УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от manuk »

В някои дни на успешен подводен риболов, се случва да простреляте и вземете някой по едър екземпляр.
Когато дойде момента да се приготви рибата, първата реакция е, да я метнем на скарата, особенно ако е лефер, лаврак или по едри кефал и платерина.
Все пак ако човек иска, да си достави и друг вид удоволствие и ако има повече време да се позанимава, сигурен съм че следната рецепта,ще му свърши добра работа:

----------------------------------------------- ШИШЧЕТА ОТ РИБА ----------------------------------------------

1.Едра риба изчистена от кожата - над един килограм.
2.Кромид лук - една две глави ( според вкуса).
3.Олио - четири супени лъжици.
4.Бяло вино или ябълков оцет - 200 милилитра.
5.Лимон - един брой
6.Подправки: черен пипер, сол, магданоз, листа от целина и други според вашия вкус.
Филето от рибата се нарязва на кубчета и престоява във виното (ябълковия оцет) и подправките с лимона 2 часа.
На шишовете се нанизват последователно парчета риба,лимон и парчета лук.
Аз слагам и парчета от диворастящи гъби, предварително задушени в равни количества олио и ябълков оцет (гъбите стават много вкусни при задушаване в оцет и олио, които са в равни количества).
Така наредените шишчета се поръсват обилно с олиото и се пекат на скара.
Шишчетата се пекат по 3 -4 минути за всяка страна.
Аз лично обичам да ги поднеса със салата от зеленчуци.

-----------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
румчо-01
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 5:41 pm

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от румчо-01 »

Колеги, тези дни имах възможност да опитам първата рецепта на колегата Манук. :D
Моят отзив е отличен с плюс. :)
Опитах и запазената марка на семейната рецептата на колегата Булти, естествено с 13 точка, отзивите на компанията с която направихме дегустацията, също е отлична. :D
Тези дни търсих някои рецепти с рапани, освен рецептата на колегата Булти, рецептите за рапани предлагат приготвянето им предимно като салата или панирани.
С други думи нищо по оригинално, в повечето случаи те си приличат.
Ако някой от вас има по оригинална рецепта за приготвяне на рапани, тук е мястото да я сподели с нас. :D
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от manuk »

Колега Румчо-01, предлагам ти една по непопулярна рецепта с рапани.
В моето семейство, тази рецепта е на голяма почит и за първи път, рапаните бяха приготвени по нея от моята приятелка.
Ето и самата рецепта:

---------------------------------------------------КЮФТЕТА ОТ РАПАНИ-----------------------------------------------------

По принцип технологията за изваждане на рапаните от черупките е същата, която предлагат другите колеги.
Рапаните се измиват хубаво от солената вода и се бланшират 5 минути във вряща, леко подсолена вода.
Внимателно се изкарват от черупката, месото се почиства от червото.Накисват се в ябълков оцет около 15 – 20 минути, след което се отцеждат и се поставят да поврят още около 10 минути.
Така приготвените рапани се смилат с машинка за месо.
За около килограм получена кайма, се слагат 3 – 4 яйца, една глава кромид лук – нарязан като за салата, половин връзка магданоз – нарязан по на едро, подправки на вкус (черен пипер, кимион, сол и др.).
Аз като любител на гъбите, добавям към каймата от рапани и кайма от диворастящи гъби в съотношение 2 към 1.
Нататък технологията е ясна, постъпва се по същия начин, като кюфтетата от картофи.
С други думи, като се запържи едната страна, тогава се обръща кюфтето, за да се запържи и другата страна.
Внимание! Ако добавяте кайма от гъби, тя е по течлива, за да я сгъстите е добре да добавите малко царевично брашно.
Ами това е, опитай и сподели с приятели.
----------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
Al_Bundi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 9:40 pm

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от Al_Bundi »

И аз ще ви дам една проста рецепта за приготвяне на риба.
1. Четете внимателно какво е написал колегата Manuk
2. Спазвайте точно рецептите
3. Това е всичко
Голяма част от тези вкусотии съм ги пробвал и повярвайте ми , че са уникални.
Все пак колегата Manuk ми е кръстник. :D
Само дето той влиза при рибата в морето а аз я дърпам от брега :D
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от manuk »

