ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

go6obebeto
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Ное 30, 2007 5:43 pm

ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от go6obebeto »

Колеги, моля ви споделете някои рецепти за консервиране на каракуда. За предпочитане с терична обработка. Опитвал съм подобна в която имаше домати или пъре, зрял боб, краставички, чушка и други подправки, но за съжаление не успях да науча как се приготвя. Благодаря предварително. :)
мачкай браконера
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

go6obebeto написа:Колеги, моля ви споделете някои рецепти за консервиране на каракуда. За предпочитане с термична обработка. Опитвал съм подобна в която имаше домати или пюре, зрял боб, краставички, чушка и други подправки, но за съжаление не успях да науча как се приготвя. Благодаря предварително. :)
РИБНИ КОНСЕРВИ: / за 10килограма изчистена риба/

Рибата се почиства от люспи , глави и вътршности , след което се измива много добре със студена вода. С ножица се орязват опашката , перките и хрилните кости (дъги). Нарязва се на парчета по 4-5 сантиметра в голяма тава за варене на сладко , посолява се "на вкус" и се залива с една бутилка олио и една бутилка качествен оцет , изсипва се и едно пакетче чер пипер. Рзбърка се добре , завива се с алуминиево фолио и се пече три часа на бавна фурна(150 градуса). Фурната се изключва и тавата се оставя вътре до пълно изстиване (една нощ)
За това количество се подготвят: два буркана (0.800) доматено пюре(троен концентрат) , в които се изсипват и разбъркват добре по едно пакетче финно млян кимион, един буркан(0.800) стерилизирани краставички ( нарязани на колелца) , един буркан (0.800) маринована червена капия ( нарязана на парченца) , 0.5 кг много добре сварен стар фасул , едно пакетче( 0.4-0.5кг.) замразен млечен грах Подготвят се 20 бурканчета 0.400мл. , рибата се изгреба с решетъчна лъжица и се нарежда много плътно на редове в бурканите. Между всеки ред се слага по една лъжица пюре и по малко от всичко останало . Наредените вече буркани се заливат с по 1-2 супени лъжици от маринатата която остава в тавата. Бурканите се затварят с метални капачки и се варят 2 часа и 30 минути.
По тази рецепта може да се консервира всякаква риба , особенно такива изявени "арматуристи" , като каракуда , платика , скобар , бабушка ....
Практически , рибата се изчиства и на пакети се прибира във фризер до като се посъберът 10-12 кг , за да не се правят по 5-6 бурканчета през няколко дена.
Консервата "върви" за мезе на всичко!!!
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Юни 20, 2008 1:49 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
Mitak
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 2:55 pm
Местоположение: Дупница

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Mitak »

ceno cenov написа:Абе хора, края на света ли идва, че чак с консерви ще се презапасяваме. :roll:

Края на света скоро няма да дойде, а и човека не е казал че ще се презапасява аз лично също правя консерви, и не щото ще дойде края а защото ми е вкусно.

пп.
Сори за спама просто ми става мого гадно от такива недмислени мнения. Рецептата която е написал колегата и аз съм я пробвал и наистина става много добре. Наздраве!
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

Тая ми е пета / шеста по ред рецепта и все не съм се справял с кокалдаците. Тука обаче няма грешка , отделно и като поседят трийсетина дена , пък , съвсем (от допълнителната марината вътре) Този приятел дето ми я каза , по подобен начин ( с марината , пипер и дафинов лист) , в тавичка и на фурна прави и платика за директно хапване. Като минат през фурната и поседят- не остава грам нестопен кокал :D
Колкото до "презапасяването" , това е ташак неакъф- просто консервите, за тия видови риби ,са много по-вкусни от рибите " натюрлих" или "от фризера". Отделно и купувам чат-пат готови консерви , особенно шпроти :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Изображение
veso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 375
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 2:56 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от veso »

Наистина както казва Бовския по надолу има доста рецепти,но въпреки това ето и от мен една която аз използвам .

Една доза се прави със три килограма изчистена риба.
Най-добре рибата да е мешана, но може и само каракуда(таранка) като няма друго.

Приготвя се в тенджера под налягане.

Рецептата е:
3 кг. изчистена риба
250 мл. оцет
400 мл. олио
2 пакетчета черен пипер на зърна
1/2 пакетче бахар
няколко листа дафинов лист
5-6 моркова нарязани на шайби
1/2 бутилка доматен сок (използвам домашно производство)
2 с.л. сол
Никаква вода рибата си пуска достатъчно.

Нарежда се в тенджерата рибата омешана с подправките.
Добре е на дъното да има нещо което да предпазва рибата да не залепне - някои тенджери си имат оригинални решетки,а които нямат става и с клонки от лоза например.

След като заври се засича 1 час. и се маха от огъня .

Предварително подготвям: сварен грах или бял боб,може да се включи и варена царевица(от консевите е супер), нарязани кисели краставички и доматено пюре.
След това се нарежда в буркани , ред риба и по малко от киселите краставички,граха или боба и доматено пюре и после пак ред риба и така до като се напълни буркана.

