surfcasting в Гърция

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

triatomov написа:Здравейте и от мен колеги,
аз от около година се опитвам да практикувам този метод на риболов и темата ми е доста интересна.
Разполагам с пръчка Trabucco Andromeda Surfcast 150 -4,20м.При използуване на тежест 100гр и сардина за стръв замятането ми е много трудно, предполагам 50- 70м.Ако някой може да сподели някаква тактика при замятането ще съм благодарен.
https://www.youtube.com/watch?v=NIStRUT47i4 https://www.youtube.com/watch?v=QJWhn3XvAY8 https://www.youtube.com/watch?v=U4WKF2bj5Sw&t=89s Тези са доста по-лесни,като за начало....
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от xoxo »

Интересни неща са тези но при мен вече отминават - е има си още много които го практикуват но масово минават вече с дрон - и примамката си вкарваш непокътнта и жива риба да е се вкарва лесно и безпроблемно където искаш и на каквото разтояние ти е кеф -50-150-250-500 м. е вече се появиха и дронове специално за този риболов - дрона е водоплътен има камера и преди да писнеш примамката се "гмурка" и предава какво има във водата.... е те са ролс-ройса на рибарските дронове но и цената им е такава. с малко дронче за 150-250$ си пак там.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

xoxo написа:Интересни неща са тези но при мен вече отминават - е има си още много които го практикуват но масово минават вече с дрон - и примамката си вкарваш непокътнта и жива риба да е се вкарва лесно и безпроблемно където искаш и на каквото разтояние ти е кеф -50-150-250-500 м. е вече се появиха и дронове специално за този риболов - дрона е водоплътен има камера и преди да писнеш примамката се "гмурка" и предава какво има във водата.... е те са ролс-ройса на рибарските дронове но и цената им е такава. с малко дронче за 150-250$ си пак там.
https://www.youtube.com/watch?v=7NXgqrXvnzU ;https://www.youtube.com/watch?v=sA-4wcaRM9w; https://www.youtube.com/watch?v=Lvz0oFuLtrA.... --Колега,и тук се практикува подобен риболов, и то от години ,не е само при теб,но в тази тема става на въпрос за сърфкастинг в чистия му вид--замятане от ръка--както виждаш темата е огромна ,а сърфкастинга си е отделна индустрия при производителите на такъми и оборудване.С това не отричам техническите начини ,но те вече се отнасят към друга категория риболов.Мисля си съгласен че това е все едно да правим паралел между риболов с телескоп и риболов с тръстиковите пръчки от детството ни.
triatomov
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 1:22 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от triatomov »

Благодаря за обясненията и клиповете.Аз обикновено използувам монтаж с закачено на тръбичка олово(перпендикулярно на основното влакно - подвижно), но ползвам и с олово което се движи по основното влакно.
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от stefannankov »

hris47 написа: За мен този монтаж не е много правилен-защо--мисля ,че видя едно празно кълване и ако си забелязал как се е закачил този гофан,дето го хванаха,ще си отговориш защо.Помисли и ако не можеш да си го обясниш,тогава ще ти помогна.
После-тези зелени работи ''дето се ползват за щуки''-са едни от най-качествените поводи за хищник-най -вероятно са''КАНЕЛЛЕ''--МУЛТИФЛЕКС.
Като се зареди клипа на онези пичове встрани в ютуб излизат серия клипове за направата на примамки и всичките разполагат така стръвта и куката... Тук поне битува схващане че лефера често атакува през средата отдолу и отзад, но пък примамката се тегли на плувка и обичайно е близо до повърхността. Както е направена стръвта при тия би трябвало стръвта да се завърти с куките надолу и така тя ще зависне на около метър от дъното. Ако рибока атакува отгоре , то той може и да не се закачи на куката. Тук се прави монтаж за лефер с две куки ухо в ухо, като едната се подава от едната страна а другата - от другата. Доколкото го разбирам тоя клип в устата на рибата нямаше ни една кука, всичките бяха отвън навътре забити, по-скоро е било шанс че атаката е била толкова стръвна, че като е атакувала стръвта куките са се увили от борбата и са я закачили. Отгатнах ли? Размера на примамката също ми се струва твърде голяма, освен ако не се гони някаква трофейна риба.
По повод на металния повод - имах предвид тия - цък Имат вирбели и отгоре шнур вероятно отдолу се закача кука тройка или двойка с ухо, а от другата страна е към влакно, но аз не го практикувам тоя риболов.
За въдиците да си призная имаш право.... имал съм опити в бурно море, засега безуспешни. Сега малко това изисква и някакво преосмисляне като е бурно морето къде да ида.. Обичайно гоним буните, ама при 3-4 бала буната предизвиква доста пръски, трябва да е от плаж някъде, където да няма много подводни камъни. То там и тънкост има къде се хвърля.... На бурно море сигурно ходиш денем , а вечер е при спокойно море или не съм прав?
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