Преди всичко благодаря на колегата Al_Bundi за добрите отзиви на рецептите, които съм предлагал до сега.
Ето още една рецепта, която вярвам, че ще ви хареса.
Приятели, започват „ Кефаловите сватби”, всеки опитен харпунист знае, че по това време, волно или неволно се прострелват Платерини пълни с хайвер.
В първите години до 1970 като чистехме рибата,от незнание давахме вътрешностите и хайвера на котките.
В следващите години, пържехме хайвера и го давахме на децата.
Някъде след 1985 разбрахме, че това е невероятен деликатес, но всичко по реда си.
И така опитвал съм много рецепти за съхраняване и разбиване на хайвер, но мисля, че тази която ще ви предложа е най-добрата.
След като се извади хайвера от рибата се измива обилно с вода (за предпочитане е морска), след това хайвера се поставя в буркан , без да се маха ципата и се поръсва обилно със трапезна сол, да се покрие до побеляване.
Поставя се в хладилник. Всеки следващ изваден от рибата хайвер се добавя в буркана и също се поръсва със сол да се покрие до побеляване, така докато се напълни буркана.
Така напълнения буркан се съхранява във хладилника с години без никаква допълнителна операция.
Естествено може да се транспортира от морето до в къщи без никаква опасност да се развали.

...................................................РАЗБИВАНЕ НА ХАЙВЕРА ............................................

Взима се хайвер от буркана, с размер на около две супени лъжици.
Върху дъска за рязане се маха ципата, това става много лесно, тъй като ципата се е вкоравила от солта.
В дълбока купа на това количество хайвер се слага сок от един лимон.
С пасатор първоначално се разбиват хайвера със сока от лимона.
Предварително се накисва във вода бял хляб нарязан на филии от 3 до 8 филии в зависимост от вашия вкус (аз слагам 8 филии).
Когато хляба набъбне от водата, маха се кората му и се изтисква от водата. Поставя се в друга купа и върху хляба се рендосва на най-ситното ренде една голяма глава кромид лук. Хляба и лука се разбиват задено.
Добавят се малко по малко към разбитите вече хайвер и сок от лимон.
Когато всичко се размеси добре започвате да добавяте по малко олио и да разбивате с пасатора.

ВНИМАНИЕ- добавяйте малки количества олио и когато се поеме олиото при разбиването, тогава добавяте новото количество олио. Ако добавяте големи количества олио, хайвера може да се пресече.

Разбиването на хайвера и добавянето на олио продължава, докато при драсване с пасатора върху повърхността на хайвера се образува следа, която не сляга. Не добавяйте сол, в хайвера има достатъчно.
При нормални условия хайвера ще поеме около половин бутилка олио. Поканете верни приятели и се наслаждавайте!
.....................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Последно промяна от manuk на Вто Сеп 21, 2010 5:17 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от Булти »

Благодаря за отзивите за маринованите рапани и на Манук за оригиналните рецепти ...аз лично съм пробвал да правя кюфтета от рапани смесени със сланина , но нещо не се получи :? , говоря за преди години...
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от manuk »

Приятели, все още съм на морето, случайно ми попадна компютър с интернет и реших да споделя още нещо с Вас.
Тези дни мой колега-въдичар ме покани на прясна риба- зарган, уловен часове преди да го изпържи и да ми го поднесе с биричка.
Само че, при пърженето на рибата, същата така се огъна от топлината че, максимално затрудни колегата да я изпържи както трябва.
Оказа се че, въпреки дългогодишния си опит като въдичар той не знае как да постъпи, за да не се огъва много прясната риба от топлинната обработка.
Решението е много просто, преди да се осоли прясната риба тя трябва да се потопи за не повече от една минута в оцет.
След това се правят останалите процедури като осоляване, поръсване с брашно и други.
При второто ми посещение при моя колега, той просто постъпи по описания по горе начин и рибата остана права като молив.
От него, аз пък научих много интересен начин за обрашняване на рибата.
Колегата просто в един найлонов плик сложи малко брашно, пусна парчетата риба плика , раздруса го добре и ето че, рибата бе обрашнена равномерно от всички страни.
Надявам се, че тази информация ще бъде полезна на много колеги.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от Jack Daniels »

