Риболов на Дорадо на Халкидики

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
ttoonneettoo
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 8:27 am
Местоположение: София

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от ttoonneettoo »

Понеже темата съм направил за риболов на Дорадо споделям от вчера една хваната от баща ми хубава риба на Ситоня, стръв е сложил голям зарган, монтажа е на тапа. Аз също бях по втория ръкав но нямах слука на изкуствените примамки на Дорадо, но пък хванах много добри паламуди и едно тонче. Октомври ни зове :)
IMG_5712.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от G.Petkov »

Предварително ще спомена, че бях само зрител на това шоу - риболов на дорадо ! :D

Ходих в Гърция на Ситония и между другото отидох на едно пристанище да похвърлям за зарган.
Заварих едно семейство от Пловдив и се разговорихме.
Колегите споделиха, че ловят успешно дорадо на зарган.
Имаха две въдици във водата - една на тапа и една свободна, на жив зарган.
Докато си приказвахме последва атака на риба, изглежда ей така,





Изображение





Обърна се под водата едно хубаво дорадо и след кратка борба се откачи.

Напълно загубих интерес към друг риболов и се загледах в уменията на двамата млади мъже, които се оказаха братя.

След няколко минути отново се появи ято дорадо и този път рибата бе извадена на понтона.

Взеха да приижда и още риболовци, общо бяха седем.
Пет ловяха на воблери, трима на жива стръв.

Ятата дорадо бяха обезумели и атакуваха зарганите дори между закотвените лодки.
Водата се пенеше непрекъснато и зарганите летяха във въздуха. :rolleyes:
Екшънът стана пълен.
Сякаш гледах филм по National Geographic.

Проблемът бе в стръвта - всяко зарганче означаваше атака на дорадо,
Ако се откачи, удряха втори, че и трети път ! :rolleyes:
Двамата братя имаха сериозно подкрепа от баща си, който им носеше редовно зарганчета. :D
Скоро единият от тях забоде хубава риба между 2 и 3 кг направи истинско шоу, дълго води рибата, която пък водеше след себе си още по 2,3 и повече дорада.
Идеята бе другия брат да пусне такъм до тях и то наистина се случи.
Вече се вадеха две риби едновременно. :rolleyes:




Изображение




Изображение




Изображение




Беше удоволствие да гледам небрежната артистичност на двамата братя. :D

Вече ми бяха казали, че са се наловили и сега вече е дошъл момента на забавлението.
Като резултат - едната риба се откачи , а другата прегриза повода.
Категорично отказаха да ползват кеп.

Третият риболовец на жива стръв закачи едно дорадо на сардина, но бързо го изтърва.
Синчето му хвана едно зарганче и мигновено последва удар, рибата се самозасече,
Скача, скача, пък се откачи.
За късмет зарганчето остана на куката и след 20 секунди последва нов удар, човека засече и придърпа дорадото до понтона.




Изображение





Обаче рибите бяха мощни, забиваха и теглеха по много аванс,
А на снимката се вижда и въжето, крепящо понтона.
Дорадото мина под въжето и колегата извади претъркано влакно.
Да кажа, че бе силно разочарован, ще е малко ! :D

Стана време да се прибирам за вечеря, въпреки че най-интересното предстоеше ! :wink:

До момента имаше две извадени риби,
Двамата братя - една, и един гръцки спинингист извади едно дорадо и откачи малко тонче.

Братята ми подариха тяхната риба, която с удоволствие изядох в София ! :D




Изображение




Догодина смятам и аз да се пробвам в този много, ама много емоционален риболов ! :D
Разбира се, ако Посейдон ми прати такива риби ! :wink:
bantumi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 694
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 3:47 pm

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от bantumi »

Преживях същия екшън, само че на изкуствени примамки преди няколко дни на Лефкада! Само използвайте кепове, че воблерите и куките са много опасно нещо, изпитах го на собствен гръб!
Вчера кълвеше,днеска не ще!
kslanch
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2014 3:25 pm

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от kslanch »

Браво, колега много хубав репортаж. Ако не е тайна, къде по-точно се разигра споменатият екшън?
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от G.Petkov »

Пак ще напомня, че бях само зрител.

