Маринован сафрид

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

Аватар
SILVESTER
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Юни 21, 2006 1:05 pm
Местоположение: Варна

Маринован сафрид

Мнение от SILVESTER »

Здравейте колеги,купих си някое и друго килце сафрид(Киро,и до там я докарахме :D ),
та идеята ми е че искам да си го направя в бурканче маринован.
Знам една рецепта която ще споделя по късно с вас,но искам да си сверя часавника,а никаде не видях рецепта във форума.
Нека ако някой е правил да сподели :D
... Изобщо не ме интересува кой е баща ти! Докато аз ловя риба, никой няма да ходи по водата.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Маринован сафрид

Мнение от snegk »

Аз процедирам така.12ч.в сол,6ч. в оцет.Нареждам ги в бурканите.След това загрявам олио до толкова,че като сложа парче хляб да започва тамън да се пържи.Махам го докато истине,но да е леко топло.В буркана слагам дафинов лист и бахар и заливам.После в хладилника.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
maximof
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2008 8:08 pm

Re: Маринован сафрид

Мнение от maximof »

snegk написа:Аз процедирам така.12ч.в сол,6ч. в оцет.Нареждам ги в бурканите.След това загрявам олио до толкова,че като сложа парче хляб да започва тамън да се пържи.Махам го докато истине,но да е леко топло.В буркана слагам дафинов лист и бахар и заливам.После в хладилника.
И аз правя тази но 24ч. в солена саламура яйцето да плува като 50ст. Соламурата и изтегля кравта.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Маринован сафрид

Мнение от Бачо Илия »

Виж и тази рецепта , по нея правя уклей но сигурно и за сафрид ще свърши работа:
IDA написа:МАРИНОВАН УКЛЕЙ

Подбира се възможно най-едър уклей. Рибата се почиства от люспите вътрешностите и хрилете , без да се махат главите. Измива се добре със студена вода и се залива със солен разтвор- 200гр. сол на един литър вода. В саламурата престоява 6(шест )часа , саламурата се излива и без да се мие рибата , се залива с качествен винен оцет за 8(осем) часа. След това рибите се изваждат и се нареждат в подходящ съд с капак като между редовете се поставят : 10 зърна зърен пипер , едно зърно бахар(на парченца) , три скилидки чесън(на парченца) , четвърт листо дафинов лист( на парченца)- Подправките са на един килограм риба!!!! Така наредената риба се залива с олио което да я покрива 1см. Съхранява се в хладилник , като "узряването" и започването на консумация е минимум 45 дни. Трайноста е над една година!!!!
По рецептата могат да се правят и бабушки , като престоя в солен разтвор и оцет са съответно 8/12 часа. На добре узрялата риба главата . гръбнака и костите се отделят нацяло с лекота. Пие и ракия и вино еднакво добре с препечени филийки :D
8) 8) 8)
Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Маринован сафрид

Мнение от snegk »

12ч в сол е същото като 24ч,в саламура :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Станко Кондакчиев
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юли 29, 2008 6:06 pm
Местоположение: Тънково(Несебър)

Re: Маринован сафрид

Мнение от Станко Кондакчиев »

snegk написа:Аз процедирам така.12ч.в сол,6ч. в оцет.Нареждам ги в бурканите.След това загрявам олио до толкова,че като сложа парче хляб да започва тамън да се пържи.Махам го докато истине,но да е леко топло.В буркана слагам дафинов лист и бахар и заливам.После в хладилника.
Вместо хляб пробвайте ябълка и когато започне да прави балончета тогава се залива не е необходимо да се загрява толкова много олиото или зехтина зависи с какво ще заливате рибата.
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Re: Маринован сафрид

Мнение от Бат Мирче-5кила »

нещо бьрзо...на буркан компотен-льжица сол,полвин льжица захар,долива се с оцет,много малко олио-да запечата и след седмица е готово-сафрида,даже след четри дена. :wink: подправките си знаете-аз слагам скилидка чесьн,малко пипер и бахар,копьр
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Маринован сафрид

Мнение от Mi7chell »

Зарганолог
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Маринован сафрид

Мнение от КИРО »

snegk написа:Аз процедирам така.12ч.в сол,6ч. в оцет.Нареждам ги в бурканите.След това загрявам олио до толкова,че като сложа парче хляб да започва тамън да се пържи.Махам го докато истине,но да е леко топло.В буркана слагам дафинов лист и бахар и заливам.После в хладилника.
Ще допълня Илийката,и няколко зърна черен пипер.
За да не се получават белите петна по рибата,и да трае по-дълго,добре е предварително да сипете олио в буркана,после прекарайте всяка рибка през олиото преди да я наредите в буркана.Не трябва да остава въздух в буркана,накрая заливате,да има олио отгоре поне 1см.
Ами СИЛВЕСТРЕ,от толкова обикаляне из морето,ще купуваме,кво да се прави.
Само,че аз мисля по тази рецепта,да си мариновам балтийска трицона.Пак става чудесна,и е по-евтина. :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
riibok
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 633
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 2:44 pm
Местоположение: Търговище

Re: Маринован сафрид

Мнение от riibok »

КИРО написа:после прекарайте всяка рибка през олиото преди да я наредите в буркана.
Задължително!Ако искате да получите трайно мезенце!
КОЛКОТО И ДА СЕ ВЪРТИШ-ЗАДНИКЪТ ТИ СИ ОСТАВА ВСЕ ОТЗАД!
fullhouse
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2014 8:59 am

Re: Маринован сафрид

Мнение от fullhouse »

докато престоява рибата в саламура трябва ли да е на студено в хладилника или на стайна температура?
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Маринован сафрид

Мнение от lozzy.68 »

100% на хладно колега!Няма да я варим в тея жеги,я!А след като стане,пие всичко.Ако си спазил рецептата, по принцип може да се опита и на следващия ден. Но най- добре е като мине седмица.На купешките им дават 6 месеца годност, но те имат някой друг консервант.Виж солената е друга игра,тя колкото е по стара, е по вкусна!....и умната с виното,ракията,узото и бирата!!!Наздраве!!!
fullhouse
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2014 8:59 am

Re: Маринован сафрид

Мнение от fullhouse »

мерси :). Сложих я да отлежава вече в бурканите, ще я видим след няколко седмици..+
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Маринован сафрид

Мнение от MARLIN »

Колеги, някой правил ли е от вас маринован сафрид, но замръзен от (около 3 мсеца ) ? Не харесвам замръзен сафрид, но ми и е останал във фризера 4-5 кг. Някой кават, че няма разлика, аз се съмнявам ама да питам..
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Маринован сафрид

Мнение от lozzy.68 »

Колега, не си губи времето и не хаби солта и оцета на празно!Има толкова много пресен сафрид!!! :D Мисля ,че ме разбра! :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”