ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

Ми супер добре изглеждат. На следващо "бъркало" и аз ще цъкна някое друго бурканче по твоята рецепта дето пие предимно ракийка :D
Последно промяна от Бачо Илия на Нед Окт 11, 2009 9:58 pm, променено общо 1 път.
Изображение
djimito
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 5:12 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от djimito »

Пробвай , супер е......... от тавичката добави в бурканчето още малко сол и 1на1на1олио оцет вода
petja
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Дек 03, 2008 12:29 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от petja »

---------------------------------------------------

Искам да попитам рибата шпроти има ли люспи?


# Повече да не се налага да коригирам мнения!
И...има си теми за подобни въпроси!!!
sapuna
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

Рибната салата, която участва активно в жребчевската среща, беше по рецептата на първата страница в тази тема :idea: :drinkers: :drinkers:
Изображение
jor661
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Дек 17, 2009 8:27 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от jor661 »

5 кг очистена каракуда,без перки и опашки,4 литра доматен сок- без семки и люспи,250 мл. оцет,250 мл.олио и сол на вкус се вари 1ч.20 мин.Като изстине се пълни в буркани заедно с нарязани моркови,краставички,чушки,листа целина,сварен боб.Слага се и бахар,даф.лист и ч.пипер на зърна.Бурканите се допълват със останалия сос от варенето на рибата.След затварянето се вари 1ч.40мин. Става и с друг вид речна риба.Само да можете да си я хванете!!!
vesa75
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Май 24, 2009 9:10 pm
Местоположение: Montana

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от vesa75 »

Бачо Илия написа:
go6obebeto написа:Колеги, моля ви споделете някои рецепти за консервиране на каракуда. За предпочитане с термична обработка. Опитвал съм подобна в която имаше домати или пюре, зрял боб, краставички, чушка и други подправки, но за съжаление не успях да науча как се приготвя. Благодаря предварително. :)
РИБНИ КОНСЕРВИ: / за 10килограма изчистена риба/

Рибата се почиства от люспи , глави и вътршности , след което се измива много добре със студена вода. С ножица се орязват опашката , перките и хрилните кости (дъги). Нарязва се на парчета по 4-5 сантиметра в голяма тава за варене на сладко , посолява се "на вкус" и се залива с една бутилка олио и една бутилка качествен оцет , изсипва се и едно пакетче чер пипер. Рзбърка се добре , завива се с алуминиево фолио и се пече три часа на бавна фурна(150 градуса). Фурната се изключва и тавата се оставя вътре до пълно изстиване (една нощ)
За това количество се подготвят: два буркана (0.800) доматено пюре(троен концентрат) , в които се изсипват и разбъркват добре по едно пакетче финно млян кимион, един буркан(0.800) стерилизирани краставички ( нарязани на колелца) , един буркан (0.800) маринована червена капия ( нарязана на парченца) , 0.5 кг много добре сварен стар фасул , едно пакетче( 0.4-0.5кг.) замразен млечен грах Подготвят се 20 бурканчета 0.400мл. , рибата се изгреба с решетъчна лъжица и се нарежда много плътно на редове в бурканите. Между всеки ред се слага по една лъжица пюре и по малко от всичко останало . Наредените вече буркани се заливат с по 1-2 супени лъжици от маринатата която остава в тавата. Бурканите се затварят с метални капачки и се варят 2 часа и 30 минути.
По тази рецепта може да се консервира всякаква риба , особенно такива изявени "арматуристи" , като каракуда , платика , скобар , бабушка ....
Практически , рибата се изчиства и на пакети се прибира във фризер до като се посъберът 10-12 кг , за да не се правят по 5-6 бурканчета през няколко дена.
Консервата "върви" за мезе на всичко!!!
..............Така а сега след като съм я направила искам да питам колко време може да стоят консервите,колко им е трайността ,а колкото до рецептата-без коментар...много е добра,много вкусна страшна е...
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

vesa75 написа: ..............Така а сега след като съм я направила искам да питам колко време може да стоят консервите,колко им е трайността ,а колкото до рецептата-без коментар...много е добра,много вкусна страшна е...
Две години със сигурност, за по-нататък...не са оставали...!!! :D :drinkers:

Изображение

:drinkers: :drinkers: :drinkers:
Изображение
ribarq_64
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 4:53 pm
Местоположение: Драгоман

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от ribarq_64 »

