surfcasting в Гърция

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
kaban4e
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Юни 07, 2017 1:03 pm

surfcasting в Гърция

Мнение от kaban4e »

Здравейте колеги ,
Отварям тази тема тъй като до тук не намерих да е засягана. Интересувам се от възможностите на surfcasting shore fishing в Гърция. Признавам нов съм на едно лято , има ли колеги които ловят по този начин на големи дистанции над 100 м на дъно в гърция и кои плажове в Гръцко са най - подходящи и в кой сезон. Смятам да експериментирам на пролет , или може би е по добре сега зимата ..дайте идеи :)


Предварително Ви Благодаря за отделеното време, форума е чудесен и изключително полезен !
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от Митко Кирилов »

Колега,
Докато получиш/ако получиш :D / инфо и препоръки влез чрез чичо Гугъл в Surf Casting Shore Fishing in Greece or the Greece Surf Casting Fishing и ще получиш инфо как го правят комшиите.Това е най-добрият начин да се информираш.Що се отнася до местата влез в сайтовете за риболов в Гърция и ще ти стане ясно къде и кога.
Желая ти успех и ....подходяща подготовка! :)
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
mmkatch
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Авг 28, 2015 3:03 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от mmkatch »

Здравейте,

Понеже и аз се интересувам от този метод, колега, моля да препоръчаш гръцки сайтове или форум, където гърците си обменят подобна информация. Аз влизам в този - http://www.paraktiopsarema.gr, но там няма много актуална иформация. Всичко превеждам през google translate.
До момента, съм практикувал този метод само по време на летните почивки - рано сутринт и по залез, но без особени успехи - неколцина мурмури и ципури. Основно съм пробвал по ръкавите и около Аспровалта. Имам още много да уча, но май-най важното е да уцелиш плаж на който излизат рибите :lol:
Виждал съм гърци да оставят до късно вечер - носят си челници, столчета и т.н. Мисля, че е по-добре да има дълбочина на плажа, като в близост да има скали. Може да говоря пълни глупости, за което се извинявам.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от Митко Кирилов »

Търси и чети.Има много, например:
Fishing in Greece from the shore.
Spinning in Greece.
Fishing in Halkidiki. The secrets of this beach.
Shore Jigging in Greece
и др.Като ги намериш и отвориш има много и разнообразни клипове!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

kaban4e написа:Здравейте колеги ,
Отварям тази тема тъй като до тук не намерих да е засягана. Интересувам се от възможностите на surfcasting shore fishing в Гърция. Признавам нов съм на едно лято , има ли колеги които ловят по този начин на големи дистанции над 100 м на дъно в гърция и кои плажове в Гръцко са най - подходящи и в кой сезон. Смятам да експериментирам на пролет , или може би е по добре сега зимата ..дайте идеи :)


Предварително Ви Благодаря за отделеното време, форума е чудесен и изключително полезен !
Здравеи,колега.радвам се че наи-после някой се заинтересува от този толкова емоционален риболов.Живея в Гърция вече 11год,много близо до йонийското краѝбрежие,района на Превеза,и от почти толкова време практикувам сърфкастинг,като мога да кажа че имам ако не отлични,поне мн.добри резултати.За мен гофари от порядъка на 8-9 кг. не са рядкост.За местата ще ти отговоря на лични,а иначе за сезона--как да кажа--за мен всеки е добър,но все пак--за мурмура-април-маи-юни, за лаврак и ципура---февруари--март,за лефер--август--октомври,лица--септември-октомври,също и милокопиЗа този раион най -лош е периода от към15-20юни до към 15-20август.За мен любим е риболова на лефер ,,излизат големи зверове,мощни удари,то не е много за хвалене,ама две пръчки ми отлетяха към Италия И за да не съм голословен,прикачих малко снимки.Искам да ти обърна внимание на едно нещо -ако не знаеш как се построяват линиите,на каква стръв и как да я приготвиш,на какви дистанций да търсиш определен вид риба в зависимост от времето и вълната---вярвай ми-- няма да имаш дори кълване а другите ще вадят една след друга.Та затова бих се радвал да те поканя да направим някои и друг излет,защото темата е много обширна -от избор на такъми до видовете стръв,избор на място ,техники на замятане--pendulum,above ,sidekast и мн.други.При интерес и от други колеги ще се радвам да споделя моя опит.Желая на всички на слука и много трофеини риби.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

