалната цел . Моля да бъда извинен, но само от тях.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”