ЗДРАВЕЙТЕ,аз също консервирам кокалести риби-каракуда,платика,бабушка и тем подобни.Наи много ми хареса,а и не само на мен,следната рецепта:Рибата се изчиства и се махат главите.Перките се отстраняват но не с ножица,а с остър нож се реже отдвете страни покраи тях и се изскубват заедно с костите.Опашката също се маха.След това се отрязва опашната част до края на коремния отвор и се отстранява гръбнака.След това се отстраняват и ребърцата от двете половинки.Рибата се накисва за 30 минути в 1 литър вода и 250 грама готварска сол.Бланшира се в горещо олио за 5-6 минути.Оставя се да се охлади и след това опашната част се стиска леко странично и се маха гръбната кокал.В буркан от 400 мл.се слага резанче лимон и 10 зърна черен пипер.Рибата се реди и се притиска добре.Наи отгоре се слага още едно резанче лимон.Затваря се с капачка и се вари на бавен огън,наи добре на газов котлон,3-4 часа.ДОСТА Е ТРУДОЕМКО ноооо си заслужава. :drinkers:
angelarii
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Яну 12, 2010 10:31 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от angelarii »

Бачо Илия написа:
go6obebeto написа:Колеги, моля ви споделете някои рецепти за консервиране на каракуда. За предпочитане с термична обработка. Опитвал съм подобна в която имаше домати или пюре, зрял боб, краставички, чушка и други подправки, но за съжаление не успях да науча как се приготвя. Благодаря предварително. :)
РИБНИ КОНСЕРВИ: / за 10килограма изчистена риба/

Рибата се почиства от люспи , глави и вътршности , след което се измива много добре със студена вода. С ножица се орязват опашката , перките и хрилните кости (дъги). Нарязва се на парчета по 4-5 сантиметра в голяма тава за варене на сладко , посолява се "на вкус" и се залива с една бутилка олио и една бутилка качествен оцет , изсипва се и едно пакетче чер пипер. Рзбърка се добре , завива се с алуминиево фолио и се пече три часа на бавна фурна(150 градуса). Фурната се изключва и тавата се оставя вътре до пълно изстиване (една нощ)
За това количество се подготвят: два буркана (0.800) доматено пюре(троен концентрат) , в които се изсипват и разбъркват добре по едно пакетче финно млян кимион, един буркан(0.800) стерилизирани краставички ( нарязани на колелца) , един буркан (0.800) маринована червена капия ( нарязана на парченца) , 0.5 кг много добре сварен стар фасул , едно пакетче( 0.4-0.5кг.) замразен млечен грах Подготвят се 20 бурканчета 0.400мл. , рибата се изгреба с решетъчна лъжица и се нарежда много плътно на редове в бурканите. Между всеки ред се слага по една лъжица пюре и по малко от всичко останало . Наредените вече буркани се заливат с по 1-2 супени лъжици от маринатата която остава в тавата. Бурканите се затварят с метални капачки и се варят 2 часа и 30 минути.
По тази рецепта може да се консервира всякаква риба , особенно такива изявени "арматуристи" , като каракуда , платика , скобар , бабушка ....
Практически , рибата се изчиства и на пакети се прибира във фризер до като се посъберът 10-12 кг , за да не се правят по 5-6 бурканчета през няколко дена.
Консервата "върви" за мезе на всичко!!!
Благодарности на Бачо Илия и всички писали коментари в тази и други подобни теми.
Опитах тази консерва, като разликата е, че не сложих кимион и капия. Ползвах 400 мл. олио и 400 мл. домашен оцет, за половин доза, тоест 5 кг. риба.
Вкусът е точно на известната консерва "Ропотамо", но това май зависи доста от доматеното пюре. Купих си готово от Кауфланд.
Дребните кости липсват на осемдесет процента. С ребрата положението е същото. Гръбнаците са се стопили на петдесет процента и се разпадат в устата. Мен не ме кефят и ако реша да повторя това упражнение ще ги махам предварително.
Единственият ми проблем е, че парчетата риба не седят стегнати, а се кашнаха. Може би някой има идея как да се оправи това!?
За протокола: - Ползвах само скобар. От речните риби ям само таранка, речен шаран, сом до 3 кг. и чат пат щука и клен. Всичко друго става само за ловене, според мен.
Нооо, с тази рецепта има опасност да стана месарче :lol:
Аватар
d_bozhkov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1415
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:28 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от d_bozhkov »

Тъй като се събра доста каракуда във фризера реших тази година да приготвя от така известните рибни консерви на Бачо Илия.
Тъй като ще ми е за пръв път имам някои въпроси,на чиито отговори се надявам да отговорите спешно тъй като тавата с рибата вече отлежава във фурната.

1.Каква е ролята на кимиона в рецептата ?
2. Жената иска да разбърка всичко предварително .Без да ги нарежда на редове.Става ли и така ?
3.Мога ли да ползвам и по големи буркани ( 0.800 например) ,че малките са ми привършили ?
4.Това време за стерилизация от 2.30 минути не е ли множко ?
5. Засича се след завирането на водата ли ?