mmkatch написа:Здравейте,

Понеже и аз се интересувам от този метод, колега, моля да препоръчаш гръцки сайтове или форум, където гърците си обменят подобна информация. Аз влизам в този - http://www.paraktiopsarema.gr, но там няма много актуална иформация. Всичко превеждам през google translate.
До момента, съм практикувал този метод само по време на летните почивки - рано сутринт и по залез, но без особени успехи - неколцина мурмури и ципури. Основно съм пробвал по ръкавите и около Аспровалта. Имам още много да уча, но май-най важното е да уцелиш плаж на който излизат рибите :lol:
Виждал съм гърци да оставят до късно вечер - носят си челници, столчета и т.н. Мисля, че е по-добре да има дълбочина на плажа, като в близост да има скали. Може да говоря пълни глупости, за което се извинявам.
Драги колега,най-добрите резултати при сърфкастинга са през ноща-затова си ги видял със лампите на главите-между другото гърците не са добри сърфкастери,малко са тези като Антони Лагутарели,Марко Видали,когото лично познавам,той е по-скоро спинингист,но понякога практикува и сърф.По принцип времето по което си ходил е подходящо за спининг,за бомбарда ,но не и за сърф,по простата причина че с развиделяването рибите се качват в по-високите слоеве,а хищниците се дърпат навътре.Разбира се имал съм добра слука и през деня,но това са редки случаи,преди разваляне на времето най-вече.Ще разкрия една малка тайна--най-големия дразнител за морските риби е кръвта,затова една от най-добрата стръв е американският червей,акробатите,сардела,филе от кефал....и ако си изберете място близо до скали.....ГОЛЯМА ГРЕШКА-защо....ами защото скали и подмоли са укритие за най-големия враг на на6его брата...МУРЕНАТА....ако ви липсват куките без да имате кълване--ами навестила ви е някоя мурена(смерна).Та затова избирайте чисто ,пясъчно дъно пред вас,а как да разберете каква е дълбо4ината -колкото е по-ситен пясъка на плажа - толкова по-плитко е пред вас,търсете чакълести плажове и успехът ви е сигурен.Освен това дълбо4ината е важна , но не е определяща,тук в темата по-долу публикувах снимка на един лаврак 4,400кг,удари ми на около 5 метра от брега ,дълбо4ина-около 0,5-1м-не -пове4е след като при замятането ми изплъзна влакното от пръста,малко куриозно зву4и ,но ми удари моментално ,штеше да ми дръпне пръта от ръцете ,така че никога не се знае.........И още нещо-не вярваите на написаното по гръцките форуми-никой грък няма да ви каже ловните си полета,по-добре търсете информация от на6и изто4ници за да не биете път напразно. :fishing6:
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от ianimar »

:smt023 :smt023 :smt023
odisei71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:48 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от odisei71 »

Нека споделим монтажи /такъм/за сърфкастинг.
Аз ползвам предимно полиангистро и сардела за стръв.
Аватар
emo vasilev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1943
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 8:05 pm
Местоположение: Перник

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от emo vasilev »

Пак полиангистро , само че омотано около спирала със захранка даде добри резултати (платерина ) на Керамоти .
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

