surfcasting в Гърция

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
ddorado
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2017 2:34 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от ddorado »

По темата-преди няколко години-може би 3-4 влязох в един рибен магазин в София.Гледам едни филета.На въпроса ми от каква риба са-продавача ми казва от щука.Взех си около 2кг.Когато се прибрах и ги приготвихме в къщи разбрах, че са от толстолоб,ама не на тази цена.И аз бях балама,въприки че съм роден на Дунава.
ddorado
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2017 2:34 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от ddorado »

А като стана въпрос за толстолоб американците не го ядат,а добиват от него рибно масло и Омега 3 антиоксиданти които продават в Европа.Имаше филм по дискавъри.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

За съжаление всички ние като потребители сме в еднаква степен балъци...та затова казах че балъците крепят света...жалкото в тая история е че законите не са в подкрепа на ''балъка'',а в подкрепа на тарикатите...Много ми е интересно като вляза в някой БГ супермаркет -ми то направо отвсякъде ''лъха''на отрови-то не са ГМО-та,то не са Е-та иначе всяка реклама те убеждава че се храним ''здравословно''...интересното е че тук в ГР.много се търси домашната продукция -яйца,млека .пилета , меса, вина или напитки и са на два че и три пъти по-високи цени и никой не те спира да си продаваш продукцията,докато при нас пазара е окупиран от прекупвачи и измамници,а в същото време един производител е докаран до просешка тояга и едва ли не е престъпник ..преди време изгледах един клип в тубата --обръщение на кмета на Катунци (ако не се лъжа) --де да имахме поне още десетина политици като него...е намерих го ...плаче ми се като го слушам евала ..голям БЪЛГАРИН https://www.youtube.com/watch?v=o92_EgKvN5s
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

Ха да сменим темата че нещо баят я оспамихме,та се обръщам към stefannankov-разгледа ли книгата с монтажите на колегата CAVERN -повечето са си класики за морски риболов,но ми привлече вниманието един монтаж -Sheppey Rig-чудесен е за риболов на мурмури и кокали,като мисля леко да го ''модифицирам''една кука долу и две горе..само някак си не мога да преценя вирбелите с какъв тест да са,имайки предвид че обикновенно ползвам 100 или 125 грамови тежести , иначе при изпълнение по този начин мисля че в Черно море е най подходящ за кефалови.Иначе често ползвам за лаврак NETHERLAND'S BASS RIG--само че на една кука и мога смело да кажа че върши работа.В общи линий много добро помагало за прохождащите колеги в сърфкастинга,има всичко необходимо за един добър риболов. :smt023 :smt023
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от stefannankov »

Вирбел №6 е класиката в изпълнението в Англия - при нас тоя размер е с тест 30 кг, така че може и с по-малък - №8 например. Като сложиш перличка да не се заклещват вирбелите няма такова значение според мен.
Книгата я прегледах още първия ден.
Тоз пич показва една интересна версия double pulley rig- 2 съединения, а не 3, може да се изпълни и с по-къси влакна , просто трябва да се спази пропорцията. Не мислиш ли че в тази му пропорция , както е на клипа, може и за чернокоп да се пробва?
Друга интересна версия с две куки на тоз пич е Wishbone rig - wishbone , само дето той фиксира двете куки, а според мен красотата на тоя монтаж ще бъде именно като не са фиксирани- подозрителна риба няма да усеща съпротивление, като закачиш първата другата кука ще се мята и може да привлече втора рибка.
И двата монтажа могат да се фиксират с бейт клип, което допринася за далечен кастинг. Вече експериментално си вързах няколко и съм ги сложил на ролки.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

По начало аз ползвам вирбели предимно номер 6(30 кг),дето се казва обичам да се презапасявам.Както споменах неведнаж,предпочитам предимно долни монтажи по ред причини,да не ги изброявам,но съмненията ми идват от това че по целия монтаж има твърде много вирбели и се страхувам с тия мощни пръти при замятане да нямам скъсвания на вирбели.Иначе този монтаж ме привлича с това че като се ползват ''макаронки'' се получава някакъв хибрид между патерностер и Sheppey Rig което прави такъв монтаж много добър за риболов и в по-ветровито време,да оставим настрана че горната кука с един флуоресциращ флотер става идеален за кокали и меланури.Всеки случай ми се вижда много перспективен монтаж.Колкото до double poulley--да... мисля че ще стане за чернокоп,опитай...все пак ако чернокопа излиза далече от брега ,според мен ще трябва да наблегнеш най-вече на монтажи с бейт клип,за да гониш пределни дистанций и да нямаш оплитания при замятане. :fishing6:
odisei71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:48 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от odisei71 »