stefannankov написа:
hris47 написа: За мен този монтаж не е много правилен-защо--мисля ,че видя едно празно кълване и ако си забелязал как се е закачил този гофан,дето го хванаха,ще си отговориш защо.Помисли и ако не можеш да си го обясниш,тогава ще ти помогна.
После-тези зелени работи ''дето се ползват за щуки''-са едни от най-качествените поводи за хищник-най -вероятно са''КАНЕЛЛЕ''--МУЛТИФЛЕКС.
Като се зареди клипа на онези пичове встрани в ютуб излизат серия клипове за направата на примамки и всичките разполагат така стръвта и куката... Тук поне битува схващане че лефера често атакува през средата отдолу и отзад, но пък примамката се тегли на плувка и обичайно е близо до повърхността. Както е направена стръвта при тия би трябвало стръвта да се завърти с куките надолу и така тя ще зависне на около метър от дъното. Ако рибока атакува отгоре , то той може и да не се закачи на куката. Тук се прави монтаж за лефер с две куки ухо в ухо, като едната се подава от едната страна а другата - от другата. Доколкото го разбирам тоя клип в устата на рибата нямаше ни една кука, всичките бяха отвън навътре забити, по-скоро е било шанс че атаката е била толкова стръвна, че като е атакувала стръвта куките са се увили от борбата и са я закачили. Отгатнах ли? Размера на примамката също ми се струва твърде голяма, освен ако не се гони някаква трофейна риба.
По повод на металния повод - имах предвид тия - цък Имат вирбели и отгоре шнур вероятно отдолу се закача кука тройка или двойка с ухо, а от другата страна е към влакно, но аз не го практикувам тоя риболов.
За въдиците да си призная имаш право.... имал съм опити в бурно море, засега безуспешни. Сега малко това изисква и някакво преосмисляне като е бурно морето къде да ида.. Обичайно гоним буните, ама при 3-4 бала буната предизвиква доста пръски, трябва да е от плаж някъде, където да няма много подводни камъни. То там и тънкост има къде се хвърля.... На бурно море сигурно ходиш денем , а вечер е при спокойно море или не съм прав?
Здравей колега,точно това имах предвид,радвам се че анализираш правилно нещата.а сега помисли какъв тип монтаж ще е ефективен при толкова голяма стръв.За хищните риби е точно така-атакуват винаги отзад и отдолу,това си е техен ловен инстинкт,за да не бъдат забелязани от жертвата,по този начин пестят и енергия.Какво съм забелязал при лефера за тези години --1--големите ,трофейни риби съм хващал винаги много ниско до дъното,на около 60-80см.,--2--колкото по-големи са гофарите,толкова са по-малко в пасажа--екземпляри над 5-6кг са не повече от 3-4бр и хванеш ли един ,другите изчезват яко дим.3--на височина над 1м са предимно по-дребни, но затова пък са доста повече.Освен това ,големите теглят по дъното,много трудно се''отлепят'' ,като трактори са :D ,докато по-малките бързо се качват нагоре и почват да се изхвърлят в опит да се освободят-това е и наи-опасният момент да загубиш някоя риба-затова не се води с изправен прът,а ако се изхвърли , което се усеща като олекване , засичаш малко по-енергично.По-повод клипа--въпреки че италианците са много добри в сърфкастинга,тези допускат фрапиращи грешки,които много добре си разбрал--1--твърде голяма стръв--аз правя ''хапки'' около 5-6 см и всичките ми риби са закачени отвътре или за хрилете или чак в стомасите.монтажът ми е винаги с две куки ,кримпвани.Понякога срещам местни на 3 куки,като последната е обърната обратно.--2--така монтирана,стръвта им е твърде висока,като на тази височина толкова голяма стръв трудно ще е ефективна.--3--като гледам колко ''умряло'' е кълването,гофарите ,дето се вика ,,не с в настроение,, и за такива моменти си има други тактики и монтажи.най-вече полиангистро.Обикновено тзи размер гофари удрят като бесни,пръта направо поляга а аванса свири яко,като го гледам тоя момък при такава ситуация си остава без прът като едното нищо.И накрая--по начало избягвам пристанища и буни,независимо от времето,търся предимно плажове с не много дребен пясък или ситен чакъл.За хищни риби ходя само нощем,на сърфкастинг да ти удари нещо през деня е шанс1 на 1000.Най-добрата вълна тук е около 3 бофор(не знам дали тази мярка е съизмерима с бал),мъртва вълна,т нар.вовокима от местните,уцелиш ли такива условия--чудеса стават. :fishing9:
odisei71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:48 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от odisei71 »

