Риболов около Солун??

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

gorgy_ski
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2008 3:10 pm
Местоположение: Чепеларе/Пловдив

Re: Риболов около Солун??

Мнение от gorgy_ski »

Много от сафридите плюеха някакви странни твари, след като бъдат уловени:
Изображение

тея странни твари, и аз се чудех какви са миналото лято. беха по мурмурите и им ядоха от кожата, ама дали са вредни или полезни за рибите незнам, трябва някой по-запознат да каже. но експеременирах за стръф - много съм доволен, мурмурите кълвяха на тях, а и са някви твърди и няма падане от куката.
eenergie
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 215
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 12:24 pm

Re: Риболов около Солун??

Мнение от eenergie »

Аватар
pojara28
фен клуб-скобар
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Окт 07, 2009 12:29 pm

Re: Риболов около Солун??

Мнение от pojara28 »

На последния ми риболов в Гърция хванах доста гопи като във всяка от тях имаше такъв паразит
скобара е риба проклета
Изображение
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

Това, че са паразити вече ми се изясни.

Остава обаче въпросът:

Вредна ли е за консумация рибата поразена от тези паразити или не? :roll:
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

Преди малко повече от 24 часа се върнах от Солун. През нощта пробвах на воблер за големи хищници без успех. За заргани на бомбарда не съм пробвал. На чепаре хванах три сафридчета, някаква риба, която не знам каква е и двадесетина скумрийки. Кокали не хванах. Нещо обаче изяждаше рибите ми от теления ми живарник. Изхвърлих 4 или 5 обезобразени скумрийки. Главни заподозряни са сепии, които видях до живарника, някакви рапани, които се бяха захванали за същия живарник или гореспоменатите паразити. Чичо ми каза, че във Варненското езеро водни бълхи или морски бълхи изяждали хванати с мрежа сафридчета. Чудя се да не би тези водни или морски бълхи да са същите паразити, разпространени и в Гърция? :?
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

Тази риба се хвана на чепаре:
Изображение

Някой знае ли що за вид е тя? :roll:

Наслука на всички! :D
rusnakka67
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Мар 10, 2017 1:17 pm

Re: Риболов около Солун??

Мнение от rusnakka67 »

Прилича на гопа
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

Преди два дни около 2 и половина килограма основно грацосафрид(13-14см) на чепаре. Само четири кокали (22-25см) и три четири риби между (17 и 20 см). Пълно беше с любопитни заргани, които преследваха чепарето, но не кълвяха. Големи хищници обаче нямаше.
Наслука на всички! :)
Vladorado73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Яну 15, 2018 11:43 am

Re: Риболов около Солун??

Мнение от Vladorado73 »

Здравейте колеги, да ви дам малко инфо за Неа Моуданиа. Бях на 3-4 март там. За съжаление няма с какво да се похваля. В събота сутринта беше страшна мъгла и едвам се ориентирах да стигна до кея. намерих хубаво място (предполагам тъй като бях за пръв път там), имаше вече двама гърци които мятаха воблери. Това е мястото където се събират двата края на кея и се образуват доста сериозни течения. Някъде към 3-4 то хвърляне, единя грък извади едно леферче и толкова, от никъде нищо. Вечерта същата работа, дойдоха и колеги гърци , на дъно мятаха , и така цяла нощ почти без резултат. Единствено от другарта страна имаше сериозна нашенска група, която вадеше по някоя и друга рибка на плувка, предполагам кефал. В неделя сутрин имаше доста спинингисти, предимно гърци, хвърляха от към мястото където акостират рибарските кораби. Наредих се и аз но не и не, а колегите пробваха и на попери и на джиг и на силикон, при никой никакъв резултат. Инак като цяло мястото ми хареса, но според мен е доста известно и като е близо до Солун става страшна тарапана и може би това е една от причините рибата да не е активна.
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

Здравейте!

Първият ми сафрид за 2018г. Уловен до Солун:

Изображение

Наслука на всички! :)
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

Здравейте!

Преди два дни хванах четири кг. сафрид в Солун.

