Риболов на Дорадо на Халкидики

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Станимир Бегов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Вто Авг 11, 2009 11:24 am
Местоположение: Хасково

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от Станимир Бегов »

Аз изчаквам 30-40 секунди.
Аватар
lisygera
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Нед Юли 08, 2007 9:44 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от lisygera »

Благодаря.
от страх файда няма
dbc
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Сеп 19, 2009 10:17 pm

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от dbc »

Здравейте, ето една статия за риболова на Дорадо писана от мен в блога ми, като наблюденията ми са основно от риболовни излети на Халкидики.

Понеже много обичаме риболова, а каяците ни помагат да сме още по-близо до водата, пиша тази кратка статия за една от най-красивите риби Coryphaena hippurus или както я наричаме в България - дорадо, в Гърция - кинигос (ловец), а на Хаваите - махи-махи. Последното наименование е възприето в по-голямата част от западния свят. Семейството на Coryphaena се сътои само от два вида, от които нас ни интересува по-големия и срещан в нашата южна съседка - Coryphaena hippurus. Другият вид Coryphaena equiselis обитва тропични и субтропчни морете, расте значително по-бавно и не достига размерите на големия си братовчед. Освен това е хващан изключително епизодично в Средиземно море и шанса да бъде уловен през лятната ни ваканция в съседна Гърция е много малък. Интересното за дорадото е, че това е най-бързо растящата риба в света, като е разпространена в почти всички морета и океани в тропичните и субтропични зони. Изключително бърза пелагична риба обитваща горните слоеве на водата, която предприема дълги миграции в преследване на храната си. Както писах по-горе рибата е изключително бързо растяща и при подходящи условия за 4 години, колкото е максималната продължителност на живота и, достига максимално тегло от около 35-40 кг. Това означава, че рибите, които ловим обикновено през ваканциите си през август и септември в северна Гърция са бебета и младежи, макар да имам познати, които през лятото на остров Лимнос уловиха две риби по около 150 см дълги всяка без въдици. Рибите били влезнали в големия плитък залив в източната част на острова и загубили ориентация и излезнали почти на брега, където били уловени с голи ръце. Това е късмета на начинаещия. Има един докуметиран случай за дорадо, което е отглеждано в плен с постоянен достъп до храна и когато умира след 18 месеца, което е година и половина, то вече тежи около 31 кг. В басейна рибата е пусната с тегло окло 0,7 кг, което означава, че е качвала по около 1,7 кг на месец. Разбира се в природата рибата няма достъп до храна постоянно, но горния пример дава представа за скоростта на разтеж на рибата. По мои наблюдения в севверна Гърция обикновено рибите се движат в стадо от по две-три до няколко десетки, като приближават брега по времето когато това прави и заргана, за да хвърли хайвера си. Това обикновено става от средата на август до средата на септември, но разбира се зависи от температурата на водата, но като цяло ми се струва, че се измества все повече към средата на септември. Може би наистина има глобално затопляне и това се торазява на поведението на рибите. Често рибите се движат и с други хищници, като маятико и паламуди. Неведнъж съм наблюдавал няколко дорадо в комплект с още две-три маятоко да преследват примамката ми, както и уловен паламуд да бъде следван от дорадо. Има много начини за риболов на дорадо, но на мен любимия ми е на повърхностни примамки. Обичам да наблюдавам атаките на рибата. Това е една от най-красивите риби, която за съжаление губи цвета си за секунди след изваждане от водата. Най-мързеливия и един от най-успешните начини за риболов на дорадо е на жив зарган. Отдавна не съм го практикувал поради няколко причини, като едната от тях е, че е прекалено статичен. Другата причина е, че се нуждаете от жив зарган, а много често на местата където захожда дорадото е изключително трудно да хванете такъв. Освен това заргана в никакъв случай не бива да е голям, защото размера риби, които обикновено ловим в края на лятото в северна Гърция е до максимум 2 кг, а независимо, че е страхотен хищник, дорадото предпочита малки рибки за жертва, защото има сравнително малка уста. Правил съм опити с различни по големина изкуствени примамки и за мен най-голям ефект имат малки примамки от порядъка на 6 см. Атаките са много по-безкомпромисни и напразните удари почти липсват. Разбира се успеваемостта зависи и от активността на рибата, която е много трудно да се предскаже. Имал съм дни, в които на каквото и да хвърля, рибите удрят безкомпромисно и други, в които вяло следват примамката на един метър или пък изобщо не я поглеждат. Едно е сигурно, видите ли заргана да лети, значи дорадото е активно и ако хвърлите подходяща примамка, веднага ще последва удар. Много добри за мен примамки са малки силикони с вградено утежднение с опашка тип шад. Често ги ползвам самостоятелно или когато гоня далечина, в комбинация с бомбарда (сбирулино). Когато използвам бомбарда шадовете, може да са и без собствено утежнение. Когато позлвам бомбарда, предпочитам белия цвят (виждам го най-добре в морето) и използвам по-дебели влакна, например плетено