surfcasting в Гърция

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
lakosste
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Юли 23, 2019 1:46 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от lakosste »

Виждам че темата се е съживила,което ме радва.
Аз преди няколко дена взех монофил на colmic x 5000 .Само ме притеснява че е 0.30.
Нямаше в магазина 600 метра по-дебело.
Трябва ми за две макари.
Първо бях взел едно плетено осем билкови 0.23.
Но нещо не ми вдъхва доверие.Купих го от олх.
Сега едната ми макара е със влакното а другата с монофила.
За шок лидер съм сложил около 10 метра много здрав конец а поводите са ми от флоуркарбон 0.47.
Възелът между конеца и монофила стана добре и реших да изпробвам на сухо дали няма да закача във водачите.
Със 80 грама олово заметнах леко на една поляна до нас и се наложи за затворя скобата че ме достраша да не счупя някой прозорец на блоковете срещу мен.
С една дума съм доволен и с нетърпение чакам да пробвам от брега в Гърция.
Аватар
gembala
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 199
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 12:29 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от gembala »

Здравейте. Запалих се от известно време по сърф кастовия риболов. Изчетох цялата тема, и мисля до есента да направя един оптимален сет от 2 пръчки с подходящи макари, трипод и всичко необходимо. Няколко питания имам към практикуващите.
Кои пръчки са по подходящи, триколенните, или телескопичните?
Загледал съм един модел на trabucco - kronos surfmaster триколенна на 4.20 м. с акция до 200 гр.
Някой има ли впечатления от пръчката?
Гледам, че в магазина този модел се предлага в две разновидности, MN и LC с напълно еднакви параметри като дължина и акция, като не разбирам каква е разликата. LC предполагам, че е Лонг Каст, ама MN какво е? И не са ли всички сърф пръчки Лонг Каст?
Макарите мисля да са също някой модел trabucco байтрънър, като приемам всякакви предложвния и съвети.
Та, това е за сега, ще се радвам на помощ при избора.
Ако дивият свят около нас изчезне, човек ще остане лице в лице сам със себе си!!!
HITMAN
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Апр 02, 2018 10:11 am

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от HITMAN »

Кои пръчки са по подходящи, триколенните, или телескопичните?
И двата варианта стават. Триколенните са по-мощни. Предимството на телескопичните е компактността.
Загледал съм един модел на trabucco - kronos surfmaster триколенна на 4.20 м. с акция до 200 гр.
Някой има ли впечатления от пръчката?
Да, имам такава. Много мощна и здрава, върхът е достатъчно чувствителен за акцията, която предлага. Рибка 100+ грама я усеща без проблем.
Разликата е само във водачите. LC са по-ниски, което ако има водорасли пречи много.
За макари, аз лично ползвам Penn. Имам едно трабуко 8000, което не е лоша макара, но едиствено един заблуден кефал 1 кило го извади като салфетка :)
HITMAN
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Апр 02, 2018 10:11 am

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от HITMAN »

@lakosste
Кой възел ползваш?
Ползвай някой от тези двата.
1. Uni-knot
2. FG-knot
lakosste
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Юли 23, 2019 1:46 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от lakosste »

Не знам как се казват възлите.Гледам по клипове и връзвам.
Сега ще погледна тези които си ми написал какви са.
Благодаря.
HITMAN
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Апр 02, 2018 10:11 am

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от HITMAN »

Готови сме за старт в Събота, само да не ни мине котка път. Ще видим рибите около Катерени как са, след някой ден.

Изображение
Аватар
atillas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 302
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 9:24 am
Местоположение: Sofia

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от atillas »

1000n написа:
rokopapa написа: Здравей колега.
Каква дебелине е влакното?
Благодаря.
За различните видове риболов е различна дебелината, разбира се. С воблерите ползвам 0.40 и 0.37.
Но принципа за ползване на различните видове влакна е добра идея да се спазва, защото разликата на моменти е драстична, т.е. при едни и същи воблери - оцелиш ли подходящото влакно може да имаш удари почти на всяко хвърляне, а объркаш ли влакната може да не видиш риба и цял ден! Пак казвам в един момент монофилните влакна са най-добри - когато няма пряка светлина; евтини ФК-влакна са най-добри, обикновено, когато има слънце, но е ниско над хоризонта; а скъпи фк-влакна обикновено за пъстървови риби или сьомга са най-добри, когато слънцето е високо, т.е. около обяд или пък през нощта.
Наслука! :)
някакво обяснение ще ми е интересно да чуя защо през нощта са най-добри скъпи фк , особенно да кажем в безлунна нощ
HITMAN
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Апр 02, 2018 10:11 am

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от HITMAN »

Винаги е добра идея да се ползва качествен ФК. Без значение, им а ли луна, слънце ..
Един път се подлъгах да си купя китайски евтин ФК, 0.32 5КГ тегло, дрън дрън късаше се като луд по възлите на около 3КГ. Пробвах Uni, осмица, паломар, стандартен възел, все на около 3КГ се предаваше на възела.
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от 1000n »

atillas написа:
1000n написа:
rokopapa написа: Здравей колега.
Каква дебелине е влакното?
Благодаря.
За различните видове риболов е различна дебелината, разбира се. С воблерите ползвам 0.40 и 0.37.
Но принципа за ползване на различните видове влакна е добра идея да се спазва, защото разликата на моменти е драстична, т.е. при едни и същи воблери - оцелиш ли подходящото влакно може да имаш удари почти на всяко хвърляне, а объркаш ли влакната може да не видиш риба и цял ден! Пак казвам в един момент монофилните влакна са най-добри - когато няма пряка светлина; евтини ФК-влакна са най-добри, обикновено, когато има слънце, но е ниско над хоризонта; а скъпи фк-влакна обикновено за пъстървови риби или сьомга са най-добри, когато слънцето е високо, т.е. около обяд или пък през нощта.
Наслука! :)
някакво обяснение ще ми е интересно да чуя защо през нощта са най-добри скъпи фк , особенно да кажем в безлунна нощ
Аз ловя в близост до населени места, пристанища и т.н., където осветлението от лампи и прожектори през нощта е причина монофила да блести, както блести по обяд в безоблачен ден от слънчевата светлина. Наслука на всички! :)
tdk71
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:36 am

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от tdk71 »

Благодаря на всички колеги за темата
Да попитам плетено влакно ли е по удачно за дъно или монофил
Повода е ясен
Флуоро
vanhallen
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2016 9:40 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от vanhallen »

tdk71 написа:Благодаря на всички колеги за темата
Да попитам плетено влакно ли е по удачно за дъно или монофил
Повода е ясен
Флуоро
Колега прочети от началото темата, колегата hris47, е описал всичко подробно за сърфкастинга, и мисля че ще получиш отговор на всичко
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”