По повод такъми и монтажи---рядко ползвам полиангистро,имайки предвид стръвта ,която ползвам-американико,мавро сколики,акровати,монодоли,пилешки гърди,филе от кефал и др.По-важни са поводите(бидема).Класика са поводите от флуорокарбон,1,2-1,80м,но аз ползвам по-къси---0,3-0,4 м за мурмури,0,6-0,8м за ципура ,лаврак и лефер поради простата причина че много пъти рибата е вяла,мудна,поеме стръвта и си лежи на място без дори да се индикира кълване,имах дори случай,когато около 2кг лефер се бе хванал без дори да се поклати пръта,така си бе и умрял ,завалията....разбрах чак след 2часа ,когато реших да сменя стръвта.Та откакто скъсих бидемите чувствително се подобри уловяемоста.Отделно има други номера,с които да подобрите резултатите--при дневен риболов слагам мъниста,тип сваровски,с отблясъците си привличат вниманието на рибите и се ускорява чувствително кълването.Аналогично при нощен риболов монтирам зелени фосфоресциращи перли.Коронния ми номер е при улова на лефер и лаврак--на бидема на около 15см.от стръвта монтирам светеща ампула,НО..1-не трябва да е счупена същия ден,затова след риболов ги запазвайте във фризера, трябва да светят с убита светлина-2--работят САМО ЗЕЛЕНИТЕ АМПУЛИ,ПРИ ДРУГИ ЦВЕТОВЕ ЕФЕКТА Е ОБРАТЕН.Който има желание,нека опита---ефекта е убийствен.Изобщо темата е много обширна и мога още много да кажа,но е добре и сами да експериментирате.Е,засега толкова,който има интерес нека пита,ще се радвам ,ако ви бъда полезен. :fishing11:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
emo vasilev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1943
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 8:05 pm
Местоположение: Перник

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от emo vasilev »

Много полезни неща Хрис ,благодарим ти !
odisei71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:48 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от odisei71 »

hris47 написа:По повод такъми и монтажи---рядко ползвам полиангистро,имайки предвид стръвта ,която ползвам-американико,мавро сколики,акровати,монодоли,пилешки гърди,филе от кефал и др.По-важни са поводите(бидема).Класика са поводите от флуорокарбон,1,2-1,80м,но аз ползвам по-къси---0,3-0,4 м за мурмури,0,6-0,8м за ципура ,лаврак и лефер поради простата причина че много пъти рибата е вяла,мудна,поеме стръвта и си лежи на място без дори да се индикира кълване,имах дори случай,когато около 2кг лефер се бе хванал без дори да се поклати пръта,така си бе и умрял ,завалията....разбрах чак след 2часа ,когато реших да сменя стръвта.Та откакто скъсих бидемите чувствително се подобри уловяемоста.Отделно има други номера,с които да подобрите резултатите--при дневен риболов слагам мъниста,тип сваровски,с отблясъците си привличат вниманието на рибите и се ускорява чувствително кълването.Аналогично при нощен риболов монтирам зелени фосфоресциращи перли.Коронния ми номер е при улова на лефер и лаврак--на бидема на около 15см.от стръвта монтирам светеща ампула,НО..1-не трябва да е счупена същия ден,затова след риболов ги запазвайте във фризера, трябва да светят с убита светлина-2--работят САМО ЗЕЛЕНИТЕ АМПУЛИ,ПРИ ДРУГИ ЦВЕТОВЕ ЕФЕКТА Е ОБРАТЕН.Който има желание,нека опита---ефекта е убийствен.Изобщо темата е много обширна и мога още много да кажа,но е добре и сами да експериментирате.Е,засега толкова,който има интерес нека пита,ще се радвам ,ако ви бъда полезен. :fishing11:


Благодаря за споделеното,но може ли да дадеш малко пояснение относно твоя монтаж.Сещам се за два варианта,единият е монтаж за ципура,а другият е с тежест най отдолу и два бидема на основното влакно съответно с две куки.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