от порядъка на PE2 и флуорокарбонов лидер от порядъка на 0,4 мм. Даже още по-добре е за лидер да се ползва качествено морско монофилно влакно 0,3 мм. Монофила при една и съща дебелина с флуорокарбона има доста по-висока якост на възли. Бомбардата обикновено е с тегло около 40 гр. Когато използвам самостоятелно утежнени силикони, използвам доста по-фини такъми поради факта, че за да бъде заметната такава малка и лека примамка, влакното не бива да е много дебело. Воденето на примамката независимо с или без бомбарда е бързо и по повърхността, така че примамаката да подскача. Дорадото се храни изключително в повърхностния слой и има изключително изострен слух за плясъци по водната повърхност. Риболова с бомбарда има едно голямо предимство и то е, че бомбардата издава доста по-силни звуци подскачайки по повърхността и привлича рибите към себе си (имам немалко удари и по самата нея), т.е. тя действа като примамка към по-малкия силикон и като добавим и далекобойността и на бомбардата, шанса за улов на риба се увеличава значително. Ако успеете да я заметнете на 70 метра навътре, теоретично би могла да привлече риба намираща се на още 50 метра навътре. Докато с малките силикони, замятания на повече от 25 метра са постижение и понеже са по-тихи, ще привлекат риби намиращи се доста по-близо тях. Ако заметнете на 25 метра, теоритично ще можете да привлечете риба, която се намира на още 15 метра навътре. Не се притеснявайте да слагате малки примамки при риболов на дорадо, това е ключа към успеха. Има един още по-успешен начин на риболов на дорадо и той е с бомбарда и филе от зарган. Докато понякога, макар и рядко дорадото не атакува дребни силикони, почти не съм имал случай на подминаване на филето от зарган. Единствения недостатък на този вид риболов е, че трябва да имате филета от зарган, което аз лесно решавам с една малка хладилна чанта, в която взимам няколко опашки от зарган, разбира се с достатъчно лед. При правилно отрязано и поставено на куката филе от зарган, могат да се направят стотина мятания без филето да бъде загубено. Хубавото на този тип риболов е, че дори при неособено активни риби, които гонят, но не удрят, при спиране на проводката, и бавно пропадане на филето, активира рибите да го вземат. Докато, ако имате силикон за стръв, при спиране на движението, обикновено рибите губят всякакъв интерес. Куката е желателно да бъде не много голяма, предвид това, че рибите, които се ловят не са особено големи и че филетата, които се ползват са около 6 см дълги. Колкото и неплашлива риба да е дорадото, все пак една голяма кука често може да го откаже да налапа стръвта. Относно въпроса за мястото, където трябва да търсим тази красива риба, отговорът е навсякъде. Това е риба, която е в постоянно движение и покрива огромни разстояния в търсене на храна, така че ако сезона е подходящ, можете да я намерите на пристанища, скали или плажа. Разбира се, по-често можете да очаквате да мине пасаж от дорада на места, където има малки рибки. Забелязал съм, че в дълбоки води рибите обикновено са по-смели и кълват по-активно, но и това правило има изклкючения. Важното е да знаете, че ви чака един много динамичен риболов с многоборойни замятания и дай боже незабравими удари. В общи линии не бива да се спира със замятанията, защото дорадото минава и заминава и ако примамката ви не е във водата, ще трябва да чакате следващ заход на риби. Като цяло има ли риби, ще има и удари и улов. Имал съм дни с по хиляда замятания, от които само в рамките на час-два по седем-осем удара и толкова извадени риби, а през останалото време нищо. Имал съм и дни в които на едно и също място в два последователни дни, имам коренно различни резултати. Все пак има някаква закономерност и тя е, че при спокойно, слънчево време без вълни е по-вероятно да има заходи на дорадо към брега. Обратното, при вълни и силен вятър, дорадото не наближава брега често. Държа да кажа, че това са мои наблюдения за района на северна Гърция и разбира се, че всяко правило си има изключения. При риболов на дорадо, а и на всякакви пелагични риби, които са доста бързи и са свикнали да гонят бърза плячка, препоръчвам да се използват макари с по-голямо предавателно число или така наречените бързооборотни макари. При тях с един оборот на дръжката, бигела прави повече обороти от обикновената макара и така намотава повече влакно на шпулата. Препоръчвам макари, които при един оборот на дръжката обират поне около един метър влакно, за да се намали умората причинена от бързото въртене на дръжка, което съчетано със стотици замятания и обирания могат да причинят и травми (личен опит). Друго, което искам да спомена е относно мита, че ако задържите една от уловените от стадото риби във водата пред вас, ще можете да изловите останалите. Това до някъде е вярно, но не съвсем и не винаги. Вярно е че част от стадото следва уловената риба до брега, но обикновено рибите са много подозрителни и не се нахвърлят върху подадените примамки. Има една теория, че дорадото комуникира посредством окраската си с останалите членове на стадото. И наистина съм забелязал, че обикновено уловената на въдицата и все още неизвадена риба има доста по-светъл цвят от останалите, които я следват, което ме навежда на мисълта, че изсветляването на цвета е в резултат на стреса и това може би предупреждава и останалите риби за вероятна опасност.