даа, това за оцета не го знаех, но пресен зарган си е най-добре да оцапа скарата :D , между другото, Манук, как е към Царево риболова ?
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14804
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от G.Petkov »

manuk написа: Решението е много просто, преди да се осоли прясната риба тя трябва да се потопи за не повече от една минута в оцет.
Здравей Манук!
В неразреден оцет или в разтвор на оцет? По принцип съм използвал слаб разтвор на оцет, но само при дъх но тиня в рибата. Наслука.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от sapuna »

Оцета стяга месото,така че е желателно да не се разрежда!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от manuk »

Колега G.Petkov, колегата sapuna Ви е отговорил много точно.
А сега искам да Ви предложа още две рецепти към колекцията:
Първата рецепта е:

Миди по Гръцки
Необходими продукти:
1.Почистени миди - 500 гр.
2.Олио - една и половина кафена чаша
3.Кромид - 1 глава
4.Моркови - 2 бр.
5.Целина - малка глава
6.Чесън - 3-4 скилидки
7.Сол - 1 чаена лъжичка
8.Черен пипер - 1 чаена лъжичка
9.Дафинов лист - 1 бр.
10.Доматено пюре - 1 с.л.
11.Лимон - 1 бр.
Начин на приготвяне:
Мидите се сваряват, като бульона се запазва. Лукът, Морковите, Чесънът и целината се нарязват на ситно и се задушават в 1 кафена чашка олио. Заливат се с 500 мл. Бульон, прибавят се мидените ядки, подправките, размзитото с топла вода доматено пюреи нарязаният на филии Лимон. Добавя се останалото олио.
Ястието се задушава за 15 минути под капак, след което се прехвърля в тавичка и се пече още 15 минути в умерена фурна.
Мидите са готови, когато останат на мазнина. Сервира се студено.

Втората рецепта е:

Шишчета от скумрия
Необходими продукти:
1.Скумрия - 3бр.
2.Гъби - 100 гр.
3.Чушка - 1бр.
4.Тиквичка - 1бр.
5.Кромид лук - 1бр.
6.Лимон - 1бр.
7.Магданоз - 3 стръка
8.Соев сос - 2 с.л.
9.Зехтин - 1с.л.
10.Черен пиппер, сол, олио
Начин на приготвяне:
В марината направена от Кромида, сока от Лимона, Магданоза, Соевия сос, Зехтина, Черния пипер и солта, се поставя нарязаната на кубчета риба зап около 1 час.
Предварително се нарязва чушката на квадрати а тиквичката на кръгчета, но да не бъдат по-големи от кубчетата риба.
След което, кубчетата риба се нанизват на шиш, като се редуват, риба, чушка, гъба, тиквичка и т.н.т.
Шишчетата се намазват с олио и се пекат на скара.
............................................................................................................................

Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
jeko_k9
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Вто Яну 18, 2011 9:17 pm

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от jeko_k9 »