Благодаря предварително на всички отзовали се !
Изображение
Насакото Яката:ма странен човек си...като кажа "да ВИ *ба ***ката майна" сьм се ЗАЯЖДАЛ..като кажа нещо по деликатно-не се разбира..бе цел живот ли така ще си прекарам-НЕРАЗБРАН
Аватар
ninastefanina
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2130
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 11:00 am

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от ninastefanina »

Митенце,подправките колкото сложиш са без значение.Варенето също да е в повече няма да навреди.Че не е нарязано също,както казват хората пълни чушки в боба и всичко си става :wink:
I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
"Колкото повече глупости правя,толкова по-популярен ставам"
pes
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Фев 01, 2012 10:29 am

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от pes »

Аз я знам по следния начин за салата "Ропотамо" ---- 2кг.стар боб,(сварен),2 буркана кисели краставички(по на ситно режеш),1 буркан грах,4кг.домати (рендосани и пържени,водата им да изври) 2кг. чушки (може червени,зелени няма значение) 1 кг. моркови варени в марината от Дафинов лист,черен пипер,400 гр. оцет,150гр. захар,500гр. олио и сол на вкус! Доматите се рендосват или мелят след това се прибавя марината,морковите боба краставичките,грахта, чушките и накрая прибавяш обескостената риба. Стерелизира се за 20 мин. и се затваря в буркани дано да сам бил полезен ;)
Аватар
d_bozhkov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1415
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:28 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от d_bozhkov »

Уфффф,
Забравих да пиша.
Чудни станаха консервите !
А това със стапянето на костите в тавичката го използвах и за останалия ми от Поморие сафрид.
Напълних и си мариновах директно 2-3 бурканчета и ги сложих в хладилника,ама едното вече замина :oops: .
Другите и те едва ли ще оцелеят дълго.
Ей как не съм се занимавал досега с консервиране на риба.
Сега получих и импулс да ходя за каракуда по нашите дупки.
Само че вчера изобщо не кълвеше.
Цял ден без кълване и едва привечер на смрачаване изкарах 7 прилични,та отървах капото.
Изображение
Насакото Яката:ма странен човек си...като кажа "да ВИ *ба ***ката майна" сьм се ЗАЯЖДАЛ..като кажа нещо по деликатно-не се разбира..бе цел живот ли така ще си прекарам-НЕРАЗБРАН
Аватар
d_bozhkov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1415
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:28 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от d_bozhkov »

Малко UP на темата.
Захванах се от снощи пак да консервирам каракудата,че бях напълнил цяла ракла във фризера и трябва да я изпразня спешно за предстоящото замразяване на чушките.
Нарязах рибата в тавата с маринатата запекох я 3 часа,но се опасявам ,че нещо не ми с е получиха нещата.Основната арматура още си стои .
Дали защото намалих доста терморегулатора.Нямам термометър на фурната и не знам тия пусти 150 градуса ,кога са .
Искам да попитам дали тая останала арматура ще се стопи после в буркана ?

Този път реших да снимам и целия процес.Ето малко снимки от него :
Рибата :

Изображение

Изображение

Нарязана в тавичката :

Изображение

Подправките :

Изображение

Олио и оцет за маринатата : :wink:

Изображение

Объркваме рибата с маринатата :

Изображение

Изображение

Една тава не стигна , та използвах 2 :

Изображение

Изображение

Боба с морковите :

Изображение

Киселите краставички ( не са хубави,меки са ,не останаха от хубавите,а не сме правили нови тази година ) :

Изображение

Изпечения, обеления и нарязан на парченца пипер :

Изображение

Доматите ( не стана баш троен концентрат , имах готов в буркани,но тъй като събрахме доста домати от село реших да ги оползотворя и тях )

Изображение

Реших да поочистя арматурата :

Изображение

Работното място :

Изображение

Те това е преди затваряне ( както беше казала Нинчето ...ръгай чушки в боба :) )


Изображение

Затваряне на бурканите ( излязоха 16 тип "Омния" )

Изображение

В тенджерата с вода и ...чакаме да заврят


Изображение
Изображение
Насакото Яката:ма странен човек си...като кажа "да ВИ *ба ***ката майна" сьм се ЗАЯЖДАЛ..като кажа нещо по деликатно-не се разбира..бе цел живот ли така ще си прекарам-НЕРАЗБРАН
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от sapuna »

След два месеца ще се увериш сам Митак!
Да ти е сладко! ;)
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”