В този сайт намерих ценна информация за примамките/стръвта/.Може да си го преведете с транслатора ,превода не е точен, но в общи линии основните неща се разбират.
https://sea-maniacs.com/2008/07/09/%CE% ... %84%CE%B1/
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

odisei71 написа:В този сайт намерих ценна информация за примамките/стръвта/.Може да си го преведете с транслатора ,превода не е точен, но в общи линии основните неща се разбират.
https://sea-maniacs.com/2008/07/09/%CE% ... %84%CE%B1/
Основните са тук,за тези мога да добавя че кокините каравидакя ''работят'' много по-добре...все пак липсва информация за доста други --амосколики,трихя,кордела,кокино агрио...които са не по-лоши от тези и също много добре работят.Потегли ли риболова и ако ги има разбира се ,ще пускам фотки и начини за залагането им... :fishing5: пп-вчера слънце,ама студено и вятър,днес-топло и тихо,ама вали от сутринта..мамка му и на време бе,как не се оправи поне за 3 дена...
odisei71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:48 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от odisei71 »

Купих си япоско влакно айва шима 0.35 мм.,целта ми е да го ползвам за основно влакно,но след като го навих на макарата ми изглежда доста тъничко,макар,че му дават доста издръжливост около 17 кг.Питането ми е ,дали 0.35 е подходящо за основно влакто.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

odisei71 написа:Купих си япоско влакно айва шима 0.35 мм.,целта ми е да го ползвам за основно влакно,но след като го навих на макарата ми изглежда доста тъничко,макар,че му дават доста издръжливост около 17 кг.Питането ми е ,дали 0.35 е подходящо за основно влакто.
Става,никакъв проблем даже и без шок-лидер-мятай смело.Аз съм с Океаник -0,40 и държи ''само''14 кг. :fishing5:
ddorado
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2017 2:34 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от ddorado »

По темата за сечението на влакното моето мнение е продиктувано от практиката.Един приятел преди няколко години извади една риба 31 кг с влакно 0,35 издържаше около 12-14кг.Изваждането беше за около 40-50 мин..Имаше много аванс и игра.Едва ли ви казвам нещо ново,но на колегата поставил питането навярно ще е полезно.Иначе искам да потвърдя,че от тръбичките на клечките за уши стват добри монтажи,като противоусукващи тръбички-някъде го бях чел из форума.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

[quote="ddorado": ..Имаше много аванс и игра.Едва ли ви казвам нещо ново,но на колегата поставил питането навярно ще е полезно.Иначе искам да потвърдя,че от тръбичките на клечките за уши стват добри монтажи,като противоусукващи тръбички-някъде го бях чел из форума.[/quote] Да,от личен опит- при сърфкастинга е много важно да умееш да ''работиш'' с аванса,освен това никак не е излишно леко презапасяване ,затова при монофила смятам 0,40 за оптимален вариант..От голямо значение е и да умееш да ''предугаждаш'' поведението на рибите...както си мислиш че рибата е изморена и ''полегнала'' така в един момент драсва с невероятна скорост,това особенно важи за скатовете.Много интересен е и факта че всяка една риба има свой ''почерк''на кълване и ако си запознат с това,можеш да реагираш по правилния начин.Не искам да звучи като самохвалство,но от дългата ми практика мога да позная до 80% от кълването ,каква риба имам отсреща. :fishing6:
Маратонеца
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Мар 25, 2018 3:12 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от Маратонеца »

Колеги, здравейте ! Някой има ли идея как да не губим закачени тежести по каменисти дъна при сърфкастинг, само тиролско дръвце или има и други начини, благодаря Ви !
Маратонеца
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Мар 25, 2018 3:12 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от Маратонеца »

Поздрави от Кърджали на колегата Одисей !
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

Маратонеца написа:Колеги, здравейте ! Някой има ли идея как да не губим закачени тежести по каменисти дъна при сърфкастинг, само тиролско дръвце или има и други начини, благодаря Ви !
....май че си е най-доброто,поне за мене е така..остава си класика ..
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”