За лефер в Гърция(спининг)

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от smel1968 »

hasinto-ето това е правилна насока.В началото исках да кажа,че 170-200 лв. не стигат за оборудване.Малко не съм съгласен с макарата в този клас-бих взел на същата цена и с един лагер повече/където трябва/ тази-тоест имам я отдавна и си работи чудесно-4000 размер.
>>>http://www.aliexpress.com/item/2016-new ... c85d8f1472
А ето и твойта-чисто нова за 92-93 лв.-не бих заложил на 2-ра упутреба за 7-8 лв разлика в цената.
>>>http://www.aliexpress.com/item/100-SHIM ... 1dcdd28251
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Аватар
hasinto
новобранец
новобранец
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Авг 06, 2011 1:07 pm
Местоположение: София

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от hasinto »

Здравей колега.
Абсолютно съм съгласен с теб.
За макарата имах в предвид , че трябва да е размер 4000 за спининг , да е бързооборотна и да е подготвена за морската вода . А това , че съм дал пример със Солстейдж,просто такава съм ползвал от ниския клас и съм много доволен.В същия ценови диапазон има и много други макари , част от които също ми минаха през ръцете . Проблемът е , че просто не стават за този вид риболов . Без да споменавам марки и модели , няколко ми се разпаднаха в ръцете . Просто не всяка макара може да издържи тези километри,които им се въртят..
Сега в момента въртя чисто нова Екзейдж 4000 и съм отново много доволен . Вече е и обловена , така че тепърва ще ги започвам гадинките :D
Желая на всички ви слука и все големи :fishing6:
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от smel1968 »

hasinto написа:Здравей колега.
Абсолютно съм съгласен с теб.
За макарата имах в предвид , че трябва да е размер 4000 за спининг , да е бързооборотна и да е подготвена за морската вода . А това , че съм дал пример със Солстейдж,просто такава съм ползвал от ниския клас и съм много доволен.В същия ценови диапазон има и много други макари , част от които също ми минаха през ръцете . Проблемът е , че просто не стават за този вид риболов . Без да споменавам марки и модели , няколко ми се разпаднаха в ръцете . Просто не всяка макара може да издържи тези километри,които им се въртят..
Сега в момента въртя чисто нова Екзейдж 4000 и съм отново много доволен . Вече е и обловена , така че тепърва ще ги започвам гадинките :D
Желая на всички ви слука и все големи :fishing6:
Да-Екзейдж 4000 си е много добра-дано да ти извади много риби.Аз сега ползвам новия-STRADIK FK-5000-обловен,и даже след 3-4 дена пак зминавам за Гръцко-ако имам късмет да хвана още нещо.
>>>http://fish.shimano.com/content/sac-fis ... radic.html
И това е другата грешка на начинаещите спинингисти-започват с нещо евтино,после нови пари за среден клас и после още повече пари за висок клас оборудване.Затова исках да му кажа да започне поне със среден клас-иначе само разходи.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2100
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от баш_майстора »

smel1968 написа: И това е другата грешка на начинаещите спинингисти-започват с нещо евтино,после нови пари за среден клас и после още повече пари за висок клас оборудване.Затова исках да му кажа да започне поне със среден клас-иначе само разходи.
И си прав, и не си съвсем прав. :wink: От една страна купуването на по-скъп такъм предполага по-дълга и безпроблемна експлоатация, но пък от друга страна даването на повечко пари от начинаещ, също не е оправдано. Не веднъж съм бил свидетел на хвърляне на доста пари от човек, които си няма почти никаква идея от конкретния вид риболов, в последствие се оказва, че "това не е моя риболов" и се капочват едни мъки с разпродаване на почти нови неща, които така или иначе няма да се ползват и трябва да се махнат за да не събират прах в гардероба. :DВ същото време, твърде евтиния и неподходящ такъм е в състояние да откаже и най-големия ентусиаст... абе тегаво е да си новобранец! :lol:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
NIP
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Авг 14, 2011 6:40 pm

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от NIP »

хубаво сте писали колеги но не винаги скъпото е гаранция.
Случи се в Гръцко /само там ходя от над 18 годин/
Да наблюдавам "космически" оборудвания и почти нулев резултат.
Хващал съм сносни риби-5-18 кг на "воблер" от 4 лв китайски с стъклопластова пръчка за 22 лв и макара 16 лв..
хвърлял съм на "дъно" случайно влакно навито на шише..и съм вадил
ама там е друго морето..и има още места не налазени от българи..

борбата на търговците със здравият разум на клиентите е сурова.

на Дунава като дете ловяхме по няколко кг. риба на т.н сас пръчка от тръстика вадехме и змиорки на грозд червее ..