Koлега odisei,mного рядко ползвам горни монтажи,най-вече заради гопите и дребосъка,само когато съм за сикьос или меланури,обикновено ползвам пружинни патерностери.Ще обърна пове4е внимание на долните монтажи.За ципура на червей ползвам монтаж с една кука--номер 4-5 ,60-70см.флуорокарбон - 0,30-след куката-стопер-след него-мънисто или перла,пак стопер и мънисто,шлаухче 7-10см(против оплитане при замятане) и накрая вирбел или клипс за бърза смяна.За стръв пилешко бяло месо(друго не работи по никакъв начин),калмар или сепия --по същия начин,само на 6-7см над куката слагам втора---режа ленти-7-8 см и широки около 1см ,закачвам на куките о навивам около повода и пристягам с ластичен конец,за мурмури-30-тина см флуоркарбон,кука 4ка и след това направо перла,свободно движеща се по флуорокарбона.Това е ,нищо сложно.Моят съвет е да не се увличате по много дълги или сложни поводи,защото искат опит при замятане ,особено при ветровито време оплитането е неизбежно.И да допълня отново -пилешкото е отлична стръв,евтина е и удрят и много добри сарга,но да не се излъже някой да пробва с бутчета или крила --така ще си провали тотално риболова.Ами-това е ,има и много хубав повод за залагане на цели миди--наи-добрата стръв за големи ципури,имам извадена една 5кг и две-три по-малки,но за съжаление изгубих снимките.Сигурно никой не знае че големите ципури поне веднаж дневно обичат да хрупат миди,но който е решил да практикува сърфкастинга ще научи постепенно много неща.За съжаление този повод трябва да се види ,как се прави и как се залагат мидите,така от разсояние няма да разберете нищо.Със сигурност разпалих любопитството ви,но засега спирам че жената ще ме бие с рибарски истории.Успех и наслука :fishing10:
odisei71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:48 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от odisei71 »

Благодаря,за ценната практична информация.Планувам следващия излет в Гърция със твойте идеи за монтаж и стръв.Единствено залагах само на полиангистро и сардела,но сега ще пробвам и твойте монтажи.
Последният ми излет ме налазиха яко змиорките,три хванати и дузина откачени на полиангистото.Появи ли се дребосък ти писва от зареждане на полиангистото.Вече ще се ориентирам към други монтажи.
Ако може нещо нагледно за монтажите или някой линк да посочиш.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

odisei71 написа:Благодаря,за ценната практична информация.Планувам следващия излет в Гърция със твойте идеи за монтаж и стръв.Единствено залагах само на полиангистро и сардела,но сега ще пробвам и твойте монтажи.
Последният ми излет ме налазиха яко змиорките,три хванати и дузина откачени на полиангистото.Появи ли се дребосък ти писва от зареждане на полиангистото.Вече ще се ориентирам към други монтажи.
Ако може нещо нагледно за монтажите или някой линк да посочиш.
Колега odisei,при толкова много смерни,трябва да си прочистил Егейско море :lol: :lol: направо ми скри шапката--шегувам се--допуснал си две грешки--1--ловил си близо до скали и подмоли,повече никога не се връщай на това място--2--сарделата е чудесна стръв,само че.....трябва да е прясна току-що уловена ,иначе малко да престои ,още повече в топлото време много бързо замирисва,ти не го усещаш,ама смерната е със зверско обоняние,някой път пробвай и хвърли до брега ,където има камъни някакво месо,парче дроб и гледай какво става-до пет минути ще събереш де-що смерна има в радиус от 300метра.За мен смерната и гопите са най-голямата напаст.Сещам се за една много добра стръв ,а именно --хлябът---,ципурата го обича,а и лесно се залага на полиангистрито...един хляб го разрязваш през средата по дължина ,корите да са ти цели и по тях да има достатъчно среда.Тези кори делиш пак на две,добре е хляба да е от предния ден с меки кори,прегъваш корите така че средата да е отвън и слагаш вътре оловото,обмотаваш хубаво с полиангистрито и така замяташ.това е добър начин за риболов на пристанища,не е нужно да мяташ много далече.Излизат много добри ципури,ако си късметлия може и някоя синегрида да мине,със сигурност ще избиеш кефалите.колкото до поводите--трябва да наснимам,но ако напишеш в тубата --ARMATOSIES GIA PSAREMA,ще гледаш поводи цяла седмица.Още нещо по повод смерните...ако се къпете в близост до скали и имате кървяща рана ,излезте по най-бързия начин навън --може да ви атакува някоя смерна,много са агресивни и хапят много лошо,да не дава господ да ви се случва.,освен това-при риболов пазете пръсти от устите на рибите- стискат много силно,особено саргата и ципурите,веднаж ме захапа една ципура около 500гр--е нема такава болка,направо се напиках,за лефера да не говорим-направо реже пръсти,като хирург е...ами това е ...засега.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”