Бурканите се стерилизират зо около 20мин.
Костите се стапят още в тенджерата от оцета!

И особено зимата кога снега забръска и седнем с приятели на масата всички само за това мезе питат.
Верния път е най-къс!
djimito
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 5:12 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от djimito »

Здравей , колега ИДА !
Вчера наловихме повечко платика на Искър, поиграх си 2 часа да я изсчистя само на филета(махам гръбнак и ребра) и "заповядах" на жената да пръжне по случай Германия-Турция
с комшията да замезим...............Та както и да, е за сетен път всички стигнахме до извода че платиката не става за директна консумация................
Днес се позарових из форуми и кулинарни сайтове и попаднах на твоята рецепта "в тавичка с олио и оцет 3 часа на 150 градуса" и сега една тавица къкри във фурничката .....апартамента ухае на оцет и подправки ( аз си позволих малко да импровизирам , сложих дафинов лист и бахар с черния пипер , солта , олиото и оцета в тавата) не знам като се прибере жената...........
Та колега в 14.00 часа съм сложил тавата до 17.00 ч. ако си на линия дай малко акъл ..........дали си пробвал да не е тип закуска"ропотамо" а да си я бяла кисело солена риба за ракиено мезе. По принцип ако знаеш и друг начин за мариноване на сладководна риба тип "арматурист" може да споделиш , важното е да се стопят костите.........Хаиде па като минавам през Карлово ще метна едно бурканче.......

Нека и някой друг колега сподели някоя вкусотийка.........
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

До тук всичко ( без дафиновия лист) съвпада :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Изображение
djimito
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 5:12 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от djimito »

Изключих фурната , къщата мирише не се трае та се чудя дали да не отворя едното ъгълче на тавицата па да вКидя с една ракийка как ли е ? Колега ИДА какво е твоето мнение ?
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

djimito написа:Изключих фурната , къщата мирише не се трае та се чудя дали да не отворя едното ъгълче на тавицата па да вКидя с една ракийка как ли е ? Колега ИДА какво е твоето мнение ?
Ами , супер ще е :drinkers: Виж , по-горе съм писал че така се правят платики за директна консумация , само че с по-малко марината и в последна фаза ( 15 минути) се маха фолиото , поотлива се от марината и се позапичат на 200 градуса ; край с кокалдаците :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers:

п.п. аз между другото това с позапичането го правя и с консервите - стават още по най....... :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Изображение
djimito
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 5:12 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от djimito »

Колега IDA тука в София сме на 30 градуса на сянка , не знам как сте в Карлово сигурно е същото .
Да не развалим платичката ми е дерта ...........дали да не я прибера в хладилника.
Твоето компетентно мнение???
А сетих се , една забележка:Няма мерна единица една бутилка ............та я ми кажи колко е олиото и колко оцета?

ХА НАЗДРАВЕ :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

Важно е съотношението 1:1 или 2х1л. или 2х0.7 , 2х0.5 ..... Зе тези количества и съд дето съм писал , аз слагам 2х1л.
Може да я прибереш в хладилника , а ако ще я почваш от сутринта - няма смисъл. Опита ли я с ракийка :roll: :D
Изображение
djimito
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 5:12 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от djimito »

Сърдечно благодаря за рецептата , до тук върви перфектно.
Опитах я с една ракийка .........една малка главичка кромидец с 2-3 парченца от тавичката, иска още малко оцет и става........ не ми се говори ............
Утре продължавам а от понеделник пак на Искър .............
лека вечер и пак благодаря
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от Бачо Илия »

Джими , " остъкли" ли я бре :smt102 :smt102 :smt102
Изображение
djimito
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 5:12 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от djimito »

Да Ида остъклих я изцяло по твоята рецепта............направих 2 пробни буркана ама не съм я опитвал още искам да се поовкуси 5-6 дена.на един буркан 0.4л сложих 1/2 ч.л. сол , 2 с.л.оцет на дъното и отгоре по малко копърче и по 1/4 скилидка чесън наредих рибка и най отгоре залях с 1-2 лъжици от маринатата от тавата.................очаквай резултата :D :D :D
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: ВЪПРОС ЗА КОНСЕРВИРАНЕ НА КАРАКУДА

Мнение от lusienn »

[quote="IDA"]Тая ми е пета / шеста по ред рецепта и все не съм се справял с кокалдаците. Тука обаче няма грешка , отделно и като поседят трийсетина дена , пък , съвсем (от допълнителната марината вътре) Този приятел дето ми я каза , по подобен начин ( с марината , пипер и дафинов лист) , в тавичка и на фурна прави и платика за директно хапване. Като минат през фурната и поседят- не остава грам нестопен кокал :D
:drinkers:[Колкото до "презапасяването" , това е ташак неакъф- просто консервите, за тия видови риби ,са много по-вкусни от рибите " натюрлих" или "от фризера". Отделно и купувам чат-пат готови консерви , особенно шпроти :drinkers: :drinkers: /quote] :drinkers: :drinkers: :prayer: РАЗБИРА ГИ КОЛЕГАТА ХУБАВИТЕ МЕЗЕТА :drinkers: :rock:
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”