hris47 ,
Използваш ли жива стръв за примамка,и ако да какви риби залагаш?При последният ми излет имах случай ,когато ловях на полиангистро със сардела и последва зверски удар,направо ми събори пръчката. Като извадих видях че ,на сарделата се е хванала дребна риба от рода на салпи и др. такива ,като същата беше цялата разпорена.Според мен е минал хищник и атакувал хванатата риба.Мисля си че,ако се заложи жива риба може да се постигне добър успех,но каква да е.
triatomov
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 1:22 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от triatomov »

Здравейте,
искам да ви попитам при монтажа за лефер трябва ли да се слага нещо за повдигане на стръвта от дъното и ако е така какво се слага.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

odisei71 написа:hris47 ,
Използваш ли жива стръв за примамка,и ако да какви риби залагаш?При последният ми излет имах случай ,когато ловях на полиангистро със сардела и последва зверски удар,направо ми събори пръчката. Като извадих видях че ,на сарделата се е хванала дребна риба от рода на салпи и др. такива ,като същата беше цялата разпорена.Според мен е минал хищник и атакувал хванатата риба.Мисля си че,ако се заложи жива риба може да се постигне добър успех,но каква да е.
Мого рядко съм със жива стръв,проблем ми е набавянето и най-вече запазването й жива,иначе жива стръв номер едно си остават зарган и сепия,много добре се лови и на кефал или платерина,сарго и спаро.,като монтаж--дражкович на лифт.Така на втората ми година ми излетя една пръчка ,страшен , изненадващ удар-моментално събори стойката и докато стигна до пръта,само го изгледах как излита и...сега се рзхожда сигурно около Италия.Със сигурност е моя грешка,най-вероятно недобре охлабен аванс,та оттогава предпочитам байтрънърите. :fishing9:
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

triatomov написа:Здравейте,
искам да ви попитам при монтажа за лефер трябва ли да се слага нещо за повдигане на стръвта от дъното и ако е така какво се слага.
Слага се стиропор или филизол,има и по магазините т.нар. ''флотер'',ама аз си ги правя сам.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от icefire »

Много , мноооого яка тема ... браво !!!! продължавайте така ...
Респект към всички ... и най- вече към колегата hris47 .. :)
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
odisei71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:48 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от odisei71 »

hris47 написа:
triatomov написа:Здравейте,
искам да ви попитам при монтажа за лефер трябва ли да се слага нещо за повдигане на стръвта от дъното и ако е така какво се слага.
Слага се стиропор или филизол,има и по магазините т.нар. ''флотер'',ама аз си ги правя сам.
hris47
Гледах в ютуб най различни монтажи,като за мирните риби ми стана долу-горе ясно как трябва да се направят.
Става въпрос за хищниците,и там вариантите са най различни.Ако можеш да споделиш и разясниш кой са твоите най работещи монтажи за хищник,разбира се и най често използваните. По възможност нещо практическо или някаква препратка в интернет.Благодаря предварително.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

