Тасос 19-22.04.2017

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Zafirovgk
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Авг 17, 2016 7:46 am

Тасос 19-22.04.2017

Мнение от Zafirovgk »

Здравейте колеги!

Време е да споделя мисли и емоции около пътуването ми с приятели до остров Тасос от 19 до 22 Април тази година. И така след няколко месечни подготовки и планиране включващо четрирма заети с работата си люде се спряхме на горните дати и уговорихме спането - скала Сотириа. С настроение и огромни очаквания се натоварихме последователно по пътя и поехме към Гърция - настроението беше отлично въпреки лошото време, както у нас така и от другата страна - нямаше проблеми по границите и така за около 3 часа бяхме на Керамоти. Времето беше мрачно и имаше само няколко рибари на кея без някакъв успех. Натоварихме се на ферибота и поехме към Тасос. В ранния следобед вече бяхме разпънали такъма на скала Сотириа - дънните към пристанището а воблери и джигове към морето - нищо, нито един удар или нещо което да подсказва наличието на риба. Вечерта около 22 часа иамше слука - 3 змиорки най-голямата около 3 кг. Събрахме такъма преди полунощ и се прибрахме да съберем сили за другия ден. Ставане в 6 часа и тръгване за местата които си бяхме набелязали предварително - Потос, Лименариа. На Потос бяхме капо, на Лименариа на кея и на фара (външния към морето) успях да излъжа един лефер около 3 кг на чепаре (куки 5 номер) и воблер на края и толкова нищо повече за деня. Следващата сутрин дойде с по-хубаво време (въпреки дребната градушка, която бе оставила следи по колите на сутринта) поехме към Гьола - място перфектно за джиг от брега, беше силно ветровито и вълнисто, прекарахме няколко часа в безспирни опити без резултат, на следващия ден нашенци живеещи в Гърция никазаха за система използвана на Гьола ден преди нас с добър резултат - тежест, куки и тапа няколко метра над куките с цел да държи линията изпъната - успели да хванат няколко големи риби (неизвестно какви). След добрата разходка до Гьола поехме към пристанището на Лименас, като по пътяспирахме за да огледаме за колеги - нямаше такива. На пристанището бяхме около 15 часа и се настанихме в началото на пейките, захранихме и пуснахме плувките на дълбочина около 5-5,5 метра и се започна едно умерено но постоянно кълване на Акробати и хляб (белия съвсем слабо), заметнахме и с дънните на бейби калмар, акробат, цуни и рибка навътре към входа на кея - нищо. На плувка имаше синегрид, ципура, едни рибки с жълти точици подредени в линия по дължината на тялото, мурмурки и една подобна на попче - все малки но общо около 4-5 кг за четирите часа, които прекарахме там. Обратно в квартирата и рано сутринта след съвещание решихме да се върнем на същото място за да продължим, така и сторихме - прекарахме деня там със същия успех, като за мой късмет успях да хвана един кефал около 2 кг след половин час борба - събраха се и фенове на кея ;) Надвечер решихме да посетим отново Лименариа, защото научихме че около 21 часа в пристанището влизали баракуди и всичко започвало да ври - нищо подобно. Последния ден времето беше слънчево но доста ветровито, поради което решихме на ферито и право на Керамоти да си пробваме късмета. Бяхме като втрещени когато наближихме пристана. - нямаше място от рубари и всички вадиха ама вадиха здраво. За наш късмето двама колеги освободиха място след дългата нощ прекарана на кея и су тръгнаха с кофа пълна с риба около 15кг - малки скумрийки и кефали (по-големи окло 0,5кг) тазаседнахме и ние и след краткотраен опит на плувка сложихме чепаретата и настана една вакханалия ... - наближаваше 16 часа, събрахме наловените около 10 кг скумрийки и отлетяхме.
Заключение: риболова вГърциявинаги есвързан с емоции и очакване. Ще го повторим отново този път на есен и то на Кеармоти, ако има слука ще разберете. Наслука и бъдете здрави .
Аватар
Аматьора Бс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 398
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 7:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Тасос 19-22.04.2017

Мнение от Аматьора Бс »

Колега с какви чепарета работихте.
Zafirovgk
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Авг 17, 2016 7:46 am

Re: Тасос 19-22.04.2017

Мнение от Zafirovgk »

С каквито разполагах - не съм сигурен за номерата на куките бяха различни, но мога да кажа че размера нямаше такова значение каквото имаха цветовете. - пробвахме седноцветно (тъмно-зелено ламе) без успех, когато сменихме с шарени резултата беше покъртителен. За куките не са били по-големи от 10 а по-малкото беше с куки 14.
lord_seven
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 1:16 pm

Re: Тасос 19-22.04.2017

Мнение от lord_seven »

Аз бях с жълти куки около 10-ти номер с жълто бели перца. Като минеше пасаж се хващаха по 5-6 скумрийки на куките. Беше наистина лудница на кея в Керамоти, докато не дойдоха два крана и изгониха почти две трети от рибарите. Само да уточня, че бяхме от 20 до 23 април, а не от 19-22. Иначе на плувка скумрийките кълвяха на парченца от пилешко бяло месо, парченца от сардина, парченца от воденичка. Поне на това ловяха хората около мен. Имаше и хора (поне аз видях двама на кея да ме поправи колегата Zafirovgk) които извадиха причлини кефали на полиангристо със закачена малка сардина.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”