Статията се намира тук https://10t-leisure.com в секция БЛОГ (не слагам целия линк, че е адски дълъг и ще заеме половин страница), като ще се постарая скоро да я ъпдейтна и със снимки. Дано съм бил полезен.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от G.Petkov »

Прочетох с интерес написаното.

Винаги е добре, когато хората споделят.

Поздравления, колега ! :D
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от Диканаров »

Една наистина стойностна статия, каквато скоро не съм чел тук! Поздравления колега! Ще се радвам да прочета и друго ваше мнение, описание или споделено наблюдение! Аз съм прекарал много години по северно африканският бряг, като там станах и харпунджия. У нас с харпун бях удрял по една дизгия попчета по плитките скали, а там нещата са съвсем други. И като разнообразие на обитателите, като соленост и температура на водата, видимост и т.н. Наименованията на рибите ги знам по арабски, като често те са от поарабчени италиански думи. Там дорадо наричахме едни вретенообразни стадни риби по 1-1.5 кг. с златисти ивици от главата до опашката, които обаче бяха тревопасни! При удар на стрелата в корема обикновено изскачаха черва, като агнешките и пълни със смляни водорасли. Бяха обаче с невероятно нежно и вкусно месо, което не миришеше на скумрия, сардина или сафрид. Ще се радвам, ако можете да постнете снимки на рибите, които хващате на бомбарда. Явно са нещо съвсем различно! Нямам опит с въдица в Гърция, въпреки, че съм я обходил цялата, като съм бил с маска и шнорхел и кука за октоподи. Сега съм от март до ноември на колибата си и нямам тези възможности да пътувам, както преди, когато работех, но с голямо удоволствие чета такива постове, като вашия, вадя си албумите и разглеждам трофеите и се пренасям отново в "онова" море, но само мислено!
Благодаря много за удоволствието!
П.С. И аз имах един път случай, като този който описвате за хванати риби с ръце в морето. Бяхме четирима колеги със семействата ни на един залив защитен от риф. Имаше течение, което бе покрай брега , породено от приятен вятър вкарващ вълнички в пространството между брега и рифа.В единият край на залива ставаше обръщане на течението и то тръгваше обратно покрай рифа. Точно на това място ловяхме нагазили до коленете с въдици и ловяхме риба наричана "мър-мър". По едно време един от нас, за съжаление вече не е жив извика, че някаква риба се бутала в краката му. Тогава с друг наш приятел погледнахме и видяхме риба около лакът на дълбочина една педя. Успяхме да я изхвърлим на пясъка с ръце и бяхме всички шокирани. Това бе средиземноморска пъстърва. С петната и мастната перка. Чувал съм , че има и черноморска такава, но не съм никога виждал дори и нейна снимка.Рибата си бе с отлични вкусови качества и бе изядена на скара, колкото всеки да опита.
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Риболовец Гб
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Чет Сеп 30, 2010 3:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от Риболовец Гб »

Поздравления за споделеното! С любопитство чакам снимки и на монтажите.
Съдбата рано ни излъгала,
живота сграбчил ни отвред
и х*й подложил ни на ъгъла,
за туй вървим с г*за напред.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”