а съм виждал и гърци с доста примитивни сопи да хващат доволно..
Не е до късмет..често е до познаване на мястото, усет за примамка и майсторлък..
Поздрави.
stiviti
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Вто Фев 01, 2011 1:29 pm
Местоположение: София

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от stiviti »

NIP написа:хубаво сте писали колеги но не винаги скъпото е гаранция.
Случи се в Гръцко /само там ходя от над 18 годин/
Да наблюдавам "космически" оборудвания и почти нулев резултат.
Хващал съм сносни риби-5-18 кг на "воблер" от 4 лв китайски с стъклопластова пръчка за 22 лв и макара 16 лв..
хвърлял съм на "дъно" случайно влакно навито на шише..и съм вадил
ама там е друго морето..и има още места не налазени от българи..

борбата на търговците със здравият разум на клиентите е сурова.

на Дунава като дете ловяхме по няколко кг. риба на т.н сас пръчка от тръстика вадехме и змиорки на грозд червее ..

а съм виждал и гърци с доста примитивни сопи да хващат доволно..
Не е до късмет..често е до познаване на мястото, усет за примамка и майсторлък..
Поздрави.
И аз съм съгласен с колегата. Когато нямаше карбон и воблери по 40+ лева, с какво ловяхме? Скоро си говорих в един магазин с продавача /собственик/ и разбрах ,че китайските воблери били пълна имитация на марковите , но " не летели така добре". Дори и да се съглася с това твърдение ,което за мен е смешно тъй като хвърлянето зависи и от пръчката и от влакното,а и от силата на риболовеца,дали на десетина метра по далече се ловят повече или по едри риби?
Аватар
hasinto
новобранец
новобранец
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Авг 06, 2011 1:07 pm
Местоположение: София

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от hasinto »

Един руснак , последно ги ловеше на гола патка .
Всичко е техника , опит и водене на примамката ..
Аз на китайски воблер за 8лв. разбих дорадото .
Но с на бащицата стъклопластовата Гермина си разбих нервната система..Максималния ми кастинг бе около 7-8 метра. Тогава реших . че ще бъда част от модерния свят и ще си купя карбонова пръчица .. Първата инвестиция бе за около 50лв. комплекта , от куката до дръжката на телескопчето .. И разбих зарганата :-)
Но тогава видях , че нещо усилено се храни със зарганата и потънах в света на морския спининг .. Е по-голям кеф от това да меткаш цял ден с перфектно комплектован такъм няма .. А ако има и риба , кефа е пълен .
Слука на всички ви и все :fishing6:
nikolas3
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 27, 2012 5:17 pm
Местоположение: София

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от nikolas3 »

И е така, и не е. Според мен.
1. Няма сравнение в риболова отпреди 15-20-25 години и сега. Дори и в Гърция. В Северна Гърция си се обезрибяват доста местните популации поради незачитане на техните риболовни правила от техните кораби. Относно мигриращите риби нещата са в различните години различни. Ето сега тази година месец май е коренно различен в Северна Гърция спрямо 2-3 години назад като температура на въздуха, водата, валежи и налягане.
2, По-големите хищници / достижими при спининг от брега/, за да станат толкова големи са живели поне 3-4 г. Съответно "захитряват" :D . И стават все по-претенциозни на изкуствените примамки , които ние им поднасяме. Това не е само моя теза, а избистрена в кръчмата, след многодневно ръкомахане с другари спинингари. Една година успеваемостта е с едни воблери и разцветки, друга с други. Има и доказано уловисти воблери само с една работеща разцветка- останалото стои по тезгяхите или кутиите. И митовете за тях се носят от уста на уста и от форум на форум :D Както и местата... За там пък хич и не искам да коментирам.
3. Воблеростроителите правят чудеса за да ни убедят за следващите модели/като при колите, дънките.../
4. Да, когато рибата е гладна кълве на всичко: от хай-тек марки до китайци или ръждясали железа от дъното на ковчежето с примамки. Доказвал съм си го- иска си се дупе, когато ловиш и кълве с една примамка да сложиш и друга, за да видиш тенденцията.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
Аватар
asenfisherman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 438
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 6:23 pm
Местоположение: Перник

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от asenfisherman »

stiviti написа:дали на десетина метра по далече се ловят повече или по едри риби?
Да,и колкото по рано погледнеш сериозно на това,толкова по добри резултати ще имаш.Колкото и да си пишем по форумите факт е че никои не се вози на каруца защото навремето така е било.Някой колеги пропускат факта че условията тогава и сега са различни.Не робувам на марки,но до истината стигнах по скъпия път :D ,много излети и сравняване на примамки с приятелите ми в реални условия,тогава истината лъсва.В момента болшинството ми примамки са Даива и Шимано,останалите модели са доказали се примамки.Китайците стават само за ключодържатели и играчки на децата.
За съжаление морския риболов не е евтино хоби и не търпи компромиси.
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от smel1968 »

