лек привкус на тиня-как да го премахна

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

Аватар
enterprise
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 227
Регистриран на: Нед Авг 24, 2008 6:37 pm
Местоположение: Хасково

лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от enterprise »

имам хванати към 4-5 кг шарани...дадох на познати и ми казаха ,че рибата има дъх на тиня....та ,за да не хвърлям рибата -има ли начин да премахна този проблем...
п.с.аз знам,че се кисне в прясно мляко-ефективно ли е и колко време кисне
Аватар
svetlio86
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 445
Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 9:25 am
Местоположение: Варна морето

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от svetlio86 »

Да прясното мляко е добър вариант но до ефекта не съм много обеден!Аз риба не ям :)
Обикновенно в редките случаи когато взема нещо за вкъщи за нашите маика ми обикновенно го кисне в оцет около 1-2 часа
Най си ми е добре,когато съм сред природата :)....................................................За Риба с бутилка бира
Swordfish92

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от Swordfish92 »

enterprise написа:имам хванати към 4-5 кг шарани...дадох на познати и ми казаха ,че рибата има дъх на тиня....та ,за да не хвърлям рибата -има ли начин да премахна този проблем...
п.с.аз знам,че се кисне в прясно мляко-ефективно ли е и колко време кисне
Няма да мирише на тиня само ако: ХВАНЕШ СНИМАШ И ПУСНЕШ!!! :P
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от Бачо Илия »

Swordfish92 написа:
Няма да мирише на тиня само ако: ХВАНЕШ СНИМАШ И ПУСНЕШ!!! :P
Браво бе , много си напреднал с материала.... особено пък и за теми в този подфорум :wink: И що спамиш темата на колегата :wink:
Изображение
pivkoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 421
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 10:10 pm
Местоположение: Сливен Живко Златев

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от pivkoto »

Swordfish92 написа: Няма да мирише на тиня само ако: ХВАНЕШ СНИМАШ И ПУСНЕШ!!! :P

Това си е лично негово решение, който е решил да я помилва го прави без много хвалби. :idea:
Изображение
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от barutchiata © »

enterprise написа:имам хванати към 4-5 кг шарани...дадох на познати и ми казаха ,че рибата има дъх на тиня....та ,за да не хвърлям рибата -има ли начин да премахна този проблем...
п.с.аз знам,че се кисне в прясно мляко-ефективно ли е и колко време кисне

След като изчистиш рибата я оставяш да постои в равни части оцет и вода 10-15 мин.За това време рибите побеляват, след това ги измиваш хубаво с вода, изцеждаш и си ги готвиш по желание.
Аватар
paceto67
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 726
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 3:47 pm
Местоположение: Ловеч

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от paceto67 »

barutchiata © написа:
enterprise написа:имам хванати към 4-5 кг шарани...дадох на познати и ми казаха ,че рибата има дъх на тиня....та ,за да не хвърлям рибата -има ли начин да премахна този проблем...
п.с.аз знам,че се кисне в прясно мляко-ефективно ли е и колко време кисне

След като изчистиш рибата я оставяш да постои в равни части оцет и вода 10-15 мин.За това време рибите побеляват, след това ги измиваш хубаво с вода, изцеждаш и си ги готвиш по желание.

В разтвора от вода и оцет срежи на четири 2-3 глави кромид(червен лук).
Не карай като пиеш Изображение

/който пие бира не умира,ама трудно става/
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от MITKO70 »

Това му е майката ,вода и оцет ,за кромидия лук сега прочетох ,но има логика ,ще пробвам.
За отговора на ИДА ,по горе :smt023
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от КИРО »

barutchiata © написа:
enterprise написа:имам хванати към 4-5 кг шарани...дадох на познати и ми казаха ,че рибата има дъх на тиня....та ,за да не хвърлям рибата -има ли начин да премахна този проблем...
п.с.аз знам,че се кисне в прясно мляко-ефективно ли е и колко време кисне

След като изчистиш рибата я оставяш да постои в равни части оцет и вода 10-15 мин.За това време рибите побеляват, след това ги измиваш хубаво с вода, изцеждаш и си ги готвиш по желание.
Е,хич поне една чаша бира,няма ли да сложиш вътре.Поне по крехко става.
Ама там вий си знайте.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от Бачо Илия »

Аз знам и за мляко , пак в равни части с вода. Също има ефект , но то повече се явява коагулант и се ползва едновременно за обезкръвяване и премахване на миризми на меса ( например карантии-дроб, бъбреци , далаци , магаре за суджуци :D и т.н.)