Изображение


Изображение

Условията бяха екстремални поне за мен (августовски горещини през юни)
и не смятам да ходя отново до Гърция поне до края на септември,
пък ще видим все пак какво ще е времето занапред.

Наслука на всички! :)
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

Здравейте! :D

В сряда сутринта около 7:00 часа хванах, един лаврак 35,5см,
Изображение
Изображение
Воблерът беше18см с оранжев корем, жълт гръб, отстрани сребриста холограк! :oops:

а в четвъртък около 8:30 сутринта хванах лефер 34см.
Изображение
Воблерът беше с черен гръб, отстрани има синьо, сребриста холограма и черни точки

Главата воблера беше с червено и жълто петно.

На чепаре номер 7 хванах няколко баракуди-бебета, дълги около 20 см и пуснати да растат

Наслука на всички! :)
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

На връх националния ни празник видях нещо, което не бях и чувал до момента - улов на лефери на търмък!!! Видях да хващат и аз хванах един! А преди това около час и нещо на чепаре - капо.
Наслука на всички! :)
rumbeti
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Апр 28, 2006 11:53 am
Местоположение: Гоце Делчев
Обратна връзка:

Re: Риболов около Солун??

Мнение от rumbeti »

Те маляките в Солун само така ловят.
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Риболов около Солун??

Мнение от 1000n »

rumbeti написа:Те маляките в Солун само така ловят.
Може и да има нещо такова. :roll: Аз видях поне 7 или 8 местни рибари, които ловяха на търмък с големи тройки. Питам един от тях - какво се опитва да хване? Кефали ли? А той ми отговаря: "Не! Лефери!" Викам си не съм го разбрал правилно, защото съм ги виждал вече така да ловят морски кефал... Продължавам да вървя и виждам обаче, че и други все така ловят. Питам друг кефал ли се опитва да хване, но и той ми казва "Лефер!" И още докато ми говори този до него изважда един лефер на търмък. Аз нямах тройки, но и някакси "недолюбвам" този начин за ловене на риба. Някои от гърците обаче ловяха на силикон и само един или двама на воблер. Слагам силиконова примамка на която имам повече доверие и резултатът не след дълго не закъсня. Но с изненада забелязах, че рибата съм я ковнал за гърба, а не ми е клъвнала! :rolleyes: Затова и счетох уловения от мен лефер за затърмъчен...
Питах гърците защо леферите са тук и какво гонят, какво ядат, но ми отговориха, че не се хранят толкова в момента, а просто голям брой от тях са групирани заедно.
След това имах още няколко не реализирани удара (рибите удряха плахо - нещо доста нетипично за тях), но съм сигурен, че поне два удара бяха кълване, защото силиконовата ми примамка беше издърпана в посока бода на куката (явно рибите са захапвали само края на силикона без куката и при засичането ми силиконът се е изтеглял назад).
Но както и да е. Проблемът е че на чепаре не успях да хвана каквото и да е - нито сафрид, нито скумрия, нито сардина. Просто нищо. И си мисля, че като я няма храната на хищниците, то и последните не са така активни и не се и хранят така усилено...

Сещам се и още нещо, което ми направи впечатление - водата беше доста бистра, а в такива случаи рибите виждат и влакна и примамки и осъзнават измамата, така че да ги уловиш по стандартния начин и то на изкуствени примамки става изключително трудно.

Само ще напомня, че например, около Варна през деня
(т.е. когато видимостта във водата е голяма),
чернокопите отиват най-много
на морски червей(истинска стръв),
с потъваща бомбарда или
с проходно олово!!!


Явно с този проблем са се сблъскали и гърците и констатирайки, че
само търмъкът им носи успех са наблегнали основно на него
като "риболовна техника".

То малките и по-глупавички риби дори не искат чепарета при толкова бистри води,
какво остава за далеч по-хитрите големи хищници като лефери или лавраци,
които при това се опитваме да хванем на доста по-едри изкуствени примамки,
отколкото са бидемите на чепаре с куки, например, номер 7 (с каквито ловя аз в Гърция)...

Наслука на всички! :)
Последно промяна от 1000n на Нед Мар 08, 2020 3:06 pm, променено общо 4 пъти.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”