Маринован Сафрид
Необходими продукти:1.Пресен Сафрид - 5кг.
2.Сол - 1кг.
3. Винен или Ябълков Оцет - 1 бутилка
3.Олио - 1 бутилка
4.Подправки: Черен пипер, Бахар, Кромид лук, Магданоз.
Начин на приготвяне:
Желателно е рибата да е прясно уловена, не се препоръчва да се използва за тази рецепта замразявана риба.
Дали рибата е прясна се познава по очите – те трябва да са бистри, а месото и да е еластично и да оказва лека съпротива при натискане с пръсти.
Сафрида се изчиства, обикновенно това става с помоща на пръстите, без помоща на нож. За целта се подпъхват пръстите (палеца и показалеца) в двата хрилни капака и се изчиства Сафрида с издърпване на хрилете и вътрешностите, при тази риба, те се отделят от рибата заедно. Рибата се измива много добре от кръвта.
Поставя се за 12 – 24 часа в солен разтвор (нормално рибата поема толкова сол от разтвора, колкото е необходимо).
Солевия разтвор се прави с гъстота, такава, че в него да плува яйце, така че, част от което да се показва с диаметър от около 2см.
По Южното Черноморие се практикува осоляване на рибата с морска сол също до 24 часа, но при това има опасност рибата да се пресоли, за това се изисква по-голям опит.
За това за предпочитане е солевия разтвор.
След изтичане на необходимото време, рибата се поставя в Ябълков или Винен оцет, за срок от 2 до 12 часа (по дългото време прави рибата по кисела и спомага за стопяване на по тънките костички).
Взима се чист и сух буркан в който ще се реди рибата.
Предварително е приготвено Олио в което е изпържено до златист цвят, малко парченце Хляб.
След като Олиото е изстинало, часто от него се изсипва в една четвърт от буркана.
Това се прави с цел да се гарантира, че няма да остане въздух при реденето на рибата, защото има опасност от останалия в буркана въздух, рибата да се развали.
В даното на буркана се поставят 1-2 Дафинови листа, 8 -10 зърна Черен пипер, 2-4 зърна Бахар, няколко колелца Кромид Лук и листа от Магданоз.
Нарежда се Сафрида плътно в буркана и накрая се долива и покрива с Олио.
След 15 – 20 дни рибата е готова за консумация, но правилото е че: при по- дълаг престой, рибата става по-вкусна.
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от manuk »

Рошава риба
(Паниран Пангасиус)

Необходими продукти:
1.Риба Пангасиус - една опаковка около 1 кг.
2.Картофи - 1 кг
3.Брашно - 300 – 400 гр.
4.Бира - около половин бутилка
5.Сол - според вкуса

Начин на приготвяне:
Панираовка – Разбъркват се брашното, бирата и солта с консистенцията на боза.
Обелените картофи се настъргват на най-едрото ренде и се изстискват, за да се отдели водата от тях.
Топят се парчетата от рибата в панировката, полагат се в едната ръка и с другата ръка се нанасят настърганите картофи върху рибата и силно се притискат.
Обръща се парчето от рибата и по същия начин се поръсват и притискат, настъргани картофи.
Пържи се в силно сгорещена мазнина, първо едната страна, после другата страна на парчетата риба, до зачервяване на картофите.
Естествено по този начин, може да се приготвят и други видове риба, но предимството на Пенгасиуса е в това че, няма кости.
Името „Рошава риба” ми беше подсказано от едно много симпатично 4 годишно дете, което с голямо удоволствие консумира така приготвения Пангасиус.
..................................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от manuk »

Важни съвети за рибата (кулинарни трикове)
1.Ако има слуз в хрилете на рибата и очите и са мътни, това е сигурен знак, че тя не е прясна.
2.Слузта на повърхността на рибата, трябва да е безцветна и да не мирише.
3.За да проверим дали рибата е прясна, можем да натиснем рибата отгоре с пръст.
Когато го отдръпнем, не трябва да остават вдлъбнатини по месото, то трябва да възвърне предишната си форма, ако това не се получи, рибата не е прясна.
4.Можем да проверим дали рибата е прясна, като я потопим в голям съд с вода.
Ако тя е прясна, ще падне на дъното на съда, а ако не е, ще изплува нагоре.
5. Рибата се чисти най-лесно когато се държи с подсолени ръце, така тя не се хлъзга.
6.Рибата губи миризмата си, ако престои 2-3 часа в ситно нарязан Лук или резени от Лимон.
7.Съдът, в който сме чистили рибата, се мие много добре с вода, в която сме сложили Оцет или Лимонов сок. Така се премахва мирисът на риба.
8. След като веднъж сме размразили рибата, не трябва да я замразяваме повторно.

........................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
kozl
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2011 8:02 am
Местоположение: София

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от kozl »

Уловиха ми една Есетра от аквариума в Метро магазина. Изкормих я и сега се чудя кво да правя с белия и черния есетров дроб. Останалото глътна Мър Мяу.
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, по-важно е да можеш, а най-добре е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечото проблеми са решават с пари
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”