Ако някой от участниците се разпознае - нека сподели той.

Когато се включа равностойно в този риболов, тогава ще изпиша точно местата. :wink:
kslanch
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2014 3:25 pm

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от kslanch »

Жалко, опитвам се да си организирам излет след две седмици за риболов на Дораде и такава информация би ми била от помощ. Но май ще трябва да откривам сам топлата вода. Е, понякога това си има и предимства - откриват се нови места и неподозирани възможности. Все пак, благодаря за репортажа - много е мотивиращ. :fishing1:
Поздрави!
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от баш_майстора »

kslanch написа:Жалко, опитвам се да си организирам излет след две седмици за риболов на Дораде и такава информация би ми била от помощ. Но май ще трябва да откривам сам топлата вода. Е, понякога това си има и предимства - откриват се нови места и неподозирани възможности. Все пак, благодаря за репортажа - много е мотивиращ. :fishing1:
Поздрави!
И тук във форума и в морските групи във ФБ е пълно със снимки на уловени риби от Албания до Тасос, т.е. в момента дорадо има из цяла Гърция. Ако сега ти кажа че преди седмица в точка А към уловил риба, на примамка Б, сметни си каква е вероятноста и ти да го направиш след още две седмици. :lol: Не искам да обидя никого, но е глупаво и безмислено постоянното подпитване "Къде я хвана тази риба?". Рибите са в постоянно движение, така че търсете не къде някой е хванал, най-малкото, че по известните места вероятността освен теб да има още 2-3 коли народ и след съответната джабала, която ще вдигнете, никой нищо няма да хване, а търсете характерните места за съответната риба. Ако си наясно на какво място би могла да се лови въпросната риба, ще отидеш някъде, където няма да има хора и където вероятността да хванеш е много по-голяма, защото рибите няма да са толкова наплашени. Така, че не се оплаквайте, че трябва да откривате топлава вода, а го направете ваша цел и гарантирам кефа ще бъде в пъти по-голям! Наслука!!! :D
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
kslanch
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2014 3:25 pm

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от kslanch »

Мерси Майсторе,
Напълно споделям мнението ти. Просто не познавам крайбрежието на Ситония и се опитвам да планирам къде да отседна. Но всяко нещо си има пръв път, пък и във форума има доста информация по въпроса. А като се върна ще споделя.
На слука и на теб!
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от баш_майстора »

Отваряш Гугъл мапс и търсиш скали вдадени във водата и плажове, на които няма много народ. Дорадото е плашлива риба и обикновено не се появява на места с много народ и шум. То това принципно са местата, предпочитани от повечето хищници, които се опитваме да ловим из гръцко. До всяко гръцко село на Халкидики има поне 5-6 места, отговяращи на горните критерии. Останалото е търпение и маааалко късмет. ;) В момента където и да отидеш, все има вероятност да хванеш, което не означава, че задължетилно ще хванеш! :lol: За след две седмици... Божа работа! :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
bantumi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 694
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 3:47 pm

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от bantumi »

баш_майстора написа:Отваряш Гугъл мапс и търсиш скали вдадени във водата и плажове, на които няма много народ. Дорадото е плашлива риба и обикновено не се появява на места с много народ и шум. То това принципно са местата, предпочитани от повечето хищници, които се опитваме да ловим из гръцко. До всяко гръцко село на Халкидики има поне 5-6 места, отговяращи на горните критерии. Останалото е търпение и маааалко късмет. ;) В момента където и да отидеш, все има вероятност да хванеш, което не означава, че задължетилно ще хванеш! :lol: За след две седмици... Божа работа! :roll:
Не съм съгласен, че дорадото е плашлива риба. Започне ли да се храни взема всичко и не се притеснява от хора и лодки.
Вчера кълвеше,днеска не ще!
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от xoxo »

Риболова на дорадо е спецефичен - трябва да се намери и улучи момента когато се храни. тогава углупява и налита на всичко което се движи и мърда - дори кука с закачено парче плат е ефетивна. не случайно на много места по света я наричат не дорадо а делфин - dolphin fish.когато не се храни хващането и по скоро случайност и късмет - ще обикаля и плува около примамката без да и посяга. тя е стадна риба и когато тръгнат да се хранят подгонват и заобикалят пасажите от дребна риба , тогава не вижда и не се плаши от нищо.
dbc
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Сеп 19, 2009 10:17 pm

