рецепта за рапани

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

grilot
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Съб Юни 14, 2014 6:01 am
Местоположение: София

Re: рецепта за рапани

Мнение от grilot »

До вчера не бях опитвал рапани, но като нямаше риба си намерих друго занимание, събрах малко рапани. Прочетох във форума как се приготвят, сварих ги с черупките за десетина минути, а след това съпругата ми ги запържи само с брашно, нямахме под ръка панировка, но по късно се убедих, че и така става. Направих и един сос долу горе взаимстван от описаните от колегите - изцеден лимонов сок, люта чушка и сол. Получи се прекрасно мезе, само дето чистенето на черупките ми разказа играта, играх си почти два часа, но пак казвам заслужава си. Жалко, че нито съпругата ми нито децата не пожелаха да ги опитат, но то си е за тяхна сметка - изгубиха:)
icakinen
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Пет Май 23, 2014 11:14 am
Местоположение: Варна

Re: рецепта за рапани

Мнение от icakinen »

Да споделя и аз една рецепта,която е плод на импровизация,но вече доста време приготвям рапан по този начин и всички,които го опитват са доволни.
Първо относно подготовката на рапана.Почистването го правя на място,почти веднага след като е изваден.Оставям рапаните на слънце докато глътна малко бира.Това помага да отпуснат малко.След това ги вадя от черупките с една вилица(изключително лесно става) и изрязвам крачето.Остатъка го връщам в морето за рибките и рачетата.Вкъщи измивам добре месото,след което го слагам в студена вода на котлона докато заври.Веднага го махам и добре измивам под течаща вода,след което процедурата се повтаря.Между двете кипвания махам люспата от крачетата.След всичко това вече може да се панира,готви и тн.
Рецептата,която исках да споделя.Нарязвам месото на филийки.Подготвям си 4-5 връзки зелен лук нарязан на ситно.В подходящ съд загряваме зехтин,след което слагаме лука докато омекне.Когато това стане добавяме и рапаните.Сол на вкус и обилно прясно смлян черен пипер.След 5 минутки всичко е готово.Минута преди да ги свалим от огъня, може да се добави малко нарязан на ситно девесил.Не прекалявайте с неговото количество.Сервира се студено и е чудесно мезе или студено предястие.Да ви е сладко.
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: рецепта за рапани

Мнение от Bigmarlin »

Супер стават така,по рецептата на колегата.По тоя начин праим и олюви ,но и с малко червен пипер :drinkers:

Получава се нещо такова.Само дека зеленото луче трее да е повечко.
Изображение

Се си мисла ,че рапаните ако се сготвят в един убав пикантен доматен сос за кратко, ще се случат нещата :wink:
Изображение
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: рецепта за рапани

Мнение от starcho »

За рапаноядците-тая гад се е научила вече по песака да оди,градския плаж гъмжеше в плиткотои жертвите вече бяха бялата мида
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”