Oстанах малко свободен и си рекох малко да пораздвижа темата с видовете риба,най-често хващани на сърфкастинг тук по Йонийско море. Ще започна с най-масовия вид-мурмурито--лови се целогодишно,но най добър е периода април-юни,нерядко при добра нощ се ''скубят''30-40бр.най-използвана стръв--американико,мавро сколики,мондоли,акровати.Много вкусна,от А категория.На второ място слагам меланурито,от по-дребните видове ми е любима-много вкусна на скара с въглища.Най-добър сезон--август-октомври--на акровати,скарида ,парченца кефал или сардела ,ако не го разгони лефера се правят добри серий от по-едри меланурита-400-500гр.Следваща е ципурата--за разлика от досега споменатите,най -добри са часовете от10-10,30ч. до към 15ч.Добри са месеците февруари-април.На американико,пилешко,мана,миди,солина,хляб може да ви удари трофейна 4-5кг ципура.Друга много интересна и много търсена риба е сикьос--няма да го намерите по пазарите ,обикновено рибарите си го оставят за себе си,става хубава супа.за нея интересното е че излиза само нощем,много близо до брега,казвали са ми че има някакви отолитни образувания и много добре чува,доколко е вярно-не знам,но все пак е добре да не се вдига много шум.Достига до 5-6кг,но екземпляри от 2-3кг се считат трофейни,за стръв-американико,акровати,мана на ленти.Една много тъсена и ценена риба е милокопи--изключително мощна,борбена риба,над 7-8кг е почти невъзможно да се извади,удря изведнаж,без всякакви индикаций и тегли по дъното като диво прасе.Хващал съм към 6 килограмов и ме разкарва близо час.Още при първите ми излети ми излетя една пръчка,макарата беше някаква ''куча'' марка и явно не отпусна добре аванса,та пръчката без каквито и индикаций просто излетя от стойката...а бях само на 2 метра от него..дотогава не вярвах че са възможни такива изпълнения.Тук ще се убедите за какво иде реч--https://www.youtube.com/watch?v=troi7PIcBJI--а е само 3 кг.Добра стръв е мана,ама да е умряла,консервирана в едра сол,ленти калмар или сепия,скарида.Търси се предимно на тинести дъна ,около вливания на реки ...задължително с добри такъми.Има и мн.други видове,но те излизат епизодично покрай риболов на споменатите--колйос,сафрид,тунакита,гурунопсаро .
mmkatch
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Авг 28, 2015 3:03 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от mmkatch »

Здрасти колега "hris47",

Отново много ти благодаря, че споделяш ценен опит!
Имам един въпрос относно монтажите, можеш ли да покажеш как се слагат тези прозрачни силиконови тръбички? Нещо от сорта ли е - http://megafishing.bg/product/2944/sili ... achen.html
Щом не слагаш "сиси", тогава как се монтира вирбела за оловото - просто го промушваш през основната линия и му слагаш стопер преди повода на куката ли? Би било интересно да покажеш и със снимки как монтираш стръвта за териториални и хищните риби. Аз лично никога не съм пробвал да ловя хищни, но се надявам догодина да пробвам. :fishing3:
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от stefannankov »

Някой ползвал ли е този прът - Lineaeffe AC casting прът. Интересно че не го видях в каталога на самата фирма - или е стар... или нещо е специално производство...
@hris47 - от споменатите от теб пръти Куантум и Колмик аура ти кой би предпочел. Гледам по чуждите сайтове че Куантума го дават с тежести до около 150 гр. , въпреки че го пишат до 200 гр.(е там имат и други куантуми с по-голямо тегло). Докато Аурата я дават до 250 гр, но доколко са реални де факто?
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”