Не съм съгласен с тезата ти за китайските примамки.Днес се прибрах от Северна Гърция и всичките ми успехи бяха само на китайски воблер.
Имам над 120 броя вобл. скъпи и прехвалени/от които половината не стават за нищо/- за петте дена мятане рибите ги хванах само на китаеца/даже един го взе рибата и сигурно го замъкна в Япония да им го покаже/ :ANAL:
Това ми бяха първите тестове на китайски примамки и останах доволен,даже и от дистанцията която покрива- лети по далече/имаше до мен доста уважаван и известен спинингист,който се учуди от постиганите разстояния.Не съм му казал че воблера е китайски да не ми се присмиват,но просто си лепнах паламуда 4 кг. и още няколко риби само на китаеца/на ДАЙВАта и др. известни и скъпи марки изобщо не пипна/.Единия китаец е прозрачен и се вижда системата за далечно хвърляне-бутало+съчми за баланс.
Не налагам мнение,моментите са спорни винаги-за първи път пробвам и резултата е супер положителен за такава цена.Даже още утре ще си заприходя още 5 броя с чиста съвест.Прилагам снимка-там се вижда системата,окраската която е супер и не се драска и куките които са морско изпълнение.
1.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Аватар
hasinto
новобранец
новобранец
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Авг 06, 2011 1:07 pm
Местоположение: София

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от hasinto »

Колега , пусни едно лично с тези китайчета .
Ако може и линк ..
Лек ден
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2100
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от баш_майстора »

Мисля, че това са воблерите. Има ги на много места - ebay, aliexpress...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от smel1968 »

hasinto написа:Колега , пусни едно лично с тези китайчета .
Ако може и линк ..
Лек ден
Аз си ги купувам от магазинче във Варна,да не става реклама-ако искаш на лични ще ти пиша цена и къде.Мисля че са същите от снимката на колегата.Има 18см. ,20см. и 14см. мисля.Днес говорих с мой прятел който взе 5 броя от същите,в неделя се прибра от Гърция/около Левкада/ и ми каза че за час и половина рибите са му ги взели и петте-днес се съзтезавахме кой първи ще изкупи наличните.Че това е за китайските/поне този модел/-не мога да кажа за другите им модели,но има уникални попадения.Имам още един китаец с който моря черокопа тук и мисля че освен уловистта му даже изглежда превъзходно-ето този:
1.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Аватар
asenfisherman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 438
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 6:23 pm
Местоположение: Перник

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от asenfisherman »

Колега smel1968, много ще се радвам ако великата Китайска индустрия най-накрая е направила читаво копие на някоя примамка/ мисля че всички се досещаме кои е оригинала /,и на мен не ми се дават 20-50 $ за воблер.И да, прав си ,доста модели на топ производители и при мен не работят.За пример ще дам продуктите на Мегабас-докато за сладководен риболов съм много доволен от примамките им,соленоводните такива не могат да ме впечатлят,Смитовете са същата история.За да не ме обвиниш в пристрастие ще споделя че имам и работещи примамки реплики,но следващите които съм закупил нямат нищо общо с истината-това е разликата с класните примамки ,нямат повтаряемост.
Ще те помоля при следващия ти излет сравни кастинга на въпросния воблер с някои популярен модел от твоята кутия с подобни т.т. данни /естествено с един и същи такъм/,за да добием представа за качествата му.После може да го пробваш и срещу един Трайдънт 115 примерно и да споделиш има ли разлика.
Поздрави!
:fishing9:
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: За лефер в Гърция(спининг)

Мнение от smel1968 »

Тествам-естествено,и точно от тези китайчета -и кастинга и игра и резултат съм супер доволен.Да пробвах и два други китаеца-и като модел и като изработка.Ако ставаха за нещо щях да ги похваля.Но тези точно-изпитано и резултатно.По принцип малко време ми остава да ловя и тествам от брега,понеже повечето време съм с лодката,Но този път в Гръцко имах време за от брега-поради лошото време и за това споделям.За 5 дена пробвах джиг,пилкери/на които излязоха октоподи/ и много воблери.Е ---резултата дойде само на тези китайчета.Може да съм уцелил момента на преминаване на рибата или късмет,но това е факт.Следващия път проби чак септември,че ми става много топло там.

Гледам че си от Перник-като дойда есента там/понеже съм Пернишки зет/ ще обменим опит/ако не забравя да си взема кутийите с воблери---макар че от багаж от бабите там не остава място :drinkers: :drinkers:
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”