Re: Риболов на Дорадо на Халкидикд

Мнение от dbc »

Здравейте, тази година по-късно дойде рибата и едва в последните дни на почивката започнах да ловя, както с вижда от последните ми постове. Затова реших да повторя за няколко дена. За съжаление нямах с какво да снимам, но риба определено имаше. Първия ден беше неделя и беше бъкано от хора, но на моите скали нямаше никой. Отидох доста късно и започнах да мятам. Тук е времето да спомена, че след дългогодишни опити съм установил, че най-оптималния начин за риболов на дорадо според мен е същия както за риболова на зарган, а именно с плуваща бомбарда, като разликата е единствено в скоростта на водене, която трябва да е много висока. Такава, че бомбардата да пори повърхността и да вдига много пръски, а отзад филето да се гмурка и показва над повърхността все едно подскача рибка бягаща от хищник. Бомбардата я виждат отдалече и ги привлича с плясъка си и като наближат атакуват филето зад нея. Така може да сте сигурни, че има ли преминаващи риби в радиус от 500 метра, задължително ще ги привлечете. Другата разлика е разбира се е по-грубия такъм, по-голяма кука и по-дебел флуорокарбонов повод. Освен това филето трябва да е на не повече от 80 см зад бомбардата, защото когато повода е по-дълъг, понякога рибите не виждат стръвта, а преследват бомбардата, докато филето си плува зад тях. Филето в никакъв случай не трябва да е голямо (5-10 см). Има три причини. Едната е, че с голямо филе се замята значително по-трудно, дистанцията на замятане се намалява и често се оплита. Втората причина е, че при по-малко филе дорадото атакува много по-смело и го налапва цялото. При по-големи филета често има удари с отмъкване на филето, без закачане. Третата причина е това, че лесно си намирате стръв. Не е необходимо да ловите заргани на място. Знаете какъв ад е когато на мястото, където ловите дорадо да няма заргани, а обикновено е така, заргани се покрива при пеисъствие на дорадо. Има и още една много важна причина - кефа, почти всички атаки ги виждаш. Та след започване на риболова към 13.00, до 14.00 нямах нито едно подгонване, което означава, че не са минавали наоколо. Около 14.00 дойдоха първите риби. Появиха се когато вече бомбардата беше на 2 метра от брега и просто спрях да обирам. Веднага едното от двете, за мой късмет по-голямото, атакува и налапа. Засякох и в момента в който започна борбата от залива около мен започнаха да идват още риби, сигурно събрах 20 парчета. Тогава се усетих, че си бях забравил канджата в колата. Рибата беше около 70-80 см и не можех да я вдигна с въдицата, още повече, че бях с ултра лайт такъм, скойто ловя заргани обикновено. Накрая разбира се ми се прекърши въдичката и извадих рибата с половин въдичка. Бях си взел и една къса спинингова въдица, която оборудвах с бомбардата и продължих с нея. В рамките на следващия час имах общо още 5 удара, като извадих само още една риба от същия калибър, две риби докарах до скалите, но поради липса на канджа едната се откачи, а другата ми скъса докато ги дърпах и имах и още един удар на риба, която се откачи навътре още в началото на борбата. Хубавото беше, че тази година повечето от рибите са по-големи от това, което ловихме миналата година. Последва час затишие и аз си събрах багажа, като си казах, че на другия ден ще отида по изгрев и ще си направя големия кеф. Да, ама не. След тежка вечер едвам станах и то с голямо закъснение и установих, че съм си изхвърлил плика с филета от зарган наловени и филетирани предвидливо предишния ден. Бях го сложил в хладилника и по незнайни причини съм го почистил. Отидох да ловя заргани и изгубих час докато хвана три заблудени риби. Филетирах ги, сложих ги в хладилната чанта и газ към мястото ми. Спях на 15 км от там, та загубих още 30 минути в каране и още 20 в ходене. С първото хвърляне атака на две риби, но този път ми удари по-малката. След канджосването на третото хвърляне последва още една атака на по-прилична риба, която се откачи в краката ми. След това 2 часа нищо. Последваха две малки тунакита. Атаката им е страхотна, просто виждате как зад филето ви става една V-образна вълна и последва як удар. След това дълго време нямаше никакви атаки и отново събрах багажа и се прибрах да лекувам махмурлук и слънчев удар. На третия ден късмета ми изневери, независимо, че отидох по-рано. Отново с първото хвърляне хванах едно дребно дорадо, но след това с часове не се появиха отново, а и когато се появиха беше само веднъж и бяха много предпазливи и за кратко ми подгониха, но не удариха. Подозирам, че причината е, че на около 200 метра навътре на няколко пъти скача нещо голямо. За съжаление нито веднъж не гледах в посоката
, когато скачаше и не успях да видя каква риба е. Последва един огромен зарган колкото ръката ми и нищо повече. Реших да опитам отново риболова на който имах успех със синагридата отпреди седмица и сложих рапалата. На третото хвърляне след потъване на воблера до дъното и започване на обирането имах страхотен удар. Беше риба с размер какъвто до сега не бях улавял. Последва доста дълга борба, в която успявах в общи линии да не позволя рибата да изтегли повече влакно отколкото беше дистанцията на която удари. Имаше пориви при които изтегляше 10-20 метра влакно, които аз успявах да обера. При едно от потеглянията навътре изведнъж линията олекна. Помислих, че съм скъсал, но се оказа, че рибата се е откачила. Последва скубане на коси, треперене на мартинките и още час безрезултатни хвърляния, като по едно време смених воблера с един джиг, за да постигам по-голяма дистанция, защото с воблера я стигах 40 метра, я не. На него хванах един дракон през средата на тялото и това беше всичко. След тази случка смятам догодина да поизоставя риболова на дорадо и да наблегна на риболов с изкуствени примамки близо до дъното. Не съм голям фен на железата наречени джигове, защото до сега нямам удар на тях, докато при риболова с потъващия xxx-rap имам една хубава синагрида и един зверски удар. Единствения проблем на воблера е малката дистанция на хвърляне и бавното му потъване до дъното. Сега издирвам подходящ още по-бързо потъващ воблер. Леле, голямо писане падна.
rasper
новобранец
новобранец
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 4:32 pm