8) 8) 8)
Изображение
Аватар
dedeff
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1100
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 6:09 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от dedeff »

Swordfish92 написа:
enterprise написа:имам хванати към 4-5 кг шарани...дадох на познати и ми казаха ,че рибата има дъх на тиня....та ,за да не хвърлям рибата -има ли начин да премахна този проблем...
п.с.аз знам,че се кисне в прясно мляко-ефективно ли е и колко време кисне
Няма да мирише на тиня само ако: ХВАНЕШ СНИМАШ И ПУСНЕШ!!! :P
Ти само трици ли си ли ядеш бе колегата,има си и хора които обичат и рибка да си похапват а и от друга страна риба се отглижда именно с търговска цел
Без жени можем,без риболов не можем!
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от Бачо Илия »

dedeff написа:
Swordfish92 написа:
Няма да мирише на тиня само ако: ХВАНЕШ СНИМАШ И ПУСНЕШ!!! :P
Ти само трици ли си ли ядеш бе колегата,има си и хора които обичат и рибка да си похапват а и от друга страна риба се отглижда именно с търговска цел
Swordfish92 написа:
Ееее... точно тази седмица ще ядеме рибата с колегите и се чудехме как се прави. Браво страшен си! Ще ти пратим едно парче. :D

NO COMMENT :idea: :idea: :idea:
Изображение
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от barutchiata © »

Миризмата и дъха на тиня идва от слузта на рибите, колкото и да ги миеме слузта винаги си остава.Оцета има това свойство да пресича слузта а когато е вече пресечена тя се отстранява лесно и напълно.Като изполивате с вода рибите ще усетите леко скърцане,което е признак за напълното отстраняване на слузта.
Някой колеги споменаха за лук и др.,съгласен съм с тях но нещата е добре да се редуват.Нали първо се измиваме от нечистотиите и после си слагаме парфюм.Иначе след като изполея рибите ги слагам в марината от : вода,алкохол(вино,водка,бира),лук,соев сос,захар,сол и др.Ако слагате вино е добре да бъде бяло за да не оцвети месото червено.В интерес на истината аз изкисвам в оцет всичките риби които готвя, без значение от рибата.
Аватар
rino712
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 406
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 3:46 pm
Местоположение: Търговище

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от rino712 »

Ако знаеш предварително,че рибата има дъх,той може да се премахне ако я държиш около 10ч на течаща вода-примерно голяма селска чешма или некой извор. :wink:
Wild fur Schnuren!!!
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Re: лек привкус на тиня-как да го премахна

Мнение от Бат Мирче-5кила »

[quote="barutchiata ©"] марината от : вода,алкохол(вино,водка,бира),лук,соев сос,захар,сол и др.quote]
именно :idea: плюс подправки,универсални,които сам си правя, горчица и няколко скилидки дребно нарязан чесьн,но без вода.с огромен успех става и за пьржоли, и дивеч :wink: соевия сос,ако е в комбинация с бира или вино препорьчвам да е от гьстия,по сладникавия -тип уорчестьрски.ако е с водка или ракия-по редкия и солен такьв.след час в хладилника е готово.а за още по готино-аз ги дьржа по цяла вечер.за шаран па баш се е утепало-после на скарата и готово.ако пьк няма време за глезотии и няма скара под рька-демек,че ще се пьржи(което го избягвам принципно),сьветвам :царевично брашно в което директно слагам и размесвам малко сол и ароматна подправка.и един ангельк да ви светна-за риба без много кости-изпьржвате по гореспоменатия начин,слагате в една тенджера с похлупак и посипвате отгоре сьс щембе/чорба СМЕС за настройка(всички я знаем от кво се сьстои :) ) и ситно рязан магданоз.слагате похлупака,разтрьсквате хубаво,оставяте за 20 мин и ох лелееее :drinkers: паролата е,като се вдигне похлупака да ти се насьлзят очите :D :D :D отлично става и за пьржени картофи, или чушки.наздраве.
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”