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от rasper »

Преди 10 дни, Ситония, жега.
Тролим, риба няма, някакви малки туначета, 1 на ден, скука, само се радваме на хубавото време.
Пробвам някаква нова примамка наподобаваща малък калмар и от 1 метър я гледам как се движи, интересно, и изведнъж две дорадота, дойдоха и те да видят как се движи.
Ние в лодката парализирани!
След малко още 2, след малко още 3, е не!
Колегата си държи една примамка непусната, на 1 метър във водата, "окото" така му казваме, ама ние е хванало равновесието. И идват нашите и един от тях от 10 см го гледа и го мирише 10 секунди и ния се молим, хапни го де!
И се започна, разтреперани, какво да хвърлим, този, онзи, е не ще и не ще.
След това имаше много анализи, какво трябваше да направим ама следващия път.
Наслука на всички!
Аватар
rosboz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 359
Регистриран на: Нед Юли 23, 2006 7:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от rosboz »

Отново е есен и е време да се хване дорадо.

Въдиците са заредени в очакване да хвана зарган за стръв.

Изображение

Изображение

Изображение

Истинска мъка е с този зарган , трябва ми по час , два да хвана един два.

Но упоритостта ми е възнаградена - поредното дорадо отново е в ръцете ми.

Изображение

Изображение

Но в цялата суетня и еуфория следва удар и на другата тапа и пръчката излетя в морето .

Та резултата за този ден е изравнен Дорадо: Rosboz 1:1
ski today
work tomorrow
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Риболов на Дорадо на Халкидики

Мнение от G.Petkov »

rosboz написа: ............................

Но в цялата суетня и еуфория следва удар и на другата тапа и пръчката излетя в морето .
Та резултата за този ден е изравнен Дорадо: Rosboz 1:1


Поне охлабен аванс нямаше ли на тази пръчка ? :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”